Ёшлар тарбиясига масъул раҳбарлар ўқитилмоқда
Давлат бошқаруви академиясида Президентимизнинг Олий Мажлис ва халққа Мурожаатномаси ҳамда "Ёшлар форуми"да белгилаб берилган вазифалар юзасидан ёшлар тарбиясига масъул бўлган давлат идоралари раҳбарлари иштирокида икки кунлик ўқув-семинар бошланди.
Ўзбекистон Республикаси Ёшлар ишлари агентлиги ва Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги билан ҳамкорликда ташкил этилган семинарнинг очилишида Президент маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Қаҳрамон Қуронбоев, Бош вазир ўринбосари Беҳзод Мусаев, Ёшлар ишлари агентлиги директори Алишер Саъдуллаев ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларининг Ёшлар сиёсати, ижтимоий ривожлантириш ва маънавий-маърифий масалалар бўйича ўринбосарлари иштирок этди.
“Ёшлар: 1+1” дастури доирасида ишсиз ва уюшмаган ёшларни касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитиш, уларга устоз-шогирд анъанаси асосида ҳунар ўргатиш, ижтимоий ҳимояга муҳтож ёшлар қатлами билан самарали ишлаш механизмини йўлга қўйиш ҳамда давлатимиз раҳбарининг 2020 йил 13 октябрдаги “Аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш тизимини такомиллаштириш ва тадбиркорликни ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига кўра, ёшларга имтиёзли фоизларда микрокредитлар ажратиш тартиби бўйича ўқув дастурлари ўтказилаётгани таъкидланди.
Мамлакатимиз бўйлаб ёшлар кичик саноат зоналарини ташкил этиш, Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан ёшларга субсидия ва грантлар ажратиш тартиби, ёшлар дастурлари ижросини мониторинг қилиш бўйича yoshlar@argos.uz платформасини ташкил қилиш масалалари муҳокама қилинди.
–Бугунги куннинг асосий муаммоларидан бири ёшларнинг бандлигини таъминлашдир, –дейди Ёшлар ишлари агентлигининг Тошкент вилояти бошқармаси бошлиғи Зуҳра Мирғозиева. –Ҳозир биз вилоятимизда 30 мингдан ортиқ ёшнинг банлигини таъминлашга эришишимиз керак. Шу асосда уларни ўқитиш, касб-ҳунарга тайёрлаш ва иш билан таъминлаш мақсадида тегишли чораларни кўряпмиз. Хусусан, Савдо-саноат палатаси ва Бандликка кўмаклашиш маркази билан биргаликда “Тадбиркор:1+1” тамойили асосида ёшларни иш билан банд қилиш масалаларини амалга оширяпмиз. Тадбиркорлик билан шуғулланишни хоҳлаган ёшларга имтиёзли кредитлар ажратиб, ўз ғояларини амалга ошириши учун шароит яратаяпмиз. Жумладан, Бўстонлиқ туманида ноябрь ойида  70 нафар ёш имтиёзли кредит олиб, 100 га яқин тенгдошини иш билан таъминлашга эришди. Декабрь ойида эса 100 нафар ёш имтиёзли кредит олиб, бизнесини йўлга қўйди. Бу жараён Тошкент вилоятининг бошқа туман ва ҳудудларида ҳам давом этмоқда.
Шунингдек, семинар ўқув дастуридан "Ёшлар мурожаати" электрон платформасини яратиш, "Бир миллион дастурчи" лойиҳаси доирасида 300 минг нафар ёшни дастурлаш асосларига бепул ўқитиш, ОТМга кириш имтиҳонларида энг юқори балл тўплаган 200 нафар ёш учун Президент грантини ташкил этиш, магистратура ва докторантура тадқиқотчиларига қабул квоталарини ҳамда маданият-санъат йўналишларига ҳар бир тумандан 5 нафар ёшни ўқишга қабул қилиш, умумтаълим мактабларида ёшлар етакчилари фаолиятини такомиллаштириш ҳамда мактаб инфратузилмасини самарали ташкил этиш мавзулари ўрин олган.

В Академии государственного управления начался двухдневный семинар, посвященный разъяснению сути задач, определенных в Послании Президента Олий Мажлису и речи главы государства на Молодежном форуме.
Учеба организована Агентством по делам молодежи Республики Узбекистан и Агентством развития государственных услуг при Президенте Республики Узбекистан и проводится для руководителей государственных органов, ответственных за воспитание молодежи.
В открытии семинара приняли участие первый заместитель советника Президента Кахрамон Куронбоев, заместитель Премьер-министра Бехзод Мусаев, директор Агентства по делам молодежи Алишер Саъдуллаев, а также заместители хокимов по вопросам молодежной политики, социального развития и духовно-просветительской работе со всех регионов и города Ташкента.
Отмечено, что проводятся учебные программы по порядку выделения льготных кредитов согласно программам обучения безработной и неорганизованной части молодежи профессии и предпринимательству на основе принципа «учитель-ученик», налаживанию эффективного механизма работы с социально уязвимыми слоями молодежи в рамках программы «Молодежь: 1+1», а также разъяснению постановления Президента страны «О дополнительных мерах по совершенствованию системы вовлечения населения в предпринимательство и развитию предпринимательства» от 13 октября 2020 года.
Обсуждены вопросы по созданию молодежных малых промышленных зон по всей стране, порядку выделения субсидий и грантов для молодежи за счет средств Государственного фонда содействия занятости, созданию платформы yoshlar@argos.uz по мониторингу исполнения молодежных программ.
– Одной из основных проблем молодежи на сегодняшний день является обеспечение ее занятости, – сказала начальник Ташкентского областного управления Агентства по делам молодежи Зухра Миргозиева. – Нам предстоит оказать содействие в трудоустройстве свыше 30 тысячам молодых людей, проживающих в столичной области. В связи с этим мы предпринимаем меры по их обучению, профессиональной подготовке и обеспечению работой, в том числе на основе программы «Предприниматель: 1+1», реализуемой совместно с Торгово-промышленной палатой и Центром содействия занятости. Выделяем льготные кредиты для молодых предпринимателей, создаем условия для осуществления их идей и планов.
Например, только в ноябре в Бостанлыкском районе льготные кредиты получили 70 юношей и девушек, которые обеспечили работой около 100 своих сверстников. А в декабре льготные кредиты получили 100 молодых предпринимателей, благодаря чему они смогли наладить собственный бизнес. Данный процесс полным ходом осуществляется и в других районах Ташкентской области.
Следует отметить, что учебная программа семинара включает доклады и дискуссии по таким направлениям, как создание электронной платформы «Обращения молодежи», обучение 300 тысяч представителей молодежи основам программирования в рамках проекта «Миллион программистов», введение приемных квот для магистрантов и докторантов, прием пяти представителей молодежи от каждого района по направлениям культуры и искусства, совершенствование деятельности молодежных лидеров в общеобразовательных школах, создание эффективной школьной инфраструктуры и по другим актуальным темам.