Халқни рози қилишнинг йўли бу– мулоқот ва муаммолар ечимидир
18-21 апрель кунлари «Тараққиёт стратегияси» маркази ижрочи директори Элдор Туляков жойлардаги ислоҳотлар билан танишиш, секторлар фаолиятини ўрганиш, халқ билан учрашиш ва мулоқот қилиш мақсадида Наманган вилоятида бўлди.
Хусусан, Наманган шаҳри, Давлатобод ва Янги Наманган туманларида бўлиб, аҳолининг мурожаатлари билан ишлаш, уларни қийнаб келаётган муаммоларни аниқлаш ва бартараф этиш бўйича олиб борилаётган ишлар билан яқиндан танишди.
Таъкидлаш жоизки, Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёвнинг 2017 йил 8 августдаги «Ҳудудларнинг жадал ижтимоий-иқтисодий ривожланишини таъминлашга доир устувор чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори асосида мамлакатнинг барча ҳудудларида йўлга қўйилган секторлар фаолияти давлат органларини аҳоли билан янада яқинлаштириш, халқ билан тизимли мулоқотни йўлга қўйишда муҳим омил бўлмоқда.
Шу боисдан ҳам, аҳолининг муаммоларини жойида, туман, вилоят ва республика даражасида ҳал этишни таъминлашга қаратилган яхлит тизим яратилди. Айнан ана шу тизим сабаб, сўнгги йилларда юртимизда ҳудудларни комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳолининг яшаш шароитларини тубдан яхшилаш, турмуш даражасида сезиларли ижобий ўзгаришларга эришиш бўйича изчил чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Бу, ўз навбатида, халқ билан манзилли мулоқотнинг йўлга қўйилишига имкон яратди.
– Жойларда аҳолини қийнаётган муаммоларни ўрганиш, уларга холис ва ҳаққоний баҳо бериш, камчиликларни бартараф этиш йўлларини қидириш асосий вазифалардан саналади, – дейди Э.Туляков. – Зеро, жойларда аҳоли, тадбиркорлар ва ёшлар иштирокида ўтказилаётган учрашувлар, айнан аҳолининг турмуш шароитини яхшилаш, мавжуд муаммоларни бартараф этишга хизмат қилмоқда. Юзма-юз мулоқотлар давомида фуқаролар томонидан асосан ишга жойлашиш, тадбиркорлик фаолиятини бошлаш учун имтиёзли кредитлар ажратиш, электр энергияси ва газ таъминотидаги муаммоларни бартараф этиш ва бошқа қатор масалалар кўтарилмоқда.
Дарҳақиқат, халқни рози қилишнинг йўли бу, мулоқот ва муаммолар ечимидир. Боиси, аҳолини қийнаётган муаммолар халқнинг ичига чуқур кириб борилгандагина яхши билинади.
Шу алоҳида эътироф этиш керакки, масъул раҳбарларнинг энг оғир, энг чекка, энг олис ҳудудларга чиқиб, маҳаллама-маҳалла, қишлоқма-қишлоқ, кўчама-кўча юраётгани ўз самарасини бермоқда. Зеро, халқ билан бундай мулоқот нафақат мурожаатларни тинглаш, балки уларни жойида бартараф этишга ҳам қаратилган.

Общение с населением помогает в решении проблем
В течение четырех дней исполнительный директор Центра «Стратегия развития» Элдор Туляков находился в Наманганской области с целью ознакомления с ходом реформ, изучения деятельности секторов, встречи и диалога с населением.
Следует отметить, что деятельность секторов, налаженная во всех регионах страны на основании постановления главы нашего государства «О первоочередных мерах по обеспечению ускоренного социально-экономического развития регионов» от 8 августа 2017 года, является важным фактором дальнейшего сближения государственных органов с населением, налаживания системного диалога с народом.
Поэтому создана целостная система, направленная на обеспечение решения проблем населения на районном, областном и республиканском уровнях. Именно благодаря этой системе в последние годы в нашей стране осуществляются последовательные меры по комплексному социально-экономическому развитию регионов, коренному улучшению условий жизни населения. Это в свою очередь позволило наладить адресный диалог с народом.
В ходе поездки, как сообщает  информационная служба Центра «Стратегия развития», была проанализирована работа, проводимая в Намангане, Давлатабадском и Янги Наманганском районах по работе с обращениями населения, выявлению и устранению проблем, с которыми оно сталкивается.
– Одна из основных задач – изучить проблемы населения, дать им объективную оценку, найти пути устранения недостатков, – говорит Э.Туляков. – Проводимые на местах встречи с населением, предпринимателями и молодежью служат именно улучшению условий жизни, устранению существующих проблем. В ходе личных бесед граждане в основном поднимают вопросы трудоустройства, предоставления льготных кредитов для начала предпринимательской деятельности, устранения проблем в энерго-  и газоснабжении.
Действительно  проблемы, от которых страдает население, выявляются только тогда, когда глубоко проникаешь в жизнь народа.
Следует отдельно признать, что выезды ответственных руководителей в самые труднодоступные, отдаленные районы, поездки по махаллям, селам дают свои результаты. Ведь диалог с народом направлен не только на заслушивание обращений, но и устранение проблем на местах.