Республика ишчи гуруҳининг Хўжайлидаги фаолияти давом этмоқда
Янги йилнинг илк кунлариданоқ давлатимиз раҳбари топшириғига мувофиқ тузилган Республика ишчи гуруҳи ўз фаолиятини Қорақалпоғистон Республикасининг Хўжайли туманида давом эттирмоқда.
Ўрганишлар давомида аҳоли муаммолари ва ижтимоий-иқтисодий масалаларни аниқлаш ҳамда ҳал этиш бўйича секторлар ва маҳаллалар кесимида «хонадонбай» иш олиб борилмоқда.
Ишчи гуруҳ томонидан бугунги қадар 26 та маҳалладаги 24 894 та хонадон ўрганилди. Уйма-уй юриш давомида 3 129 та муаммо аниқланиб, 2 057 таси жойида ҳал этилди, 1 072 та масала бўйича ишлар назоратга олинди.
Республика ишчи гуруҳи фаолияти давомида алоҳида эътибор ижтимоий-иқтисодий жиҳатдан оғир аҳволда қолаётган аҳоли қатламига қаратилди ҳамда уларга амалий кўмак бериш пировард мақсад деб белгиланди.
Жумладан, 180 нафар фуқаро доимий ишга жойлаштирилди, 136 нафар фуқаро касб-ҳунарга қайта тайёрлашга йўналтирилди, 60 нафар фуқаро ўзини-ўзи банд қилди, 27 нафар фуқароларга ишсизлик нафақаси тайинланди.
Хўжайли касб-ҳунар мактабида «Бўш иш ўринлари ярмаркаси» ташкил этилиб, 400 дан ортиқ ишсиз фуқаролар иштироки таъминланди, уларнинг 156 нафарига доимий ишга жойлашиш учун йўлланмалар берилди, 37 нафари касб-ҳунарга ўқишга йўналтирилди, 24 нафар фуқарога ташкиллаштирилган меҳнат миграцияси асосида ишга тавсиялар берилди.
Аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш жамғармаси маблағлари ҳисобидан 110 нафар фуқарога 770 млн. сўм субсидия маблағларига асбоб-ускуна ва меҳнат қуроллари олиб берилди. Тижорат банклари томонидан 8,8 млрд. сўм миқдорида кредитлар ажратилди.
Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида туманда мавжуд эҳтиёжлардан келиб чиқиб, 169 та лойиҳага 1,7 млрд. сўм имтиёзли кредит маблағлари учун тавсияномалар берилди.
«Темир дафтар»га киритилган эҳтиёжманд 28 та оилага кўмаклашиш ҳамда уларни қўллаб-қувватлаш мақсадида «Саховат ва кўмак» жамғармаси ҳисобидан 29,1 млн. сўм бир марталик моддий ёрдамлар кўрсатилди.
Шунингдек, ҳомийлар томонидан «Амударё» маҳалласида яшовчи М.Нуримбетов, «Мустақиллик» ОФЙда яшовчи С.Карярдиева, «Шағалакол» МФЙда яшовчи Л.Нурмухановаларнинг уй-жойлари таъмирлаб берилди. Бундан ташқари, М.Аметованинг уйига янгидан иситиш тизими ўрнатиб берилди.
«Аёллар дафтари»га киритилган 139 нафар хотин-қизга 83,4 млн. сўм миқдорида моддий ёрдам кўрсатилди, 48 нафар хотин-қизни «Аёллар дафтари»га киритиш бўйича тавсиялар берилди.
9 нафар оғир турмуш шароитида яшовчи аёлларнинг уй-жойлари таъмирланди (100 млн. сўм) , 12 нафар қизнинг 79,7 млн. сўм тўлов контрактлари тўлаб берилди, 4 нафар уй-жойга муҳтож аёллар туман Ижтимоий шаҳарчасидаги уйларга жойлаштирилди.
«Ёшлар дафтари» жамғармаси ҳисобидан 87 нафар ёшларнинг ижтимоий-иқтисодий муаммоларини ҳал этишга 162,5 млн. сўм ёрдам берилди. Жумладан, 22 нафар ёшларга 72,1 млн. сўм тўлов-контрактлари тўлаб берилди.

С первых дней нового года Республиканская рабочая группа, сформированная в соответствии с поручением главы государства, продолжает свою деятельность в Ходжейлийском районе.
На сегодняшний день рабочая группа изучила 24 894 домохозяйства в 26 махаллях района. В ходе обходов выявлены 3 129 проблем, 2 057 решены на месте, взяты на контроль 1 072 вопроса.
В ходе деятельности республиканской рабочей группы особое внимание уделяется слоям населения, остающимся в тяжелом социально-экономическом положении, а также оказание им практической помощи.
В частности, 180 граждан трудоустроены на постоянную работу, 136 граждан направлены на профессиональную переподготовку, 60 гражданам оказано содействие в обеспечении самозанятости, 27 гражданам назначены пособия по безработице.
В Ходжейлийском профессионально-техническом училище была организована «Ярмарка вакансий», в которой приняли участие более 400 безработных граждан, из них 156 получили направления на постоянное трудоустройство, 37 были направлены на профессиональное обучение.
За счет средств фонда привлечения населения к предпринимательству 110 гражданам выделена помощь в размере 770 млн. сум. В целях закупки необходимого производственного оборудования, предпринимателям района коммерческими банками были выделены льготные кредиты в размере 8,8 млрд сум.
Исходя из существующих потребностей района в рамках программы развития семейного предпринимательства, на 169 проектов выделены более 1,7 млрд сум льготных кредитов.
Также спонсорскими средствами отремонтировали дома Нуримбетова М., проживающего в ОСГ «Амударья», Карярдиевой С., проживающей в ОСГ «Мустакиллик», и Нурмухановой Л., проживающей в ОСГ «Шагалаколь».
Отремонтированы дома 9 женщин, находящихся в трудных бытовых условиях, оплачены учебные контракты 12 девушкам на сумму 79,7 млн сум, 4 женщины, нуждающиеся в жилье, размещены в социальные дома.
На решение социально-экономических проблем 87 молодых людей, закрепленных в «Молодежные тетради» будет выделено 162,5 млн сум помощи.