Сўнгги пайтларда судларга мурожаатлар кўпаймоқда. Бу эса мамлакатимизда одил судловни таъминлаш, фуқароларнинг ҳақ-ҳуқуқлари судларда муносиб ҳимоя қилинаётганидан, шунингдек, фуқароларнинг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданияти юксалаётганидан далолатдир.
Навоий вилоят суди раиси ўринбосарлари томонидан Зарафшон шаҳри, Нурота, Томди ва Учқудуқ туманлари аҳолисига қулайлик яратиш ҳамда уларнинг сарсон бўлишининг олдини олиш мақсадида навбатдаги онлайн қабул ўтказилди.
Унда суд-ҳуқуқ соҳасига оид масалалар юзасидан 29 нафар жисмоний ва юридик шахслар иштирок этди.
– Онлайн қабулда 17 нафар фуқаро мурожаати қаноатлантирилди, 2 нафар фуқарога ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга мурожаат қилиши тушунтирилган бўлса, 10 нафар фуқаронинг аризаси судда тегишли тартибда кўриб чиқиш учун қабул қилинди, – дейди вилоят суди бош консультанти Азиза Рўзиева. – Шунингдек, жазо муддатини ўтаётган, жазони ўташ даврида ички тартиб қоидаларга тўлиқ риоя қилган, интизомий жазоларга тортилмаган, ижобий тавсифномага эга, меҳнатга ҳалол муносабатда бўлган 4 нафар маҳкумга Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг 73-моддасига асосан жазодан муддатидан илгари шартли равишда озод этиш ҳамда 9 нафар маҳкумга Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг 74-моддасига асосан жазони енгилроғи билан алмаштириш юзасидан киритилган тақдимномалар қаноатлантирилди.

Судьи провели онлайн-прием
В последнее время участились обращения в суды. Это свидетельствует о том, что в стране обеспечивается правосудие, достойная защита прав граждан в судах, а также повышается правовое сознание и культура граждан.
Заместителями председателя Навоийского областного суда проведен очередной онлайн-прием для населения города Зарафшан, Нуратинского, Тамдынского и Учкудукского районов с целью создания для граждан удобств в решении проблем.
В нем приняли участие 29 физических и юридических лиц по судебно-юридическим вопросам.
– В ходе онлайн-диалога удовлетворены обращения 17 граждан, двоим  гражданам рекомендовано обратиться в правоохранительные органы, обращения десяти граждан приняты для соответствующего рассмотрения в суде, – говорит главный консультант областного суда Азиза Рузиева. – Кроме того, согласно статье 73 Уголовного кодекса Республики Узбекистан удовлетворены ходатайства, внесенные по условному освобождению четверых осужденных, отбывающих срок, полностью соблюдавших внутренние правила в ходе отбывания срока наказания, не привлеченных к дисциплинарным взысканиям и честно выполнивших порученную работу, а также о смягчении наказания в отношении девяти осужденных согласно статье 74 Уголовного кодекса.