Aholini kambagʻallikdan chiqarish zarur
Sirdaryo viloyatining Sardoba tumani hokimi tashabbusi bilan “Har bir oila – tadbirkor” dasturi doirasida aholining kambagʻal qatlamini ushbu holatdan chiqarish maqsadida bir qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Ana shu ezgu maqsad yoʻlida xayrli ish tumandagi Birlik mahalla fuqarolar yigʻinidan boshlandi. Bu yerda istiqomat qiluvchi aholining kambagʻal qatlamini moddiy qoʻllab-quvvatlash maqsadida taʼminotchi “FORISH SUNRISE FOODS” tomorqa xizmati masʼuliyati cheklangan jamiyati tomonidan kam taʼminlangan, ehtiyojmand va kambagʻallik darajasida yashayotgan oilalarning har biriga 1 sotixli issiqxonalar qurib berilmoqda.
– Maqsadimiz – kambagʻallik darajasida yashayotgan fuqarolarni ushbu holatdan doimiy daromad manbai bilan taʼminlagan holda chiqarishdan iborat, – deydi “FORISH SUNRISE FOODS” tomorqa xizmati MCHJ rahbari Elbek Sindarov. – Issiqxonadan yiliga 3-marta koʻchat ekib, 3-martagacha hosil olish imkoniyati bor. Masalan, bitta, 1 sotixli issiqxonaga 700 tup pomidor koʻchati ekib, har tup koʻchatdan oʻrtacha 4-5 kilogrammdan hosil olingan taqdirda, bugun bozorlarimizda pomidorning 1 kilosi oʻrtacha 3 ming soʻmdan hisoblaganimizda, birinchi hosilning oʻzidan 7-8 million soʻmdan ortiq daromad qilsa boʻladi.

По инициативе хокима Сардобинского района Сырдарьинской области в рамках Программы «Каждая семья – предприниматель» реализуется ряд мер по выведению населения из бедности.
Добрая работа в данном направлении началась в районном сходе граждан махалли "Бирлик". В целях материальной поддержки местных жителей обществом с ограниченной ответственностью “FORISH SUNRISE FOODS” в сфере тепличного хозяйства для каждой нуждающейся семье строятся теплицы площадью 1 сотка.
-Наша цель – обеспечить граждан постоянным источником дохода, - сказал руководитель ООО “FORISH SUNRISE FOODS” Элбек Синдаров. –В таких теплицах можно трижды в год выращивать различные культуры и до трех раз получать урожай. Например, в одной теплице на 1 сотке можно вырастить 700 кустов помидора и получить в среднем по 4-5 килограммов урожая с каждого куста. Если учесть, что сегодня на наших рынках стоимость 1 килограмма помидоров составляет в среднем 3 тысячи сумов, то только с первого урожая можно получить более 7-8 миллионов сумов прибыли.