Президентнинг Фарғона ва Наманганга ташрифи қорақалпоғистонликларни ҳам ҳушёр торттирди
Нукусда давлатимиз раҳбарининг 2020 йил 11 ноябрдаги “2020-2023 йилларда Қорақалпоғистон Республикасини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қароридан келиб чиқадиган вазифалар, шароити оғир 45 та маҳалла ва овулда аҳолининг турмуш даражасини яхшилаш ва ҳудудларни ободонлаштириш бўйича белгиланган топшириқларни амалга оширишга бағишланган ўқув-семинари бўлиб ўтди.
Видеоконференцалоқа тарзида ўтган тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Сенати аъзолари, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси депутатлари, cектор ва соҳа раҳбарлари, оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Ўқув семинарида давлатимиз раҳбарининг қарори Оролбўйининг иқтисодий салоҳиятини юксалтириш билан бир қаторда шаҳар ва туманлар, маҳаллаларнинг қиёфасини тубдан ўзгартириш, аҳолининг ижтимоий муаммоларини ҳал этиш, уларга муносиб турмуш шароитини яратишда муҳим аҳамият касб этаётгани таъкидланди.
Ушбу қарор билан шароити оғир 45 та маҳалла ва овулда аҳолининг турмуш даражасини яхшилаш, ҳудудларни ободонлаштириш бўйича 20 га яқин йўналишда чора-тадбирлар режаси белгиланган. Уни амалга ошириш учун жами 3 триллион сўмга яқин маблағ йўналтирилган бўлиб, мазкур маҳаллаларда 437 объектда иш олиб бориш режалаштирилган.
Жумладан, 12 та туман марказида «Маҳалла марказлари» мажмуаларини қуриш ва реконструкция қилиш, 157 та маҳалла ва овул маъмурий комплексларини қуриш, шароити оғир маҳалла ва овулларда уй-жойлар қурилиши, йўл, электр энергияси, табиий газ, ичимлик суви таъминоти, ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш белгиланган. Ижтимоий соҳа объектларини барпо этиш ва реконструкция қилиш, ободонлаштириш, тадбиркорликни жадал ривожлантириш, аҳолини иш билан таъминлаш мақсадида ушбу ҳудудларда саноат, қишлоқ хўжалиги, хизмат кўрсатиш соҳаларини ривожлантириш каби муҳим йўналишлар қамраб олинган.
Бугунги кунда айрим маҳалла ва овулларда йўлларга шағал ётқизиш, кўприкларни таъмирлаш, газ, электр, иссиқлик таъминотини яхшилаш, трансформаторларни таъмирлаш ва янгидан ўрнатиш, симёғочларни бетон устунларга алмаштириш, электр, ичимлик суви тармоқларини тортиш ишлари амалга оширилмоқда. Шунингдек, “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари” жорий этилиб, шароити оғир маҳалла ва овулларда истиқомат қиладиган аҳоли, айниқса, ёшларни иш билан таъминлаш, уларнинг даромадини ошириш орқали оилаларини камбағалликдан қутқариш борасида амалий ишлар бошлаб юборилди.
Тадбирда Президентимизнинг Фарғона ва Наманган вилоятларига ташрифи давомида айрим маҳаллаларга бориб, у ердаги мавжуд муаммоларга эътибор қаратгани, айрим мутасадди раҳбарларнинг бепарволиги ҳақида сўз юритилиб, бу каби камчиликлар ҳудуддаги айрим маҳаллаларда ҳам мавжуд эканлиги қайд этилди ва уни бартараф этиш бўйича вазифалар белгиланди.
Давлатимиз раҳбари томонидан таъкидланаётган янги тизимни амалиётга татбиқ этиш, яъни ҳар бир олиб бораётган ишлар, ислоҳотларни “маҳаллабай” ташкил этилишини таъминлаш зарурлиги қайд этилди. Шунингдек, бу жараёнда қабул қилинаётган қарорларнинг ижросини таъминлашда парламент назоратини кучайтириш, жойларда ижтимоий-иқтисодий аҳволи оғир ҳудудларга бириктирилган Халқ депутатлари шаҳар ва туман Кенгашлари депутатларининг ижтимоий фаоллигини ошириш бўйича фикр-мулоҳазалар, таклифлар билдирилди.
Семинарда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Оролбўйи минтақасини ривожлантириш масалалари қўмитаси раиси Б.Алиханов, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раисининг ўринбосари А.Давлетов иштирок этди.

В Нукусе прошел учебный семинар, посвященный реализации задач, вытекающих из постановления Президента от 11 ноября 2020 года «О мерах по комплексному социально-экономическому развитию Республики Каракалпакстан в 2020-2023 годах», а также поручений, намеченных по улучшению условий жизни населения и благоустройству территорий в 45 махаллях и аулах.
В мероприятии, прошедшем в форме видеоконференции, приняли участие члены Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, депутаты Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, руководители секторов и сфер, представители СМИ.
На семинаре-тренинге отмечалось, что данное постановление главы государства, наряду с повышением экономического потенциала Приаралья, также сыграет важную роль в кардинальном изменении облика его городов, районов и махаллей, решении социальных проблем населения и создании для него достойных условий жизни.
Постановлением предусмотрен план мер почти по 20 направлениям по улучшению условий жизни населения в 45 махаллях и аулах с тяжелыми условиями. На реализацию этих задач выделено около 3 трлн сумов, работы намечены на 437 объектах махаллей.
В частности, намечено строительство и реконструкция комплексов «Махалла марказлари» в 12 районных центрах, строительство 157 административных комплексов махаллей и аулов, строительство жилых домов в махаллях и аулах с тяжелыми условиями, развитие дорог, электро-, водо- и газоснабжения, информационно-коммуникационных технологий. В целях строительства и реконструкции социальных объектов, благоустройства, ускоренного развития предпринимательства, обеспечения занятости населения намечены важные задачи по развитию на этих территориях промышленности, сельского хозяйства, сферы услуг и сервиса.
В эти дни в ряде махаллей и аулов активно идет работа по укладке гравия на дорогах, ремонту мостов, улучшению газо-, электро- и теплоснабжения, ремонту и переустановке трансформаторов, замене деревянных столбов на бетонные опоры, прокладке сетей электроснабжения и питьевого водоснабжения. Также начата практическая работа по трудоустройству членов семей, особенно женщин и молодежи, включенных в «железную тетрадь», «женскую тетрадь» и «молодежную тетрадь», повышению их доходов и посредством этого выведению семей из состояния бедности.
В ходе мероприятия отмечалось, что Президент страны в ходе поездок в Ферганскую и Наманганскую области побывал в нескольких махаллях и обратил внимание на существующие проблемы, было подчеркнуто, что такие недостатки существуют и в ряде махаллей региона, поставлены задачи по их устранению.
Была также подчеркнута необходимость внедрения отмеченной главой государства новой системы – организации всех работ и осуществляемых реформ в разрезе махаллей. Участники также обменялись мнениями об усилении парламентского контроля за исполнением решений, принимаемых в этом процессе, повышении социальной активности депутатов городских и районных Кенгашей народных депутатов, прикрепленных к территориям с тяжелыми социально-экономическими условиями.
В семинаре приняли участие председатель Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам развития региона Приаралья Б. Алиханов, заместитель Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан А. Давлетов.