Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг 31 йиллиги олдидан
Мамлакатимизда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар, аввало, инсон манфаатларига, халқимизнинг бугунги кунидан рози бўлиб, ҳар жиҳатдан қулай шароитда турмуш кечиришига қаратилган. Ушбу йўналишда белгиланган вазифаларнинг нафақат марказларда, балки чекка ҳудудларда ҳам ўз вақтида амалга оширилиши одамлар кайфиятини, ислоҳотларга ишончини белгилайди.
Бугунги кунда аҳоли ўртасида ижтимоий соҳа объектларига бўлган талаб юқори. Йиллар давомида чекка ҳудудларда таълим-тарбия, тиббий хизматга етарли даражада эътибор қаратилмаслиги ушбу соҳаларда ишнинг издан чиқишига олиб келди.
Кейинги йилларда давлатимиз раҳбари томонидан олиб борилаётган ислоҳотлар жараёнида бирламчи тиббий хизматни ривожлантириш, таълим-тарбияни тубдан ислоҳ қилишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Натижада чекка ҳудудларда ҳам замон талабларига мос тиббий муассасалар, мактабгача таълим муассасалари барпо этилмоқда.
Нуробод туманида ҳам айни йўналишдаги ўсиш-ўзгаришлар кўзга ташланиб, жойларда қатор янги ижтимоий соҳа объектлари, хизмат кўрсатиш шохобчалари, ишлаб чиқариш корхоналари қад ростламоқда. Туманнинг табиий иқлим шароити бироз оғирроқ бўлса-да, яратилаётган имкониятлар туфайли аҳоли эртанги кунга юксак ишонч билан ҳудуд ободлиги, тараққиёти учун ўз ҳиссасини қўшиш ҳаракатида. Буни олиб борилаётган ўзгаришларга, бунёдкорлик ишларига маҳаллий тадбиркорларнинг бош бўлаётганида кўриб гувоҳи бўлиш мумкин.
Туманнинг Сазағон ҳудудидан туман марказигача бўлган масофа 60 километрдан ортиқ. Бундай масофада аҳолига сифатли тиббий хизмат кўрсатиш борасидаги муаммолар бўлиши табиий. Шунинг учун Нуробод туман тиббиёт бирлашмасининг Сазағон ҳудудий бўлими ташкил қилиниб, ушбу ҳудуднинг ўзида аҳолига сифатли тиббий хизмат кўсатиш йўлга қўйилган. Ҳудудий бўлим 1959 йилда ташкил қилинган бўлиб, бу ердаги мавжуд шароит бугунги кун талабига мутлақо тўғри келмай қолган эди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг Самарқанд вилоятидаги Халқ қабулхонаси раҳбари ташаббуси билан вилоят ва туман ҳокимликлари томонидан ҳудудий бўлим учун енгил конструкцияли янги бино барпо этилиб, фодйланишга топширилди.
– Ҳудудий бўлимимиз Тепақул, Сарой ва Сазағон маҳаллаларидаги 11 минг нафардан ортиқ аҳолига хизмат кўрсатиши белгиланган, - дейди Нуробод тиббиёт бирлашмаси Сазағон ҳудудий бўлими мудири Абдужаббор Умаров. – Ҳудудга яқин бўлган маҳаллалар ҳам туман марказигача масофа олислигини ҳисобга олиб бизга мурожаат қилишади. Лекин шу пайтгача уларнинг талабига мос тиббий хизмат кўрсатиш имкониятимиз чекланган эди. Эндиликда янги бинода амбулатор шароитда беморларга хизмат кўрсатиш имкониятини яратилди. Бунда жами 15 ўрин, яъни туғруқ бўлимида 5 та, болалар бўлимида 5 та ва катталар терапия бўлимида 5 та ўрин яратилган. Эски биномиздан кундузги стационар сифатида фойдаланяпмиз.
Тиббий хизмат сифатини ошириш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар натижасида Жом маҳалласи чекка ҳудудидаги тўрт минг нафардан ортиқ аҳоли ҳам замонавий шароитларда бирламчи тиббий хизматдан фойдаланиш имконига эга бўлди.
Ушбу маҳалла республикамизнинг аҳоли сони энг кўп бўлган ҳудудларидан бири ҳисобланади. Жомда ҳозирда 20 мингга яқин аҳоли истиқомат қилади. Маҳалланинг чекка ҳудудида яшовчи аҳолига тиббий хизмат кўрсатиш мақсадида “Ором” оилавий шифокорлик пунктининг “Дукур” филиали ташкил қилинган. Ушбу филиал 1992 йилда қурилган бўлиб, ҳудуддаги 4050 нафар аҳолига бирламчи тиббий хизмат кўрсатиши белгиланган. Сўнгги йилларга келиб филиал харобага айланиб, аҳоли узоқ масофа босиб “Ором” оилавий шифокорлик пунктига қатнашга мажбур бўлаётган эди. Маҳаллий ҳомийлар ҳамда туман ҳокимлиги ҳамкорлигида 200 миллион сўм маблағ сарфланиб, филиалда қурилиш, таъмирлаш ишлари амалга оширилиб, кўркам қиёфага келтирилди.
– Ёшим 65 да, 10-15 километр масофага бориб келиш қийнаб қўярди, - дейди ҳудудда истиқомат қилувчи Улбўсин Раҳмонова. – “Ором” оилавий шифокорлик пунктининг “Дукур” филиалини қайта таъмирлаб, етарли шароит яратиб берганларнинг ҳаммасига – Президентимизга, вилоят, туман раҳбариятига, ҳамқишлоқ ҳомийларга, барчасига мингдан-минг раҳмат. Чекка ҳудуддаги аҳоли саломатлигини ўйлаб қилинган ишлар хайрли бўлсин.
Туман ҳокимлиги маълумотларига кўра, айни пайтгача туманнинг олис ҳудудлардаги аҳоли яшаш жойларининг жойлашув ўрни тарқоқ эканлигини инобатга олган ҳолда “маҳалла тиббий пунктлари”ни ташкил қилишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Шу кунгача туманда енгил конструкциядан ясалган 25 та “маҳалла тиббий пунтки” ташкил қилиниб, аҳолига тиббий хизмат кўрсатиш йўлга қўйилди.
Жумладан, туманнинг Омандара маҳалласида ҳам аҳолига қулайлик яратиш, сифатли бирламчи тиббий хизмат кўрсатиш мақсадида “маҳалла тиббий пункти” очилди. 131 миллион сўм бюджет маблағи ҳисобидан бунёд этилган маҳалла тиббий пунктида аҳолига сифатли тиббий хизмат кўрсатиш учун барча шароит яратилган. Энг муҳими, ушбу тиббий муассасаларга олий ўқув юртларини битириб келган ёш мутахассислар жалб этилмоқда.
- Жорий йил Самарқанд давлат тиббиёт университетини битирдим, - дейди “Омондара” маҳалласи тиббий пункти умумий амалиёт шифокори Руслан Қувондиқов. – Турмуш ўртоғим ҳам ўзим билан бирга университетни битирди. Мен Пастдарғом туманидан, турмуш ўртоғим Жиззах шаҳридан. Президентимиз томонидан аҳолига кўрсатилаётган тиббий хизмат сифатини ошириш борасида олиб борилаётган ислоҳотларга ўз ҳиссамизни қўшиш мақсадида иккимиз ҳам чекка ҳудудда фаолият юритишни мақсад қилдик. Биз учун яшаш ва меҳнат шароитлари етарли даражада таъминлаб берилди. Бошлаган ишимиздан мамнунмиз.
Омондара маҳалласидаги ўзгаришлардан аҳоли мамнун. Маҳалла тиббий пункти билан бирга маҳалла фуқаролар йиғини ҳам янги бинода фаолият бошлади. Вилоят маҳаллий бюджети маблағлари ҳисобидан 168 миллион сўмлик қурилиш ишларидан сўнг, фаоллар зали, маҳалла раиси, ҳоким ёрдамчиси, хотин-қизлар, ёшлар етакчилари ҳамда маҳалла профилактика инспектори учун қулай иш шароити яратилди.
– Амалга оширилаётган бунёдкорлик ишларидан сўнг маҳалламиз таниб бўлмас даражада ўзгармоқда, - дейди маҳалла фаоли Эштурди Раҳимов. – Хусусан, 12 километр янги асфальт қопламаси ётқизилди. Аҳолини тоза ичимлик суви билан таъминлаш учун артезиан қудуғи қазилди. Мавжуд қишлоқ врачлик пункти мукаммал таъмирланди. Бугун маҳалла тиббий пункти, маҳалла биноси фойдаланишга топширилди. Кам таъминланган оилаларни қўллаб-қувватлаш борасида қатор ишлар амалга оширилмоқда. Қишлоқ аҳолисининг фаровонлигини таъминлаш учун битта ҳудудда қисқа муддатда шунча иш бажарилишининг ўзи катта гап. Давлатимиз раҳбарининг, маҳаллий мутасаддиларнинг саъй-ҳаракатлари натижасида шундай фаровонликка эришдик. Энди биз ҳам халқимиз билан биргаликда юртимиз тараққиётига ҳисса қўшиш йўлида бор имкониятимизни ишга соламиз, албатта.
Туман ҳокимлиги маълумотларига кўра, айни пайтда туманда мактабгача таълим ёшидаги болаларнинг боғчага қамров даражаси 68 фоиздан 71 фоизга етказилган. Бугунги кунда давлат ва нодавлат мактабгача таълим муассасаларининг сони 170 дан ортиқни ташкил қилади. Дўстлик маҳалласида ташкил қилинган 20-давлат мактабгача таълим муассасасининг фойдаланишга топширилиши натижасида яна 60 нафар боғча ёшидаги бола мактабгача таълимга қамраб олинди. Маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан 1 миллиард 331 миллион сўм маблағ ҳисобига бунёд этилган муассасада маҳалланинг 18 нафар фуқароси ҳам ишли бўлди. Маълум қилинишича, мустақиллигимизнинг 31 йиллик тантаналари арафасида туманда яна 5 та мактабгача таълим муассасаси фойдаланишга топширилади.

В преддверии 31-летия Государственной независимости Республики Узбекистан
Осуществляемые в стране социально-экономические реформы, прежде всего, направлены на обеспечение интересов человека, благополучия населения, его удовлетворенности жизнью. Реализация данных задач не только в центральных, но и отдаленных районах, определяет приподнятый настрой людей, укрепляет их веру в преобразования.
На сегодняшний день со стороны населения наблюдается высокий спрос на услуги объектов социальной сферы. Недостаточное внимание к развитию образования и здравоохранения в отдаленных районах на протяжении многих лет привело к срыву работы в этих сферах.
В последние годы особое внимание в процессе реформ, проводимых главой государства, уделяется развитию первичного звена системы здравоохранения, коренному совершенствованию системы образования и воспитания. В результате современные медицинские учреждения, дошкольные образовательные заведения создаются даже в самых далеких уголках страны.
Позитивные изменения в этих сферах заметны и в Нурабадском районе Самаркандской области, где строятся ряд новых объектов социальной инфраструктуры, станции технического обслуживания, производственные предприятия. Хотя природно-климатические условия района считаются трудными, за счет созданных возможностей население с высокой уверенностью в завтрашнем дне старается внести свой вклад в процветание и развитие района. Об этом свидетельствует и то, что местные предприниматели берут на себя ведущую роль в происходящих изменениях и созидательной работе.
К примеру, расстояние от Сазагона до центра района составляет более 60 километров. Естественно, раньше возникали проблемы в оказании качественных медицинских услуг населению. Поэтому было создано Сазагонское отделение Нурабадского районного медицинского объединения, в котором налажено качественное медицинское обслуживание населения. Районное отделение было создано в 1959 году, и существовавшие здесь условия не соответствовали требованиям сегодняшнего дня. По инициативе руководителя Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Самаркандской области областным и районным хокимиятами построено и сдано в эксплуатацию новое здание легкой конструкции.
- Наше областное отделение будет обслуживать более 11 тысяч жителей Тепакульской, Сарайской и Сазагонской махаллей, - говорит заведующий Сазагонским территориальным отделением Нурабадского медицинского объединения Абдужаббар Умаров. - По причине отдаленного расположения районного центра население близлежащих махаллей обращается к нам. Теперь в новом здании создана возможность амбулаторного обслуживания жителей. У нас всего 15 коек, в том числе пять коек в родильном отделении, пять – в детском отделении и пять – в терапевтическом отделении. Мы используем наше старое здание под дневной стационар.
В результате проводимых реформ по повышению качества медицинских услуг более четырех тысяч жителей махалли «Жом» получили возможность пользоваться первичными медицинскими услугами в современных условиях.
Эта махалля является одной из самых густонаселенных в нашей республике. Здесь проживает около 20 тысяч человек. Филиал «Дукур» семейного медицинского центра «Ором» создан для оказания медицинских услуг жителям, проживающим на окраине махалли. Этот филиал был построен в 1992 году и предназначен для оказания первичной медико-санитарной помощи 4050 жителям района. За последние годы филиал пришел в негодное состояние, и люди были вынуждены преодолевать большие расстояния, чтобы попасть в семейный медицинский центр «Ором». Совместно с местными спонсорами и районной администрацией потрачено 200 миллионов сумов для проведения строительно-ремонтных работ, после чего здание приобрело современный вид.
- Мне 65 лет, в таком возрасте трудно проехать 10-15 километров, - говорит жительница района Улбосин Рахмонова. - Мы благодарны всем, кто провел реконструкцию филиала «Дукур» семейного врачебного пункта «Ором». Спасибо за то, что государство заботится о здоровье населения отдаленных кишлаков.
По информации администрации района, особое внимание уделяется организации махаллинских медпунктов с учетом разрозненного расположения жилых массивов в отдаленных местностях района. На сегодняшний день в районе открылось 25 зданий таких медпунктов, построенных из легких конструкций, налажено обслуживание населения.
В частности, с целью предоставления удобных и качественных первичных медицинских услуг в махалле «Омандара» района был открыт участковый медицинский пункт, построенный за счет бюджетных средств в размере 131 миллиона сумов. Самое главное, что в эти медицинские учреждения привлекаются молодые специалисты, окончившие высшие учебные заведения.
- Я в этом году окончил Самаркандский государственный медицинский университет, - рассказывает врач общей практики районного медицинского центра «Омондара» Руслан Кувандиков. - Моя жена также окончила университет одновременно со мной. Я из Пастдаргамского района, а супруга – из города Джизака. Мы оба стремились работать в отдаленных районах, чтобы внести свой вклад в проводимые нашим Президентом реформы по улучшению качества медицинских услуг для населения. Условия жизни и работы нам были обеспечены, мы всем довольны.
Жители рады изменениям в жизни махалли «Омондара». Совместно с махаллинским медпунктом в новом здании начал работу сход граждан махалли. После проведения строительных работ на сумму 168 миллионов сумов за счет средств местного бюджета области созданы комфортные условия для работы в актовом зале, кабинете председателя махалли, заместителя районного хокима, женских активистов, молодежных лидеров и участкового инспектора по профилактике.
- После проводимых созидательных работ наша махалля меняется до неузнаваемости, - говорит активист махалли Эштурди Рахимов. - В частности, уложено 12 километров нового асфальтового покрытия. Для обеспечения населения чистой питьевой водой была вырыта артезианская скважина. Существующий сельский врачебный пункт был полностью отремонтирован. Сегодня сдан в эксплуатацию районный медицинский пункт, здание махалли. Осуществляется ряд работ в области поддержки малообеспеченных семей. И реализация такого масштаба работ на пути обеспечения благосостояния населения за такой короткий срок – это уже немало. Добиться такого положения дел стало возможным благодаря усилиям главы государства, ответственных работников района. Теперь вместе с нашим народом мы обязательно используем весь потенциал, чтобы внести свой вклад в развитие нашей страны.
По информации администрации района, на данный момент уровень охвата детей дошкольного возраста в районе увеличен с 68 до 71 процента. На сегодняшний день количество государственных и негосударственных дошкольных образовательных учреждений составляет более 170. В результате ввода в эксплуатацию 20-го государственного дошкольного образовательного учреждения в махалле «Дустлик» еще 60 детей детсадовского возраста охвачены дошкольным образованием. В учреждении, построенном за счет средств местного бюджета, было трудоустроено 18 жителей махалли. Как стало известно, в преддверии 31-й годовщины нашей независимости в районе будут сданы в эксплуатацию еще пять дошкольных образовательных учреждений.