Президент топшириғи амалда: ота-она қарамоғидан маҳрум бўлганларга уй берилмоқда
Фарғона шаҳрида 6 нафар етим ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган ёшлар ўз уйларига эга бўлди. Вилоят ҳокими Хайрулло Бозоров уларга ажратилган хонадонларнинг калитларини топширди.
Мамлакатимизда етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини рўёбга чиқариш, ижтимоий ҳимоясини кучайтириш, уларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Ўтган йили вилоятда 18 ёшга тўлган 29 нафар етим ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган ёшларга кўп квартирали уй-жойлардан квартира тақдим этилган бўлса, бу йил 17 нафар йигит-қиз таъмирланган ва тўла жиҳозланган уй-жойлар эгасига айланмоқда. Ушбу мақсад учун Президентимиз кўрсатмаси билан республика бюджети маблағларидан 2 миллиард 412 миллион сўм уй-жойлар сотиб олишга ажратилган бўлса, таъмирлаш ва жиҳозлаш ишларига маҳаллий бюджетнинг орттириб бажарилган қисмидан маблағ сарфланди.
Фарғона шаҳрида 6 нафар ёшлар – Эрика Рибалко, Алина Кабилова, Мадина Атаева, Нозимахон Эргашева, Акбархон Каримов ва Умид Шерматов ўз номларига расмийлаштирилган квартиралар калитларини вилоят ҳокими қўлидан қабул қилиб олди. Уларнинг барчаси доимий иш ўрнига ҳам эга бўлди.
Жорий йил якунига қадар вилоятда яна 11 нафар – Марғилонда 6 нафар, Ўзбекистон туманида 2 нафар, Фурқат туманида 2 нафар ва Бувайда туманида 1 нафар етим ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган ёшлар уй-жой билан таъминланади. Вилоят ҳокими билан мулоқотда бўлган ёшлар Президентимизга миннатдорлик билдириб, келажакда эл-юртга садоқат билан хизмат қиладиган инсонлар бўлишга ваъда берди.

Поручение Президента в действии: молодежи, лишившейся попечения родителей, выдаются квартиры
В городе Фергане шести детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, выданы квартиры. Глава области Хайрулло Бозоров собственноручно вручил ключи от квартир новым владельцам.
В нашей стране особое внимание уделяется реализации прав и свобод детей-сирот и детей, оставшимся без попечения родителей, их государственной поддержке.
В прошлом году в области 29 детям-сиротам и оставшимся без попечения родителей были выданы квартиры в многоквартирных домах, а в этом году хозяевами новых, обставленных в современном стиле квартир стали 17 юношей и девушек. По поручению Президента на эти цели было выделено 2 миллиарда 412 миллионов сумов из республиканского бюджета, а на ремонт и оснащение израсходованы средства из местного бюджета.
В городе Фергане шесть девушек и юношей – Эрика Рыбалко, Алина Кабилова, Мадина Атаева, Нозимахон Эргашева, Акбархон Каримов и Умид Шерматов из рук главы области получили ключи от собственных квартир, оформленных на их имя. Также все они обеспечены постоянной работой.
До конца текущего года жильем будут обеспечены еще 11 молодых людей – двое из Узбекистанского района, двое из Фуркатского района и один из Бувайдинского района. Во время диалога с хокимом области молодые люди выразили благодарность Президенту за проявленную заботу и пообещали стать настоящими патриотами своей страны.