Олий суд раиси уч кунда 711 нафар хоразмлик мурожаатчини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Олий суди раиси Козим Комилов уч кун давомида Хоразм вилоятининг Шовот, Ҳазорасп, Хонқа туманлари, Урганч ва Хива шаҳарларида сайёр қабуллар ўтказди.
Мурожаатлари тингланган 711 нафар фуқаронинг 239 таси жиноят ишлари бўйича, 318 таси фуқаролик ишлари бўйича, 118 таси маъмурий ишлар бўйича, 36 таси иқтисодий ишлар бўйича судларга оид масалалар бўлди. Уларнинг 399 таси бўйича ҳуқуқий тушунтиришлар берилиб, 312 та мурожаат жойида ҳал этилди.
– Шу кунларда иқтисодий судлар томонидан хусусий тадбиркорлик, шу жумладан, кичик бизнес субъектлари, фермер хўжаликлари ва деҳқон хўжаликлари ва якка тартибдаги тадбиркорларнинг даъвогарлигида 4 миллиард 827 миллион 66 минг сўмлик жами 28 та даъво ариза кўриб чиқилди, – дейди Хоразм вилоят судининг Жамоатчилик ва ОАВ билан ишлаш бўйича бош консультанти Бунёдбек Хусинов. – Тадбиркорларнинг 3 миллиард 147 миллион 550 минг сўмлик даъво талаблари қаноатлантирилган.
Маълумот ўрнида, 2021 йилнинг шу даврига қадар Хоразм вилоятда 8 нафар шахс суд залида қамоқдан, 193 нафар шахс тайинланган жазонинг қолган қисмини ўташдан озод этилган. Шунингдек, вилояти кесимида дастлабки тергов органи томонидан 12 шахсга оид 6 та жиноят иши юзасидан ортиқча қўйилган айблов чиқарилган бўлса, кўрилган жиноят ишлари бўйича жами 5 нафар шахс, шу жумладан, 2 нафар ички ишлар ходимлари оқланган.

711 обращений – за три дня
Председатель Верховного суда Республики Узбекистан Козим Комилов в течение трех дней проводил выездные приемы в Шаватском, Хазараспском, Ханкийском районах Хорезмской области, а также в Ургенче и Хиве.
Заслушано 711 обращений, из которых 239 – по уголовным делам, 318 – по гражданским, 118 – по административным и 36 – по экономическим делам. По изученным обращениям 399 гражданам предоставлены юридические разъяснения, 312 обращений решены на месте.
– В эти дни экономические суды рассмотрели 28 исков субъектов частного предпринимательства, в частности, малого бизнеса, фермерских и дехканских хозяйств, в том числе индивидуальных предпринимателей на 4 миллиарда 827 миллионов 66 тысяч сумов, – говорит главный консультант отдела Хорезмского областного суда по связям с общественностью и СМИ Бунедбек Хусинов. – Иски предпринимателей на три миллиарда 147 миллионов 550 тысяч сумов были удовлетворены на месте.
К началу 2021 года в Хорезмской области 8 лиц были освобождены в зале суда, 193 – освобождены от отбывания оставшейся части наказания. Также органы предварительного следствия выдвигали дополнительные обвинения по 6 уголовным делам в отношении 12 лиц, в ходе рассмотрения данных дел были оправданы 5 человек, в том числе два работника внутренних дел.