Айни кунларда халқимиз Рамазон ҳайитини тинчлик-хотиржамликда, шукроналик билан байрам қилмоқда. Ўзаро меҳр-оқибат янада ошиб, эҳтиёжманд оилаларга мурувват кўрсатиш, беморлар ҳолидан хабар олишдек савоб ишлар кўпаймоқда.
Шундай эзгу қадриятларимизга мувофиқ, Президент Шавкат Мирзиёев 14 май куни Тошкент шаҳридаги шифо масканларида бўлиб, у ерда даволанаётган бемор болалар ҳолидан хабар олди.
Давлатимиз раҳбари дастлаб Республика ихтисослаштирилган гематология илмий-амалий тиббиёт марказига борди.
Бу марказ аҳолига гематологик ва трансфузиологик ёрдам кўрсатиш, шундай касалликларнинг олдини олиш ва уларни даволаш, гематология соҳасида илмий изланишлар олиб боришга ихтисослашган.
Марказда юқори дозали ва интенсив полихимиотерапия усуллари амалиётга жорий этилган. Ўткир лимфобласт лейкозларни даволашдаги янги ишланмалар натижасида беморларнинг ремиссияга чиқиши ва тўлиқ тузалиши 70-85 фоизгача етмоқда.
Президентимизнинг 2020 йил 10 февралдаги қарори гематология ва трансфузиология хизматларини ривожлантириш, онкогематологик ва даволаш қийин бўлган касалликларга чалинган шахсларни қўллаб-қувватлашда муҳим омил бўлмоқда. Ушбу қарорга мувофиқ, 2020-2024 йилларда гематология соҳасини ривожлантириш учун 546 миллиард сўмдан зиёд ва қарийб 71 миллион доллар миқдорида маблағ йўналтирилиши кўзда тутилган. Хусусан, жорий йилда 91 миллиард сўмдан зиёд маблағ ажратилган.
Бу маблағлар ҳисобидан шифохоналар дори воситалари, тиббий буюмлар, реактив ва реагентлар билан таъминланмоқда. Шунингдек, гематология хизмати моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, касалликларни эрта аниқлаш ва даволашни такомиллаштириш ишлари амалга оширилмоқда.
Президент марказнинг шароитларини кўздан кечирди. Марказда 3 та бино бўлиб, 260 та ўринга эга. Ҳозирги кунда бу ерда 210 нафар бемор даволанмоқда. Шундан 42 нафари болалардир.
Давлатимиз раҳбари ушбу шифохона учун янги бино барпо этиш, унда Россиянинг Д.Рогачёв номидаги тиббий тадқиқот маркази тажрибаси асосида болалар онкогемотологияси маркази ташкил қилиш бўйича кўрсатмалар берди. У ерда ўзак ҳужайраларини донордан кўчириб ўтказиш – аллоген трансплантация йўлга қўйилади.
Президент шифохонада даволанаётган болалар ва уларнинг оналари билан суҳбатлашди.
– Гематологияда даволашни яхшилаш бўйича қарорлар қабул қилдик. Лекин, бу ишлар ҳали етарли эмас. Бугун келишимдан мақсад – сизларга янаям кўпроқ шароит яратиш, касалларни тезроқ оёққа қўйиш, даволаш кафолатини ошириш бўйича чораларни белгилаш. Сизлар ҳаммангиз – менинг фарзандларимсизлар. Ҳар куни кулиб туриб, ота-оналарингга мадад бўлишларингиз керак. Албатта тузалиб кетаман, деган интилишингиз бўлиши керак. Биз бунинг учун ҳамма шароитларни яратишга ҳаракат қиламиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари ота-оналар ва болаларни Рамазон ҳайити билан табриклади.
– Кўнгилларингиз бўлинмасин. Бир ўзларингиз эмассизлар. Ҳаммамиз ҳамдардмиз. Бу соҳада имкониятларни яхшилаш учун янги марказ қурамиз. У ерда оналар учун ҳам, болаларнинг ўқиши учун ҳам шароит бўлади, даволаш ҳам ўзгаради. Энг катта ниятимиз – тезроқ даво топиб, уйга, оилангиз бағрига қайтишингиз, – деди Президент.
Шавкат Мирзиёев болаларга меҳрибонлиги ва фидойилиги учун марказ шифокорларига миннатдорлик билдирди.
Президентимиз Республика ихтисослаштирилган онкология ва радиология илмий-амалий тиббиёт марказига ташриф буюрди.
Марказда 10 та даволаш корпуси бўлиб, 370 та ўринга эга. Бу ерда йилига 9 мингдан ортиқ беморга стационар, 43 минг нафарига амбулатор тартибда хизмат кўрсатилмоқда.
Тошкент ва Қўқон шаҳарлари, Қорақалпоғистон ва вилоятларда марказнинг ҳудудий филиаллари ташкил этилган. Уларнинг ҳар бирида паллиатив ёрдам бўлимлари очилган. Илк бор, барча ҳудудий онкологик муассасалар жами 22 та замонавий нур терапияси ускуналари билан жиҳозланди. Тиббиёт маркази билан барча филиаллар ўртасида телемедицина амалиёти йўлга қўйилган. Сўнгги уч йилда тизимдаги 150 нафар мутахассис нуфузли хорижий клиникаларда давлат ҳисобидан малака оширган.
Беморлар учун энг қийини керакли дориларни топиш ва сотиб олишдир. Шу боис бу борада давлатимиз томонидан ҳам кўмак кўрсатилмоқда. Онкология хизмати учун дори-дармон ва сарфлов воситаларига 2016 йилда 8 миллиард сўм ажратилган бўлса, 2021 йилда бу кўрсаткич қарийб 62 миллиард сўмга етган.
Давлатимиз раҳбари марказда даволанаётган болалар ва уларнинг ота-оналари билан суҳбатлашди. Болаларнинг орзу-ниятлари, катта бўлса қайси касбни танламоқчи экани билан қизиқди, уларга далда берди.
Президент билан учрашган болаларнинг орзулари бир олам. Масалан, Қорақалпоғистон Республикаси Хўжайли туманидан келиб даволанаётган Бунёдбек Ўролбоев 10 ёшда. Онаси унинг дилидаги сўзларини Президентга етказди, яккаю ягона ўтинчи ўғлининг шифо топиб кетиши эканини маълум қилди. Давлат раҳбари ушбу улуғ айём кунларида энг катта мақсад – бу ердаги барча болалар соғайиши эканини, бунинг учун ҳамма шароит яратилишини айтди.
Асака туманилик Розия Бозорбоева ёш бошига тушган дард сабаб шифокор бўлмоқчилигини, Андижон тиббиёт институтига кириб ўқиш нияти борлигини билдирди. Шавкат Мирзиёев шу ерда мутасаддиларга топшириқ бериб, бу қиз Президент ҳисобидан институтга ўқишга қабул қилинганини айтди.
Чуст туманида яшовчи Сабина Инсофалиева 17 ёшда. У тумандаги 41-мактабда ўқийди, аммо дард сабаб икки йил ўқиши қолиб кетган. Сабина тузалиб чиқса, йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати ходими бўлиш орзуси борлигини билдирганда, ҳамма чапак чалиб юборди. Афсуски, шифокорлар бу қизнинг ҳаётини сақлаб қолиш учун ўнг оёғини кесишга мажбур бўлган.
Президент Марказнинг болалар бўлими бошлиғи Тожиддин Мустафоевдан Сабинанинг саломатлиги ҳақида сўради. Энг ривожланган давлатлардан протез олиб келиб қўйдиришга, унинг соғлигини шахсан назоратга олишга ваъда берди.
– Бу қизим албатта йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати ходими бўлади, ўқишига ҳозирдан ғамхўрлик қиласизлар, – деди Президент.
Самарқанд вилояти Пайариқ туманидан келган Райҳона Раупова 10 ёшда. Отаси Раҳмонберди аканинг айтишича, қизи Президент мактабида ўқимоқчи. Давлатимиз раҳбари бу йил Самарқандда ҳам Президент мактаби очилишини, Райҳона албатта унга кириб ўқишини айтди.
– Бу бир синов. Ана шу синовлардан бардош билан ўтиб, тезроқ соғайиб, уйга қайтсаларингиз, ҳаммамиз хурсанд бўламиз. Мен болалар, ёшлар ҳақида кўп гапираман, уларга катта умидлар боғлайман. Илоҳим, мана шу болаларнинг ҳам касаллиги эсдан чиқиб, халқимизга хизмат қиладиган фарзандлар бўлиб етишсин. Улуғ айём кунларида Худодан шуни сўраймиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президент болалар ва уларнинг ота-оналари билан бирга суратга тушди. Давлатимиз раҳбари номидан болаларга совғалар топширилди.
Шу ерда онкология тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Президент марказнинг ҳозирги имкониятлари етарли эмаслигини таъкидлаб, Тошкент тиббиёт академияси клиникасининг бўш турган ҳудудида Республика онкология марказининг янги биноларини барпо этиш бўйича топшириқ берди.
Касалликларни эрта аниқлаш мақсадида мобиль бригадалар тузиб, хавф гуруҳига кирувчи аҳоли учун профилактик кўриклар ўтказиш зарурлиги таъкидланди. Бунинг учун ҳар бир ҳудудга мобиль маммографлар ва позитрон-эмиссион томографлар етказиб берилади. Саратон касалликларини эрта аниқлайдиган лабораториялар ташкил этилиб, махсус онкомаркерлар текширувлари йўлга қўйилади.
Иккинчи асосий масала – даволаш сифатини ошириш. Шу мақсадда жойлардаги онкология ва гематология шифохоналарини таъмирлаб, замонавий ускуналар билан жиҳозлаш, малакали мутахассисларни жалб қилиш вазифаси белгиланди. Касаллик оқибатида оёқ-қўли ампутация бўлган беморларни протез маҳсулотлари билан таъминлаш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди.
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси ва вилоят ҳокимлари, шифокорлар ўз ҳудудларида онкологик ва гематологик касалликларни даволашни яхшилаш бўйича таклифларини билдирди.
Мазкур барча вазифа ва таклифларни инобатга олган ҳолда, онкологик ва гематологик касалликларни даволашни тубдан ўзгартириш бўйича Президент қарори қабул қилинадиган бўлди.
Видеоселектордан сўнг, давлатимиз раҳбари Тошкент тиббиёт академияси ҳудудига бориб, Онкология ва радиология илмий-амалий тиббиёт маркази биноси учун мўлжалланган жойни кўрди. Янги бинони Жанубий Корея тажрибаси ва лойиҳаси асосида қуриш бўйича кўрсатмалар берди.
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳрининг Учтепа туманидаги Тепақўрғон маҳалласи ҳаёти билан танишди.
Давлатимиз раҳбари Олий Мажлисга Мурожаатномасида барча чора-тадбирлар маҳаллалар кесимида амалга оширилишини таъкидлаган эди. Мутасаддиларга ўз соҳаси бўйича маҳаллалардаги ҳолатни ўрганиш, “ўсиш нуқталари”ни аниқлаб, уларни ривожлантириш вазифаси қўйилган.
Тепақўрғон маҳалласи ҳам шу тарзда обод қилинган. Бу ерда 30 та кўп қаватли уй бор, 6 минг 150 нафар аҳоли яшайди. Иккита 100 ўринли мактабгача таълим муассасаси, битта ихтисослаштирилган мактаб-интернат фаолият юритмоқда.
Маҳалладаги йўлаклар, дарахтзорлар обод қилинган. Болалар ўйингоҳлари ташкил этилиб, спорт қурилмалари ўрнатилган.
40 та кичик бизнес субъектида маҳаллий ёшлар ва аёллар ишламоқда. Яқинда бу ерда яна бир ишлаб чиқариш корхонаси – “Euroasia print” босмахонаси қуриб битказилди. Унда 60 дан ортиқ иш ўрни яратилди. Шавкат Мирзиёев ушбу корхонадаги иш жараёнини кўздан кечирди.
Шу ерда Тошкент шаҳрида хизмат кўрсатиш соҳасини ривожлантириш, иш ўринларини кўпайтириш режалари тақдимоти ўтказилди.
Маҳалла аҳли билан суҳбатда нуронийлар Рамазон ойи рўзасини шукроналик билан тутганини, юртимизга тинчлик-фаровонлик сўраб дуолар қилганини айтишди.
– Мана шу шукроналикни, инсоф сари барака эканини халқимизга, ёшларимизга етказиш керак. Ўз маҳаллангизда кўриб турибсизлар. Мана, интилса, қилса бўлар экан-ку. Бундай ўзгаришларнинг энг катта замини – юртимиздаги тинчлик-осойишталик. Бунинг қадрига етиб, ҳар бир маҳаллани мана шундай чиройли, тартибли қилишимиз зарур. Баландпарвоз гапсиз, меҳнатимиз билан халқимизни рози қилишимиз керак, – деди Шавкат Мирзиёев.

Пример милосердия и человеколюбия народа
В эти дни наша страна в мире и спокойствии празднует Рамазан хайит. Все более ярко проявляются присущие нашему народу доброта и душевная щедрость, стремление помочь нуждающимся семьям, навестить и поддержать больных.
14 мая Президент Шавкат Мирзиёев посетил лечебные учреждения в городе Ташкенте, поинтересовался состоянием пациентов.
Сначала глава государства посетил Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр гематологии.
Центр специализируется на оказании гематологической и трансфузиологической помощи, профилактике и лечении онкогематологических заболеваний, проведении исследований в этой области.
В практику центра внедрены методы высокодозной и интенсивной полихимиотерапии. В результате применения новых разработок в лечении острого лимфобластного лейкоза ремиссия и полное выздоровление пациентов достигают 70-85 процентов.
10 февраля 2020 года Президент подписал постановление, нацеленное на развитие гематологической и трансфузиологической службы, поддержку людей с онкогематологическими и трудно поддающимися лечению заболеваниями. Согласно постановлению в 2020-2024 годах на развитие гематологии намечено направить более 546 миллиардов сумов и почти 71 миллион долларов. В этом году было выделено более 91 миллиарда сумов.
За счет этих средств больницы обеспечиваются медицинскими препаратами и изделиями, реактивами и реагентами. Проводится работа по укреплению материально-технической базы гематологической службы, совершенствованию системы раннего выявления и лечения заболеваний.
Президент ознакомился с условиями центра. Он располагает тремя корпусами на 260 коек. В настоящее время здесь проходят лечение 210 пациентов, в том числе 42 ребенка.
Глава государства поручил построить новое здание для центра, создать отдельный центр детской онкогематологии с использованием опыта российского медицинского исследовательского центра имени Д. Рогачева. В новом центре будут проводиться операции по аллогенной трансплантации – пересадке стволовых клеток крови.
Президент побеседовал с лечащимися в центре детьми и их родителями.
- Мы приняли постановления по улучшению гематологической помощи. Но этого недостаточно. Я сегодня приехал сюда, чтобы создать для вас еще больше условий, чтобы больные побыстрее встали на ноги, сделать так, чтобы укрепить гарантии лечения. Все вы - мои дети. Ваша улыбка должна дарить счастье родителям. Живите с верой, что обязательно вылечитесь. Мы будем стараться сделать все необходимое для этого, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства поздравил детей и их родителей с праздником Рамазан хайит.
- Не отчаивайтесь, ибо вы не одни. Мы поддержим. Построим новый центр, чтобы улучшить возможности сферы. В нем будут условия и для матерей, и для обучения детей, изменится и лечение. Больше всего хочу, чтобы вы побыстрее выздоровели и вернулись домой, к семье, - сказал Президент.
Шавкат Мирзиёев поблагодарил врачей центра за самоотверженную работу и заботливое отношение к детям.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр онкологии и радиологии.
Центр располагает 10 лечебными корпусами на 370 коек. За год здесь оказывают стационарную помощь более чем 9 тысячам больным, амбулаторную помощь 43 тысячам пациентам.
Действуют местные филиалы центра в Ташкенте и Коканде, Каракалпакстане и областях. В каждом филиале открыты отделения паллиативной помощи. Впервые все 22 онкологических учреждения на местах были оснащены современными аппаратами лучевой терапии. Между центром и всеми филиалами налажена телемедицина. За последние три года 150 специалистов сферы прошли обучение за счет государства в престижных зарубежных клиниках.
Чаще всего пациенты сталкиваются с проблемой поиска и приобретения лекарств. Поэтому государство расширяет помощь в этом вопросе. Если в 2016 году на приобретение лекарств и оборудования онкологического направления было выделено 8 миллиардов сумов, то в 2021 году эта цифра достигла почти 62 миллиардов сумов.
Глава государства побеседовал с детьми, получающими лечение в центре, и их родителями. Поинтересовался их мечтами, какую профессию хотят выбрать, когда вырастут, пожелал скорейшего выздоровления, выразил слова поддержки их родителям.
О многом мечтают дети, встретившиеся с Президентом. Например, Бунёдбеку Уролбоеву из Республики Каракалпакстан 10 лет. О его мечтах Президенту рассказала его мама, главное его желание – стать здоровым. Глава государства отметил, что его главная цель – выздоровление всех находящихся здесь детей. И для этого созданы все условия.
Розия Бозорбоева из Асакинского района, понимая, что такое тяжелая болезнь, хочет стать врачом, мечтает поступить в Андижанский медицинский институт. Здесь же Шавкат Мирзиёев дал поручение должностным лицам, чтобы эта девочка была принята на учебу в институт за счет Президента.
Жительнице Чустского района Сабине Инсофалиевой 17 лет. Она учится в районной школе № 41, но из-за болезни уже два года не посещает школу. Когда Сабина сказала о своей мечте – стать сотрудником службы безопасности дорожного движения, все зааплодировали. К сожалению, чтобы сохранить жизнь этой девушке, врачи были вынуждены ампутировать ей ногу.
Президент спросил о состоянии здоровья Сабины у начальника детского отделения центра Тожиддина Мустафоева. Он обещал доставить протез из одной из развитых стран и лично контролировать состояние ее здоровья.
- Эта девочка обязательно будет сотрудником службы безопасности дорожного движения, с этого дня займитесь организацией ее учебы, - сказал Президент.
Райхоне Рауповой 10 лет. Она из Пайарыкского района Самаркандской области. По словам ее отца Рахмонберди-ака, дочь желает учиться в Президентской школе. Президент сказал, что в нынешнем году в Самарканде будет открыта Президентская школа и Райхона обязательно поступит в эту школу.
- Это испытание. Мы все будем счастливы, если вы поборете эту беду, побыстрее вылечитесь и вернетесь домой. Я много говорю о детях и молодежи, возлагаю на них большие надежды. Пусть и эти дети поскорее оставят болезнь позади и станут в будущем людьми, готовыми послужить нашему народу. Это то, о чем мы просим у Всевышнего в эти светлые праздничные дни, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент сфотографировался с детьми и их родителями. От имени главы государства детям вручили подарки.
Здесь же состоялось видеоселекторное совещание по мерам совершенствования системы онкологической помощи.
Отметив, что нынешние возможности центра недостаточны, Президент поручил построить новые корпуса Республиканского центра онкологии на свободной территории клиники Ташкентской медицинской академии.
Подчеркнута необходимость создания мобильных бригад для раннего выявления заболеваний и проведения профилактических осмотров людей из группы риска. Для этого в каждый регион будут доставлены мобильные маммографы и позитронно-эмиссионные томографы. Будут созданы лаборатории для раннего выявления рака и будут проводиться тесты на онкомаркеры.
Второй ключевой вопрос - улучшение качества лечения. Для этого поставлена ​​задача отремонтировать местные онкологические и гематологические больницы, оснастить их современным оборудованием и привлечь квалифицированных специалистов. Обсужден также вопрос обеспечения протезами пациентов, у которых конечности были ампутированы в результате заболевания.
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан и хокимы областей, врачи высказали предложения по совершенствованию лечения онкологических и гематологических заболеваний в своих регионах.
С учетом поставленных задач и прозвучавших предложений будет принято постановление Президента касательно кардинального преобразования системы лечения онкологических и гематологических заболеваний.
После совещания глава государства посетил Ташкентскую медицинскую академию и осмотрел место строительства будущего нового здания медицинского центра онкологии и радиологии. Дал указания по использованию при проектировании и строительстве южнокорейского опыта.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с жизнью махалли Тепакургон Учтепинского района Ташкента.
Глава государства в своем Послании Олий Мажлису отметил важность реализации реформ, организуя работу в разрезе махаллей. Перед ответственными лицами поставлена задача изучать ситуацию, изыскивать "точки роста" и задействовать их прежде всего в махаллях.
По такому же принципу была благоустроена махалля Тепакургон. На ее территории расположено 30 многоэтажных домов, проживают 6 150 человек. Имеются два дошкольных образовательных учреждения на 100 мест и одна специализированная школа-интернат. Обустроены детские игровые площадки, созданы условия для занятия спортом.
Молодежь и женщины махалли работают в 40 субъектах малого бизнеса. Недавно здесь было построено еще одно производственное предприятие - типография «Euroasia print», в которой создано более 60 рабочих мест. Шавкат Мирзиёев ознакомился с работой предприятия.
Здесь же прошла презентация планов развития и увеличения рабочих мест в сфере услуг в городе Ташкенте.
В разговоре с жителями махалли представители старшего поколения рассказали, как с чувством благодарности держали пост в месяц Рамазан, молились за мир и процветание в нашей стране.
- Именно это чувство благодарности, понимание того, что с честным трудом приходит и достаток, нам необходимо донести до нашего народа, молодежи. Вы и сами убедились в этом на примере своей махалли. Как видите, все возможно, если постараться. Самая прочная основа для таких преобразований - мир и спокойствие в нашей стране. Нам необходимо ценить это, сделать каждую махаллю такой вот красивой и аккуратной. Довольство народа достигается не высокопарными словами, а трудом, - сказал Шавкат Мирзиёев.