Мамлакатимизда 1 октябрь – Ўқитувчи ва мураббийлар куни байрами кенг нишонланмоқда. Байрам муносабати биланАбдулла Қодирий номидаги Жиззах Давлат педагогика университети ректори, профессор Шавкат Шарипов билан суҳбатлашдик.
– Шавкат Сафарович, Жиззах Давлат педагогика университети бу йилги “Ўқитувчи ва мураббийлар куни” касб байрамини қандай ютуқлар билан қарши олди?
– “Ўқитувчи ва мураббийлар куни” мамлакатимизда 26 йилдан буён умумхалқ байрами сифатида кенг нишонланиб келинмоқда ва бу табиий ҳол, деб ўйлайман. Чунки нафақат педагогика соҳасида балки, ҳар бир йўналиш, ҳар бир соҳада – ҳар биримизни устозимиз, мураббийлариз бор ва ўз ўрнида ҳар биримиз ўз йўналишимиз доирасида шогирдлар тайёрлаймиз. Демак бу куннинг мамлакатимизда, Янги Ўзбекистонимизда умумхалқ байрами сифатида нишонланиши, ҳукуматимиз томонидан чиқарилган жуда ҳам ўринли ва ҳаққоний қарор, деб ўйлайман.
Давлатимиз раҳбари Жиззахдаги учрашувда, Президентлик сайлови олди ташрифларида Абдулла Қодирий номидаги Жиззах Давлат педагогика институтини университетга айлантириш таклифини билдирган эди. Ана шу ўтган йиллар давомида мамлакатимиздаги барча соҳалар сингари олийгоҳимизда ҳам улкан ислоҳотлар амалга оширилди.
Университет профессор-ўқитувчилари томонидан 33 та дарслик, 62 та ўқув қўлланма, 75 та монография, 1 минг 344 та халқаро ҳамда 791 та республика журналларида илмий мақолалари нашр этилгани мақтанса арзигулик натижа, деб ўйлайман. 1 нафар талабамиз “Зулфия” номидаги Давлат мукофотига, 1 нафари Президент стипендиясига, 9 нафари Навоий стипендиясига, 2 нафар талабамиз Ислом Каримов номидаги Давлат стипендиясига сазовор бўлди. Университетимиз талаблари орасидан 2 нафари бокс бўйича Жаҳон, 2 нафари Осиё чемпиони бўлди, 54 талаба халқаро мусобақалар ғолиби, 120 дан ортиқ спортчи-ёшларимиз республика спорт мусобақаларида 1-ўринни қўлга киритди. Талабаларимиздан ташкил топган волейбол ва баскетбол жамоалари республика олий лигаси ҳамда халқаро мусобақаларда муносиб иштирок этди.
Миллий санъатимизни кенг тарғиб қилиш ва ривожлантириш мақсадида олийгоҳимиз талабаларидан ташкил этилган “Эсон Лутфуллаев номидаги талабалар мақом ансамбли” Олий ва ўрта махсус таълим ҳамда Маданият вазирликлари томонидан юқори баҳолангани биз учун катта муваффақият, десам муболаға бўлмайди. Айни пайтга қадар, университетимизда 3 та хорижий, 1 та инновацион ва 1 та стартап лойиҳалари доирасида тадқиқотлар амалга оширилаётганини ҳам алоҳида таъкидлаш жоиз.
Шунингдек, олий таълим муассасамизда 10 та халқаро ва 12 та республика илмий анжуманлари ташкил этилди. Биргина жорий йилнинг ўтган даврида 21 та халқаро ва республика конференциялари ўтказилди. Кейинги 2 йил давомида университетимизнинг 80 нафар профессор-ўқитувчилари диссертация ишларини ҳимоя қилиб, ҳозирча 73 нафари илмий унвонга эга бўлди. Бу борадаги ишларимиз тизимли давом этмоқда.
– Давлатимиз раҳбарининг қарори билан педагогика институти – Абдулла Қодирий номидаги Жиззах Давлат педагогика университетига айлантирилди. Бунинг натижасида таълим тизимида нималар ўзгарди?
– Бу борада муайян ишлар амалга оширилганини ва ҳали амалга оширишимиз лозим бўлган ишларимиз борлигини таъкидламоқчиман. Жумладан, олийгоҳимиз компьютер парки 50 фоизга янгиланиб, 14 та янги компьютер аудиторияси ташкил этилди. Барча ўқув аудиториялари овозли кузатиш камералари билан жиҳозланди, 24 та катта экранли сенсор панеллари ўрнатилди, 80 та ўқув аудиториялари проекция воситалари билан таъминланди.
Университетимизнинг 412 нафар профессор-ўқитувчилари замонавий педагогик ва ахборот технологияларини қўллаш бўйича ўз малакасини оширди, 25 нафар профессор-ўқитувчи Россия, Буюк Британия, АҚШ, Франция, Озарбайжон, Беларусь каби мамлакатлар илмий марказларида малака ошириш (стажировка) амалиётини ўтаб келди. Олий таълим муассасамиз профессор-ўқитувчилари таркибини янгилаш мақсадида 146 нафар магистратура битирувчилари, Фанлар Академияси ва етакчи илмий марказлардан 80дан ортиқ олимлар педагогик фаолият олиб боришга жалб этилди.
Президентимизнинг мазкур қарори зиммамизга бир қатор вазифаларни юклаш баробарида, фаолиятимиз учун муҳим дастуриламал бўлди. Жумладан, дунёнинг нуфузли университетларидан 57 нафар етакчи мутахассислар шартнома асосида талабаларга онлайн машғулот ўтказиши ташкил этилди. Вилоятдаги кўрсаткичлари паст бўлган 7 та мактаб университетимиз ижодий жамоасига бириктирилди. Бу ўз самарасини бермоқда, албатта. Ўтган ўқув йилида уларда олий таълимга кириш кўрсаткичи ўртача 20 фоизга, юқори кўрсаткич эса 50 фоизгача етказилди. Олий таълим муассасамиз қошидаги академик лицей, 2 та техникум, 13 та чет тилига, 7 та физикага, 5 та математикага, 3 та кимё-биология фанларига ихтисослашган мактабларда кафедра филиаллари ташкил этилди, методик ёрдам кўрсатувчи “мобил гуруҳлар” томонидан маҳорат дарслари олиб борилмоқда.
Шу ўринда университетимизнинг моддий-техник базаси сезиларли даражада яхшилагани, 6 та ўқув биноси, спорт иншоотлари таъмирланиб, “Workout” майдончалари барпо этилганини алоҳида эътироф этиш керак. Айни пайтда университетимизга тегишли ҳудудларда оширилган контракт маблағлари ҳисобидан 2 минг 500 ўринли янги ўқув биноси, давлат хусусий шерикчилиги асосида 1 минг 200 ўринли 2 та талабалар турар-жойи қурилмоқда. Шунингдек, кафедраларнинг устувор илмий йўналишлари белгилаб олинди, уларни амалиёт билан боғловчи 27 та илмий-тадқиқот марказлари ташкил этилди. Булардан ташқари, иқтидорли талабалар инновациялари ҳамда стартап лойиҳаларини ривожлантириш мақсадида инкубация маркази ҳамда 9 та илмий лабораторияни қамраб олган “STEAM PARK” фаолияти йўлга қўйилди. Халқаро рейтинг ва индикаторлар билан ишлаш маркази ташкил этилмоқда.
– Сиз раҳбарлик қилаётган университет мамлакатимиз олийгоҳлари орасидаги рейтинггини ошириш учун қандай ишлар амалга оширилмоқда?
– Университетнинг янгидан тасдиқланган ташкилий тузилмасига кўра, янги “Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўлими” ташкил этилган. Ушбу бўлим жаҳон олий таълим тизимидаги энг сўнгги тараққиёт тенденцияларини таҳлил қилиш ва университетнинг ривожланиш стратегияси бўйича концепция тайёрлаш билан шуғулланади. Биз “QS, THE” каби жаҳон университетлари рейтинглари индикаторлари ҳамда миллий рейтинг кўрсаткичларимизни тизимли таҳлил қилган ҳолда ишларимизни ташкил қилишга киришганмиз. Худо хоҳласа ушбу лойиҳамиз амалга ошади. Биз бу эзгу амал йўлида астойдил, бутун жамоамиз билан бирдамликда, бир куч бўлиб меҳнат қилаяпмиз, рейтинг кўрсатгичларимиз нафақат республика, балки халқаро даражада ҳам юксалишига ишонаман.
– Бугунги кунда профессор Шавкат Шариповни – университет ректори сифатида олийгоҳда ўйлантирадиган, қийнайдиган қандай муаммо мавжуд?
– Мени университет ректори сифатида ҳам, ўқитувчи, устоз сифатида ҳам ўйлантирадиган энг долзарб масала деймизми, муаммо деймизми, хуллас бу – битирувчи талабаларимизнинг бандлиги билан боғлиқ, десам муболаға бўлмайди.
Мендан бошлаб, барча жамоамиз профессор-ўқитувчилари талаба-ёшларимиз бандлигини таъминлашга масъул эканлигини унутмаслиги керак. 2021-2022 ўқув йилида бакалавриат йўналишларини кундузги таълим шакли бўйича давлат гранти асосида битирган 523 нафар талабадан 476 нафари уч томонлама шартнома асосида ишга жойлашган. Бакалавриат таълим йўналишларини тўлов-контракт асосида битирган 1 минг 473 нафар талабадан 1 минг 343 нафарининг бандлиги таъминланган.
–Устоз мураббийларга, муаллимларга, қолаверса, бўлажак ҳамкасбларингизга тилакларингиз?
– Бугунги шиддатли замонда барча яратилаётган шароитлар бизнинг олдимизга ғоят муҳим ва долзарб вазифаларни қўймоқда, масъулият юкламоқда. Албатта, ёшларимизнинг билим олишлари учун барча шароитларни яратиш, ўқув биноларини қуриш, уларни замонавий жиҳозлаш мумкин. Лекин талабаларимизга юксак мезонлар асосида таълим-тарбия берадиган, янгича, инновацион фикрлайдиган профессор-ўқитувчилар таркибини шакллантириш – бу энг оғир вазифа ва у барчамиздан жуда катта масъулият талаб этади. Шу маънода, бугун университетимизда фаолият юритаётган педагоглар универсал мутахассис, ҳам ўргатувчи, ҳам ўрганувчи бўлиши, яъни, ўз устида тинимсиз ишлаши, доимо изланиб яшаши, ижод қилиши талаб қилинади. Энг муҳими, у чинакам ватанпарвар инсон бўлиши зарур. Бу маънода “Ўзбекистонда энг обрўли инсон муаллим бўлиши керак!” деган шиор бугун умуммиллий ҳаракатга айланди ва биз ана шу эзгу мақсад йўлида ҳормай-толмай меҳнат қилишимиз, ижод қилишимиз шарт.
Таълим соҳасида кўп йиллар самарали меҳнат қилган, ҳозирги кунда ўз маслаҳатлари билан таълим сифатини оширишда яқиндан ёрдам бериб келаётган нуроний устозларимизга суянамиз ва таъзим қиламиз. Биз бугун замонавий билимларни пухта эгаллаб, катта умид ва ишонч билан ҳаётга қадам қўяётган, эртанги кунимизнинг ҳал қилувчи кучи бўлган минг-минглаб фарзандларимиз камолида ўқитувчи ва мураббийларимизнинг беқиёс ҳиссаси борлигини яхши биламиз ва қадрли муаллимларнинг бу улуғ хизматини юксак қадрлашимиз даркор. Зеро, миллатнинг, халқнинг эртаси, тараққиёти азиз устоз-муаллимлар қўлида эканини унутмаслигимиз лозим.
Фурсатдан фойдаланиб, муҳтарам устоз-муаллимларимизни, ҳамкасбларимизни, бўлажак ўқитувчи – талаба-ёшларимизни 1 октябрь – Ўқитувчи ва мураббийлар куни билан чин дилдан табриклаб, барчангизга узоқ умр, бахт-саодат, хонадонингизга файзу-барака, баркамол авлодга билим беришдек эзгу ишларингизда улкан зафарлар тилайман.

В нашей стране широко отмечается 1 октября – День учителей и наставников. По случаю праздника мы побеседовали с ректором Джизакского государственного педагогического университета имени Абдуллы Кадыри, профессором Шавкатом ШАРИПОВЫМ.
– Шавкат Сафарович, с какими достижениями в этом году коллектив Джизакского государственного педагогического университета встречает профессиональный праздник – День учителей и наставников?
– Вот уже 26 лет День учителей и наставников широко отмечается в нашей стране как государственный праздник, и я считаю, это закономерно. Потому что не только в педагогике, но и в любой другой сфере деятельности у каждого из нас есть учителя, наставники.
В ходе поездок и предвыборных встреч, прошедших в Джизаке, глава государства предложил преобразовать Джизакский государственный педагогический институт имени Абдуллы Кадыри в университет. За прошедшие годы в нашем университете были проведены масштабные реформы.
Считаю достойным результатом издание профессорами и преподавателями университета 33 учебников, 62 учебных пособий, 75 монографий, 1 344 международных и 791 республиканского журналов. Одна из наших студенток удостоилась Государственной премии имени Зульфии, один студент – президентской стипендии, девять студентов – стипендии имени Алишера Навои, два студента – Государственной стипендии имени Ислама Каримова. Двое наших студентов стали чемпионами мира и чемпионами Азии по боксу, 54 студента – победителями международных соревнований, более 120 наших спортсменов заняли 1-е место в республиканских спортивных соревнованиях. Волейбольная и баскетбольная команды, сформированные из числа наших студентов, достойно выступили в высшей республиканской лиге и международных соревнованиях.
Не будет преувеличением сказать, что ансамбль студенческого макома имени Эсона Лутфуллаева, созданный студентами нашего университета в целях широкой пропаганды и развития национального искусства, получил высокую оценку министерств высшего и среднего специального образования и культуры. Следует отметить, что в настоящее время в нашем университете проводятся исследования в рамках трех зарубежных, одного инновационного и одного стартап-проекта.
Более того, в нашем вузе было организовано 10 международных и 12 республиканских научных конференций. Только за прошедший период текущего года проведена 21 международная и республиканская конференция. За последние два года 80 профессоров и преподавателей нашего университета защитили диссертации, и на сегодняшний день 73 из них получили научные звания. Работа в данном направлении последовательно продолжается.
– Постановлением главы государства педагогический институт был преобразован в Джизакский государственный педагогический университет имени Абдуллы Кадыри. Что в результате изменилось в системе образования?
– Хочу подчеркнуть, что в этом направлении проделана определенная работа, но многое еще предстоит сделать. В частности, компьютерный парк нашего университета обновлен на 50 процентов, организовано 14 новых компьютерных аудиторий. Все учебные аудитории оснащены звуковыми камерами наблюдения, установлено 24 широкоэкранных сенсорных панели, 80 учебных аудиторий оснащены проекционным оборудованием.
412 профессоров и преподавателей нашего университета повысили свою квалификацию по использованию современных педагогических и информационных технологий, 25 прошли стажировку в научных центрах таких стран, как Россия, Великобритания, США, Франция, Азербайджан, Беларусь. В целях обновления профессорско-преподавательского состава вуза к педагогической деятельности было привлечено 146 аспирантов, более 80 ученых Академии наук и ведущих научных центров.
Постановление Президента, помимо возложения на нас ряда задач, послужило важным руководством к действию в нашей деятельности. В частности, 57 ведущих специалистов из престижных университетов мира на основе договора провели онлайн-обучение студентов. За творческим коллективом нашего вуза были закреплены 7 школ области с низкими показателями. Это, несомненно, дает ожидаемые результаты. В прошедшем учебном году уровень поступления в высшие учебные заведения в них достиг в среднем 20 процентов, а самый высокий показатель – 50 процентов. В академическом лицее при нашем высшем учебном заведении, двух техникумах, 13 школах, специализирующихся на иностранных языках, семи школах, специализирующихся на физике, пяти школах, специализирующихся на математике, трех школах, специализирующихся на химии и биологии, созданы филиалы кафедры, «мобильными группами» проводятся мастер-классы по оказанию методической помощи.
При этом следует отметить, что значительно улучшена материально-техническая база нашего университета, отремонтированы шесть учебных корпусов, спортивные сооружения, построены воркаут-площадки. На данный момент на территории нашего университета за счет увеличенных средств контракта строятся новый учебный корпус на 2500 мест, а на условиях государственно-частного партнерства - два студенческих общежития на 1200 мест. Также были определены приоритетные научные направления кафедр, создано 27 научно-исследовательских центров. Кроме того, в целях развития инноваций и стартап-проектов одаренных студентов была налажена деятельность STEAM PARK, включающего в себя инкубационный центр и девять научных лабораторий. Создается центр по работе с международными рейтингами и индикаторами.
– Какая работа осуществляется для повышения рейтинга возглавляемого вами университета среди отечественных вузов?
– Согласно вновь утвержденной организационной структуре университета создан новый «Отдел по работе с международными рейтингами и индексами». Этот отдел анализирует последние тенденции развития мировой системы высшего образования и готовит концепцию стратегии развития университета. Мы начали налаживать свою работу на основе системного анализа показателей мировых рейтингов университетов, таких как QS, THE, и показателей национального рейтинга. Надеемся, что в скором времени этот проект будет реализован, и наши рейтинговые показатели будут расти не только на национальном, но и на международном уровне.
– Какая проблема на сегодняшний день беспокоит профессора Шавката Шарипова как ректора вуза?
– Пожалуй, самым актуальным вопросом, или, выражаясь иначе, проблемой, которая волнует меня и как ректора университета, и как преподавателя и наставника, является трудоустройство наших выпускников.
Весь наш коллектив, в том числе и я, должны помнить, что профессора и преподаватели несут ответственность за обеспечение занятости наших студентов. В 2021-2022 учебном году были трудоустроены 476 из 523 студентов, окончивших очную форму бакалавриата на основе государственного гранта, и 1 343 из 1 473 студентов, окончивших бакалавриат на платно-контрактной основе.
– Ваши наилучшие пожелания преподавателям и наставникам, а также будущим коллегам?
– В нынешнее стремительно меняющееся время создаваемые условия ставят перед нами очень важные и неотложные задачи, возлагают на нас огромную ответственность. Безусловно, можно создать все условия для обучения нашей молодежи, построить учебные корпуса, оснастить их современным оборудованием. Однако, формирование состава профессоров и педагогов, обладающих современным и инновационным мышлением, обучающих и воспитывающих студентов на основе высоких критериев, является самой сложной задачей, требующей от всех нас огромной ответственности. В данном смысле сегодня от педагогов, работающих в нашем вузе, требуется быть универсальными специалистами – как преподающими, так и обучающимися. То есть они должны неустанно работать над собой, постоянно находится в поиске и развиваться, а главное, быть истинными патриотами. В этом смысле лозунг «Самым уважаемым и почитаемым человеком в Узбекистане должен быть учитель!» превратился в общенациональное движение, и мы должны упорно трудиться во имя этой благородной цели.
Мы преклоняемся перед нашими почтенными учителями, которые много лет плодотворно трудились в сфере образования и которые своими наставлениями оказывают содействие в улучшении качества образования. Мы хорошо осознаем, что учителя и наставники внесли неоценимый вклад в развитие тысяч наших детей, являющихся решающей силой завтрашнего дня, глубоко освоивших современные знания и уверенно вступающих в жизнь с большими надеждами. Нельзя забывать, что будущее и развитие нации в руках наших дорогих учителей и наставников.
Пользуясь случаем, хочу искренне поздравить состоявшихся и будущих учителей, своих коллег, учащихся с 1 октября – Днем учителей и наставников, пожелать всем вам долгих лет жизни, счастья, мира и благополучия в семье, больших успехов в вашей благородной работе по воспитанию гармонично развитого поколения.