Эртага Ўзбекистон Республикаси Биринчи Президенти Ислом Каримов туғилган кун. Ислом Каримов 1938 йил 30 январда Самарқанд шаҳрида таваллуд топган. Унинг номи Ватанимизнинг мустақилликка эришуви, жаҳон харитасида “Ўзбекистон” деган давлатнинг пайдо бўлиши, халқимизнинг маънавий, тарихий қадриятлари тикланиши билан узвий боғлиқдир.
Ислом Каримов Ўрта Осиё Политехника ва Тошкент Халқ хўжалиги институтларини тугатган. Меҳнат фаолиятини 1960 йил Тошкент қишлоқ хўжалик машинасозлиги заводида бошлаган. Кейинчалик, В.П.Чкалов номидаги Тошкент Авиация ишлаб чиқариш бирлашмасида муҳандис, етакчи муҳандис-конструктор бўлиб ишлади. 1966 йил Ўзбекистон ССР Давлат план комитетига ишга ўтиб, бош мутахассисликдан республика Давлат план комитети раисининг биринчи ўринбосаригача бўлган йўлни босиб ўтди.
Ислом Каримов 1983 йил Ўзбекистон ССР Молия вазири, 1986 йил Ўзбекистон ССР Вазирлар Кенгаши Раисининг ўринбосари, республика Давлат план комитетининг раиси этиб тайинланди. 1986-1989 йиллар мобайнида Қашқадарё вилоят партия қўмитасининг биринчи котиби, 1989 йилнинг июнидан бошлаб Ўзбекистон Компартияси Марказий Қўмитасининг биринчи котиби лавозимларида ишлади.
У 1990 йил 24 март куни Ўзбекистон ССР Олий Кенгашининг сессиясида Ўзбекистон ССР Президенти этиб сайланди. Ислом Каримов юртимиз бошига мушкул ва синовли савдолар тушган даврда сиёсат майдонига кириб келди. Ўтган асрнинг 80-йиллари охири. Дунёга бағрикенг ва меҳридарё халқ сифатида ном қозонган ўзбек халқи жон бериш талвасасидаги шўролар салтанатининг навбатдаги фитнасига рўбарў бўлган оғир дамлар эди...
Кейинчалик республиканинг гоҳ бир, гоҳи бошқа ҳудудида “миллатлараро низо” ниқоби остида атайлаб уюштирилган провокациялар ўшанда Ислом Каримовдек сиёсат билимдони, узоқни кўра оладиган, фавқулодда зийрак раҳбарнинг саъй-ҳаракатлари билан барҳам топган эди. Бу билан эса наинки Ўзбекистон, балки Марказий Осиёнинг қонли олов ҳалқасида қолишидек аянчли ҳолатнинг олди олинган эди.
Ислом Каримов 1991 йил 31 август куни халқимиз ва жаҳонга Ўзбекистонни мустақил давлат сифатида эълон қилди. 1991 йил 29 декабрда муқобиллик асосида ўтказилган умумхалқ сайловида И.Каримов Ўзбекистон Республикаси Президенти этиб сайланди. Ватанимизнинг ҳурлик ва озодликка эришуви Биринчи Президентимиз Ислом Каримовнинг табаррук номи билан чамбарчас боғлиқдир.
Мустақилликка эндигина эришган мамлакат тарихидаги дастлабки ҳам энг оғир, синовли ўша даврда Ўзбекистоннинг ташқи ва ички сиёсатини миллий манфаатларимизга мос тарзда йўлга қўйишга устувор эътибор қаратила бошланди. Етмиш йилдан ортиқроқ вақт мобайнида қўлу оёғи билан собиқ шўролар тузумига бўйсундирилган юртда иқтисодиёт, саноат, банк-молия, қонунчилик, хавфсизлик, ҳарбий соҳаларни тубдан ислоҳ қилишга киришилди. Айни пайтда таълим, маънавий қадриятларимизни қайта тиклаш, маданият ва санъат ривожи ҳам эътибордан четда қолмади. Мамлакат пахта яккаҳокимлигидан қутулди. Ғалла мустақиллигига эришди.
Дину диёнатни қайта тиклаш, буюк аллома аждодларимиз, дунё цивилизацияси ривожига муносиб ҳисса қўшган боболаримизнинг пок номларини юртга қайтариш, улар мангу қўним топган гўшаларни обод этиш борасида мисли кўрилмаган савобли юмушлар бажарилди. Буюк мутафаккирларимиз, муҳаддис олимларимиз, жаҳонгир бобокалонларимизнинг юбилей саналари Ўзбекистон ва халқаро миқёсда кенг нишонланди. Уларнинг меросини ўрганиш, тадқиқотларини тарғиб этишга кенг йўл очилди.
Ҳеч бир мамлакатда ислоҳотлар осонгина, ўз-ўзидан кечмаган албатта. Ўша қалтис даврда истеъдодли ёшларни, аҳолининг заиф қатламлари, педагоглар, зиёлиларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг манфаатларини таъминлаш бўйича изчил чора-тадбирлар амалга оширилди. Энг асосийси мамлакатимизнинг чегаралари дахлсизлиги, хавфсизлиги, юртимиздаги тинчлик ва осойишталик, ижтимоий барқарорликни, миллатлар ва диний конфессиялар ўртасидаги аҳиллик ва тотувликни таъминлаш борасида изчил ишлар олиб борилди. Барча синовлардан ўтишда Биринчи Президентимиз фақат ва фақат меҳнатсевар, меҳридарё халқимизга суянгани ва таянганини доим эътироф этар эди.
Истиқлолнинг тамал тоши қўйилган илк йиллардаги эзгу ишлар бугун янгича маъно-мазмун билан бойиб, янада халқчиллик касб этиб, улар тобора кенгроқ қулоч ёзди. Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев халқимизнинг азиз фарзанди, Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов хотирасини эъзозлаш ва абадийлаштириш масаласига катта эътибор қаратмоқда.
Мамлакатимизда Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси, Республика хайрия фонди самарали фаолият кўрсатмоқда. Халқимизнинг суюкли фарзанди номи кўчаларга, Тошкент давлат техника университетига, Халқаро аэропортга берилди. Ислом Каримов хотирасини эъзозлашга оид ҳужжатли фильмлар, хотира китоблари яратилмоқда. Фото ҳамда бадиий кўргазмалар ташкил этилмоқда.
Ислом Каримов суверен ва мустақил Ўзбекистонни барпо этиш, халқпарвар демократик ҳуқуқий давлат яратиш, фуқаролар тинчлиги ва миллий тотувликни таъминлаш ишига қўшган улкан ҳиссаси ҳамда бу борада матонат ва жасорат кўрсатганлиги учун “Ўзбекистон Қаҳрамони” унвони, “Мустақиллик” ва “Амир Темур” орденлари билан тақдирланган.
Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов 2016 йил 2 сентябрь куни, 78 ёшида Тошкент шаҳрида вафот этди.
Дарҳақиқат, Ислом Каримов ўзининг серқирра сиёсий фаолияти, олижаноб инсоний фазилатлари билан Ватанимизнинг кўп асрлик тарихида ўчмас из қолдирган инсон сифатида юрагимиздан мустаҳкам ўрин олган буюк шахсдир.

Славный сын нашего народа
И.Каримов родился 30 января 1938 года в городе Самарканде. Его имя неразрывно связано с независимостью нашей страны, появлением на карте мира республики под названием «Узбекистан», возрождением духовных и исторических ценностей нашего народа.
Ислам Каримов окончил Среднеазиатский политехнический институт и Ташкентский институт народного хозяйства. Трудовую деятельность начал в 1960 году на Ташкентском заводе сельскохозяйственного машиностроения. Позже работал инженером, ведущим инженером-конструктором Ташкентского авиационного производственного объединения имени В.П. Чкалова. В 1966 году он поступил на работу в Госплан Узбекской ССР и прошел путь от главного специалиста до первого заместителя председателя Госплана.
Ислам Каримов в 1983 году был назначен министром финансов Узбекской ССР, в 1986 году – председателем Госплана республики и одновременно заместителем Председателя Совета Министров Узбекской ССР. В 1986-1989 годах занимал должность первого секретаря Кашкадарьинского обкома партии, а с июня 1989 года стал первым секретарем ЦК Компартии Узбекистана.
24 марта 1990 года на сессии Верховного Совета Узбекской ССР был избран Президентом Узбекской ССР.
И.Каримов вступил на политическую арену, когда нашей стране пришлось пережить нелегкие испытания. Конец 80-х годов прошлого века… Это было трудное время, когда узбекский народ, прославившийся в мире в качестве великодушной и доброжелательной нации, столкнулся с очередным заговором Советской власти.
Позднее усилиями политически подкованного, дальновидного и необычайно интеллигентного лидера Ислам Каримова были прекращены преднамеренные провокации, организованные под прикрытием «межнационального конфликта» в том или ином регионе республики. Тем самым не только Узбекистан, но и Средняя Азия не оказались в кольце кровавого огня.
31 августа 1991 года Ислам Абдуганиевич объявил нашему народу и всему миру о провозглашении государственной независимости Республики Узбекистан. 29 декабря 1991 года на всенародных выборах, проведенных на альтернативной основе, он был избран Президентом Узбекистана. Достижение нашей страной суверенитета тесно связано со славным именем Первого Президента Ислама Каримова.
В первый и самый сложный период в истории нового независимого государства приоритетное внимание уделялось выстраиванию внешней и внутренней политики Узбекистана с учетом наших национальных интересов. В нашей стране, более чем семьдесят лет находившейся в подчинении бывшего советского режима, коренным образом реформировались такие сферы, как экономика, промышленность, банковско-финансовая деятельность, законодательство, безопасность, Вооруженные Силы. При этом не остались без внимания вопросы развития системы образования, сферы культуры и искусства, восстановления духовных ценностей народа. Страна избавилась от хлопковой монополии, достигла зерновой независимости.
Была проделана беспрецедентная по масштабам работа по возрождению духовных и религиозных ценностей, восстановлению добрых имен наших великих предков, ученых и мыслителей, внесших достойный вклад в развитие мировой цивилизации, благоустройству тех мест, где они обрели вечный покой. В Узбекистане и за рубежом широко отмечались юбилейные даты наших великих мыслителей, ученых-хадисоведов, полководцев. Были созданы широкие возможности для изучения их наследия и популяризации их исследований.
Безусловно, ни в одной стране реформы не происходили легко и беспрепятственно. В тот неспокойный период принимались последовательные меры по поддержке талантливой молодежи, незащищенных слоев населения, педагогов, интеллигенции, обеспечению их интересов. Самое главное, проводилась последовательная работа по обеспечению неприкосновенности границ, безопасности, мира и спокойствия в нашей стране, социальной стабильности, мира и согласия между представителями разных национальностей и конфессий. Первый Президент всегда признавался, что проходя через все испытания, он полагался и рассчитывал только на наш трудолюбивый и доброжелательный народ.
Добрые дела первых лет, когда был заложен первый камень независимости, сегодня обогатились новым смыслом, обретают все более народный и масштабный характер. Главой нашего государства Шавкатом Мирзиёевым уделяется огромное внимание вопросу чествования и увековечения памяти дорогого сына нашего народа, Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова.
В нашей стране эффективно действуют Научно-просветительский мемориальный комплекс, Республиканский благотворительный фонд имени Ислама Каримова. Именем славного сына нашего народа названы улицы, Ташкентский государственный технический университет, Международный аэропорт. Создаются документальные фильмы и памятные книги, посвященные памяти И.Каримова. Организуются фото- и художественные выставки.
За большой вклад в становление суверенного и независимого Узбекистана, формирование демократического правового государства, поддержание гражданского мира и национального согласия, а также за стойкость и мужество на этом пути Ислам Каримов удостоен звания «Герой Узбекистана», орденов «Мустакиллик» и «Амир Темур».
Первый Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов скончался 2 сентября 2016 года в возрасте 78 лет в Ташкенте.
Ислам Каримов – великая личность. Он занимает прочное место в наших сердцах как человек, оставивший благодаря своей активной политической деятельности и благородным качествам неизгладимый след в многовековой истории нашей страны.