Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 31 январдаги “Давлат хизматлари кўрсатиш миллий тизимини жадал ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармонига мувофиқ давлат хизматлари кўрсатиш соҳасида уларнинг сифати, тезкорлиги, шаффофлиги ва фойдаланиш имкониятини тубдан ошириш орқали давлат хизматларининг ҳар бир тури бўйича “Халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халқимизга хизмат қилиши керак” деган ғоя асосида иш олиб борилмоқда.
Энг аввало, ортиқча тартиб-таомиллар бартараф этилиб, ваколатли давлат идоралари ва ташкилотлар зарур ҳужжатлар ва ахборотларни бошқа тузилмалардан мустақил равишда олиши ҳисобига хизмат кўрсатиш соддалаштирилди.
Давлат хизматлари агентлиги Тошкент вилояти бошқармасида вилоят прокуратураси, адлия, солиқ, қурилиш, соғлиқни сақлаш, бандлик, экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бошқармалари, муҳандислик коммуникация ва кадастр идоралари ҳамда бошқа давлат хизматлари кўрсатувчи ташкилотлар билан ҳамкорликда давлат хизматлари кўрсатишда қонунбузилиши, уларнинг келиб чиқиш сабаблари ва бундай кўнгилсиз ҳолатларни бартараф этишга қаратилган амалий семинар ўтказилди.
Қизғин баҳс-мунозара тарзида ўтган семинарда ваколатли идоралар томонидан давлат хизматларини кўрсатиш чоғида қонунбузилиш ҳолатларининг келиб чиқиши, уларнинг сабаблари, соҳада юзага келаётган муаммолар атрофлича муҳокама қилиниб, иштирокчилар томонидан иш жараёнини тезлатишга қаратилган таклиф ва мулоҳазалар билдирилди.
Таъкидланганидек, жойларда давлат хизматлари кўрсатишнинг вақтида бажарилмаслигига ходимларнинг ўз вазифасига масъулият билан ёндашмаслиги, моддий-техник базанинг эскирганлиги, кадрлар қўнимсизлиги, малакасизлиги сабаб бўлмоқда. Шунингдек, мурожаатларни кўриб чиқишда масъул ходим ўз номига олган электрон рақамли имзо билан эмас балки, собиқ ишлаган ёки бошқа вазифа бажарувчи ходимнинг номига олинган электрон рақамли имзо ёрдамида амалга ошириш ҳолатлари ҳам кузатилганлиги қайд этилди.
Тошкент вилояти бошқармасида давлат органлари ва бошқа ташкилотлар томонидан жисмоний ва юридик шахсларга давлат хизматлари кўрсатишда айрим қонунбузилиш ҳолатларига йўл қўйилаётгани аниқланиб, улар юзасидан тегишли таъсир чоралари қўлланилмоқда.
Хусусан, жорий йилнинг 15 декабрь ҳолатига кўра ваколатли органлар томонидан давлат хизматлари кўрсатилишида 12 минг 455 та қонунбузилиш ҳолатлари аниқланди. Буларнинг 11 минг 853 тасида бажарилиш муддати бузилган бўлса, 188 та ҳолатда мурожаатлар асоссиз рад этилган. Шунингдек, 48 та ҳолатда ортиқча ҳужжатлар талаб этилган, 65 ҳолатда эса тўғридан-тўғри хизмат кўрсатилганлиги боис масъул шаxсларга нисбатан таъсир чоралари қўлланилган.
Аниқланган қонунбузилиш ҳолатлари юзасидан ваколатли идораларга 120 та огоҳнома, 37 та тақдимнома киритилиши натижасида 70 нафар мансабдор шахс интизомий жавобгарликка тортилиб, 2 нафари эгаллаб турган лавозимидан озод этилди. 290 нафар шахсга нисбатан маъмурий жазо чоралари қўлланилди.
Шунингдек, семинарда тадбиркорлик субъектларини ихтиёрий тугатиш ва уларнинг фаолиятини тўхтатиш соҳасида давлат хизмати кўрсатилишида Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 21 августдаги 704-сонли қарори билан тасдиқланган “Тадбиркорлик субъектларини ихтиёрий тугатиш ва уларнинг фаолиятини тўхтатиш тартиби тўғрисида”ги низом талабларига риоя қилинмаганлиги, қонунбузилиш ҳолатлари кузатилаётганлиги таъкидланиб, масъул ходимлар бундай ҳолатларга йўл қўймаслик ҳақида огоҳлантирилди.
Семинарда Давлат хизматлари агентлиги Тошкент вилоят бошқармаси томонидан бу борадаги ишлар мунтазам равишда олиб борилиши, давлат хизматлари кўрсатилишида йўл қўйилган ҳар бир қонунбузилишига сабаб бўлган ҳолатлар батафсил ўрганилиши ва айбдор шахсларга нисбатан кескин ҳуқуқий таъсир чоралари кўрилиши маълум қилинди. Шунингдек, ҳар бир идора раҳбарлари ва уларнинг масъул мутахассисларини ўз вазифаларини сидқидилдан бажариши борасида тегишли кўрсатмалар берилди. Ваколатли давлат идоралари ва бошқа ташкилотлар ҳамкорликни давом эттиришга ва бундай семинарларни мунтазам ўтказиб туришга келишиб олинди.

Оказание государственных услуг под постоянным наблюдением
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мероприятиях по ускоренному развитию национальной системы оказания государственных услуг» от 31 января 2020 года проводится работа на основе идеи «Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу» путем коренного повышения качества, оперативности, открытости и возможностей использования всех видов предоставляемых государственных услуг.
Прежде всего за счет исключения излишних процедур, самостоятельного получения уполномоченными государственными органами и иными организациями необходимых документов и информации из других структур упрошено оказание государственных услуг.
В Ташкентском областном управлении Агентства государственных услуг при сотрудничестве с прокуратурой области, управлениями юстиции, налоговой службы, строительства, здравоохранения, занятости, охраны экологии и окружающей среды, ведомствами по инженерной коммуникации и кадастру, а также другими организациями, оказывающими государственные услуги, проведен практический семинар, направленный на обсуждение нарушений законодательства в сфере оказания государственных услуг, определение причин их возникновения и предотвращение таких случаев.
В ходе дискуссии представители уполномоченных органов подробно обсудили факты нарушения закона при оказании государственных услуг, причины возникновения и наблюдаемые в сфере проблемы, участники семинара высказали свои предложения и мнения.
Как подчеркивалось, причиной несвоевременного предоставления государственных услуг на местах служит халатное отношение работников к своим обязанностям, устаревшая материально-техническая база, некомпетентность и неопытность кадров. Также отмечены случаи рассмотрения обращений ответственными лицами без использования своей зарегистрированной электронной цифровой подписи, а с помощью электронной цифровой подписи бывшего сотрудника или работника, исполняющего другие обязанности.
В Ташкентском областном управлении выявлены случаи допущения государственными органами и другими организациями нарушений закона в процессе оказания государственных услуг физическим и юридическим лицам, в отношении которых применяются соответствующие меры.
В частности, по состоянию на 15 декабря этого года выявлено 12 тысяч 455 случаев нарушения закона уполномоченными государственными органами. Из них 11 тысяч 853 случая связаны с нарушениями сроков выполнения, а в 188 случаях обращения были безосновательно отклонены. В том числе, 48 случаев связаны с истребованием лишних документов, 65 случаев прямого предоставления услуг, в связи с чем в отношении ответственных лиц применены соответствующие меры.
В результате внесения в уполномоченные органы 120 предупреждений, 37 представлений по поводу выявленных случаев нарушения закона 70 должностных лиц привлечены к дисциплинарной ответственности, 2 освобождены от занимаемых должностей. К 290 лицам применены меры административного наказания.
В ходе семинара были отмечены несоблюдение требований постановления Кабинета Министров «Об утверждении положения о порядке добровольной ликвидации и прекращения деятельности субъектов предпринимательства и исключения из государственного реестра лиц, не осуществляющих финансово-хозяйственную деятельность» от 21 августа 2019 года №704 в деле оказания государственных услуг в сфере добровольной ликвидации и прекращения деятельности субъектов предпринимательства, факты нарушений закона. Ответственные работники были предупреждены о недопущении таких случаев в дальнейшем.
Как было определено на семинаре, Ташкентское областное управление Агентства государственных услуг будет активнее проводить необходимую в данном направлении работу, подробно изучать каждый случай нарушения законодательства в сфере оказания государственных услуг и применять в отношении виновных лиц соответствующие правовые меры. Также даны указания об объективном и беспристрастном исполнении служебных обязанностей руководителями и ответственными специалистами каждого управления и ведомства. Уполномоченные государственные органы и другие организации договорились о продолжении сотрудничества и регулярном проведении таких семинаров.