Суд-ҳуқуқ масалалари бўйича қабуллар бошланди
Қорақалпоғистон Республикасида фуқароларнинг суд-ҳуқуқ соҳасидаги мурожаатларига самарали ечим топиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси, Президент Халқ қабулхоналари, Олий суд, Судьялар олий кенгаши, Бош прокуратура, Ички ишлар ва Адлия вазирликлари ҳамда Давлат божхона қўмитаси раҳбар ходимлари иштирокида оммавий қабуллар бошланди.
Дастлабки куни Элликқалъа, Беруний, Тўрткўл ва Амударё туманлари аҳолиси Элликқалъа туманида қабул қилиниб, фуқароларнинг соҳага оид мурожаат ва муаммолари ўрганилди. Оммавий қабулларнинг биринчи кунида 207 нафар фуқаро 208 та масала бўйича мурожаат қилди. Уларнинг 37 таси жойида ҳал этилди, қўшимча ўрганиш талаб этилган 112 тасининг кўриб чиқилиши назоратга олинди, 59 тасига ҳуқуқий маслаҳат тушунтириш берилди.
Жумладан, Тўрткўл туманида истиқомат қилувчи Рано Карибаева туман педагогика коллежида ўқитувчи бўлиб ишлаб келаётган эди. Аммо негадир коллеж раҳбари томонидан 37 нафар ходимнинг орасида у ҳам сабабсиз ишдан бўшатилди. Ўз ҳуқуқини талаб қилган Раъно ўтган галги оммавий қабулга келиб, Президент Администрацияси маъсулларига мурожаат қилган эди. Унинг иши судда кўрилиб, аввалги ишига қонуний қайта тикланди.
Мурожаатларда энг кўп – 141 та масала суд ҳуқуқ соҳасига оид бўлди. Шу ернинг ўзида 29 нафар фуқаронинг масаласи ижобий ечим топди. Шулардан бири Амударё туманидан Дилором Якубовадир.
–Номутахассис деган важ билан ишдан бўшатилган эдим, – дейди Дилорам Якубова. – Оммавий қабуллардаги суд масъулларига мурожаатим фуқаролик ишлари бўйича Амударё судида кўриб чиқилди. Мазкур суд қарори билан яна ўз ишимга қайта тикландим. Сайёр қабуллар фуқароларнинг узоғини яқин, оғирини енгил қилмоқда.
Йиллар давомида аҳолини қийнаб келаётган муаммолар барчасини бир кунда ёки бир марталик қабуллар давомида ҳал этиб бўлмаслиги аниқ. Оммавий қабуллар давомида ечими вақт талаб этадиган муаммолар ҳам анчагина эканлиги аниқланди.
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси масъуллари эса 46 нафар фуқаронинг мурожаатини тинглади. Алимент ундириш ва кредит олишда амалий ёрдам сўраган фуқароларнинг муаммолари жойида ҳал этилди. Хусусан, Нигора Эшимбетова “Аёллар дафтари”га киритилган. Кредит олиб, тикувчилик фаолиятини йўлга қўймоқчи. Аммо банк томонидан унга кредитни вақтида ажратишда бироз муаммо юзага келди. Ушбу масалада Бош прокуратура масъулларига мурожаати шу ернинг ўзида банк вакиллари билан биргаликда ҳал этилди. Оммавий қабулда Нигора каби яна икки нафар аёлга ўзини ўзи банд қилиб, оиласига қўшимча даромат киритишига имконият берилди.
Оммавий қабулдаги мурожаатлар таҳлилларидан банклар томонидан имтиёзли кредитларни асоссиз ажратмаслик, ҳужжатларда сансалорликларга йўл қўйиш ёки таниш-билишчиликларнинг авж олиши, қатор муаммоларнинг ҳал бўлмаслиги одамларда жиддий норозилик туғдираётгани кўриниб турибди. Қабул давомида ҳудуд аҳолиси учун долзарб бўлган муаммолар ўрганиб чиқилиб, республика даражасида ҳал этиш юзасидан таклифлар тайёрланди.

Приемы по судебно-правовым вопросам
В целях эффективного решения обращений по судебно-правовым вопросам, поступающим от граждан в Республике Каракалпакстан, начались массовые приемы с участием руководящих работников Администрации Президента Республики Узбекистан, Народной приемной Президента, Верховного суда, Высшего совета судей, Генеральной прокуратуры, министерств внутренних дел и юстиции, Государственного таможенного комитета.
В первый день в Элликкалинском районе состоялся прием населения Элликкалинского, Берунийского, Турткульского, Амударьинского районов, изучались касающиеся сферы обращения и проблемы граждан. В этот день по 208 вопросам обратились 207 граждан. 37 вопросов решены на месте. 112 вопросов, требующих более глубокого рассмотрения, взяты под контроль, по 59 даны правовые консультации.
Например, жительница Турткульского района Рано Карибаева работала учителем в районном педагогическом колледже, но наряду с 37 работниками по неизвестным причинам была уволена. По данному вопросу Рано обратилась к должностным лицам Администрации Президента. Вопрос был рассмотрен на суде и ее восстановили в прежней должности в колледже.
141обращение касалось судебно-правовых вопросов. На месте положительно решены вопросы 29 граждан. В частности, решена проблема Дилором Якубовой из Амударьинского района.
– Меня уволили, заявив, что я не являюсь специалистом, – сказала Дилорам Якубова. – В ходе массовых приемов мое обращение рассмотрели в суде Амударьинского района. По решению суда меня восстановили на работе. Благодаря выездным приемам проблемы граждан решаются.
Безусловно, невозможно в течение одного дня или проведя лишь один прием решить копившиеся в течение многих лет проблемы населения. В ходе массовых приемов было выявлено, есть немало вопросов, для решения которых требуется определенное время.
Ответственные лица Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан заслушали обращения 46 граждан. На месте были решены проблемы граждан, обратившихся по вопросам взимания алиментов и получения кредита. Например, Нигора Эшимбетова включена в «женскую тетрадь». Она намерена получить кредит и начать швейное дело, однако столкнулась с трудностями при получении банковского кредита. Этот вопрос был решен на месте совместно с ответственными лицами Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан и представителями банка. В ходе массового приема Нигоре и еще двум женщинам были предоставлены возможности для обеспечения самозанятости и получения дополнительного дохода в бюджет их семей.
В ходе массового приема было выявлено, что серьезное недовольство у людей вызывают такие факторы, как необоснованный отказ в выдаче кредитов, бюрократизм, кумовство. На приеме были изучены актуальные проблемы населения и подготовлены предложения по их решению на республиканском уровне.