Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida navbatdagi videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Bugunga kelib yurtimizda COVID-19 bilan kasallanganlar soni 15 mingdan oshgani, koʻrilgan chora-tadbirlar natijasida 8 mingdan ortiq kishi sogʻaygani qayd etildi. Afsuski, ushbu virus tufayli qariyb 80 nafar fuqaro vafot etgan.
– Vaziyat hamon jiddiyligicha qolmoqda. Shuning uchun hech qaysi hudud rahbari bizda ahvol yaxshi, deb, xotirjamlikka berilishga haqqi yoʻq. Hamma joyda kamchiliklar bor. Eng asosiy vazifa – ularni vaqtida aniqlab, xolis baho berib, tezda tugatish chorasini koʻrishdan iborat, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Bir haqiqatni unutmasligimiz zarur: kasalni yashirsang, isitmasi oshkor qiladi, degan gap aynan mana shu koronavirus haqida aytilgan. Agar biz bu xatarga beparvo, begʻam boʻlsak, minglab odamlarning sogʻligʻi va taqdirini xavf ostiga qoʻyamiz, vaziyatimiz yanayam ogʻirlashadi. Eng qoʻrqinchlisi, oʻlim soni keskin koʻpayadi.
Eslatish joiz, davlatimiz rahbari oʻzining avvalgi chiqishlarida pandemiyaga qarshi kurash strategiyasi va taktikasini tubdan oʻzgartirish keraklagi haqida gapirgan edi. Bugun ham shu masalaga toʻxtalar ekan, hozirgi pandemiya sharoitiga mos eng kuchli, eng taʼsirchan vositalarni ishga solish zarurligini taʼkidladi.
– Bu kurashda davlat va xususiy tibbiyot tizimi, barcha idoralarning doimo safarbar holatda boʻlishi va samarali ishlashi, shifokorlarning fidoyiligi, xalqimizning ongliligi bizning asosiy qurolimiz boʻlishi shart, – deya soʻzida davom etdi Prezident. – Faqat tezkor va muntazam safarbarlik, temir intizom, tibbiy madaniyat, yuksak onglilik bilangina biz bu ofatga qarshi kurasha olamiz.
Bu borada eng katta masʼuliyat hokimlar va sektorlar rahbarlari zimmasida ekani yana bir bor eslatib oʻtildi. Buning uchun ularda oʻz hududlaridagi mavjud vaziyat haqida toʻliq va haqqoniy maʼlumotlar boʻlishi, ular har kuni, har soatda yangilanib borishi kerakligi taʼkidlandi.
– Hokimlar, sektor rahbarlarining, barcha mutasaddi va masʼullarning miyasi soat mexanizmiday kunu tun, aniq va bexato ishlashi lozim, – dedi davlatimiz rahbari. – Afsuski, biz koʻpincha mana shu masalalarda oqsayapmiz. Qoʻlimizda aniq maʼlumot, asoslangan tahliliy materiallar yoʻqligi tufayli qabul qilgan qarorlarimiz kutilgan natijani bermayapti. Bu masalada qanday yordam zarur boʻlsa, marhamat, aytinglar, barchasini hal qilamiz. Chunki maqsad bitta: tezroq bu balodan qutulib, iqtisodiyotimizni, ijtimoiy hayotimizni toʻliq tiklab olishimiz kerak.
Prezident Shavkat Mirziyoyev videoselektor yigʻilishida yana bir bor xalqimizga murojaat qilib, jumladan, shunday dedi:
– Har birimiz oʻzimiz, oilamiz, farzandlarimizning sogʻligʻi va taqdiri uchun avvalo oʻzimiz masʼul ekanimizni chuqur anglashimiz lozim. Shu munosabat bilan xalq vakillari boʻlgan deputatlarimizdan, ijodkor ziyolilarimiz, hurmatli jurnalistlarimiz, mahalla faollaridan iltimos qilaman: pandemiya davrida har bir odamning shaxsiy masʼuliyati haqidagi targʻibot ishlarini yana-da kuchaytirishimiz kerak.
Biz pandemiyani qachon yengamiz? Qachonki, har bir odam oʻzidagi beparvolikni yengsa, oʻzi, oilasi va farzandlari, butun xalqimiz hayotiga masʼuliyat bilan qaraydigan boʻlsa.
Biz shunga qodirmizmi? Albatta, qodirmiz. Ishonchim komil, bugungi vaziyatning oʻzi taqozo etayotgan mana shunday hissiyot va qarashlar har bir yurtdoshimizning qalbi va ongiga chuqur kirib boradi. Va biz bu sinovdan, albatta, munosib oʻtamiz, – deya taʼkidladi Prezident Shavkat Mirziyoyev.
Maʼlumki, 15-iyul kuni Toshkent shahri va poytaxt viloyatida pandemiyaga qarshi kurash borasidagi ishlar qattiq tanqid qilinib, aniq vazifalar belgilangan edi. Bu borada koʻrilgan tezkor chora-tadbirlar boʻyicha bugun Toshkent shahri hokimi, Bosh prokuror va boshqa mutasaddi rahbarlar hisobot berdi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева прошло очередное видеоселекторное совещание.
Отмечалось, что на сегодняшний день число случаев заражения COVID-19 в стране превысило 15 тысяч. В результате принятых мер выздоровели более 8 тысяч человек. К сожалению, вирус унес жизни почти 80 граждан.
- Ситуация остается серьезной. Поэтому ни один руководитель региона не имеет права предаваться спокойствию, думая, что у него хорошее положение дел. Недостатки есть повсюду. Самой важной задачей является своевременное их выявление, объективная оценка и незамедлительные действия по их устранению, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Мы не должны забывать пословицу “Если и утаишь болезнь, выдаст лихорадка”, которая точно характеризует ситуацию с коронавирусом. Если мы будем безразличны к этой беде, то поставим под угрозу здоровье и судьбу тысячи людей, ситуация станет еще хуже. Самое страшное, резко вырастет число смертей.
Глава государства в предыдущих своих выступлениях отмечал необходимость радикально изменить стратегию и тактику борьбы с пандемией. Коснувшись этого вопроса и сегодня, Президент отметил, что следует использовать самые мощные, наиболее эффективные средства, соответствующие нынешним условиям пандемии.
- В этой борьбе государственная и частная медицинская система, все учреждения должны быть постоянно мобилизованы и работать эффективно, самоотверженность врачей, сознательность наших людей должны быть нашим главным орудием, - продолжил Президент. - Мы можем бороться с этим злом только действуя оперативно, в состоянии постоянной мобилизации, с железной дисциплиной, медицинской культурой и высокой сознательностью.
Самая большая ответственность в борьбе с пандемией лежит на хокимах и руководителях секторов, вновь подчеркнуто на совещании. У них должна быть полная и точная информация о текущей ситуации в вверенных им территориях, которая должна обновляться каждый день, каждый час.
- Хокимы, руководители секторов, все ответственные и должностные лица должны работать четко и без ошибок, днем и ночью, как часовой механизм, - заявил глава государства. - К сожалению, именно в этом аспекте мы часто сталкиваемся с проблемами. Из-за отсутствия точной информации и обоснованных аналитических материалов принятые нами решения не дают ожидаемых результатов. Скажите, какая помощь вам нужна в этом деле, и мы решим все вопросы. Потому что цель одна: нам нужно как можно скорее избавиться от этой инфекции и полностью восстановить нашу экономику и социальную жизнь.
В ходе совещания Президент Шавкат Мирзиёев в очередной раз обратился к народу и заявил следующее:
- Каждый из нас должен глубоко осознавать, что в первую очередь мы сами несем ответственность как за свое здоровье, так и за здоровье своих семей, детей. В связи с этим прошу наших депутатов, представителей творческой интеллигенции, уважаемых журналистов, активистов махалли: во время пандемии мы должны усилить работу по продвижению идеи о личной ответственности каждого.
Когда мы преодолеем пандемию? Когда каждый победит в себе беспечность, когда будет ответственнее относиться к своей жизни, судьбе семьи и детей, жизни всего нашего народа.
Способны ли мы на это? Безусловно да. Убежден, что такие чувства и взгляды, которые требует от нас нынешняя ситуация, глубоко проникнут в сердца и умы каждого нашего соотечественника. И мы обязательно достойно справимся с этим испытанием, - подчеркнул Президент Шавкат Мирзиёев.
Как известно, 15 июля было подвергнуто критике состояние работы по борьбе с пандемией в столице и Ташкентской области, поставлены конкретные задачи. Сегодня хоким города Ташкента, Генеральный прокурор и другие ответственные руководители отчитались о проделанной в этом направлении работе.