Сўхлик отахон: “Ёшларга насиҳатим – ҳалол меҳнат қилинг, албатта, ажрини кўрасиз”
Фарғона вилояти Сўх туманида хушхабарлар доимо катта шодиёнага айланиб кетади. Президентимизнинг “Халқлар дўстлиги куни муносабати билан бир гуруҳ фаолларни мукофотлаш тўғрисида”ги фармонига асосан туман нуронийлар жамоатчилик кенгаши фаоли Сувҳиддин ота Шарофиддинов “Меҳнат шуҳрати” ордени билан тақдирлангани ҳам шундай бўлди.
Равон қишлоғидаги отахоннинг хонадонидан қутлагани келганларнинг қадами узилгани йўқ. Туман ҳокими Сайидбаҳром Сайидмусаев бошчилигидаги секторлар раҳбарлари отахонни табриклагани уларнинг хонадонида бўлди. Отахонни ушбу юксак мукофот билан табриклаб, анчагина гурунглашди.
– Меҳнат ва сидқидилдан қилинган саъй-ҳаракат, Ватан равнақига ҳисса қўшган инсон албатта, натижага, самарага эришади. Инсон ҳалол меҳнат қилсагина камолотга етади, ҳурмат ва иззатга сазовор бўлади. Бугун мендан бахтли инсон йўқ, чунки Президентимизнинг эътибори туфайли Ватаннинг ушбу юксак мукофотига сазовор бўлдим.
Бу мукофот эътибор ва эътироф натижасидир. Ёшларга насиҳатим – ҳалол меҳнат қилинг, албатта, ажрини кўрасиз, - дейди отахон.
Сувҳиддин ота Шарофиддиновнинг асл касби - ўқитувчилик. Бир неча йил бошланғич синфлар муаллими сифатида фаолият олиб борган. Ҳаётининг асосий қисмини халқ хизматига бағишлаган. Нафақага чиққунга қадар маҳалла раиси бўлиб ишлаган Сувҳиддин ота бугун қарилик гаштини сурмоқда.

В Сохском районе Ферганской области любая добрая новость превращается в праздник. Так случилось и сейчас. Причиной тому послужило награждение орденом «Мехнат шухрати» активиста общественного совета ветеранов Сохского района Сувхидина Шарофидинова согласно Указу Президента страны «О награждении группы активистов в связи с Днем дружбы народов».
Дом аксакала в кишлаке Равон полон гостей. Руководители секторов во главе с хокимом района Сайидбахромом Сайидмусаевым посетили аксакала и поздравили с высокой наградой.
– Человек, который своим трудолюбием и стараниями вносит вклад в развитие страны, обязательно добьется успеха. Сегодня нет более счастливого человека, чем я, ведь благодаря вниманию Президента я получил эту высокую награду Родины.
Этот орден – результат внимания и признания. Мой совет молодым – работайте честно, и ваш труд обязательно будет вознагражден, – говорит аксакал.
Профессия Сувхидина Шарофидинова – учитель. Несколько лет работал преподавателем начальных классов. Большую часть своей жизни он посвятил государственной службе. До пенсии работал председателем махали, сейчас находится на заслуженном отдыхе.