Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси Жаҳон банки билан ҳамкорликда "Ўзбекистондаги қишлоқ аёлларининг иқтисодий имкониятларини кенгайтириш" лойиҳасини амалга оширмоқда.
Қўмита ахборот хизмати маълумотига кўра, лойиҳанинг мақсади -- чекка қишлоқ ҳудудларидаги "Aёллар дафтари"га киритилган хотин-қизларнинг тадбиркорлик кўникмаларини ривожлантириш, бандлигини таъминлаш ҳамда иқтисодий имкониятларини кенгайтиришдан иборатдир.
Бу лойиҳа Президентимизнинг 2019 йил 7 мартдаги "Хотин-қизларнинг меҳнат ҳуқуқлари кафолатларини янада кучайтириш ва тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлашга оид чора-тадбирлар тўғрисида"ги ва 2020 йил 11 августдаги "Камбағал ва ишсиз фуқароларни тадбиркорликка жалб қилиш, уларнинг меҳнат фаоллигини ошириш ва касб-ҳунарга ўқитишга қаратилган ҳамда аҳоли бандлигини таъминлашга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарорлари ижроси асосида қабул қилинган.
Лойиҳа Япония ижтимоий ривожланиш фондининг грант маблағлари ҳисобига 2022-2024 йилларда Фарғона ва Жиззах вилоятларининг 4 тадан туманларидаги маҳалларида амалга оширилиши мўлжалланмоқда.
Лойиҳанинг амалиётга жорий этилиши натижасида 3 минг 500 нафар ижтимоий ҳимояга муҳтож аёллар бошланғич молиявий саводхонлик ва тадбиркорлик кўникмаларига эга бўлади. Шундан 350 та энг яхши бизнес лойиҳалар учун 1,5 миллион AҚШ доллари ажратиш орқали ҳудуддаги аёллар тадбиркорлик фаолиятига жалб этилади. Грант доирасида молиялаштирилмаган бизнес лойиҳалар белгиланган тартибда тижорат банклари орқали амалга оширилади.

Помощь женщинам из «Женской тетради»
Государственный комитет семьи и женщин совместно со Всемирным банком осуществляет проект «Расширение экономических возможностей сельских женщин Узбекистана».
Проект разработан на основании исполнения постановлений Президента страны «О мерах по дальнейшему усилению гарантий трудовых прав и поддержке предпринимательской деятельности женщин» от 7 марта 2019 года и «О дополнительных мерах, направленных на привлечение к предпринимательству, повышение трудовой активности и профессиональное обучение бедных и безработных граждан, а также обеспечение занятости населения» от 11 августа 2020 года.
По сведениям пресс-службы комитета, основной целью намеченных мероприятий является развитие предпринимательских навыков женщин из отдаленных сел, внесенных в «Женскую тетрадь», обеспечение их занятости и расширение экономических возможностей.
Предусмотрено, что проект будет осуществлен в 2022-2024 годах в махаллях четырех районов Ферганской и Джизакской областей за счет средств японского гранта социального развития.
В результате 3 500 женщин, нуждающихся в социальной защите, получат навыки предпринимательства и финансовой грамотности. Из них 350 за лучшие бизнес-проекты выделят 1,5 миллиона долларов США, которые будут направлены на развитие предпринимательской деятельности женщин в регионах.
Бизнес-проекты, не профинансированные в рамках проекта, будут осуществляться в установленном порядке коммерческими банками.