ФҲДЁ архив ҳужжатларини қўлда излашдан воз кечилади
Давлат хизматлари агентлиги делегацияси ҳужжатларни рақамлаштириш учун профессионал ускуналар ишлаб чиқарувчи машҳур компания “MICROBOX GmbH”га ташриф буюрди.
Иш сафарининг асосий мақсадлари ичида — давлат хизматлари соҳасини рақамлаштириш борасидаги икки мамлакат ваколатли органлари ўртасидаги ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилиш, замонавий сканерларни бошқариш учун ўқув машғулотлари, шунингдек, архив маълумотларини рақамлаштириш жараёнини тезлаштириш бўйича таклифларни ишлаб чиқиш. Бундан ташқари, мамлакатимизга замонавий сканерлаш ускуналарини етказиб беришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Давлат хизматлари агентлиги ташкил этилган куниданоқ ўзини инновацион жараёнларини ҳаракатлантирувчи куч сифатида намоён қилди. Шу боис, Давлат хизматлари марказлари тизимида янги — архивариус лавозимини жорий этиш ҳисобига ФҲДЁ органлари архив ҳужжатларини тақдим этиш жараёнида уларни қўлда излашдан воз кечиш режалаштирилган. Бундан ташқари, 2022 йил 1 январга қадар автоматлашган “ФҲДЁ ягона электрон архиви” тизимини шакллантириш режалаштирилган.
“MICROBOX GmbH” томонидан тақдим этилаётган профессионал ечимлар дунёдаги энг яхшилар қаторига киради. Мутахассисларнинг айтишича, мазкур ускуналар рақамли архивларни яратиш бўйича деярли ҳамма вазифаларни бажариши мумкин.

Для оцифровки архивных документов — лучшее в мире оборудование
Делегация Агентства государственных услуг во главе с директором Халилилло Турахужаевым посетила известную немецкую компанию по производству профессионального оборудования для оцифровки документов MICROBOX GmbH.
Среди ключевых целей поездки — обсуждение перспектив взаимодействия компетентных органов двух стран в сфере цифровизации сектора государственных услуг, обучение эксплуатации современных сканирующих устройств, а также выработка предложений для ускорения процесса оцифровки архивных сведений.
Кроме того, особое внимание уделено рассмотрению вопросов поставки передового сканирующего оборудования в нашу страну.
Агентство государственных услуг с момента образования зарекомендовало себя в качестве локомотива инновационных процессов.
Так, благодаря внедрению новой должности в системе Центров госуслуг — архивариуса, планируется отказаться от ручного поиска архивных документов органов ЗАГС. К тому же, до 1 января 2022 года намечается сформировать систему «Единый электронный архив ЗАГС».
Профессиональные решения, предлагаемые компанией MICROBOX GmbH считаются одними из лучших в мире. По оценкам специалистов, данное оборудование способно выполнять практически любую задачу по созданию цифровых архивов.