Президент Шавкат Мирзиёев ҳудудлар ривожи, аҳоли ҳаёти билан яқиндан танишиш мақсадида 21 январь куни Бухоро вилоятига келди.
Давлат раҳбари вертолётда Олот туманига йўл олди.
Бу – ҳудудлар иқтисодиётини ривожлантиришга қаратилган жорий йилги биринчи ташриф. Ва у мазкур чекка тумандан бошланаётгани бежиз эмас.
2020 йил 27 апрель куни Бухоро вилоятига жанубдан кучли шамол кириб келган эди. Уй-жойлар, инфратузилма ва экинларга катта зарар етказганди.
Давлатимиз раҳбари зудлик билан у ерга етиб бориб, табиий офат оқибатларини бартараф қилиш, турар жойлар ва ижтимоий объектларни таъмирлаш бўйича топшириқлар берган эди. Қисқа муддатда зарур ишлар бажарилиб, ҳаёт ўз маромига қайтди.
Бу галги сафар чоғида Президент вертолётда ушбу ишлар қамровини кўздан кечирди.
Хусусан, Олот, Қоракўл, Жондор, Ромитан, Пешку ва Шофиркон туманларида 45 мингта уй, 204 та кўп қаватли турар жой таъмирланган. Мингдан ортиқ ижтимоий соҳа ва тадбиркорлик объектлари, йўллар, электр, газ ва алоқа тармоқлари тикланган.
Давлатимиз раҳбарига ҳудудларда хизмат кўрсатиш соҳаларини ривожлантиришга оид лойиҳалар тақдим қилинди.
Унга кўра қишлоқ жойларда, маҳаллаларда мобил хизмат кўрсатиш пунктларини контейнерларда ташкил қилиш мумкин. Контейнерлар ҳам маҳаллий ишлаб чиқарувчи томонидан тайёрланмоқда. Ундан мини тикувчилик цехи, гўзаллик салони, пойабзал таъмирлаш устахонаси, ширинлик дўкони каби кўплаб йўналишларда фойдаланса бўлади. Шундай платформалардан биттасида камида 4 та иш ўрни яратиш мумкин.
Президентимиз лойиҳа билан танишиб, мутасаддиларга уларнинг таннархини камида 30 фоизга камайтириш, коммуникация ва канализация тизимларига улаш масалаларини ҳал қилиш бўйича топшириқ берди.
Шунингдек, Олот ва унга қўшни туманларда амалга оширилиши режалаштирилган архитектура-қурилиш, хусусан, туман марказий кўчаларини реконструкция қилиш, аҳоли учун замонавий кўп қаватли уйлар қуриш лойиҳалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев Олот тумани марказида Олот, Қоракўл, Жондор ва Шофиркон туманлари фаоллари, маҳалла раислари билан учрашди. Ўтган йили содир бўлган табиий офат ёдга олинди.
– 2020 йил Ватанимиз учун, шу жумладан, Бухоро вилояти учун жуда катта синовлар йили бўлди. Бу ерда юз берган табиий офат иқтисодиётга, инфратузилмага, одамлар 30-40 йиллаб қурган уйларига катта талафот етказди. Биз халқимизнинг сабр-тоқати, бирдамлиги, ҳамжиҳатлиги билан бу балолардан қудратли бўлиб чиқамиз, деб ният қилгандик, мана, шу натижаларга эришдик, – деди Президент.
Ҳеч бир оила эътиборсиз қолдирилмагани таъкидланди. Хусусан, “Саховат ва кўмак” умумхалқ ҳаракати доирасида Олот, Қоракўл ва Жондордаги эҳтиёжманд оилаларга қарийб 14 миллиард сўм моддий ёрдам кўрсатилган.
Аҳоли фаровонлигини оширишга қаратилган ишлар изчил давом эттирилиши, бунинг учун қуйи тизимдаги раҳбарлар уйғониши, жон куйдириши кераклиги айтилди.
– Бугун бу ерга келишимдан мақсад – халқимизни кўпроқ эшитиш, эртанги марраларни белгилашда тўғри йўл тутиш. Туман ҳокимлари ва маҳалла раислари ўзларини қийнаётган муаммоларни очиқ-ойдин айтиб, уларнинг ечими бўйича таклифларини билдирса, ниятимиз амалга ошади, – деди давлат раҳбари.
Ҳудудларни ривожлантириш дастури ҳамда камбағалликни қисқартириш режалари маҳаллабай тизим асосида ишлаб чиқилиши таъкидланди.
Мутасаддилар Олот туманида маҳаллабай ишлаш тизими тақдимоти чоғида Бунёдкор ва Шайхлар маҳаллалари уйма-уй юриб ўрганилгани, шунда аҳоли вакиллари турли касб-ҳунарларни эгаллаш истаги борлигини билдирганини қайд этди. Фуқароларнинг истакларидан келиб чиқиб, бугунги кунда тумандаги касб-ҳунар мактаби ҳузурида саккиз йўналишда касбларга ўргатиш ўқув курслари ташкил этилди.
Президент мазкур тажриба асосида Республика Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими маркази ва унинг ҳудудий бошқармалари ҳамда мамлакатимиздаги 700 дан ортиқ касб-ҳунар мактабини Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигига бўйсунадиган янги тизим жорий қилиш зарурлигини таъкидлади. Тегишли раҳбарларга жойларда аҳолининг талаб ва истакларидан келиб чиқиб, ўша ҳудуддаги тадбиркорларга керак бўлган касб-ҳунарларга ўқитишни ташкил этиш юзасидан топшириқлар берилди.
Маҳалла раисларига ўз ҳудудидаги ҳар бир фуқарони рози қилиш, иқтисодий сектор билан биргаликда хонадонма-хонадон юриб, иш ўринлари яратиш, ўша хонадонларда ободлик ва фаровонликни таъминлаш бўйича вазифалар юклатилди.
– Маҳалла раиси қачон обрўли бўлади? Халқ дардини раҳбарларга лўнда қилиб қўйса. Ҳамма масала аввало маҳаллада ҳал бўлсагина одамлар рози бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлигига республика бўйича чекка ҳудудларда жойлашган 968 та маҳалладаги шароитларни яхшилаш бўйича топшириқлар берилди. Жумладан, Бухоро вилоятидаги 55 та оғир, олис ва чегара ҳудудлардаги маҳаллалар танлаб олиниб, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги билан ҳамкорликда ушбу маҳаллаларда ободонлаштириш ишлари ва маҳаллабай тизимни жорий этиш бўйича алоҳида вазифалар белгилаб берилди.
Бу йил ёшлар ва оилавий тадбиркорлик лойиҳалари учун Қоракўл туманига 36 миллиард сўм, Олот туманига 21 миллиард, Жондор туманига 49 миллиард сўм маблағ ажратилади.
2021-2022 йилларда Олотда 42 та, Қоракўлда 56 та, Жондорда 67 та лойиҳа амалга оширилиб, 3 мингта доимий иш ўрни яратиш режалаштирилган.
Олотда лойиҳа қиймати 20 миллион доллар бўлган логистика маркази, Қоракўлда олтингугуртни қайта ишлаш корхонаси, Жондорда керамик плиталар ишлаб чиқариш объекти ишга туширилади. Кичик саноат зоналари ташкил этилади.
Қишлоқ хўжалигида ҳам фойдаланилмаган имкониятлар бор. Жорий йилда 18 километр мелиорация тармоқлари қурилиб, Жанубий Олот хўжаликлараро коллектори реконструкция қилинади. Натижада фойдаланишдан чиққан ерлар қайта ўзлаштирилиб, бозорбоп маҳсулотлар етиштирилади.
Президентимиз ижтимоий соҳаларни ривожлантириш масалаларига алоҳида тўхталди. Хусусан, Олот туманида кинотеатр ва кутубхонани ўз ичига олган Маънавият ва маданият маркази қурилиши қайд этилди. Шунингдек, мактаб, болалар боғчаси, тиббиёт муассасалари, ижтимоий хизмат объектлари барпо этилади.
Бу йил Қоракўлдаги Халқаро математика мактаби реконструкция қилиниб, 200 ўринли ётоқхона қурилиши таъкидланди. Бу даргоҳнинг иқтидорли ёшлари IT соҳасига жалб қилинади.
Жаҳон банки иштирокидаги Олот ва Қоракўл туманлари ичимлик суви таъминотини яхшилаш бўйича 139 миллион долларлик лойиҳа якунланиб, 265 минг аҳоли ичимлик суви билан таъминланади. Бу икки туманда сўнгги 30 йилдан буён ичимлик суви таъминоти 17 фоиз бўлган, жорий йилда бу кўрсаткич 90 фоизга етади.
Давлатимиз раҳбари учрашувда маҳаллий аҳолининг мурожаатларини инобатга олиб, Олот – Тошкент темир йўл қатнови қайта тикланишини маълум қилди.
Бугун бутун мамлакатда уйғониш даври. Лоқайдлик, ўзибўларчилик билан ўзгариш бўлиб қолмайди. Халққа шароит яратиш, ташаббускорларга кўмаклашиш, тинимсиз интилиш ва меҳнатгина натижа келтиради. Учрашув мана шундай руҳда ўтди.
Бухоро туманидаги «Бухоро Варнет» корхонаси. Президент Шавкат Мирзиёев 2019 йилда бу ерга келганида иш энди бошланган эди. Ҳозирги кунда у замонавий агросаноат мажмуасига айланмоқда.
Аввал бу ерда фақат иссиқхона бўлган бўлса, эндиликда унинг ёнида ўқув маркази, лаборатория ҳамда иссиқхоналар учун конструкциялар ишлаб чиқарувчи корхона ташкил этилмоқда. Яъни, замонавий иссиқхоналар учун нимаики керак бўлса, шу ерда тайёрланади.
Давлатимиз раҳбари бу галги ташрифи чоғида мазкур мажмуанинг янги имкониятлари билан танишди.
– Иссиқхоналар билан шунча йилдан бери шуғулланяпмиз, лекин профессионаллар йўқ эди. Энди бу йўналиш янги сифат босқичига чиқяпти, – деди Президент.
Бухоро вилоятининг кўп ерлари шўрхок ва қумлоқ, сув эса танқис. Бундай жойларда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш учун гидропоника усули жуда қулай. Шу боис 2018 йил 10 июлдаги Президент қарори билан «Бухоро-агро» эркин иқтисодий зонаси ташкил этилган эди. Бу зона учун Жондор, Когон, Пешку, Ромитан ва Бухоро туманларидан 3 минг гектар ер ажратилди. Тўғридан-тўғри инвестициялар жалб этилиб, кластер тизимида қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш, қайта ишлаш ва экспорт қилиш учун кенг шароит яратилди.
«Бухоро Варнет» корхонаси ҳам ана шу имкониятлар самараси. Лойиҳанинг умумий қиймати 120 миллион доллардан зиёд бўлиб, бу маблағнинг ҳаммасини тўғридан-тўғри хорижий сармоялар ташкил этади.
Бугунги кунгача 10 миллион доллар ташқи инвестиция ўзлаштирилиб, 13 гектар майдонда иссиқхона қуриб битказилди, 260 дан ортиқ иш ўрни яратилди. Яна 17 гектарда қурилиш ишлари давом этмоқда.
Ўтган йили қарийб 20 миллиард сўмлик маҳсулот етиштирилиб, 1 миллион долларлик экспорт қилинган. Жорий йилда 26 миллион долларлик тўғридан-тўғри хорижий инвестиция жалб қилиниши режалаштирилган.
Корхона учун қарийб 113 гектар ер ажратилган бўлиб, тўлиқ ишга тушганда йиллик қуввати 33,8 минг тонна бўлади, жами 2 мингга яқин иш ўрни яратилади.
Президент 2020 йил 12 декабрь куни Хоразм вилоятида бўлганида йирик иссиқхоналар ҳузурида ўқув маркази очиб, шу йўналишга қизиққан тадбиркорлар ва ёшларни тайёрлаш кераклигини таъкидлаган эди. Давлатимиз раҳбари «Бухоро Варнет» корхонасида ташкил этилган шундай марказни кириб кўрди.
– Бу тизим нима учун муҳим? Биринчидан, ёшларимизга ривожланган мамлакатлар мутахассислари онлайн режимда дарс беради. Иккинчидан, иссиқхоналар учун зарур материаллар маҳаллийлаштирилади. Энг муҳими, бозор талабига мос маҳсулот ишлаб чиқарилади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари «Бухоро Варнет» корхонасида хонадонлар учун ихчам иссиқхоналар қуриб беришни йўлга қўйиш лозимлигини таъкидлади.
Шу ерда 2021 йил учун Бухоро вилоятида аграр ва озиқ-овқат соҳаларини ривожлантириш бўйича тақдимот ўтказилди. Барча лойиҳалардан кўзланган ягона мақсад – аҳоли бандлигини таъминлаш ва даромадини оширишда қишлоқ хўжалигини драйверга айлантириш.
Бухородаги «BCT Cluster» пахта-тўқимачилик кластери Ўзбекистондаги қалдирғоч кластер ҳисобланади. У Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган кластер ғоясининг дастлабки амалий натижасидир.
Давлатимиз раҳбари кластерга қарашли “Bukhara Cotton Textile” тўқимачилик корхонасига борди.
«BCT Cluster» давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 19 майдаги «Бухоро вилоятида замонавий пахта-тўқимачилик кластерини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорига асосан ташкил этилган. У ўзида пахта етиштиришдан тортиб, уни чуқур қайта ишлашгача бўлган барча технологик занжирларни тўлиқ бирлаштирган. Хусусан, Бухоро вилоятининг Ромитан туманидаги 8 000 гектар экин майдонида пахта етиштирилса, тола Бухоро шаҳрида бунёд этилган замонавий тўқимачилик мажмуасида чуқур қайта ишланади.
Ушбу йирик лойиҳани амалга ошириш учун жами 106,5 миллион АҚШ доллари миқдорида инвестициялар ўзлаштирилди. Занжирли ишлаб чиқаришнинг охирги ҳалқаси ҳисобланадиган “Bukhara Cotton Textile” корхонаси учун эса 65,2 миллион АҚШ долларилик маблағ йўналтирилди. Натижада Бухоро шаҳрининг ташландиқ бўлиб қолган собиқ тўқимачилик комбинати ҳудудида замонавий ишлаб чиқариш объекти пайдо бўлди.
Мазкур йирик тўқимачилик мажмуаси таркибида бешта – йигирув, бўяш, тўқимачилик, “Деним” жинси матосига ишлов бериш, тайёр тикувчилик маҳсулотлари ишлаб чиқариш фабрикаларини бирлаштирган.
Айтиш жоизки, мажмуанинг умумий майдони 10 гектар. Бу ерда мавжуд бўлган битта эски бино тубдан қайта реконструкция қилиниб, қўшимча равишда яна 19 та янги бино ва иншоотлар барпо этилди. Кластернинг ишлаб чиқариш фабрикалари Германиянинг “Schlafhorst Zweigniederlassung der Saurer Germany Gmbh&Co KG”, “Volkmann Saurer”, “Beninger AG”, “Xetma”, “Monforts”, “Mayer”, “Menzel”, “Osthoff”, АҚШнинг “MORRISON”, Бельгиянинг “PICANOL n.v.”, Франциянинг “AESA” каби дунё тўқимачилик саноатида етакчи бўлган компанияларида тайёрланган энг замонавий технологик линиялар, асбоб-ускуна ва дастгоҳлар билан жиҳозланди.
Мазкур тўқимачилик корхонасида 1500 нафар, кластер билан қўшиб ҳисоблаганда 6000 нафар ходим фаолият юритмоқда.
Президент корхонадаги ишлаб чиқариш жараёни билан танишди, тайёр маҳсулот намуналарини кўздан кечирди.
– Жинси матолар ва маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича энг илғор давлатлар билан рақобат қилиш мумкин. Чунки еримиз, сувимиз, пахтамиз ўзимизники. Ишлайман деган ёшларимиз кўп. Таннархни яна пасайтирса бўлади. Лекин сифати халқаро даражада бўлса, дунёда албатта ўз ўрнини топади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Кластер томонидан йилига ўртача 26 минг тонна пахта хом ашёси етиштирилади. Уни бирламчи қайта ишлаш орқали 9100 тонна тола олинади. Тола эса “Bukhara Cotton Textile” корхонасида чуқур қайта ишланиб, ундан дастлабки босқичда 8450 тонна калава ип йигирилади. Кейинги босқичда эса 15 миллион погон метр деним жинси матолари тўқилади. Сўнгги босқичда қўшимча қийматга эга бўлган тайёр маҳсулотларга айлантирилади. Яъни ташқи ва ички бозорда рақобатбардош бўлган жинси либослари тикилади.
Бунинг иқтисодий самарадорлиги шундаки, дунё бозорида 1 килограмм тола қиймати хом ашё сифатида 1,5 доллар бўлса, тайёр кийим қилиб сотилганда камида 25 долларга айланади.
Корхона айни пайтда йилига ўртача 12,5 миллион дона “Деним классик” ва “Деним стрейч” шимлари ишлаб чиқариш қувватига эга. Тайёр маҳсулотларнинг 80 фоизи экспорт қилинади.
Сув ресурсларидан унумли фойдаланиш мақсадида 2020 йилда пахта майдонларининг салкам 1000 гектарига томчилатиб суғориш усули жорий қилинди. 2021 йилда яна 1000 гектар ерда бу усул тизимлари қўлланилади. Шу тариқа яқин истиқболда пахта етиштиришда тўлиқ томчилатиб суғориш усулидан фойдаланила бошланади.
Кластер томонидан Ўзбекистонда биринчи миллий жинси бренди – «B Jeans» яратилгани унинг навбатдаги ютуғи бўлди. Харидорларга ушбу ёрлиқ остидаги жинси либосларини етказиб бериш мақсадида 2020 йилда Тошкент, Бухоро, Самарқанд ва Наманган шаҳарларида кластер савдо тармоқлари ишга туширилди. Бу эса “занжирли” ишлаб чиқаришнинг энг муҳим бўлган якуний ҳалқаси боғланганидан далолатдир.
Кластер ўз олдига республика бўйича 50 та ана шундай савдо дўконлари очишни мақсад қилган. Хусусан, яқин кунларда Андижон ва Фарғонада ана шундай фирма дўконлари ишга туширилиши кутилмоқда.
Бундан ташқари, Ўзбекистоннинг чет эл давлатлардаги элчихоналари кўмагида хорижда 100 та савдо нуқтасини ишга тушириш режалаштирилган. Айни пайтда Германиянинг Мюнхен, Дрезден каби йирик шаҳарларида ўзбек миллий бренди остидаги маҳсулотлар етказиб бериладиган дастлабки 7 та савдо дўконини ишга тушириш саъй-ҳаракатлари олиб бориляпти. Яқин кунларда эса қўшни Қирғизистон Республикасининг Ўш шаҳрида “Савдо уйи” очилиши мўлжалланган. Келгусида бундай савдо тармоқлари фаолияти Европа давлатлари, Болтиқбўйи республикалари, Япония ва ҳатто жинси ватани бўлган АҚШда ҳам йўлга қўйилади.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, чет эллардаги савдо тармоқлари орқали йилига ўртача 75-80 миллион евро миқдорида валюта тушумига эришилиши мумкин. Бу миллий брендларимиз тез орада дунё бозорларини эгаллашидан бир нишонадир.
Тошкент шаҳрида Ўзбекистон маданий мерос ҳафталиги доирасида ташкил этилган “Миллий либослар – янги ренессанс дурдоналари” модалар намойишида “B Jeans” бренди остидаги либослар коллекцияси илк намойишдаёқ муваффақият қозонди. Модалар намойишида 50 дан зиёд либослар коллекцияси тақдим этилди. “ВСТ Cluster” жинси матолари асосида яратилган либослар 40 дан ортиқ мамлакатлардан келган соҳа мутахассислари томонидан юксак баҳоланди. Натижада ўзида табиийлик, қулайлик ва ҳашамни мужассам этган “B Jeans” коллекцияси “Ўзбек миллий либослари анъаналарини сақлаш ва ривожлантиришга қўшган улкан ҳиссаси учун” махсус диплом билан тақдирланди.
Дарвоқе, “Bukhara Cotton Textile” корхонасида ишлаб чиқарилаётган жинси матолари рангининг табиийлиги билан ҳам ички ва ташқи бозорда устунликка эга. Ишлаб чиқаришда зарур бўладиган табиий бўёқ олиш учун эса кластер раҳбарияти саъй-ҳаракатлари билан хориждан индигофера ўсимлиги уруғлари олиб келинди ва 80 гектар майдонда етиштириш йўлга қўйилди. Пировардида шу ернинг ўзида табиий бўёқлар олишга муваффақ бўлинди.
Кластер жамоаси ўз олдига корхона фаолиятини кенгайтириш, маҳсулот турини кўпайтириш ва сифатини янада яхшилаш эвазига Ўзбекистон жинси буюмлари жаҳон бозоридан мустаҳкам жой эгаллашига эришишни бош мақсад қилиб қўйган.
Давлатимиз раҳбари маҳсулотлар турини кўпайтириш, дунёга машҳур брендлар билан ҳамкорликда кийимлар ишлаб чиқариш зарурлигини таъкидлади.
Шу ерда 2021-2022 йилларга мўлжалланган Бухоро вилоятида амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари, ёшлар бандлигини таъминлаш режалари тақдимоти ўтказилди.
– Халқ ичида юриб, ҳар бир ёшнинг муаммосини эшитиб, назоратга олиб, охир-оқибат ҳал этиб берсак, вазият ўзгаради. Ёшлар ишлари агентлигининг асосий вазифаси шу бўлиши керак, – деди Президент.
Ёшларни касбга йўналтириш, тадбиркорликка ўқитиш, бизнеси ва ҳунармандчилигини очишга кўмаклашиб, бандлигини ошириш чоралари муҳокама қилинди.
Шавкат Мирзиёев Бухоро шаҳридаги давлат хизматлари маркази ва IT-Parkни бориб кўрди.
Бу ерда “ягона дарча” тамойили асосида 130 дан ортиқ турдаги давлат хизматлари кўрсатилади. Бинода Давлат хизматлари агентлиги вилоят бошқармаси, Халқ қабулхонаси, Тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш бўйича қабулхона, ФҲДЁ бўлими, нотариал идора ҳам жойлашгани аҳолига қулайлик яратган. Кутиш залида китоблар жавони ташкил этилган.
Давлатимиз раҳбари хизматлар нархини арзонлаштириш, узоқ маҳаллалар аҳолисига сайёр ва онлайн хизмат кўрсатиш бўйича топшириқлар берди.
Шу ерда Корхоналарни соғломлаштириш ва хусусийлаштириш клиникаси ҳам очилган. Молиявий ва юридик маслаҳатлар бериш, ахборот хизматлари кўрсатиш йўлга қўйилган.
Бинонинг иккинчи қаватида IT-Parkнинг Бухоро филиали жойлашган. Бу ерда ҳам ўқувчилар, ҳам талабалар, ҳам фрилансер ва дастурчилар учун зарур шароитлар яратилган. Болалар мактаб давридан ўйинлар орқали ахборот технологияларига қизиқтирилади, кейин ўқитилиб, лойиҳалар ишлаб чиқишга ўргатилади. Бу ерда ёш ҳаваскорлар, робототехниклар, веб-дизайнерлар, профессионал дастурчилар йиғилган.
Президентимиз бухоролик ёшларнинг салоҳиятини юксак баҳолаб, бу соҳа мамлакатимиз тараққиёти учун жуда муҳим эканини таъкидлади.
– Бухоро азалдан илм-фан маркази бўлган. Бугун ҳам билимли, интилувчан ёшлар кўп. Бухоронинг IT соҳаси бўйича брендини яратиш керак. Бунинг учун барча нарса – шароит, ресурс, интеллект бор, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз «Мандэй ЛАБС» корхонасига асос солган 25 ёшли Саидравшан Шокиров, халқаро IT компаниялар билан ҳамкорликда ишлаётган дастурчи Шаҳрулло Тухсанов ва бошқа ёшлар билан суҳбатлашди.
Долзарб иқтисодий-ижтимоий масалалар бўйича ёш дастурчиларга буюртма бериш, маблағ, энергия ресурслари ва вақтни тежовчи дастурий маҳсулотлар яратиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Давлатимиз раҳбари IT-Parkдаги ёшлар билан эсдалик учун суратга тушди.
IT-Park учун Bukhara City мажмуасида 9 ва 12 қаватли замонавий бинолар қурилмоқда. Мажмуада коворкинг маркази, офислар, меҳмонхона, ресторан ва спорт заллари бўлади. У ерда 700 дан зиёд иш ўрни яратилади.

Люди будут довольны тогда, когда вопросы будут решаться в первую очередь в махалле
Президент Шавкат Мирзиёев 21 января в целях ознакомления с развитием региона и жизнью населения прибыл в Бухарскую область.
Глава государства отправился на вертолете в Алатский район.
Это первая в нынешнем году поездка в целях развития экономики регионов. И неслучайно, что она начинается именно с этого отдаленного района.
27 апреля 2020 года в Бухарскую область с юга ворвались ветра штормовой силы, которые нанесли серьезный урон жилью, инфраструктуре и посевам.
Глава государства незамедлительно прибыл в регион и дал поручения по ликвидации последствий стихийного бедствия, ремонту жилья и социальных объектов. За короткое время здесь была проделана необходимая работа для возвращения жизни в нормальное русло.
В ходе нынешней поездки в область Президент с вертолета осмотрел проделанную здесь работу.
В частности, было отремонтировано 45 тысяч индивидуальных и 204 многоквартирных дома в Алатском, Каракульском, Джандарском, Ромитанском, Пешкунском и Шафирканском районах. Восстановлены более тысячи объектов социальной сферы и предпринимательства, дороги, электрические, газопроводные и коммуникационные сети.
Главе государства были представлены проекты по развитию сферы услуг в регионах.
Так, имеется возможность размещения в сельской местности, махаллях контейнеров с мобильными пунктами обслуживания.  Они изготавливаются местным производителем. Контейнеры можно использовать в качестве мини-швейного цеха, салона красоты, мастерской по ремонту обуви, кондитерской. В одной из таких платформ можно создать минимум 4 рабочих места.
Президент ознакомился с проектом и дал ответственным лицам поручения по снижению себестоимости контейнеров не менее чем на 30 процентов, подключению их к коммуникационным сетям и канализационной системе.
Также была обсуждена архитектурно-строительная работа, запланированная в Алатском и близлежащих районах, в том числе проекты по реконструкции центральных улиц района, возведению современных многоэтажных домов для населения.
Глава государства встретился в Алатском районе с активом и председателями махаллей Алатского, Каракульского, Джандарского и Шафирканского районов. Обсуждены последствия произошедшего в прошлом году стихийного бедствия.
– 2020 год стал периодом больших испытаний для нашей Родины, в том числе Бухарской области. Случившееся здесь стихийное бедствие нанесло большой ущерб экономике, инфраструктуре, домам, которые люди строили 30-40 лет. Мы поставили цель выйти из этих бед еще более сильными и благодаря терпению, единству, сплоченности нашего народа достигли этих результатов, – сказал Президент.
Отмечалось, что ни одна семья не была оставлена без внимания. В частности, в рамках общенародного движения «Доброта и поддержка» малообеспеченным семьям Алата, Каракуля и Джандара была оказана материальная помощь почти на 14 миллиардов сумов.
Подчеркнуто, что проводимая во имя повышения благополучия населения работа будет последовательно продолжена, для чего руководители нижних звеньев должны пробудиться и работать самоотверженно.
– Цель моего приезда – побольше послушать народ, правильно определить пути развития. Наша работа будет результативнее, если хокимы районов и председатели махаллей открыто расскажут о волнующих их проблемах и путях решения, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Указано, что программа развития территорий и планы по сокращению бедности будут реализованы в разрезе махаллей.
Во время презентации проводимой в Алатском районе работы в разрезе махаллей ответственные лица отметили, что в ходе подворового изучения махаллей Бунёдкор и Шайхлар их жители изъявили желание овладеть различными профессиями и ремеслами. Исходя из пожеланий граждан сегодня на базе районной профессиональной школы организованы учебные курсы профессионального обучения по восьми направлениям.
Президент отметил, что на основе этого опыта необходимо внедрить новую систему, в рамках которой Центр среднего специального, профессионального образования и его территориальные управления, а также более 700 профессиональных школ нашей страны будут подчиняться Министерству занятости и трудовых отношений. Соответствующим руководителям даны поручения по обучению жителей на местах  востребованным профессиям с учетом их требований и пожеланий.
На председателей махаллей возложены задачи по обеспечению удовлетворенности жизнью каждого жителя, проведению подворового обхода совместно с экономическим сектором, созданию рабочих мест, обеспечению благополучия в домах.
– Когда председателя махалли будут уважать? Когда он четко и ясно доведет заботы народа до руководителей. Люди будут довольны, если все вопросы будут решаться прежде всего в самой махалле, – отметил Президент.
Министерству по поддержке махалли и семьи поручено улучшить условия в 968 махаллях, расположенных в отдаленных регионах республики. В частности, были отобраны 55 отдаленных, труднодоступных и приграничных регионов в Бухарской области, определены задачи по их благоустройству и внедрению системы работы в разрезе махаллей совместно с Министерством по чрезвычайным ситуациям.
В этом году на молодежные и семейные бизнес-проекты в Каракульском районе будет направлено 36 миллиардов сумов, в Алатском районе – 21 миллиард, в Джандарском – 49 миллиардов сумов.
В 2021-2022 годах в Алатском, Каракульском, Джандарском районах будут реализованы соответственно 42, 56 и 67 проектов, планируется создать 3 тысячи постоянных рабочих мест.
Будут введены в строй логистический центр за 20 миллионов долларов в Алатском районе, предприятие по переработке серы в Каракульском районе и завод по производству керамической плитки в Джандарском районе, созданы малые промышленные зоны.
Неиспользованные возможности есть и в сельском хозяйстве. В этом году будет построено 18 километров мелиоративных сетей и реконструирован Южно-Алатский межхозяйственный коллектор. В результате выбывшие из оборота земли будут рекультивированы, на них будут выращиваться востребованные на рынке культуры.
Президент особо остановился на развитии социальной сферы. В частности, сообщил, что в Алатском районе будет построен Центр духовности и культуры с кинотеатром и библиотекой. Кроме того, будут возведены школы, детские сады, медицинские учреждения, объекты социального обслуживания.
В текущем году в Каракуле будет реконструирована Международная математическая школа, для нее построят 200-местное общежитие. Талантливая молодежь этой школы будет привлечена к IT-сфере.
В нынешнем году будет завершен совместный со Всемирным банком проект стоимостью 139 миллионов долларов по улучшению питьевого водоснабжения в Алатском и Каракульском районах. Доступ к питьевой воде получат 265 тысяч жителей. Последние 30 лет в этих двух районах обеспеченность питьевой водой составляла 17 процентов, а в текущем году этот показатель достигнет 90 процентов.
На встрече глава государства сообщил, что с учетом обращений местного населения движение поездов по маршруту Алат-Ташкент будет возобновлено.
Сегодня по всей стране усиливается понимание того, что безразличие и медлительность не способствуют изменениям. Результат дадут создание условий для народа, поддержка инициативных людей, энтузиазм и упорный труд. Встреча прошла именно в таком духе.
Предприятие «Бухоро Варнет» в Бухарском районе. Когда Президент Шавкат Мирзиёев посещал его в 2019 году, работа здесь только начиналась. Сегодня оно превращается в современный агропромышленный комплекс.
Прежде здесь была только теплица, а сейчас рядом с ней создаются учебный центр, лаборатория, а также завод по производству конструкций для оранжерей. В целом все, что необходимо для современных теплиц, будет изготавливаться здесь.
В ходе нынешнего визита глава государства ознакомился с новыми возможностями этого комплекса.
– Мы столько лет занимаемся теплицами, но профессионалов не было. Сейчас это направление выходит на качественно новый уровень, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Почва в Бухарской области преимущественно песчаная и засоленная, а водных ресурсов мало. В таких местах для выращивания сельхозпродукции очень удобен гидропонный метод. Поэтому постановлением Президента от 10 июля 2018 года была создана свободная экономическая зона «Бухоро-агро». Под эту зону выделено 3 тысячи гектаров земли в Джандарском, Каганском, Пешкунском, Ромитанском и Бухарском районах. Привлечены прямые инвестиции и созданы широкие условия для выращивания, переработки и экспорта сельскохозяйственной продукции по кластерной системе.
Результатом этих возможностей является и предприятие «Бухоро Варнет». Общая стоимость проекта составляет более 120 миллионов долларов, вся эта сумма – прямые иностранные инвестиции.
На сегодняшний день освоено 10 миллионов долларов капиталовложений из-за рубежа, построена теплица на 13 гектарах, создано более 260 рабочих мест. Строительство ведется еще на 17 гектарах.
В прошлом году произведено продукции на сумму около 20 миллиардов сумов, экспортированы товары на 1 миллион долларов. В этом году планируется привлечь 26 миллионов долларов прямых иностранных инвестиций.
113 гектаров земли выделено под предприятие, которое после выхода на полную мощность будет иметь производственную мощность 33,8 тысячи тонн в год, что поможет создать в общей сложности около 2 тысяч рабочих мест.
Во время поездки в Хорезмскую область 12 декабря прошлого года Президент отмечал необходимость открытия учебных центров при крупных теплицах, обучения в них предпринимателей и молодежи, интересующихся этим делом. Глава государства посетил такой учебный центр на предприятии «Бухоро Варнет».
– Почему эта система важна? Во-первых, нашу молодежь будут обучать в режиме онлайн специалисты из развитых стран. Во-вторых, материалы, необходимые для теплиц, будут локализованы. Самое важное – производить продукцию, востребованную на рынке, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Глава государства отметил необходимость строительства на территории предприятия «Бухоро Варнет» компактных теплиц для семей.
Состоялась презентация о развитии аграрной и пищевой промышленности Бухарской области в 2021 году. Общая цель всех проектов – сделать сельское хозяйство драйвером в обеспечении занятости и увеличении доходов населения.
Хлопково-текстильный кластер «BCT Cluster» в Бухаре считается “первой ласточкой” в создании кластеров в Узбекистане. Он является первым практическим результатом идеи Президента Шавката Мирзиёева об организации кластеров.
Глава государства ознакомился с деятельностью предприятия данного кластера «Bukhara Cotton Textile».
«BCT Cluster»  организован в соответствии с постановлением главы нашего государства о мерах по организации современных хлопково-текстильных кластеров в Бухарской области от 19 мая 2017 года. Этот кластер хорошо освоил все технологические процессы от заготовки хлопка до его глубокой переработки. В частности, налажено выращивание хлопчатника на 8 тысячах гектаров земли в Ромитанском районе, после чего волокно глубоко перерабатывается в новом современном текстильном комплексе в Бухаре.
Для реализации данного проекта было освоено 106,5 миллиона долларов США инвестиций. А в создание предприятия “Bukhara Cotton Textile”, которое является последним звеном в производственной цепочке, было вложено 62,5 миллиона долларов США. В результате на заброшенной территории бывшего текстильного комбината в Бухарской области появился современный производственный объект.
Этот крупный текстильный комплекс объединил в себе пять фабрик – прядильную, покрасочную, текстильную, а также фабрики по обработке джинсовой ткани “деним” и производству готовых текстильных изделий.
Стоит отметить, что общая площадь комплекса составляет 10 гектаров. Здесь полностью реконструировано одно старое здание и возведено дополнительно 19 новых блоков и сооружений.  Производственные фабрики кластера оснащены современными технологическими линиями, оборудованием и станками, выпущенными ведущими компаниями мировой текстильной промышленности, в том числе “Schlafhorst Zweigniederlassung der Saurer Germany Gmbh&Co KG”, “Beninger AG”, “Xetma”, “Monforts”, “Mayer”, “Menzel”, “Osthoff” Германии, “MORRISON” США, “PICANOL n.v.” Бельгии, “AESA” Франции.
На текстильном предприятии трудятся 1,5 тысячи человек, а в целом кластер обеспечил работой 6 тысяч человек.
Президент ознакомился с производственным процессом на предприятии, образцами готовой продукции.
– По джинсам можно конкурировать со странами-лидерами в этой сфере. Потому что земля, вода, хлопок у нас свои. У нас много молодежи, готовой работать. Есть возможность снижать себестоимость. Если и качество будет на международном уровне, продукция обязательно найдет свое место в мире, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Кластер выращивает в среднем 26 тысяч тонн хлопка-сырца в год. За счет его первичной переработки получается 9100 тонн волокна. Оно глубоко перерабатывается на предприятии “Bukhara Cotton Textile”, после чего на начальном этапе из него изготавливают 8450 тонн пряжи. На следующем этапе будет налажен выпуск 15 миллионов погонных метров джинсовой ткани “деним”, которая на заключительном этапе будет превращена в готовую продукцию с добавленной стоимостью, то есть будет выпускаться одежда, способная конкурировать как на внутреннем, так и на внешнем рынках.
Экономический эффект можно выразить тем, что если на мировом рынке хлопковое волокно стоит 1,5 доллара за килограмм, то готовая продукция из него будет стоить минимум 25 долларов.
В настоящее время предприятие производит в среднем 12,5 миллиона пар штанов «деним классик» и «деним стретч». 80 процентов готовой продукции будет направляться на экспорт.
В целях рационального использования водных ресурсов в 2020 году почти на 1000 гектарах хлопковых полей была внедрена технология капельного орошения. В 2021 году ее планируется применять еще на 1000 гектарах. Таким образом, в скором будущем в выращивании хлопка будет полностью использоваться технология капельного орошения.
Создание кластером первого в Узбекистане национального бренда джинсов «B Jeans» стало его очередным успехом. В целях поставки покупателям джинсов данного бренда в 2020 году в Ташкенте, Бухаре, Самарканде и Намангане открылись магазины кластера.
Кластер намерен открыть 50 таких точек по всей стране. В частности, в ближайшие дни фирменные магазины откроются в Андижане и Фергане.
Кроме того, при поддержке посольств нашей страны планируется открытие 100 торговых точек в иностранных государствах. В настоящее время осуществляется работа по запуску в крупных немецких городах Мюнхене и Дрездене 7 магазинов, куда будет поставляться продукция под узбекским национальным брендом. А в ближайшие дни в Кыргызстане – в городе Оше планируется открытие Торгового дома. В будущем такие торговые точки появятся в странах Европы, Прибалтики, Японии и даже на родине джинсов – в США.
По предварительным оценкам, за счет торговых точек за рубежом можно будет получать в среднем 75-80 миллионов долларов США валютной выручки в год. Это признак того, что в скором времени наши национальные бренды покорят мировые рынки.
На показе мод “Национальная одежда – жемчужина нового Ренессанса”, прошедшем в Ташкенте в рамках Недели культурного наследия Узбекистана, коллекция одежды под брендом “B Jeans” сразу же обрела успех. На показе мод было представлено более  50 коллекций одежды. Так, специалисты сферы более чем из 40 стран высоко оценили одежду, изготовленную из джинсовой ткани “ВСТ Cluster”. В результате коллекция  “B Jeans”, воплощающая в себе естественность, удобство и красоту, была награждена специальным дипломом “За огромный вклад в сохранение и развитие традиций узбекской национальной одежды”.
Джинсовые ткани, производимые в «Bukhara Cotton Textile», имеют преимущество на внутреннем и внешнем рынках благодаря своему естественному цвету. Для производства краски усилиями руководства кластера из-за рубежа завезены семена растения индигоферы, которое выращивается на 80 гектарах, что позволяет предприятию самому производить натуральную краску.
Основная цель коллектива кластера – закрепиться на зарубежных рынках джинсовой одежды за счет расширения деятельности предприятия, увеличения ассортимента и дальнейшего повышения качества продукции.
Глава государства отметил необходимость расширения ассортимента, выпуска одежды в сотрудничестве со всемирно известными брендами.
Здесь же состоялась презентация инвестиционных проектов, которые будут реализованы в Бухарской области в 2021-2022 годах, а также были озвучены планы по обеспечению занятости молодежи.
– Если работать среди народа, прислушиваться к проблемам каждого молодого человека, затем контролировать их решение и, наконец, устранять барьеры – ситуация изменится кардинальным образом. Это должно стать основной задачей Агентства по делам молодежи, – подчеркнул Президент.
Обсуждены меры по профессиональной ориентации молодежи, обучению предпринимательству, содействию ее бизнесу и ремесленнической деятельности, повышению занятости.
Шавкат Мирзиёев посетил Центр государственных услуг города Бухары и местный филиал IT-парка.
По принципу «одно окно» в центре предоставляется более 130 видов госуслуг. В здании также расположены областное управление Агентства государственных услуг, Народная приемная, Приемная по рассмотрению обращений предпринимателей, отдел ЗАГСа, нотариальная контора. В зале ожидания организован книжный уголок.
Глава государства дал поручения по снижению стоимости оказания госуслуг, организации мобильного и дистанционного обслуживания населения отдаленных районов.
Здесь же открыта Клиника по оздоровлению и приватизации предприятий, в которой оказываются финансовые и юридические консультации, информационные услуги.
На втором этаже здания находится бухарский филиал IT-парка. Здесь созданы необходимые условия как для учащихся, так и для фрилансеров и программистов. Дети школьного возраста привлекаются в сферу информационных технологий через игры, в дальнейшем их учат разрабатывать проекты. Здесь собрались молодые робототехники, веб-дизайнеры и профессиональные программисты.
Высоко оценив потенциал бухарской молодежи, Президент подчеркнул важность IT-сферы для развития нашей страны.
– Бухара издавна была центром науки. И сегодня много образованной, целеустремленной молодежи. Необходимо создать бухарский бренд в сфере IT. Для этого есть все – условия, ресурсы, интеллект, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства побеседовал с Саидравшаном Шокировым, 25-летним основателем предприятия «Mondаy LABS», Шахрулло Туксановым, программистом, работающим в сотрудничестве с международными IT-компаниями, и другими молодыми людьми.
Даны указания по предоставлению молодым программистам заказов по социально-экономическим вопросам, созданию программных продуктов, позволяющих экономить средства, энергоресурсы и время.
Президент сфотографировался на память с молодежью IT-парка.
В комплексе «Bukhara City» строится современное здание для IT-парка. Комплекс будет состоять из 9- и 12-этажных зданий, включать в себя гостиницу, ресторан, коворкинг-центр, офисы и спортзалы. Будет создано более 700 рабочих мест.