Oʻzbekiston yoshlariga bayram tabrigi
Aziz oʻgʻil-qizlarim! Barchangizni yurtimiz hayotidagi qutlugʻ bayram – Yoshlar kuni bilan samimiy tabriklab, oʻzimning chuqur mehrim va ezgu tilaklarimni bildirishdan gʻoyat mamnunman.
Bugungi kunda mamlakatimizda yangi Oʻzbekistonni barpo etishga qaratilgan ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishda azmu shijoatli yoshlarimizning oʻrni va taʼsiri tobora ortib borayotgani hammamizni quvontiradi.
Hayotimizning barcha soha va tarmoqlarida, Vatan himoyasidek sharafli vazifani ado etishda millionlab yoshlarimiz sadoqat va fidoyilik bilan xizmat qilmoqda. Siyosiy saviyasi yetuk, mustahkam fuqarolik pozitsiyasiga ega yuzlab yigit-qizlar parlamentimiz va xalq deputatlari mahalliy kengashlarining aʼzosi sifatida davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlari hamda mahalliy hokimiyat idoralarida rahbarlik lavozimlarida faoliyat koʻrsatmoqda.
Respublikamizda samarali ishlayotgan 227 mingga yaqin yosh tadbirkor va fermerlar, mohir hunarmandlar iqtisodiyotimiz taraqqiyotiga munosib hissa qoʻshmoqda. Yurtimizda ularni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash uchun zarur sharoitlar yaratilmoqda.
Bu haqda gapirganda, birgina “Yoshlar – kelajagimiz” dasturi doirasida yosh avlod vakillarining 7 ming 775 ta biznes loyihasiga 1 trillion 635 milliard soʻmdan ziyod imtiyozli kredit mablagʻlari ajratilib, shu asosda 40 mingga yaqin yangi ish oʻrni tashkil etilganini qayd etish lozim.
Ana shunday eʼtibor va gʻamxoʻrlik tufayli hududlarda 27 ta “Yosh tadbirkorlar” kovorking-markazlari hamda 157 ta “Yoshlar mehnat guzari” foydalanishga topshirildi. Ushbu majmualarda 2 ming 200 nafardan ortiq oʻgʻil-qizlarimiz oʻz tadbirkorlik faoliyatini boshlagani eʼtiborlidir.
Shu bilan birga, “Har bir yoshga – bir gektar” loyihasi boʻyicha barcha hududlarimizda 65 mingga yaqin yosh dehqonlarga 54 ming 232 gektardan ziyod yer ajratildi.
Ana shunday muhim chora-tadbirlar tufayli soʻnggi uch yilda 560 ming 200 nafarga yaqin yosh fuqaro ish bilan taʼminlandi.
Bu yil koronavirus pandemiyasi hamda Buxoro va Sirdaryo viloyatlarida roʻy bergan ofatlar butun el-yurtimiz qatori yoshlarimiz irodasini ham sinovdan oʻtkazdi. Ana shunday ogʻir vaziyatlarda ming-minglab oʻgʻil-qizlarimiz chinakam mardlik va jasorat koʻrsatib, barcha tengdoshlariga oʻrnak boʻldilar.
Xususan, mamlakatimizda tashkil etilgan “Saxovat va koʻmak” umumxalq harakatining asosiy ishtirokchilari ham yoshlarimiz ekani, Harakat doirasida Oʻzbekiston yoshlar ittifoqining 4 ming 500 nafar aʼzosi koʻngilli sifatida faol ish olib borayotgani tahsinga loyiqdir.
Sardoba suv omboridagi toshqindan talofat koʻrganlarga yordam va koʻmak koʻrsatish maqsadida Yoshlar ittifoqining xayriya karvoni tashkil etilib, aholiga kiyim-kechak, sanitariya vositalari, oziq-ovqat mahsulotlari, shuningdek, katta miqdordagi oʻquv qurollari va sport anjomlari, badiiy adabiyotlar yetkazib berildi.
Oʻz navbatida, bunday ezgu ishlar Buxoro viloyatining kuchli dovuldan zarar koʻrgan Olot va Qorakoʻl tumanlarida ham amalga oshirilgani sizlarning vatanparvarlik va olijanoblik fazilatlaringizdan dalolat beradi.
Fursatdan foydalanib, ogʻir sinov kunlarida xalqimizga haqiqiy tayanch va suyanch boʻlib maydonga chiqqan Qurolli Kuchlarimizning mard va matonatli harbiy xizmatchilariga, jonkuyar shifokorlar, bunyodkor quruvchilar, saxovatli tadbirkorlarimizga, ilm-fan, madaniyat va sport sohasi vakillariga, Yoshlar ittifoqining faol aʼzolariga – barcha Oʻzbekiston yoshlariga chin qalbimdan minnatdorchilik bildiraman.
Vatanimiz, el-yurtimiz sizlar kabi fidoyi va jasur farzandlari bilan hamisha faxrlanadi!
Muhtaram yosh doʻstlarim!
Bugungi kunda zamonaviy ilm-fan va yuqori texnologiyalarni mukammal egallash har qanday davlat va jamiyat taraqqiyotining hal qiluvchi shartiga aylanib borayotgani hech kimga sir emas. Anashu haqiqatni chuqur anglagan holda, biz navqiron avlodimizning ham jismoniy, ham maʼnaviy jihatdan barkamol boʻlib voyaga yetishi uchun bor kuch va imkoniyatlarni safarbar etmoqdamiz.
Shu maqsadda ulugʻ allomalarimiz nomidagi ixtisoslashtirilgan maktablar, Innovatsion rivojlanish vazirligi qoshida Yoshlar akademiyasi, Fargʻona shahrida “Loyihalar fabrikasi” faoliyati yoʻlga qoʻyilgani, Prezident va ijod maktablari boʻyicha dasturlarimiz izchil davom ettirilayotgani sizlarga yaxshi maʼlum.
Iqtidorli yoshlarni yana-da qoʻllab-quvvatlash uchun har bir hududda Yoshlar texnoparklarini barpo etishni boshladik. Umumiy qiymati 30 milliard soʻmdan ortiq boʻlgan “Yosh olimlar” amaliy va innovatsion loyihalar tanlovi eʼlon qilindi.
Karantin sharoitiga qaramasdan, 6 milliondan ortiq maktab oʻquvchilari, 468 ming talaba oʻquv dasturlarida belgilangan darslarni oʻz vaqtida va sifatli oʻzlashtirdi. “Online-maktab” loyihasi doirasida 17 ta fan boʻyicha 4 mingdan ortiq telemashgʻulotlar oʻtkazildi.
Bu jarayonga eng malakali pedagoglar jalb etildi, jumladan, Toshkentdagi Prezident maktabining xorijlik mutaxassislari tomonidan ham mahorat darslari olib borildi. Imkoniyati cheklangan bolalarni oʻqitishga alohida eʼtibor qaratilib, barcha darslar surdopedagog va surdotarjimonlar tomonidan tushuntirib borildi.
Oʻzbekistonning bu tajribasi YUNESKO, YUNISEF, Jahon banki kabi xalqaro tashkilotlar tomonidan eʼtirof etilmoqda.
Bugungi shiddatli zamonda, global miqyosda raqobat kuchayib borayotgan murakkab vaziyatda yuksak intellektual salohiyatga ega kadrlarga ehtiyoj har qachongidan ham ortib bormoqda. Shu bois biz oʻz oldimizga qoʻygan ulkan va masʼuliyatli vazifalardan kelib chiqib, mamlakatimiz oliy taʼlim tizimida tub oʻzgarishlarni amalga oshirmoqdamiz.
Jumladan, keyingi uch yilda respublikamizdagi oliy oʻquv yurtlari soni 60 foizga oshib, 116 taga yetdi. Ular orasida nufuzli xorijiy universitetlarning filiallari borligi alohida eʼtiborga loyiq. Mamlakatimizda oliy taʼlim muassasalariga qabul kvotalari soni izchil oshirib borilmoqda. Agar 2016-2017 oʻquv yilida bu raqam 58 mingtani tashkil etgan boʻlsa, joriy yilda 150 mingtaga yetadi. Yaʼni, bu yil maktab bitiruvchilarining 25 foizi oliy oʻquv yurtlarida oʻqish imkoniga ega boʻladi. Holbuki, 2017-yilda bu raqam 9 foizga teng edi.
Millat genofondini saqlash va davom ettirishning muhim omili boʻlgan yosh oilalarni qoʻllab-quvvatlash masalasi doimo eʼtiborimiz markazida boʻlib kelmoqda. Soʻnggi uch yilda 2 ming 668 ta yosh oilaga uy-joy uchun 121 milliard 244 million soʻm boshlangʻich toʻlov mablagʻlari 20 yil davomida foizsiz qaytarish sharti bilan toʻlab berildi.
Barchamiz guvohmiz – bugun dunyo misli koʻrilmagan surʼatlar bilan keskin oʻzgarib bormoqda. Ijtimoiy hiyotimizda koʻplab ijobiy jarayonlar bilan birga, yosh avlodning qalbi va ongini egallashga qaratilgan maʼnaviy tahdidlar ham tobora xavfli tus olmoqda.
Bunday murakkab vaziyatda farzandlarimizni zararli taʼsirlardan asrash, doimo hushyor va ogoh boʻlib yashash eng dolzarb vazifamiz boʻlib qolmoqda.
Yoshlarimizni ona Vatanimizga, mustaqillik gʻoyalariga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalash, ularning isteʼdod va qobiliyatini, ezgu intilishlarini roʻyobga chiqarish yoʻlida boshlagan katta ishlarimizni bundan buyon ham qatʼiyat bilan davom ettiramiz.
Ayni shu maqsadda yurtimizning barcha viloyat va tumanlarida, shahar va qishloqlarimizda yangi-yangi taʼlim dargohlari, madaniyat va sanʼat maskanlari, sport inshootlari barpo etilib, yoshlar ixtiyoriga berilmoqda.
Shular qatorida poytaxtimizda bunyod etilgan muhtasham “Gʻalaba bogʻi”, “Shon-sharaf” muzeyi, Toshkent shahrining tarix muzeyi, betakror Adiblar xiyoboni farzandlarimizni milliy va umuminsoniy qadriyatlar ruhida kamol toptirishga xizmat qilishi shubhasiz.
Yoshlarimizni jismoniy sogʻlom, maʼnaviy yetuk insonlar etib tarbiyalash uchun besh ijobiy tashabbus doirasida koʻplab stadionlar, suv havzalari, sport majmualari va saroylari barpo etilmoqda.
Eng muhimi, farzandlarimiz oʻrtasida sport bilan muntazam shugʻullanadigan, sogʻlom turmush tarzini oʻz hayotiy maqsadiga aylantirgan yigit-qizlar safi kengayib bormoqda.
Bugun jonajon Oʻzbekistonimizda erkin va obod, farovon hayot qurish yoʻlida biz boshlagan ulkan ishlarni davom ettirishga qodir boʻlgan yangi avlod shakllanmoqda.
Aziz oʻgʻil-qizlarim, hech qachon unutmang, xalqimiz, Vatanimiz sizlardan buyuk ishlarni kutmoqda.
Shu muqaddas ishonch va masʼuliyatni har tomonlama oqlash, unga munosib boʻlish – dunyodagi eng ulugʻ baxtdir. Shunday baxt, shunday sharaf barchangizga nasib etsin!
Sizlarni sevimli bayramingiz, azmu shijoat, goʻzallik va kamolot ayyomi – Yoshlar kuni bilan yana bir bor samimiy tabriklab, barchangizga sihat-salomatlik, baxt va omad tilayman.

Дорогие юноши и девушки! Для меня большое удовольствие поздравить всех вас с прекрасным праздником, занимающим важное место в жизни нашей страны, – Днем молодежи, выразить вам свое уважение и самые добрые пожелания.
Всех нас радует, что сегодня растут роль и участие нашей замечательной молодежи в реализации общественно-политических, экономических реформ, направленных на построение нового Узбекистана.
Миллионы юношей и девушек самоотверженно трудятся во всех сферах и отраслях, с честью выполняют свой долг по защите Родины. Сотни молодых соотечественников, имеющих активную политическую и гражданскую позицию, работают в парламенте страны и местных Кенгашах народных депутатов, на руководящих должностях в органах государственного, хозяйственного управления и власти на местах.
Почти 227 тысяч молодых предпринимателей и фермеров, искусных ремесленников вносят весомый вклад в развитие национальной экономики. В стране создаются необходимые условия для их всесторонней поддержки.
Говоря об этом, следует отметить, что только в рамках программы “Молодежь – наше будущее” на реализацию 7775 бизнес-проектов молодых предпринимателей выделены кредиты в объеме более 1 триллиона 635 миллиардов сумов, на этой основе создано около 40 тысяч новых рабочих мест.
Благодаря такому вниманию и заботе на местах сданы в эксплуатацию 27 коворкинг-центров “Молодые предприниматели” и 157 “Трудовых центров молодежи”. Примечательно, что в этих комплексах свою предпринимательскую деятельность уже начали более 2200 юношей и девушек.
Наряду с этим в рамках реализации проекта “Каждому молодому дехканину – надел земли” во всех регионах 65 тысячам молодых земледельцев выделено более 54 232 гектаров земель.
В результате таких важных мер в последние три года работой были обеспечены около 560 200 молодых граждан.
В нынешнем году пандемия коронавирусной инфекции, а также стихийные и техногенные бедствия в Бухарской и Сырдарьинской областях стали серьезным испытанием для нашего народа, в том числе молодежи. В этих непростых условиях тысячи юношей и девушек проявили настоящее мужество и стойкость, показав пример всем своим сверстникам.
Особого внимания заслуживает то, что большинство участников организованного в стране общенационального движения “Доброта и поддержка” – это молодежь, и в его рамках на добровольной основе продолжают активно работать 4500 членов Союза молодежи Узбекистана.
В целях оказания помощи и поддержки пострадавшим от наводнения в результате прорыва дамбы Сардобинского водохранилища был организован гуманитарный караван Союза молодежи. Населению доставлены одежда, средства санитарии и продукты питания, а также в большом количестве учебные принадлежности, спортивный инвентарь, художественная литература.
Подтверждением того, что нашей молодежи присущи такие высокие качества, как патриотизм и благородство, служат их добрые дела и в пострадавших от сильного урагана Алатском и Каракульском районах Бухарской области.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю благодарность всей молодежи Узбекистана – смелым и отважным военнослужащим Вооруженных Сил, самоотверженным врачам, умелым строителям, молодым предпринимателям, представителям науки, культуры и спорта, активистам Союза молодежи – за то, что в тяжелые дни испытаний они действительно стали опорой и поддержкой для народа.
Наша Родина, наш народ всегда будут гордиться вами, своими достойными сыновьями и дочерьми!
Ни для кого не секрет, что сегодня всестороннее овладение современными науками и высокими технологиями является решающим условием развития любого государства и общества. Исходя из этого, мы направляем все свои силы и возможности на воспитание гармонично развитого, физически здорового и духовно зрелого молодого поколения.
С этой целью налажена деятельность специализированных школ, носящих имена наших великих ученых и мыслителей, Академии молодежи при Министерстве инновационного развития, “Фабрики проектов” в городе Фергане, последовательно реализуются программы по созданию Президентских и творческих школ.
Для поддержки талантливой молодежи начато создание в каждом регионе Молодежных технопарков. Объявлен конкурс прикладных и инновационных проектов “Молодые ученые”, общая стоимость которых превышает 30 миллиардов сумов.
Несмотря на карантин, более 6 миллионам школьников, 468 тысячам студентов было обеспечено своевременное и качественное обучение в соответствии с учебными программами. В рамках проекта “Оnline-maktab” организовано свыше 4 тысяч телезанятий по 17 предметам. К этому процессу были привлечены высококвалифицированные преподаватели, в том числе мастер-классы проводили зарубежные специалисты, работающие в Президентской школе Ташкента. Особое внимание было уделено обучению детей с ограниченными возможностями, уроки сопровождались разъяснениями сурдопедагогов и сурдопереводчиков.
Этот опыт Узбекистана получил признание таких международных организаций, как ЮНЕСКО, ЮНИСЕФ, Всемирный банк.
В нынешнее стремительно меняющееся, сложное время, в условиях ужесточения глобальной конкуренции как никогда возрастает потребность в кадрах с высоким интеллектуальным потенциалом. В этой связи мы, исходя из поставленных перед собой важных и ответственных задач, осуществляем коренные реформы в системе высшего образования страны.
Так, в последние три года количество высших учебных заведений в республике увеличилось на 60 процентов и теперь составляет 116. Заслуживает внимания, что среди них есть филиалы ведущих зарубежных университетов. В стране последовательно растут квоты приема в вузы. В 2016-2017 учебном году этот показатель составлял 58 тысяч студентов, а в текущем году – уже 150 тысяч. Это означает, что 25 процентов выпускников школ нынешнего года получат возможность продолжить образование в высших учебных заведениях, тогда как в 2017 году данный показатель был всего 9 процентов.
В центре внимания остается вопрос поддержки молодых семей, являющихся важным фактором сохранения генофонда нации. В последние три года 2668 молодым семьям оплачен первоначальный взнос для приобретения жилья, с условием его беспроцентной выплаты в течение 20 лет, на это в общей сложности было направлены средства в размере 121 миллиарда 244 миллионов сумов.
Сегодня все мы являемся свидетелями того, как быстро и кардинально меняется мир. Наряду с происходящими в жизни общества позитивными процессами, к сожалению, все более угрожающий характер приобретают вызовы, направленные на овладение душой и сознанием молодого поколения.
В этой сложной обстановке самой актуальной задачей остается защитить наше юное поколение, наших детей от негативного влияния различных деструктивных сил и течений.
Мы последовательно продолжим начатую нами масштабную работу по воспитанию молодежи в духе любви и преданности Родине, приверженности идеям независимости, по реализации талантов и способностей, благих устремлений юношей и девушек.
В этих целях во всех областях и районах, городах и селах страны возводятся все новые образовательные учреждения, объекты культуры и искусства, спортивные сооружения, предназначенные прежде всего для молодежи.
Созданные в столице величественный комплекс парка Победы, музей Славы, музей истории Ташкента, прекрасная Аллея литераторов, несомненно, будут служить воспитанию молодого поколения в духе национальных и общечеловеческих ценностей.
Для физического и духовного развития молодежи в рамках реализации пяти важных инициатив повсеместно строятся стадионы, плавательные бассейны, спортивные комплексы и дворцы спорта. Главное, среди нашей молодежи становится все больше юношей и девушек, на регулярной основе занимающихся спортом, целью которых является здоровый образ жизни.
Сегодня в нашей стране формируется новое поколение, способное достойно продолжить начатую нами огромную работу по построению в родном Узбекистане свободной, благополучной жизни.
Дорогие юноши и девушки, никогда не забывайте о том, что наш народ, наша Родина ждут от вас великих дел.
Самое большое счастье в мире – полностью оправдать столь высокое доверие, быть его достойным. И пусть такое счастье, такая честь и ответственность станут вашей судьбой, главной целью и смыслом всей вашей жизни!
Еще раз от всей души поздравляю вас с замечательным праздником – Днем молодежи, желаю всем вам здоровья, новых успехов и удач.