Koronavirus pandemiyasi taʼsiridan aholini ijtimoiy himoya qilish maqsadida Samarqand tumanidagi yordamga muhtoj, ehtiyojmand oilalarga “Saxovat va koʻmak” umumxalq harakati doirasida tegishli yordam koʻrsatilmoqda, “temir daftar”ga kiritilgan oilalarga bir martalik moddiy yordam pullari berilmoqda.
Bugungi kunda tumandagi 74 mahallada 45,3 mingdan ortiq xonadonda 65,1 ming oila mavjud. Bu xonadonlarda 255,5 mingga yaqin aholi istiqomat qiladi.
Sektor rahbarlari, sektorlardagi “Kambagʻallikni qisqartirish shtabi” aʼzolari, deputatlar, mahalla fuqarolar yigʻinlari raislari va oʻrinbosarlari bilan birgalikda oilalarning ijtimoiy ahvoli va turmush sharoitini oʻrganib, 2245 ta kambagʻal, ehtiyojmand oilalarni “Temir daftar”ga kiritgan. Bu oilalarning 10 ming 473 nafar aʼzosi borligi aniqlangan.
Davlat bandlikka koʻmaklashish va jamoatchilik jamgʻarmalaridan zarur mablagʻlar (subsidiya, kredit) ajratilishi natijasida shu paytgacha tumandagi 230 ta oilaning mehnatga layoqatli 397 nafar aʼzosi bandligi va daromad manbai bilan taʼminlangan edi. Shu sababli bu oilalar xalq deputatlari Samarqand tuman Kengashning sessiyasi qaroriga asosan “Temir daftar”dan chiqarildi.
Jumladan, birinchi sektordagi “Mironqul” mahalla fuqarolar yigʻini hududida 13,7 gektar yer maydonida kooperativ tashkil etilib, 31 nafar ehtiyojmand, ishsiz fuqaroga boʻlib berildi. Bu yerda “Bir mahalla – bir mahsulot” tamoyili asosida eksportbop qishloq xoʻjalik mahsulotlari yetishtirish yoʻlga qoʻyildi.
Ayni paytda esa, davlatimiz rahbari “Koronavirus pandemiyasi davrida ijtimoiy himoyaga va yordamga muhtoj aholi qatlamlarini moddiy qoʻllab-quvvatlashga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi farmoniga koʻra, tumandagi “temir daftar”ga kiritilgan oilalarning har bir aʼzosiga respublika byudjetidan ajratilgan mablagʻ hisobidan 220 ming soʻmdan bir martalik moddiy yordam puli tarqatilmoqda. Shu kungacha Qurbon hayiti arafasida moddiy yordam olgan 50 oilaga takroran 46,2 million soʻm, yangidan roʻyxati shakllantirilgan 206 ta oilaga 199,7 million soʻm hamda moddiy yordam puli olmagan 1570 oilaga 1 milliard 626,6 million soʻm bir martalik moddiy yordam pullari toʻliq yetkazib berildi.
– Oilada yetti kishimiz, – deydi Qavchinonibolo mahallasida yashovchi Sh.Asadova. – Oʻzim va qaynonam surunkali kasallikka chalinganmiz, turmush oʻrtogʻimning kunlik mehnat bilan topgan puli roʻzgʻordan ortmaydi. Toʻrt nafar bolamiz hali voyaga yetmagan. Karantin sharoitida ancha qiynalib qolgandik, 4-sektor tomonidan oziq-ovqat mahsulotlari berib turildi. Kuni kecha oilamizga 1 million 540 ming soʻm moddiy yordam puli ham berildi.

В целях социальной защиты населения в период пандемии в рамках общенародного движения «Саховат ва кумак» нуждающимся и малообеспеченным семьям в Самаркандском районе оказывается необходимая помощь.
Семьям, включенным в «железную тетрадь», выплачивается единовременная материальная помощь. В более чем 45,3 тысячи домов 74 махаллей района проживают 65,1 тысячи семей, членами которых являются 255,5 тысячи граждан.
Руководители секторов совместно с членами штаба по сокращению бедности, депутатами, председателями сходов граждан махаллей, их заместителями изучили социальное положение и условия проживания семей, 2245 нуждающихся семей были включены в «железную тетрадь». Как стало известно, в этих семьях проживают 10 тысяч 473 человека.
Благодаря средствам (субсидии, кредиты), выделенным Фондом содействия занятости, а также другими общественными фондами, до настоящего времени 397 трудоспособных членов 230 семей были обеспечены работой и источником дохода. По этой причине решением Самаркандского районного Кенгаша народных депутатов эти семьи были исключены из «железной тетради». На 13,7 гектара в сходе граждан махалли «Миронкул», относящегося к первому сектору, организован кооператив и передан 31 нуждающемуся и безработному жителю. Здесь налажено производство экспортоориентированной сельскохозяйственной продукции по принципу «Одна махалля – один вид продукции».
Согласно Указу главы государства «О дополнительных мерах по материальной поддержке слоев населения, нуждающихся в помощи и социальной защите в период коронавирусной пандемии», каждому члену семей, включенных в «железную тетрадь», за счет выделенных республиканским бюджетом средств вручается единовременная материальная помощь – по 220 тысяч сумов. До сегодняшнего дня 50 семьям, уже получившим материальную помощь накануне Курбан Хайита, повторно выплачены в целом 46,2 миллиона сумов, 206 семьям, вошедшим в новый список, - 199,7 миллиона сумов, а также 1570 семьям, не получившим материальную помощь, - миллиард 626,6 миллиона сумов.
- В нашей семье семь человек, - рассказывает жительница махалли "Кавчинониболо" Ш. Асадова. – Я и свекровь страдаем хроническими болезнями. Ежедневный доход супруга уходит на повседневные нужды. Воспитываем 4 несовершеннолетних детей. Из-за карантина оказались в затруднительном положении. Представители 4-го сектора регулярно обеспечивали нас продуктами питания. На днях нам также вручили материальную помощь в размере миллиона 540 тысяч сумов.