Фарғона вилоятида оилавий болалар уйи яна биттага кўпайди.
Ўзбекистон тумани Яйпан шаҳри “Яйпан гузари” маҳалласида яшовчи Дилшодбек Эргашев турмуш ўртоғи Мастурахон Эргашева билан Тошкент, Чирчиқ ва Қўқон шаҳарларидаги Меҳрибонлик уйларидан 6 нафар болани ўз тарбиясига олиб, оилавий болалар уйи фаолиятини йўлга қўйди. Мазкур хонадонда ташкил этилган хайрли тадбирда туман ҳокимлиги, туман ИИБ, Миллий гвардия Фарғона вилояти бўйича бошқармаси мутасаддилари ҳамда жамоатчилик вакиллари иштирок этди.
Тадбирда сўз олганлар хонадон соҳибларининг ушбу эзгу амалларини эътироф этиб, оилада яшовчи болаларнинг муносиб таълим-тарбия олиб, жамиятнинг етук фарзандлари бўлишига тилаклар билдирди. Оилага яхши ниятлар билан туман ҳокимлиги ва Миллий гвардия Фарғона вилояти бошқармасининг эсдалик совғалари топширилди. Хонадон соҳиби Дилшодбек Эргашев тадбиркорлик билан шуғулланса, оила бекаси Мастурахон опа малакали педагог, тумандаги 1-умумий ўрта таълим мактабининг маънавий-маърифий ишлар бўйича директор ўринбосари вазифасида фаолият юритади.
Эргашевлар хонадонида болаларнинг эмин-эркин яшашлари, оилавий муҳит тафтини ҳис қилиб улғайишлари учун барча шароит муҳайё этилган. Муҳими, бу болалар энди ота-она меҳру муҳаббатидан баҳраманд бўлишади, ўзларини тенгқурларидан асло кам сезишмайди.
– Болаларнинг бегонаси бўлмайди, фарзандларимиздан бор меҳримизни, таълим-тарбиямизни аямаймиз. Уларнинг камоли ва истиқболи йўлида эзгу ва улуғ мақсадларни ният қилганмиз, – дейди Мастурахон Эргашева.
Ўтган йилнинг куз ойида яйпанлик яна бир меҳридарё оила – Мадраҳимовлар оиласи ана шундай хайрли ишга бош бўлган эди.

В Узбекистанском районе открылся семейный детский дом
Житель махалли «Яйпан гузари» города Яйпана Узбекистанского района Дилшодбек Эргашев со своей супругой Мастурахон Эргашевой взяли на воспитание 6 детей из детских домов в городе Ташкенте, Чирчике и Коканде и наладил деятельность семейного детского дома.
В благом мероприятии по случаю открытия данного семейного детского дома участвовали ответственные лица районной администрации, УВД, Ферганского областного управления Национальной гвардии и представители широкой общественности.
Выступившие выразили благодарность за такое благое дело хозяевам дома и уверенность в том, что они воспитают всесторонне развитых личностей, граждан, преданных своей стране.
Семье вручены подарки от руководства района и областного Управления национальной гвардии. Хозяин дома занимается предпринимательством, его супруга работает заместителем директора общеобразовательной школы №1 в районе. Она опытный педагог.
В доме Эргашевых созданы все необходимые условия для детей. Главное, здесь ребята получат родительское тепло и ласку, забудут о своих комплексах.
– Не бывает чужих детей. Мы отдадим всю свою любовь и ласку этим детям, будем воспитывать настоящих граждан нашей страны, - говорит Мастурахон Эргашева.