Қорақалпоғистон Республикасида 2022 йил июль ойи бошида юз берган ҳолатлар ва воқеаларни ўрганиш бўйича Комиссия аъзолари ўрганиш ишларини давом эттирмоқда.
Комиссия олдига қўйилган вазифалар ижросини бажариши учун гуруҳларга бўлинган ҳолда ўрганишлар олиб бормоқда. Ҳар бир гуруҳ фаолиятида шаффофликни таъминлаш мақсадида амалга оширилаётган ишлар ҳужжатлаштирилмоқда. Шу жумладан, улар аудио, фото ва видео воситалари ёрдамида қайд этилмоқда.
Омбудсман ахборот хизматидан маълум қилишларича, Комиссия аъзолари дастлаб Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази Қорақалпоғистон Республикаси филиали, Марказий шифохонада даволанаётган беморлар билан суҳбатлашиб, юз берган воқеаларда инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ҳамда қонуний манфаатлари билан боғлиқ ҳолатларни ўрганди.
Шунингдек, Шимоли-ғарбий ҳарбий округининг ҳарбий госпитали ва Қорақалпоғистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг ҳарбий госпиталида даволанаётган ҳарбий хизматчилар, ички ишлар идоралари ходимлари билан мулоқотлар қилинди. Суҳбат давомида намойишчилар ва ҳарбий хизматчилар хатти-ҳаракатлари ўрганилди.
Бундан ташқари, комиссия аъзолари Қорақалпоғистон Республикаси суд тиббий экспертиза марказига ташриф буюриб, воқеалар билан боғлиқ барча керакли материаллар билан танишдилар.

Продолжается работа по изучению ситуации в Каракалпакстане
Члены Комиссии по изучению фактов и событий, произошедших в Республике Каракалпакстан в июле 2022 года, продолжают свою работу.
Об этом сообщает пресс-служба Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана).
Члены комиссии для выполнения задач, стоящих перед ними, проводят изучение, разделившись на группы. В целях обеспечения прозрачности деятельности каждой группы проводимая работа документируется, в том числе с помощью аудио-, фото- и видеосредств.
Сначала члены комиссии побеседовали с пациентами, находящимися на лечении в центральной больнице и Каракалпакском филиале Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи, изучили факты, связанные с обеспечением прав, свобод и законных интересов человека в свете произошедших событий.
Проведены также беседы с военнослужащими и сотрудниками органов внутренних дел, находящимися на лечении в военном госпитале Северо-Западного военного округа и военном госпитале МВД Республики Каракалпакстан. В ходе беседы анализировались действия демонстрантов и военнослужащих.
Кроме того, члены комиссии посетили Центр судебно-медицинской экспертизы Каракалпакстана и ознакомились со всеми необходимыми материалами, связанными с произошедшими событиями.