Шу кунларда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ўзи сайланган округларда бўлиб, ўрганишлар олиб бормоқда, аҳоли вакиллари билан юзма-юз мулоқот қилиб, уларнинг муаммоларини ҳал қилиш чораларини кўрмоқда.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Дилором Имомова Шаҳрисабз туманида бўлиб, маҳаллий Кенгаш депутатлари иштирокида туманнинг чекка ҳудудларида иқтисодиёт, инвестиция, қишлоқ хўжалиги ва ижтимоий соҳаларга оид инфратузилмаларни ўрганди. Мактабгача таълим муассасалари, умумтаълим мактаблари, маҳаллаларда бўлиб, мавжуд муаммолар билан танишди.
Шунингдек, депутат Шаҳрисабз шаҳар ахборот кутубхона марказида бўлиб ўтган учрашувда янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг моҳияти ва аҳамиятини аҳолига батафсил тушунтирди. Конституциямизга киритилаётган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида маълумотлар берди. Бундан ташқари, аҳолининг таклиф ва мурожаатларини тинглади.
Яроқсиз ҳолдаги боғча биноси маҳаллий дастурга киритилди
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Эмма Асланованинг Бухоро туманидаги “Деҳча” МФЙда ўз сайловчилари билан бўлиб ўтган мулоқотида бир қатор масалалар бўйича мурожаат қилинди. Жумладан, фуқаро Исмат Жамолов ҳудудда дорихона йўқлигини, қишлоқ врачлик пункти ҳам аҳоли яшаш масканидан анча олисда жойлашганлигини айтиб ўтди.
Фазлиддин Бердиев эса қишлоқ ички йўлларининг таъмирталаб бўлиб қолганини, бу аҳолининг норозилигига, ҳақли эътирозларига сабаб бўлаётганини маълум қилди.
Шунингдек, юзма-юз мулоқотда маҳалла ҳудудидаги 37-мактабгача таълим ташкилоти юзасидан ҳам мурожаат қилинди. Гап шундаки, мазкур МТТнинг 2 қаватли биноси бундан анча йиллар олдин барпо этилган. Бугунги кунда эса боғча биноси яроқсиз ҳолга келиб қолган. Аҳоли вакилларининг мурожаати юзасидан депутат ушбу МТТ биносини таъмирлаш маҳаллий дастурга киритилганлигини ва у 2024 йилда мукаммал таъмирланишини маълум қилди. Шунингдек, носоз қишлоқ йўлларини таъмирлаш масаласи 2023 йилги дастурга киритилган ҳолда ҳал этилиши айтилди.
Бемор қизга зарур дори воситалари ажратилди
Депутат Мавжуда Ҳасанова ҳам Узун туманидаги сайловчилар билан мулоқотлар ўтказиб, “Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Конституциявий қонун лойиҳасини такомиллаштириш борасида амалга оширилаётган ишлар, янги таҳрирдаги Меҳнат кодексининг мазмун-моҳияти ҳақида кенгроқ маълумотлар берди.
Аҳоли билан бўлиб ўтган мулоқотлар чоғида туманнинг бир қатор маҳаллаларидан келган фуқароларнинг мурожаатлари тингланди ва мутасаддилар билан биргаликда уларга ечим изланди. Эътиборлиси, ўз муаммосига ечим топиш илинжида келган ҳеч бир фуқаронинг мурожаати эътиборсиз қолмади. Мурожаатларнинг салмоқли қисми шу ернинг ўзида ҳал этилган бўлса, қолганлари тегишлилиги бўйича мутасадди ташкилотларга йўналтирилди.
Туманнинг 3-секторидаги “Уланқул”, “Нурафшон”, “Сурхон”, “Файзова”, “Файзобод” каби маҳаллалар фуқаролари томонидан кўтарилган мурожаатларнинг ҳам аксарияти жойида ҳал этилди. Хусусан, тумандаги “Нурафшон” маҳалла фуқаролар йиғинида яшовчи Шуҳрат Ҳайдаров қизи бетоб эканлигини айтиб, уни даволатишда ёрдам сўради. Халқ вакилининг ташаббуси билан фуқарога қизини даволатиш учун барча зарур дори воситалари ажратилди.
“Дилкор”га янги трансформатор ва симёғочлар ўрнатилади
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Назир Собиров Олот ва Қоракўл туманларидаги сайловчилари билан қатор учрашувлар ўтказди.
Олот тумани “Дилкор” маҳалласи аҳолисидан эски симёғочларни алмаштириш ва қўшимча трансформатор ўрнатиш бўйича мурожаат бўлди. Депутат соҳа вакиллари ҳамда маҳаллий Кенгаш депутатлари ҳамроҳлигида ушбу масалани жойига чиқиб ўрганди. Йиллар давомида ҳал қилинмаган муаммони ўз кўзи билан кўрган мутасаддилар маҳаллага икки кундан кечиктирмай янги трансформатор ва симёғочлар олиб келишга ваъда берди.
Н.Собиров “Кесакли” оилавий шифокорлик пунктида ҳам бўлиб, аҳолига тиббий хизмат кўрсатиш ҳолати ва дори-дармон таъминоти билан танишди. Тиббий пунктда 3 нафар олий тоифали шифокор ҳамда 22 нафар ҳамшира ишлайди. Лекин ходимларнинг иш жадвали тартибга солинмаган. Санитария ҳолати ҳам талаб даражасида эмас. Халқ вакили учрашув чоғида тиббиёт муассасасида беморлар учун яратилган шароитлар билан қизиқди. Мавжуд муаммолар назоратга олиниб, уларни ҳал этиш чоралари кўриладиган бўлди.
Депутатнинг кейинги манзили 16-умумтаълим мактаби бўлди. Таълим маскани директори Ойбек Хўжаевнинг маълум қилишича, мактаб ўтган йили “Очиқ бюджет” лойиҳасида ғолиб бўлиб, таъмирлаш учун 2 миллиард сўм ютиб олган эди. Мактаб таъмирланди, аммо спорт зали ва ошхона масаласи ҳал бўлмади.
Ўқитувчилар депутат билан учрашувда айнан шу масалани кўтариб, ёрдам сўради. Н.Собиров эса ваколати доирасида ёрдам беришини маълум қилди.
Шунингдек, депутат Қоракўл туманидаги “Қуввача” МФЙда жойлашган 12-умумтаълим мактаби билан ҳам яқиндан танишди. Таълим муассасасининг инфратузилмаси, кадрлар билан таъминланганлик ҳолати ҳамда коррупцияга қарши курашиш бўйича амалга оширилаётган ишлар бўйича умумий таҳлил қилинди.
Депутат кўмагида маҳаллага ичимлик суви тармоғи тортилмоқда
Қонунчилик палатаси депутати Ўрол Ўрозбоев Жиззах вилояти Ш.Рашидов туманидаги “Янги Диёр”, “Маданият” маҳалла фуқаролар йиғинларида бўлиб, ҳудудларда амалга оширилаётган ишлар билан танишди, аҳоли билан учрашувлар ўтказди.
Мулоқотларда депутат Конституциявий қонун лойиҳаси, ундаги янги нормалар мазмун-моҳияти, уни такомиллаштириш бўйича олиб борилаётган ишлар, янги таҳрирдаги Меҳнат кодекси ҳақида маълумотлар берди.
Юзма-юз мулоқот жараёнида фуқаролар турли масалалар юзасидан мурожаат қилди. Уларнинг айримлари жойида ҳал этилган бўлса, қолганларининг ечими назоратга олинди. Жумладан, “Янги Диёр” ва “Маданият” маҳаллалари биноларини қуриш билан боғлиқ масала тегишли ташкилотлар билан ҳамкорликда ўз ечимини топадиган бўлди.
Шунингдек, халқ вакили “Маданият” маҳалласи аҳолисини тоза ичимлик суви билан таъминлаш бўйича олиб борилаётган ишлар билан ҳам танишди. Таъкидлаш жоиз, маҳалладаги мазкур хайрли ишлар Ўрол Ўрозбоев томонидан амалга оширилган депутатлик сўровининг ижроси юзасидан амалга оширилмоқда. Мазкур лойиҳага 9 миллиард сўм ажратилган бўлиб, 9 километр масофадан янги ичимлик суви тармоғи тортиб келинмоқда. Мулоқотлар чоғида аҳоли бу каби амалий ишлардан мамнун эканликларини билдирди.

Депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса выезжают в округа, от которых они были избраны, общаются лицом с жителями, принимают необходимые меры по решению их проблем.
Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Дилором Имамова посетила Шахрисабзский район и в сопровождении депутатов местного Кенгаша ознакомилась с экономической, инвестиционной, сельскохозяйственной и социальной инфраструктурой, посетили дошкольные образовательные учреждения, общеобразовательные школы и махалли.
На встрече, состоявшейся в информационно-библиотечном центре Шахрисабза депутат подробно разъяснила суть и значение Трудового кодекса Республики Узбекистан в новой редакции, об изменениях и дополнениях, вносимых в нашу Конституцию, выслушала предложения и обращения граждан.
Ветхое здание детского сада включено в местную программу
Ряд вопросов был рассмотрен на встрече депутата Законодательной палаты Олий Мажлиса Эммы Аслановой со своими избирателями в СГМ «Дехча» Бухарского района. Исмат Джамалов отметил, что нет аптеки, а сельский врачебный пункт находится далеко от населенного пункта. Фазлиддин Бердиев рассказал о внутренних дорогах. Поступило обращение, касающееся расположенного в махалле дошкольного образовательного учреждения № 37, которое находится в аварийном состоянии. В связи с обращением жителей депутат сообщила, что ДОУ включено в местную программу, здание отремонтируют. Вопрос ремонта дорог включен в программу 2023 года.
Девушке, нуждающейся в лечении, переданы необходимые лекарства
Депутат Мавжуда Хасанова в беседе с избирателями Узунского района дала подробную информацию о работе, проводимой по совершенствованию проекта Конституционного закона «О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан», а также сути и значении Трудового кодекса в новой редакции. Выслушаны обращения жителей махаллей района, совместно с ответственными лицами обсуждались пути их решения, большинство положительно решены на месте, остальные направлены в соответствующие организации. Житель махалли «Нурафшон» Шухрат Хайдаров обратился с просьбой помочь в лечении его дочери. По инициативе народного представителя выделили все необходимые лекарства для лечения.
В махалле «Дилкор» будут установлены новый трансформатор и бетонные столбы для линий электропередачи
Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Назир Собиров провел встречи со своими избирателями в Алатском и Каракульском районах. Жители махалли «Дилкор» Алатского района обратились с вопросом о замене старых электрических столбов и установке дополнительного трансформатора. Депутат в сопровождении представителей сферы и депутатов местного Кенгаша изучил данный вопрос с выездом на место. Ответственные лица пообещали в течение двух дней привезти в район новый трансформатор и столбы.
Н. Собиров также посетил семейный врачебный пункт «Кесакли». Здесь работают 3 врача высшей категории и 22 медсестры. Однако график работы сотрудников не регламентирован. Санитарные условия также не соответствуют требованиям. Народный представитель ознакомился с условиями, созданными для пациентов в медицинском учреждении. Все имеющиеся проблемы взяты под контроль, принимаются меры по их решению.
Следующим пунктом назначения депутата стала общеобразовательная школа № 16. По словам директора учебного заведения Ойбека Ходжаева, в прошлом году школа стала победителем проекта «Открытый бюджет» и выиграла 2 миллиарда сумов на ремонт. Школу отремонтировали, но вопрос, касающийся спортивного зала и столовой, не решен. На встрече с депутатом этот вопрос был поднят учителями, которые обратились с просьбой решить эту проблему. Н. Собиров пообещал оказать необходимую помощь в рамках своих полномочий.
Депутат также ознакомился с общеобразовательной школой № 12, расположенной в махалле «Куввача» Каракульского района. Был проведен общий анализ инфраструктуры учебного заведения, состояние укомплектованности кадрами, а также работа по борьбе с коррупцией.
В махалле будет налажена система питьевого водоснабжения
Депутат Законодательной палаты Урал Уразбаев посетил сходы граждан махаллей «Янги диёр» и «Маданият» Шараф-Рашидовского района, ознакомился с проводимой работой, встретился с жителями. Он подробно рассказал о проекте Конституционного закона, включенных в него новых нормах, работе, проводимой по его совершенствованию, а также Трудовом кодексе в новой редакции. Граждане подняли вопрос строительства зданий махаллей «Янги Диёр» и «Маданият», который будет решен в сотрудничестве с соответствующими организациями.
Депутат также ознакомился с работой, проводимой по обеспечению чистой питьевой водой жителей махалли «Маданият», которую проводят в результате депутатского запроса, направленного У. Уразбаевым. На реализацию проекта выделено 9 миллиардов сумов.