Ҳурматли шифокорлар! Қадрли соҳа фахрийлари!
Аввало, сиз, азизларни қутлуғ касб байрамингиз – Тиббиёт ходимлари куни билан чин қалбимдан самимий муборакбод этаман.
Жаҳон тиббиёт илмининг асосчиларидан бири, буюк аллома Абу Али ибн Сино бобомиз айтганларидек, одамлар дардига дармон бўлмоқ – эзгулик ва олижанобликнинг юксак намунасидир.
Халқимиз сизларнинг тимсолингизда ўз ҳаётини ана шундай улуғ ва масъулиятли ишга бағишлаган, эл-юрт саломатлигини асраш йўлида бор билим ва тажрибаси, истеъдод ва маҳоратини сафарбар этиб келаётган шарафли касб эгаларини кўради ҳамда машаққатли меҳнатингизни доимо муносиб қадрлайди.
Чиндан ҳам, инсон саломатлиги жамиятнинг бебаҳо бойлиги, шифокорлар эса ана шу бойликнинг фидойи посбонларидир, десак, айни ҳақиқатни айтган бўламиз.
Мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш, қадр-қимматини улуғлашда соғлиқни сақлаш тизими устувор аҳамият касб этади. Шунинг учун ҳам юртимизда тинчлик ва соғлиқни таъминлашга эришсак, қолган ҳамма нарсага эришамиз, деган фикрни яна такрорлашни ўринли, деб биламан.
Айни шу мақсадда республикамизда соғлиқни сақлаш тизимини тубдан ислоҳ этиш ва унинг ривожини янги босқичга кўтариш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Бу ҳақда сўз юритганда, кейинги беш йилда соҳага оид 200 дан ортиқ қонун ҳужжатлари, жумладан, 2019-2025 йилларда Соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш концепцияси қабул қилинганини таъкидлаш лозим.
Тиббиёт соҳасини молиялаштириш ҳажми йил сайин ортиб бормоқда. Буни жорий йилда соҳага 18 триллион сўмдан зиёд ёки 2016 йилга нисбатан 4 баробар кўп маблағ ажратилгани ҳам яққол тасдиқлаб турибди.
Мамлакатимизда тиббиётнинг уч босқичли миллий модели – бирламчи тиббий-санитария, шошилинч тез тиббий ёрдам ва ихтисослаштирилган тиббий хизмат тармоғи яратилиб, самарали фаолият юритмоқда. Энг муҳими, тиббиёт муассасалари халққа янада яқинлашмоқда.
Тиббий хизматларнинг сифат даражаси ошиб, янги замонавий йўналишлар, даволаш ва диагностика усуллари, ноёб илмий-амалий тажрибалар шаклланмоқда. Буни биргина мисол, яъни, қисқа даврда буйрак, жигар ва ўзак ҳужайраларда 700 дан ортиқ мураккаб операциялар муваффақиятли амалга оширилганида ҳам кўриш мумкин.
Оналик ва болаликни муҳофаза қилиш бўйича ишлар кўлами ҳам кенгаймоқда. Хусусан, ҳомиладор аёллар саломатлигини доимий назорат қилиш тизими йўлга қўйилгани оналар ва гўдаклар ўлимини сезиларли камайтиришда муҳим омил бўлмоқда.
Ўтган даврда патронаж хизмати мутлақо янгича асосда ташкил этилди. Ҳамшираларнинг уйма-уй юриб, ҳар бир фуқаро саломатлигини назорат қилиб бораётгани касалликларнинг олдини олиш ва аҳолининг тиббий маданиятини юксалтиришда катта роль ўйнамоқда.
Давлат тиббиёт муассасалари билан бирга, хусусий клиникалар сони кўпайиб, улар 129 та йўналишда фаолият кўрсатаётгани соҳада соғлом рақобатни, аҳоли учун танлаш имкониятини оширишга хизмат қилмоқда.
Коронавирус пандемияси бутун дунё қатори халқимиз, айниқса Ўзбекистон тиббиёти учун ҳам жиддий синов бўлганини барчамиз яхши биламиз. Эл бошига иш тушган ана шундай оғир ва мураккаб пайтда биринчи бўлиб ёрдамга шошилган, вирус ўчоқларида ўз ҳаётини хатарга қўйиб, бу хавфли касалликка қарши мардона курашган соғлиқни сақлаш ходимларига ушбу қувончли айёмда яна бир бор миннатдорлик билдирамиз.
Айнан сизларнинг саъй-ҳаракатингиз билан пандемияга қарши курашнинг илғор усул ва воситалари ишлаб чиқилиб, амалда жорий этилмоқда. Ҳозирги кунда аҳолини коронавирусга қарши эмлаш жараёнлари муваффақиятли олиб борилмоқда.
Эл-юрт саломатлигини асраш ва мустаҳкамлаш йўлида фидокорона меҳнат қилаётган тиббиёт ходимларини муносиб рағбатлантириш доимо эътиборимиз марказида бўлиб келмоқда. Бунинг тасдиғини уларнинг
иш ва турмуш шароитларини яхшилаш, замонавий уй-жойлар билан таъминлаш, моддий манфаатдорлигини оширишга қаратилган ишларимиз мисолида кўриш мумкин.
Агар 2019 йилдан буён ушбу тизимда меҳнат қилаётган юртдошларимиздан қарийб 550 нафари юксак унвон, орден ва медаллар билан тақдирланган бўлса, куни кеча имзоланган Фармонга кўра яна 82 нафар тиббиёт ходими давлат мукофотларига сазовор бўлдилар.
Фурсатдан фойдаланиб, уларнинг барчасини ушбу муносиб эътироф билан чин дилдан табриклайман.
Ҳурматли соҳа ходимлари!
Халқимиз саломатлигини сақлаш ва мустаҳкамлаш биз учун бундан буён ҳам бош вазифа бўлиб қолади. Келгусида соҳага йўналтириладиган маблағларни 2 баробар ошириш, жумладан, яқин беш йилда олий тоифали шифокорлар маошини эквивалент ҳисобида 1 минг долларга етказиш белгилангани бу борадаги режаларимиз кўламидан далолат беради.
Асосий вазифамиз – тиббиёт соҳасини юқори самара билан ишлайдиган, чинакам халқчил тизимга айлантиришдан иборат.
Бу борада соғлиқни сақлашнинг бирламчи бўғини орқали тиббий профилактикага, оилавий шифокорлар ролини оширишга алоҳида эътибор қаратилади. Жумладан, аҳоли орасида энг кўп тарқалган ва эрта ўлим ҳолатларининг асосий сабаби бўлган касалликларни барвақт аниқлаш, мақсадли скрининг тадбирларини ўтказиш, профилактик махсус препаратлар билан бепул таъминлаш ҳамда соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш, соҳага ахборот технологияларини кенг жорий этиш бўйича самарали чоралар амалга оширилади.
Азиз ва муҳтарам юртдошлар!
Биз ўз олдимизга қўйган буюк мақсад – Янги Ўзбекистонни барпо этишга фақат соғлом халқ, соғлом миллатгина қодир бўлишини албатта барчамиз яхши тушунамиз.
Ана шундай баланд марраларга эришишда эл-юртимиз дардига ҳамиша дармон бўлиб келаётган сиз, азизлар, бор куч-ғайратингиз, билим ва малакангизни аямасдан меҳнат қиласиз, деб ишонаман.
Сизларни касб байрамингиз – Тиббиёт ходимлари куни билан яна бир бор табриклаб, барчангизга сиҳат-саломатлик, шарафли ва масъулиятли фаолиятингизда улкан ютуқ ва омадлар, хонадонларингизга файзу барака тилайман.

Уважаемые медицинские работники! Дорогие ветераны сферы!
Искренне, от всего сердца поздравляю вас с вашим замечательным профессиональным праздником – Днем медицинских работников.
Один из основателей мировой медицинской науки, великий врачеватель Абу Али ибн Сино говорил, что исцеление людей – высшее проявление доброты и благородства.
Наш народ видит в вашем лице представителей почетной профессии, посвятивших свою жизнь очень важному и ответственному делу охраны здоровья людей, и по достоинству оценивает ваш нелегкий труд, в который вы вкладываете все свои знания и опыт, талант и мастерство.
Поистине, здоровье человека – бесценное богатство общества, а врачи – его самоотверженные защитники.
Система здравоохранения страны занимает важнейшее место в обеспечении прав и законных интересов человека, уважения его достоинства. В этой связи хочу еще раз повторить, что только укрепляя в стране мир и обеспечивая здоровье народа, мы сможем достичь намеченных рубежей.
Именно в этих целях проводится широкомасштабная работа по коренному реформированию системы здравоохранения и ее развитию на качественно новом уровне.
Следует отметить, что за последние пять лет в сфере было принято свыше 200 актов законодательства, в частности, Концепция развития системы здравоохранения на 2019-2025 годы.
С каждым годом увеличиваются объемы финансирования здравоохранения. Это подтверждает и тот факт, что только в нынешнем году в сферу было направлено свыше 18 триллионов сумов – в 4 раза больше, чем в 2016 году.
В стране сформирована и эффективно действует трехуровневая национальная модель здравоохранения, включающая в себя системы первичной медико-санитарной, экстренной медицинской помощи и специализированных медицинских услуг. Самое главное, квалифицированная медицинская помощь становится все более доступной для широких слоев населения, в том числе в отдаленных районах.
Улучшается качество услуг, формируются новые современные направления, методы лечения и диагностики, уникальный научно-практический опыт. Приведу лишь один пример – за короткий срок в стране успешно проведено более 700 сложных операций по трансплантации почек, печени, стволовых клеток.
Расширяется работа по охране материнства и детства. В частности, налаживание системы постоянного мониторинга состояния здоровья беременных женщин становится сегодня одним из ключевых факторов значительного снижения уровня материнской и младенческой смертности.
За прошедший период на совершенно новой основе организована служба патронажа. Проводимые медицинскими сестрами подворные обходы, наблюдение за здоровьем каждого жителя махалли играют важную роль в профилактике заболеваний и повышении медицинской культуры населения.
Наряду с государственными медицинскими учреждениями растет количество частных клиник, действующих в 129 направлениях медицины, что способствует формированию здоровой конкуренции в сфере и дает населению возможность выбора.
Известно, что пандемия коронавируса стала серьезным испытанием, как и для всего мира, для нашей страны, особенно системы здравоохранения. В этот знаменательный день мы еще раз выражаем огромную благодарность всем медицинским работникам, которые в столь сложное и трудное время первыми приходили на помощь и, подвергая свою жизнь риску, находясь в самом очаге вирусной инфекции, мужественно боролись с этим опасным заболеванием.
Именно благодаря вашим усилиям разработаны и внедряются в практику передовые методы и средства борьбы с пандемией. В настоящее время успешно проводится вакцинация населения против коронавируса.
В центре нашего внимания всегда находится достойное стимулирование самоотверженного труда медицинских работников. Подтверждением являются принимаемые меры, направленные на улучшение условий труда и быта медиков, обеспечение их жильем, повышение материальной заинтересованности. С 2019 года около 550 работников сферы были удостоены почетных званий, орденов и медалей. В соответствии с подписанным вчера указом государственные награды будут вручены еще 82 медицинским работникам.
Пользуясь случаем, искренне поздравляю их всех с таким достойным признанием.
Уважаемые работники сферы!
Охрана и укрепление здоровья народа и впредь будет оставаться нашей главной задачей. В дальнейшем мы намерены в 2 раза увеличить объем выделяемых на развитие сферы средств, в том числе довести в ближайшие пять лет размер заработной платы врачей высшей категории до 1 тысячи долларов в эквиваленте, что свидетельствует о масштабах наших планов в этом направлении.
Наша задача – превратить национальное здравоохранение в высокоэффективную систему, способствующую качественному улучшению здоровья населения.
Особое внимание будет уделено медицинской профилактике, осуществляемой первичном звеном здравоохранения, повышению роли семейных врачей. В частности, будут приняты эффективные меры по раннему выявлению заболеваний, наиболее распространенных среди населения и являющихся основной причиной преждевременной смерти, проведению целевых скрининговых мероприятий, бесплатному обеспечению специальными профилактическими препаратами и пропаганде здорового образа жизни, широкому внедрению в сферу информационных технологий.
Мы хорошо понимаем, что только здоровый народ, здоровая нация способны достичь поставленной перед собой великой цели – построение Нового Узбекистана.
Убежден, что работники системы здравоохранения нашей страны и впредь будут направлять все свои силы, знания и опыт на достижение таких высоких рубежей.
Еще раз поздравляю вас с профессиональным праздником – Днем медицинских работников, желаю всем вам здоровья, больших успехов в выполнении вашей благородной и ответственной миссии, мира и счастья вашим семьям.