Қисқа муддатда 192 хонадонли 8 та замонавий уй қад ростлади
Шу муносабат билан ўтказилган тадбирда вилоят, туман ҳокимлиги, давлат ва жамоат ташкилотлари мутасаддилари, фахрийлар, ёшлар ва кенг жамоатчилик вакиллари иштирок этди.
Тўрақўрғон туманида ҳам охирги икки йилда кенг кўламли бунёдкорлик ишлари амалга оширилмоқда. Жумладан, туман марказидан ўтган сой соҳилида барпо этилган Исҳоқхон Тўра Ибрат мемориал-ёдгорлик мажмуаси бугун вилоятнинг энг кўркам, йирик маънавий-маърифий, ижтимоий аҳамиятга эга масканларидан бирига айланди.
Сойнинг бошқа соҳилида давлатимиз раҳбари тавсиялари асосида замонавий инфратузилма объектлари, супермаркет ва бошқа савдо, маиший хизмат иншоотлари, кам таъминланган оилалар учун кўп қаватли арзон уйлар қад ростлади. Қисқа муддатда бу ерда “Равнақ”, “Қурувчи”, “Калистро”, “Сардорбек Арслонбек транс”, “Баркамол таъмир бутлаш”, “Қосимон қурилиш савдо” каби ўнлаб қурилиш корхоналари томонидан умумий қиймати 20 миллиард сўмликдан зиёд қурилиш-монтаж ишлари бажарилиб, ҳар бири 192 та хонадонга мўлжалланган 8 та кўп қаватли уй бунёд этилди.
Тадбирда янги хонадонлар калити эгаларига топширилди.
– Замонавий уйларда айниқса, биз каби ногирон инсонлар учун қулайликлар яратилгани қувонарлидир, – дейди “Жасорат” медали соҳибаси Ф.Шерматова. – Мен энди аравачада ҳам уйнинг барча хоналарида бемалол ҳаракатлана оламан, ошхонада қийинчиликсиз ўзим овқат тайёрлай оламан. Уй имтиёзли равишда берилди. Бунинг учун Президентимиздан беҳад миннатдормиз.

За короткие сроки построено восемь современных домов
В состоявшемся в связи с этим мероприятии приняли участие должностные лица областного, районного хокимиятов, государственных и общественных организаций, ветераны, молодежь, представители широкой общественности.
В последние два года в Туракурганском районе ведется масштабное строительство. На одном берегу сая, пролегающего по середине районного центра, построен мемориальный комплекс Исхокхона Туры Ибрата, ставший прекрасным крупным духовно-просветительским центром.
3.jpg
На другом берегу сая по рекомендациям главы государства возведены объекты современной инфраструктуры, супермаркет, другие пункты торговли и оказания услуг, многоэтажные доступные дома для малообеспеченных семей. За короткое время строительными предприятиями “Равнак”, “Курувчи”, “Калистро”, “Сардорбек Арслонбек транс”, “Баркамол таъмир бутлаш”, “Косимон курилиш савдо” и другими выполнены строительно-монтажные работы в объеме более 20 миллиардов сумов и построены восемь многоэтажных домов, в каждом из которых по 192 квартиры.
На мероприятии новоселам вручили ключи от новых квартир.
– В современных домах созданы все удобства, учтены и потребности инвалидов, - говорит кавалер медали “Жасорат” Ф.Шерматова. – Теперь я в коляске могу свободно передвигаться по всем комнатам, на кухне самостоятельно готовить пищу. Квартира предоставлена на льготных условиях. За это мы благодарны Президенту.