Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари – вазирлик ҳузуридаги Санитария-эпидемиологик осойишталик агентлиги директори – Баҳодир Юсупалиев Жиззах шаҳар кўп тармоқли марказий поликлиникасида сайёр қабул ўтказди.
Вилоят соғлиқни сақлаш бошқармаси раҳбарлари, мутахассислари иштирокида ташкил этилган сайёр қабулда Жиззах шаҳри ва Шароф Рашидов туман аҳолисининг тиббий хизмат кўрсатиш муассасалари фаолиятини яхшилаш, даволаниш билан боғлиқ масалалардаги мурожаатлари тингланди.
– Юрак касаллиги билан Тошкентдаги марказий муассасаларда даволанишга муҳтожман, – деди Жиззах шаҳар Обод маҳалласида яшовчи, биринчи гуруҳ ногирони Рўзимурод Нурматов. – Вазир ўринбосари мурожаатимни тинглаб, менга Республика ихтисослаштирилган кардиология илмий амалий тиббиёт марказида бепул даволанишим учун йўлланма берилишини айтди. Энди даволанишни бошлайман.
Шунингдек, сайёр қабул давомида Шароф Рашидов туманининг “Шариллоқ” маҳалласида янги оилавий поликлиника қуриш, олдин ёпилган ҚВПларни қайта очиш бўйича мурожаатларни ўрганиб, ижобий ҳал этиш бўйича мутасаддиларга тегишли топшириқлар берилди.
Сайёр қабулда 30 нафарга яқин фуқаронинг соғлиғи ва тиббиётга оид мурожаатлари тингланди. Мурожаатларнинг қарийб 95 фоизи аҳолининг соғлиғи билан боғлиқ масалаларда бўлди. Беморларнинг аҳволига қараб май-июнь ойлари давомида бепул даволаниш учун вилоят ва республика тиббиёт муассасаларига йўлланмалар тақдим этиш тегишли масъулларга топширилди.

В ходе выездного приема решены проблемы граждан, касающиеся оказания медицинской помощи
Заместитель министра здравоохранения Республики Узбекистан – директор Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Баходир Юсупалиев провел выездной прием в Джизакской городской центральной многопрофильной поликлинике.
На приеме, организованном с участием руководителей и специалистов областного управления здравоохранения, заслушаны обращения жителей города Джизака и Шараф-Рашидовского района по вопросам, связанным с совершенствованием деятельности медицинских учреждений и оказанием помощи населению.
– Я нуждаюсь в прохождении лечения от серьезного заболевания сердечно-сосудистой системы, которое могу получить только в центральных медучреждениях столицы, – сказал инвалид первой группы, проживающий в махалле "Обод" в Джизаке Рузимурод Нурматов.
– Выслушав мое обращение, министр сообщил, что мне выдадут путевку на бесплатное лечение в Республиканский специализированный кардиологический научно-практический медицинский центр. Я рад, что смогу получить необходимую помощь.
Также в ходе приема ответственным лицам даны поручения по положительному решению обращений граждан о строительстве новой семейной поликлиники в махалле «Шариллок» Шараф-Рашидовского района и возобновлении деятельности ранее закрытых сельских врачебных пунктов.
Всего на выездном приеме было заслушано около 30 обращений от населения. В соответствии с состоянием пациентов в мае-июне соответствующим органам поручено обеспечить их поездки в областные и республиканские медицинские учреждения для прохождения лечения на безвозмездной основе.