4 минг 700 дан ортиқ муаммо ҳал этилди
Тошкент вилояти Янгийўл туманида жорий йил куз-қиш мавсумига тайёргарлик кўриш юзасидан белгиланган вазифаларнинг 24 фоизи бажарилмаган. Бу борадаги ишлар, айниқса, 3-секторда 36 фоиз, 4-секторда 35 фоизга ортда қолаётир.
Туманда кўп қаватли уйларни таъмирлаш учун кредит ҳисобида ажратилиши белгиланган 5 миллиард 656 миллион сўм маблағнинг 19 фоизи ҳануз молиялаштирилмаган. Аҳоли бандлигига кўмаклашиш давлат дастурига мувофиқ, 607 иш ўрни яратилиб, бу борадаги режа 4,3 фоиз ортиғи билан бажарилган.
Халқ депутатлари Янгийўл тумани Кенгашининг туманни комплекс ривожлантириш, аҳолини қийнаб келаётган муаммоларни бартараф этиш бўйича вазифалар ижроси юзасидан парламент, депутатлик ва жамоатчилик назоратини таъминлаш масалаларига бағишланган навбатдаги сессиясида шу ҳақда маълум қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари ва Сенати аъзолари, халқ депутатлари вилоят ва туман Кенгашлари депутатлари, давлат ва жамоат ташкилотлари раҳбарлари, туман сектор раҳбарлари, фаоллар иштирок этган сессияда Республика ишчи гуруҳи томонидан туманнинг ижтимоий-иқтисодий аҳволи, аҳолини қийнаб келаётган муаммолар бўйича олиб борилган ўрганиш натижалари ҳам муҳокама қилинди.
Сессияда қайд этилишича, туманнинг реал ижтимоий-иқтисодий ҳолати билан яқиндан танишиш, мавжуд муаммоларни бартараф этишга кўмаклашиш мақсадида республика ишчи гуруҳи томонидан аҳоли билан очиқ мулоқотлар ўтказилган. Таълим, тиббиёт, бандлик, қиш-куз мавсумига тайёргарликнинг реал ҳолати ўрганилган. Ўрганишлар натижасида қарийб 27 минг 800 муаммо аниқланиб, уларнинг 4 минг 700 дан ортиғи жойида бартараф этилган.
Ишчи гуруҳ томонидан шунингдек, туманда 391 бўш бино, қурилиши тугалланмаган объект ва фойдаланилмаётган ер майдонлари мавжудлиги аниқланган.
Сессия кун тартибидаги масалаларни ҳал этиш, кўтарилган муаммоларга тўлиқ барҳам бериш, ижроси юзасидан парламент, депутатлик ва жамоатчилик назоратини таъминлаш бўйича тегишли қарорлар қабул қилинди.
Шу куни халқ депутатлари Қуйи Чирчиқ тумани Кенгашининг ҳам айни шу масалаларга бағишланган навбатдаги сессияси бўлиб ўтди.

В Янгиюльском районе Ташкентской области не выполнено 24 процента задач, намеченных по подготовке к нынешнему осенне-зимнему сезону. В частности, работа в данном направлении в 3-ем секторе отстает на 36, в 4-ом секторе – на 35 процентов.
В районе все еще не профинансировано 19 процентов из 5 миллиардов 656 миллионов сумов средств, выделение которых предусматривалось в качестве кредита на ремонт многоэтажных домов. В соответствии с государственной программой содействия занятости населения создано 607 рабочих мест, прогноз в данном направлении выполнен с превышением на 4,3 процента.
Об этом сообщалось на очередной сессии Янгиюльского районного Кенгаша народных депутатов, посвященной вопросам обеспечения парламентского, депутатского и общественного контроля над реализацией задач по комплексному развитию района, устранению волнующих население проблем.
На сессии, в которой участвовали депутаты Законодательной палаты и члены Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, депутаты областных и районных Кенгашей народных депутатов, руководители государственных и общественных организаций, руководители секторов и активисты района, обсуждались результаты проведенного Республиканской рабочей группой по изучению социально-экономического состояния района, волнующих население проблем.
Как отмечалось на сессии, в целях тесного ознакомления с реальным социально-экономическим положением дел в районе, содействия устранению имеющихся проблем Республиканской рабочей группой проведены открытые диалоги с населением. Изучено реальное состояние сфер образования, медицины, занятости и подготовки к осенне-зимнему периоду. В результате изучения выявлено почти 27800 проблем, свыше 4700 из них были решены на месте.
Кроме того, рабочей группой выявлено наличие в районе 391 пустующего здания, объекта с незавершенным строительством, неиспользуемой земельной площади.
Приняты соответствующие решения по обеспечению парламентского, депутатского и общественного контроля над решением вопросов, входящих в повестку дня сессии, полным устранением выявленных проблем.
В этот день состоялась также очередная сессия Куйичирчикского районного Кенгаша народных депутатов, посвященная обозначенным вопросам.