Toshkentda ommaviy qabullar haftaligi boshlandi
Prezident Xalq qabulxonalarining Toshkent shahrida oʻtkazayotgan ommaviy qabullar haftaligi qizgʻin muloqotlar bilan boshlandi.
Haftalikning ilk kunida poytaxtimizning barcha tumanidagi Xalq qabulxonalari sektorlar rahbarlari, hududiy boshqarma va idoralar, xizmat koʻrsatuvchi tashkilotlar masʼullari bilan fuqarolar va tadbirkorlarning jonli muloqotlarini tashkil etdi. Qizgʻin kechgan uchrashuvlarda aholini oʻylantirayotgan masalalarni har bir tuman va soha kesimida yana bir bor nazardan oʻtkazish, ularga joyida yechim topish, muammolarni har tomonlama tahlil qilish asnosida kelgusi yillar dastur va rejalari uchun takliflar ishlab chiqish bosh maqsadni tashkil etdi.
Sergeli tumanida boʻlib oʻtgan ommaviy qabulda asosan Sergeli va Yangi hayot tumanlari mahallalarida yashovchi aholi vakillari oʻz ariza va shikoyatlari, taklif-tavsiyalari bilan tuman va shahar miqyosidagi sektorlar rahbarlari, mutasaddi tashkilotlar bilan birga tegishli vazirlik va qoʻmitalar, respublika idoralari vakillariga murojaat qilish imkoniyatiga ega boʻldi.
Qabul jarayonida oʻndan ziyod shoʻbalarda ish olib borildi. Ularda respublika, shahar va tuman masʼullari sud-huquq, ichki ishlar, sogʻliqni saqlash, uy-joy kommunal, energetika, bank, mahalla va oila, taʼlim kabi yoʻnalishlardagi murojaatlarni birgalikda koʻrib chiqishdi.
Qator murojaatlar joyiga chiqib oʻrganilgach, muammolarni hal qilish uchun amaliy ishlar boshlab yuborildi.
Sergeli tumani 1-sektori“Oʻzgarish” mahallasidagi 29-uydagi liftning yaroqlilik muddati oʻtab boʻlgan. Shu bois tez-tez buzilib qoladi. Yuqori qavatda yashovchilar zinadan tushib chiqishga ancha qiynalib qolgan edi. Mazkur murojaat joyiga chiqib oʻrganilgach, ushbu koʻp qavatli uyga yangi lift oʻrnatishga kirishildi.
Yashnobod tumanidagi jonli muloqotlar ham amaliy ishlarga ulandi. “Tuzel” mahallasida 9 qavatli uyning ham lifti ancha vaqtdan beri nosoz edi.Aholi murojaatidan soʻng mazkur uyga ham yangi lift oʻrnatishga kirishildi.
Xuddi shunday muammo “Xosiyatli” mahallasidagi 66-uy aholisini ham bezovta qilib kelardi. 9 qavatli bu umumiy yotoqxonadagi 71 ta xonadonda yashovchi 200dan ziyod aholi 1980-yilda oʻrnatilgan eski lift nosozliklaridan yurakzada boʻlgan edi. Murojaatdan soʻng bu uyda ham yangi, zamonaviy lift oʻrnatish ishlari boshlandi. Mutaxassislar montaj va sinov ishlari uchun uzogʻi bilan 2 hafta muddat zarurligini aytdi. Demak, ikki hafta nari-berisida bu uydagi katta bir muammo barham topadi.
Yashnobodning“Nodirabegim” mahallasidagi 44 ta xonadon egalari ichimlik suvi bosimi pastligidan qiynalib kelayotgandi. Sababi quvurlar eskirgan, yuqori bosimni koʻtarolmaydi. Aholi murojaatlaridan soʻng bu yerda asosiy ichimlik suvi quvuridan 80 metr masofaga yangi quvurlar oʻtkazilmoqda. Bu bilan esa tez orada 44 ta xonadondagi 200 nafardan ziyod aholining mushkuli oson boʻladi.
Yashnobod tumanidagi Xalq qabulxonasiga “Mashinasozlar” mahallasi PahlavonMahmud koʻchasidagi umumiy yotoqxona tipidagi 33-uydan shikoyat kelib tushgan edi. Muammo – bu yotoqxona xususiylashtirilgach, issiqlik tizimidan uzilgan. Murojaatdan soʻng Xalq qabulxonasi va sektorlar hamkorligida bu masalaga yechim topilib, 40 xonadonni issiqlik bilan barqaror taʼminlash uchun alohida zamonaviy lokal qozonxona oʻrnatildi. Bu uydagi aholining qish faslidagi eng katta muammosi hal etildi.
Olmazor tumanidagi ommaviy qabullar ham ishchan ruhda oʻtdi. Har bir murojaat sinchiklab oʻrganilib, yechim topishga harakat qilindi. Deylik, olmazorlik Faniya Tugushova masʼullardan baxtsiz hodisaga uchrab, chap son suyagi singan oʻgʻlini davolatishda amaliy yordam soʻradi. Oʻrganishlar davomida bu oila chindan ham ijtimoiy himoyaga muhtojligi ayon boʻlgach, ularga respublika shifoxonasida bepul jarrohlik amaliyoti oʻtkazish uchun yoʻllanma ajratiladigan boʻldi.
Olmazorlik Shahnoza Sobirovaning kasbi – hamshira, biroq uning doimiy ishi yoʻq edi. Shu masalaga yechim izlab ommaviy qabulga kelgan bu kelinchakning ham muammosi hal qilindi, u shu tumandagi 15-oilaviy poliklinikaga ishga joylashtirildi.
Olmazorda ham murojaatlarda koʻtarilgan masalalar yuzasidan amaliy ishlar boshlab yuborildi. “Yangi Toshkent” mahallasida ichimlik suvi quvuri eskirib ketgan, oqibatda bir necha marta avariya holati yuz berar, ichimlik suvi esa uzilib qolardi.Ayni paytda bu quvurning 100 metr qismini almashtirish ishlari boshlab yuborilishi bilan 120 ta xonadon uzluksiz ichimlik suvi bilan taʼminlanadigan boʻldi.
Ommaviy qabullar jarayonida fuqarolarga imkon qadar koʻproq qoʻshimcha imkoniyat va qulayliklar yaratish maqsadida boʻsh ish oʻrinlari yarmarkalari, chuqurlashtirilgan tibbiy koʻriklar, arzonlashtirilgan oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi mahsulotlari savdosi, hunarmandlar koʻrgazmalari ham tashkil etildi.

В Ташкенте началась неделя общественных приемов
Процесс, организованный народной приемной Президента, в столице охватывает практически весь спектр вопросов, которые волнуют население.
В первый же день общественными приемами при участии руководителей секторов, территориальных управлений и ведомств, обслуживающих организаций, были охвачены все районы города Ташкент. Внимание сконцентрировано на тщательном рассмотрении каждого острого вопроса в разрезе районов и сфер, принятие мер по из незамедлительного решения, выработке предложений для программ и планов последующих годов.
Во время такой встречи в Сергелийском районе также со своими проблемами, предложениями обратились к руководителям секторов, ответственным лицам соответствующих организаций, министерств, комитетов, ведомств республиканского уровня и жители Янгихаетского района. Работали более 10 секторов, в которых глубоко вникали в каждое обращение, связанное, в частности, судебно-правовой системой, органами внутренних дел, здравоохранением, жилищно-коммунальным обслуживанием, электросетью, коммерческими банками, министерством по поддержке махалли и семьи, образованием.
Ряд вопросов был изучен с выездом на места и на основе соответствующего анализа перешли к практическим действиям. Давно отслужил свой срок эксплуатации старый лифт 29 дома в махаллинском сходе граждан “Узгариш” в первом секторе Сергелийского района. Потому часто наблюдались перебои в его работе. Трудно было подниматься на верхние этажи, спускаться с них вниз по лестнице особенно детям, людям преклонного возраста. Обращение рассмотрели на месте, в результате чего приступили к установке нового лифта.
Открытый диалог с населением подкрепляется практическими делами и в Яшнабадском районе. К примеру, долгое время был неисправным лифт девятиэтажки в махаллинском сходе граждан “Тузель”. После обращения приступили к установке нового. С такой же проблемой сталкивались жители 66 дома в махалле “Хосиятли”. Устаревший лифт был установлен еще в 1980 году. Он не работал. От чего страдали, проживающие в 71 квартире общежития в 9 этажей более 200 человек. На основе обращения начались работы по его обновлению и здесь. Специалисты уверяют, что процесс монтажа и наладки, испытаний лифта займет максимум две недели. После чего все трудности останутся в прошлом, проблема будет наконец-то решена.
Жители 44 домов махаллинского схода граждан “Нодирабегим” испытывали определенные трудности в связи с низким давлением в трубах питьевой воды. Ну а как же иначе. Линия давно устарела и уже не выдерживает большой нагрузки. После изучения вопроса начались работы по прокладке от магистральной линии новых труб на расстоянии 80 метров. Тем самым совсем скоро стабилизируется подача ресурса потребителям.
В народную приемную в Яшнабадском районе поступила жалоба от жителей 33 дома типа общежития, расположенного по улице имени Пахлавона Махмуда махаллинского схода граждан “Машинасозлар”. Проблема в том, что после приватизации жилого здания отключили от теплотрассы. Обращение было всесторонне рассмотрено и совместно с ответственными лицами сектора нашли ей оптимальное решение. То есть, установили локальную котельную, которая и обеспечивает дом из 40 квартир теплом. Теперь не страшны даже сильные морозы.
На основе комплексного подхода строится работа и в Алмазарском районе. Без должного внимания не остается не один вопрос, волнующий граждан. Так, Фания Тугушова попросила ответственных лиц оказать помощь в лечении сына, у которого перелом кости бедра, полученный вследствие несчастного случая. После изучения стало ясно, что семья действительно нуждается в социальной защите. Потому дадут направление в республиканскую клинику для проведения необходимой операции на бесплатной основе. Не имела место работы и медсестра по специальности Шахноза Собирова. Ее трудоустроили в 15 семейную поликлинику.
Устаревшие водопроводные трубы доставляли немало хлопот жителям махаллинского схода граждан “Янги Тошкент”. Часто случались аварии, перебои в линии. В настоящее время обновляют ее стометровую часть, что обеспечит стабильную подачу ресурса в 120 домов населения. В рамках открытых диалогов, с целью создания дополнительных возможностей и удобств для населения организованы и ярмарки свободных рабочих мест, углублённые медицинские осмотры, торговля продовольственными товарами по доступным ценам, а также выставки изделий ремесленничества.
Такими мероприятиями охвачены и другие районы столицы.
Всего в ходе первого дня общественных приёмов были изучены более 2 тысяч обращений граждан, из которых на месте были решены почти 800, на 350 обращений были даны правовые разъяснения, а также 880 были взяты на контроль для дальнейшего решения.