Андижон вилояти Шаҳрихон туманидаги Қўшқўноқ маҳалласидаги таъмирталаб йўллар “Ташаббусли бюджет” платформасида овоз тўплаш орқали таъмирланиб, маҳалла аҳлининг кўп йиллик орзуси ушалди.
Қушқўноқ маҳалласи Шаҳрихон тумани марказидан 15 километр олисда жойлашган. 3 минг100 нафарга яқин аҳоли истиқомат қилади.
– Маҳалламиздаги энг оғриқли муаммолардан бири ички йўлларнинг таъмирталаблиги эди, – дейди маҳалла фуқаролар йиғини раиси Зуҳриддин Қодиров. – Айниқса, маҳалладаги “Зиёлилар” кўчаси йўлларининг носозлиги, қишда лой, ёзда чанг эканлиги одамларнинг ҳақли эътирозига сабаб бўлаётган эди.
Мазкур маҳалла аҳли “Ташаббусли бюджет” лойиҳасида фаол иштирок этиб, ғолиб бўлди. Натижада маҳалладаги қатор муаммолар ижобий ҳал этилди. Шаҳрихон тумани йўллардан фойдаланиш унитар корхонаси йўлсозлари томонидан маҳалланинг “Қўшқўноқ”, “Зиёлилар” кўчаларидаги 1,5 километр масофадаги йўл асфальтланди, 2,5 километр масофадаги “Юксалиш” кўчаси эса шағалланди. Бундан ташқари, “Менинг йўлим” лойиҳаси доирасида мазкур кўчанинг қарийб 1 километр қисми асфальтланмоқда.
Шунингдек, маҳалла ҳудудига 1 та янги трансформатор, 123 та замонавий бетон таянчлар ўрнатилиб, 3 минг 480 метр янги электр тармоғи тортиш ҳамда лойиҳа қиймати 800 миллион сўм бўлган мини-стадион қурилиши якунига етказилмоқда.
Маҳалланинг кўчалари таъмирланиб, кундан-кунга обод масканга айланаётганидан одамларнинг қувончи чексиз. Бу каби хайрли ишлар фуқароларнинг эртанги кунга бўлган ишонч ва умидини оширмоқда, бугунги кунидан рози бўлиб яшашига хизмат қилмоқда.

Сбылась многолетняя мечта жителей махалли Кушкунок Шахриханского района Андижанской области. Путем сбора голосов на платформе «Инициативный бюджет» проведен ремонт пришедших в негодность дорог махалли.
Махалля Кушкунок расположена в 15 километрах от центра Шахриханского района. Плотность населения махалли – 3 тысячи 100 человек.
– Одной из самых болезненных проблем махалли был ремонт внутренних дорог, – сказал председатель схода граждан махалли Зухриддин Кодиров. – Особенно в плохом состоянии была дорога на улице Зиёлилар: зимой – грязь, летом – пыль. Это вызывало недовольство населения.
Жители махалли приняли активное участие в проекте «Инициативный бюджет» и одержали победу. В результате в махалле решен ряд проблем. Работники унитарного предприятия по эксплуатации дорог Шахриханского района уложили асфальт протяженностью 1,5 километра на улицах Кушкунок, Зиёлилар и шагал протяженностью 2,5 километра – на улице Юксалиш. В рамках проекта «Моя дорога» 1 километр этой дороги укладывается асфальтом.
Также на территории махалли установили 1 новый трансформатор, 123 современные бетонные опоры ЛЭП, в настоящее время прокладываются новые линии электропередачи протяженностью 3 тысячи 480 метров, завершается строительство мини-стадиона, проектная стоимость которого составила 800 миллионов сумов.
Благоустраиваются улицы махалли. Проводимая работа укрепляет среди граждан уверенность в завтрашнем дне, люди радуются преобразованиям.