Шавкат Мирзиёев Орол денгизининг қуриган тубига борди
Қорақалпоғистон халқи ҳаёти, умуман, катта минтақадаги экология шу муаммога боғлиқ. Бир пайтлар денгиз ва унга туташ дарёлар, яйловлар одамларга ризқ улашган, иш, даромад манбаи бўлган. Лекин табиат қонунларига аралашиш, Амударё ва Сирдарё сувини тўсиш дунёдаги оғир экологик ҳалокатлардан бирини юзага келтирди. Минтақамизда чўлланиш ва шўрланиш даражаси кескин ортди. Ўсимлик ва ёввойи ҳайвонлар тури камайиб кетди.
Глобал исиш муаммоси кучайиб, ёғингарчилик камаяётган бугунги асримизда Орол денгизини қутқариш тобора имконсиз бўлиб бормоқда. Бундай шароитда ягона йўл - борини асраб қолиш, фожиа таъсирини камайтириш, одамлар ҳаётини осонлаштириш.
Давлатимиз раҳбари бу бўйича Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Бош Ассамблеяси сессияларида гапирди, халқаро саммитларда муҳим таклифларни илгари сурди. Шу билан бирга, ўз имкониятларимизга таяниб, амалий ишлар ҳам олиб борилмоқда.
Хусусан, Орол денгизининг қуриган тубидан миллионлаб тонна чанг ва заҳарли тузлар кўтарилиб, катта ҳудудга тарқалар эди. Шавкат Мирзиёев 2018 йили Мўйноққа ташрифи чоғида олимлар билан маслаҳатлашиб, у ерда шўрга чидамли ўсимликлар экиш вазифасини белгилаган эди.
Давлатимиз раҳбарига шу борада қилинган ишлар ҳақида ахборот берилди.
Ўтган йилларда денгизнинг сув қуриган қисмида 1 миллион 524 минг гектар тўқайзор барпо этилган. Бунинг учун саксовул, қорабўроқ, қандим, черкез каби чўл ўсимликларидан қарийб 6 минг тонна уруғ тайёрланиб, қийин шароитларда экилган. Бу ишларда 4 мингдан зиёд ишчи қатнашиб, 1 минг 600 дона техника, самолётлар жалб этилган.
Бу хайрли, долзарб ҳаракат давом эттирилмоқда. Жорий йилда 100 минг гектар майдонда “яшил қоплама” барпо қилиш режалаштирилган. Бугунги кунда шундан 26 минг гектарида иш бошланган, 562 тонна уруғлар тайёрланган. Шунингдек, 100 гектар майдонда кўчатхона ташкил қилинмоқда.
Президентимиз бу ерда экологлар ва ўрмон хўжалиги мутахассислари билан суҳбатлашди.
- Биз шу мураккаб шароитда экиш бўйича катта тажриба орттирдик. Бу ерга ўзим келишимдан мақсад - энди бу ишларни илмий асосланган тарзда давом эттирамиз, - деди Шавкат Мирзиёев.
Илмий изланишлар қилиб, ҳудуд тупроғига мос навлар яратиш, кейинги босқичда чорвачиликни ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берди.

Шавкат Мирзиёев побывал на высохшем дне Аральского моря
От решения этой проблемы зависит экологическое и экономическое благополучие народа Каракалпакстана и обширного региона в целом. Когда-то море и впадавшие в него реки, сельскохозяйственные угодья обеспечивали людей работой и доходом. Но бездумное вмешательство в законы природы, перекрытие водотоков по Амударье и Сырдарье привели к одной из самых серьезных экологических катастроф в мире. Регион начал стремительно опустыниваться, а почва - засаливаться. Понес большой ущерб растительный и животный мир.
В нынешнюю эпоху глобального потепления и уменьшения осадков шансы на спасение Аральского моря крайне малы. Единственный выход – сохранение того, что осталось, минимизация воздействия трагедии, облегчение жизни людей.
Глава нашего государства неоднократно выступал по этому вопросу на сессиях Генеральной Ассамблеи ООН, выдвигал важные предложения на международных саммитах. Вместе с тем ведется практическая работа с задействованием внутренних возможностей.
С высохшего дна Аральского моря поднимались и разносились далеко вокруг миллионы тонн пыли и ядовитых солей. Во время поездки в Муйнак в 2018 году Шавкат Мирзиёев поставил задачу по посадке на дне устойчивых к засоленности растений с учетом рекомендаций ученых.
Сегодня главе государства доложили о проделанной за минувшее время работе.
За последние годы на высохшем дне моря высажены тугайные леса площадью 1 миллион 524 тысячи гектаров. В сложных природных условиях удалось посадить около 6 тысяч тонн семян таких пустынных растений, как саксаул, гречиха, кандым, черкез. В работах было задействовано более 4000 рабочих и 1600 единиц техники, включая самолеты.
Это доброе и нужное дело продолжается. В нынешнем году планируется облесить еще 100 тысяч гектаров. В настоящее время работы ведутся на 26 тысячах гектаров, заготовлено 562 тонны семян. Кроме того, создается питомник площадью 100 гектаров.
Здесь Президент побеседовал с экологами и специалистами лесного хозяйства.
- Мы накопили большой опыт по созданию насаждений в таких сложных условиях. Цель моего приезда сюда - продолжить эту работу на основе научного подхода - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по расширению научных исследований, созданию сортов растений, соответствующих почве региона и увеличению площадей тугайных насаждений.