Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 7-oktabrda “Sirdaryo viloyati iqtisodiyot tarmoqlari, ijtimoiy soha obyektlari va koʻp kvartirali turar joy fondini 2020-2021-yil kuz-qish davrida barqaror ishlashga tayyorlashni taʼminlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori tasdiqlangan edi.
Ushbu qaror ijrosini taʼminlash maqsadida “Oʻzenergoinspeksiya” Sirdaryo hududiy boʻlimi, viloyat Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi, Xalq taʼlimi boshqarmasi xamda boshqa muassasalar rahbar xodimlari ishtirokida seminar tashkil etildi.
Xovos tumanidagi 17-umumtaʼlim maktabi binosida oʻtkazilgan seminardan asosiy maqsad ijtimoiy soha obyektlarining 2020-2021-yillar kuz-qish mavsumiga barqaror tayyorgarligi, muassasalardagi issiqlik tizimi, qozonxonalarni holati hamda koʻmir yoqilgʻisidan oqilona va samarali foydalanish, ularni saqlash holatlariga, xavfsizlik texnikasi qoidalariga eʼtibor berilishga qaratishdir.
Seminarda Xalq taʼlimi Sirdaryo viloyati boshqarmasi tasarrufidagi muassasalarga kuz-qish davrida 4145 tonna, shundan 1078 tonna koʻmir yoqilgʻisi, 3 067 tonna koʻmir briketi yetkazib berilishi rejalashtirilgan boʻlib, amalda 2008,3 tonna, shundan 1 078 tonna koʻmir yoqilgisi, 930,3 tonna koʻmir briketi muassasalarga olib kelingan. Shuningdek, qolgan mahsulotni ham yogʻingarchilikga qoldirmasdan oʻz vaqtida olib kelishi taʼkidlandi.
Viloyatdagi 309 ta muassasadan 286 ta muassasa binolaridagi qozonxona, isitish tizimlari va koʻmir saqlanishi holati yuzasidan oʻrganishlar oʻtkazilgan boʻlib, ulardan 61 ta muassasada qoniqarsiz holatlar mavjudligi yuzasidan tanqidiy tushintirishlar berildi.
Koʻmir yoqilgʻisini joylarda saqlash va undan oqilona foydalanish, koʻmir saqlanadigan joylari, isitish qozonxonalar holati va issiqlik uzatish quvurlari izolyatsiyasi boʻyicha tushuntirish ishlari olib borildi. Seminar davomida misol tariqasida ishtirokchilarga koʻrgazma shaklida taqdim etildi. Hududiy boʻlim tomonidan tayyorlangan “Koʻmir yoqilgʻisidan foydalanish” qoʻllanmasi hamda “Isitish pechlaridan foydalanishda xavfsizlik qoidalari” boʻyicha tayyorlangan buklitlar tarqatildi.
Muassasa xodimlariga kuz-qish mavsumiga puxta tayyorgarlikni kuchaytirish, kamchiliklarni bartaraf etish hamda mavsumga tayyorgarlik koʻrish boʻyicha tavsiyalar berildi.

Готовы ли социальные объекты к осенне-зимнему периоду?
7 октября текущего года было утверждено постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан о мерах по обеспечению бесперебойной работы отраслей экономики, социальных объектов и многоэтажного жилого фонда Сырдарьинской области в осенне-зимний период 2020-2021 годов.
В целях обеспечения исполнения данного постановления организован семинар, в котором приняли участие руководители Сырдарьинского областного отделения «Узэнергоинспекции», областного отделения по чрезвычайным ситуациям, управления народного образования и других учреждений.
Основная цель семинара, состоявшегося в здании общеобразовательной школы № 17 Хавастского района – способствовать подготовке системы отопления учреждений и социальных объектов к стабильной работе в осенне-зимний период 2020-2021 годов, проверить состояние котельных, рационально и эффективно использовать уголь, соблюдая правила техники безопасности.
На семинаре отмечалось, что для отопления учреждений, находящихся в ведомстве Сырдарьинского областного управления народного образования, предусмотрено поставить 4 145 тонн горючего. Из них 1 078 тонн угля, 3 067 тонн – угольных брикетов. В настоящее время учреждениям поставлено 2 008,3 тонны топлива, в том числе 1 078 тонн угля, 930,3 тонны угольных брикетов. Оставшаяся часть также будет своевременно поставлена.
В 286 из 309 учреждений изучено состояние котельной, отопительной системы и состояние хранения угля. При этом в 61 учреждении выявлены недостатки в этом направлении, что подверглось справедливой критике.
В связи с этим проведено разъяснение по вопросам хранения и рационального использования угля, содержания мест для хранения угля, состояния котельной и изоляции теплотрасс. В ходе семинара использованы наглядные примеры. Участникам розданы буклеты «Использование угля» и «Правила безопасности при использовании отопительных печей», подготовленные областным отделением «Узэнергоинспекции».
Сотрудникам учреждений даны рекомендации по усилению работы и тщательной подготовке к осенне-зимнему периоду, а также устранению выявленных недостатков.