Обод қишлоқда яшашнинг гашти бўлакча
Президентимиз ташаббуси билан амалга оширилаётган “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари қишлоқларда яшовчи аҳолининг турмуш тарзини янада юксалтириш, одамларнинг яшаш шароитини яхшилашда муҳим аҳамият касб этаётир.
Буни Фарғона вилоятида амалга оширилаётган кенг кўламли бунёдкорлик, ободонлаштириш ишлари мисолида ҳам кўриш мумкин.
Вилоятда жорий йилда 30 та қишлоқда 152 миллиард сўмликдан ортиқ бунёдкорлик ишлари амалга оширилди. Рақамларга мурожаат қиладиган бўлсак, 10 минг 768 та уй жой таъмирланди, 88,5 километр ичимлик суви тармоқлари тортилди, 14 дона сув минораси реконструкция қилинди ва 26 та сув насоси ўрнатилди. 473 километр электр тармоқлари қурилди, модернизация қилинди ҳамда 228 дона трансформатор пункти қуриш ва таъмирлаш ишлари амалга оширилди.
Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 12-13 июнь кунлари Фарғона вилоятига ташрифи чоғида берган топшириқлари асосида вилоятнинг ҳар бир туманидан қўшимча 2 тадан маҳалла фуқаролар йиғинлари танланиб кенг кўламдаги қурилиш-таъмирлаш ишлари олиб борилмоқда.
“Обод қишлоқ” дастури доирасида Учкўприк туманининг “Тошкентлигузар” ва “Катта Кенагас” маҳалла фуқаролар йиғинларида ҳам эзгу ташаббуслар ҳаётга татбиқ этилди. Айни кунларда бевосита вилоят ҳокимлиги ташаббуси билан "Тошкентлигузар" маҳалласини вилоятдаги энг гўзал ва обод маҳаллага айлантириш мақсадида қурилиш ишлари амалга оширилаётир.
Вилоят ҳокими Шуҳрат Ғаниев мазкур маҳалла фуқаролар йиғинида олиб борилаётган қурилиш-бунёдкорлик ишлари билан танишиб, мутасадди идоралар масъул ходимлари, маҳалла фаоллари билан суҳбатлашди.
– Тошкентлигузар маҳалласининг замонавий қиёфаси барчамизни қувонтирадиган даражада ўзгаради, – деди вилоят ҳокими Ш.Ғаниев. – Белгиланган режа асосида маҳалла ҳудудида икки қаватли савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчалари, миллий ҳунармандчилик ва тадбиркорлик мажмуалари қад ростлайди. Маҳалланинг асосий автомобиль йўли тўрт чизиқли, икки четига замонавий ёриткичлар ўрнатиладиган, пиёдалар ва велосипед йўлаклари ажратилган, атрофи гулзор ва манзарали дарахтлар экиладиган жаҳон андозалари талаблари даражасидаги йўлга айланади. Шунингдек, дастурда аҳоли турмуш шароити ва фаровонлигини юксалтиришга қаратилган бошқа бир қатор эзгу ташаббусларни рўёбга чиқариш режалаштирилган.
Дарҳақиқат, шу кунларда "Тошкентлигузар"да давом этаётган улкан қурилишлар “Фарғона – Қўқон” автомагистрали бўйида жойлашган маҳалланинг нурли истиқболидан далолатдир. Айни пайтда маҳалла кўчаларини анвойи гулзорга айлантириш, манзарали дарахтлар экиш, тадбиркорлик, тикувчилик ва бошқа хизмат кўрсатиш мажмуаларини фойдаланишга топшириш ишлари авжида. Электр, табиий газ, ичимлик суви таъминотини яхшилаш ҳамда коммуникация тармоқларини бугунги кун талаблари асосида янгилаш ишлари жадаллик билан олиб борилмоқда.
“Асқар Маҳмуд Бува” тарихий зиёратгоҳидаги бунёдкорлик ишлари ниҳоясига етказилаётган бўлса, гўзаллик салони, сартарошхона, ҳаммом қурилиши авжида. Маҳалладаги қишлоқ оилавий поликлиникасида 370 миллион сўм, 19-мактабгача таълим муассасасида 255 миллион сўм ҳамда 18-умумий ўрта таълим мактабида 1 миллиард 60 миллион сўмлик таъмирлаш ишларини амалга ошириш кўзда тутилган. Ўз навбатида маҳалладаги 52 та хонадоннинг том қисми жорий таъмирланиши ва 3 та кам таъминланган оилаларнинг яшаш хонадони ҳомийлар ёрдамида таъмирланиши белгиланди.
“Тошкентлигузар” маҳалла фуқаролар йиғини раиси Акбархўжа Турсуновнинг таъкидлашича, бугунги кунда ҳудуддаги 780 та хонадонда 3 мингдан зиёд аҳоли истиқомат қилади. Маҳаллада тадбиркорлик ва ҳунармандчилик ривожланган. Бошланган эзгу ташаббуслар доирасида “Меҳригиё” хусусий корхонаси, ғишт заводи, минерал сув ишлаб чиқариш цехи, қандолатчиликка ихтисослашган ўнлаб оилавий корхоналар иш бошлайди. Ҳозирда маҳалла аҳлининг икки қаватли савдо мажмуалари қуриш, тикувчилик цехи фаолиятини ташкил этиш, ишлаб чиқариш тармоқларини йўлга қўйиш сингари ўнлаб бизнес-режалари қўллаб-қувватланмоқда. Қандолатчилик, новвойчилик, сандиқсозликни жадал ривожлантириш учун ўнлаб оилавий тадбиркорларнинг аниқ режалари бор. Шу кунгача аҳоли томорқаларида 50 дан ортиқ иссиқхоналар барпо этилишига эришилди. Маҳалла аҳлининг миришкорлиги туфайли ҳатто кўча четларидаги бўш ерларда ҳам турли сабзавот экинлари парваришланмоқда.
“Обод маҳалла” дастури асосида эса Фарғона, Марғилон, Қўқон ва Қувасой шаҳарларидаги 15 та маҳаллада бошланган эзгу ишлар натижасида улар янада обод масканга айланмоқда. Бундан ташқари, дастур бўйича 62 миллиард сўм маблағ доирасида 15 та кўп қаватли уйлар барпо этилмоқда.
2019 йилда биргина “Обод қишлоқ” дастури асосида туманлардаги 45 та маҳаллада кенг кўламли бунёдкорлик ишлари амалга оширилиши режалаштирилган. Бугун қайси бир юртдошимиз билан гаплашманг, қишлоқларни ривожлантиришга қаратилаётган алоҳида эътибордан мамнунлигини айтади. Бундай эзгу ишлар юртимиз чиройига чирой қўшиш билан бирга, фуқароларимизда бугунги ҳаётдан розилик, эртанги кунга мустаҳкам ишончни янада кучайтирмоқда.

Хорошо жить в благоустроенном селе
Реализуемые по инициативе главы нашего государства программы “Обод кишлок” и “Обод махалла” имеют важное значение для дальнейшего повышения уровня жизни и улучшения бытовых условий сельчан.
Это можно увидеть и на примере осуществляемой в Ферганской области широкомасштабной созидательной и благоустроительной работы.
В нынешнем году в 30 селах области проведена такая работа более чем на 152 миллиарда сумов. Отремонтировано 10 тысяч 768 домов, проложено 88,5 километра водопровода, реконструировано 14 гидросооружений, установлено 26 водяных насосов. Построены и модернизированы 473 километра электросети, осуществлена работа по строительству и ремонту 228 трансформаторных пунктов.
В ходе визита в Ферганскую область 12-13 июня нынешнего года глава государства дал соответствующие поручения, на основе которых в каждом районе области было дополнительно отобрано по 2 махалли, где проводятся широкомасштабные строительно-ремонтные работы.
В рамках программы “Обод кишлок” в махаллях "Тошкентлигузар” и “Катта Кенагас” Учкуприкского района претворены в жизнь благие инициативы. В эти дни по инициативе хокимията области в целях превращения махалли "Тошкентлигузар" в самую красивую и благоустроенную в области осуществляются строительные работы.
Хоким области Шухрат Ганиев ознакомился с проводимой в махалле строительно-созидательной работой, побеседовал с ответственными работниками уполномоченных ведомств, активистами махалли.
– Облик махалли "Тошкентлигузар" преобразился, – сказал хоким области Ш. Ганиев. – В соответствии с намеченным планом на ее территории возведены двухэтажные пункты торговли и обслуживания, комплексы национального ремесленничества и предпринимательства. Главная автомагистраль махалли превратится в отвечающую требованиям мировых стандартов четырехполосную дорогу, вдоль которой будут установлены современные лампы освещения, обозначены пешеходные и велосипедные дорожки. Кроме того, в соответствии с программой предусмотрено осуществление ряда благих инициатив, направленных на повышение условий жизни и благополучия населения.
Действительно, продолжающаяся в эти дни в махалле "Тошкентлигузар" огромная строительная работа свидетельствует о светлом будущем махалли, расположенной вдоль автомагистрали Фергана-Коканд. В настоящее время в самом разгаре работа по посадке вдоль улиц махалли цветов, декоративных деревьев, сдаче в эксплуатацию различных комплексов обслуживания. Ускоренными темпами идет работа по улучшению электро-, газо- и водоснабжения, обновлению систем коммуникаций на основе нынешних требований.
Близится к завершению созидательная работа в историческом месте поклонения “Аскар Махмуд Бува”, полным ходом идет строительство салона красоты, парикмахерской и бани. В расположенной в махалле сельской семейной поликлинике предусмотрено проведение ремонтных работ на 370 миллионов сумов, в дошкольном образовательном учреждении – на 255 миллионов сумов и в общеобразовательной школе №18 – на 1 миллиард 60 миллионов сумов. Планируется также текущий ремонт кровли 52 махаллинских домов, ремонт домов 3 малообеспеченных семей за счет спонсорских средств.
По словам председателя схода граждан махалли “Тошкентлигузар” Акбарходжи Турсунова, на сегодняшний день в 780 домах проживают свыше 3 тысяч жителей. В махалле развиты предпринимательство и ремесленничество. В рамках проводимых благих инициатив начнут свою деятельность частное предприятие “Мехригиё”, кирпичный завод, цех по производству минеральной воды, десятки семейных кондитерских предприятий. В настоящее время поддерживаются бизнес-планы жителей махалли по строительству двухэтажного торгового комплекса, организации швейного цеха, запуску производственных линий. Для ускоренного развития кондитерского дела, налаживания деятельности пекарни и изготовления сундуков имеются конкретные планы десятков семей предпринимателей. К настоящему времени на приусадебных участках жителей создано свыше 50 теплиц. Благодаря умению и стараниям жителей махалли даже на пустующих землях вдоль обочин улиц выращиваются различные овощные культуры.
В результате благих дел, начатых в соответствии с программой “Обод махалла” в 15 махаллях Ферганы, Маргилана, Коканда и Кувасая, они превращаются в еще более благоустроенные места. Кроме того, согласно программе за счет 62 миллиардов сумов возводятся 15 многоэтажных домов.
В 2019 году лишь на основе программы “Обод кишлок" в 45 махаллях районов области предусмотрено осуществление широкомасштабной созидательной работы. Сегодня с кем бы вы ни общались, он обязательно с удовлетворением отмечает особое внимание, уделяемое развитию сел. Подобная работа не только приумножает красоту нашего края, но и усиливает у наших граждан чувство благодарности за нынешние дни и уверенность в завтрашнем дне.