Бухоро вилояти қишлоқларида жорий йилда янгиланган намунавий лойиҳалар асосида 1 минг 450 уй-жой қурилди.
Когон тумани “Беклар” маҳалла фуқаролар йиғини Хўжалар қишлоғида ҳам 2 сотихли уч хонадан иборат 169 уй қурилиб, фойдаланишга топширилди.
Янги уйлар калитларини ўз эгаларига тантанали топшириш маросимида жамоатчилик вакиллари, хонадон эгалари ва уларнинг яқинлари иштирок этди. Тадбирда аҳолининг турмуш даражасини ошириш, ижтимоий қўллаб-қувватлаш, хусусан, эҳтиёжманд оилаларнинг уй-жой билан боғлиқ шароитларини яхшилашга катта эътибор қаратилаётгани таъкидланди.
Бу уйларнинг 137 таси кам таъминланган, уй-жойга эҳтиёжи бор оилаларга берилди. Қолган 32 таси оғир вазиятга тушиб қолган, ногирон фарзанд тарбиялаётган ва саломатлиги яхши бўлмаган ёлғиз аёлларга топширилди.
– Илгари Когон шаҳрида яшардим, – дейди Сурайё Ғаниева. – Аризамга кўра, шароитим ноқулайлигини ўрганган комиссия мени Когон туманида қуриладиган уй-жой олувчилар рўйхатига киритди. Мана, бугун барча қулайликка эга уч хонали уйга фарзандларим билан кўчиб кирдик. Уй нархи арзон. Бунинг устига 42,1 миллион сўм миқдоридаги бошланғич бадал Хотин-қизларни ва оилани қўллаб-қувватлаш жамоат фонди томонидан тўлаб берилди. Банк томонидан ажратилган 126 миллион сўм кредитни 20 йилда имтиёзли фоизларда қоплаш имконияти яратилгани ҳам биз учун катта мадад бўлди.
Вобкент туманидаги Шакаркент қишлоғида ҳам 2 сотихли уч хонадан иборат 40 та уй ўз эгаларига топширилди.

В Бухаре сданы в эксплуатацию 209 домов
В селе Хужалар схода граждан махалли “Беклар” Каганского района построены и сданы в эксплуатацию 169 трехкомнатных домов с придомовой территорией на две сотки.
В торжественной церемонии передачи ключей от новых домов приняли участие представители широкой общественности, новоселы.
На мероприятии отмечалось, что в нашей стране особое внимание уделяется повышению уровня жизни населения, его социальной поддержке, удовлетворению потребностей социально уязвимых семей в жилье.
Малообеспеченным, нуждающимся в жилье семьям предоставлено 137 домов. Остальные 32 дома переданы одиноким женщинам, попавшим в сложную жизненную ситуацию, воспитывающим ребенка-инвалида.
– Прежде я жила в городе Кагане, – говорит Сурайё Ганиева. – Согласно моему заявлению комиссия провела изучение и внесла меня в список получателей возводимых в Каганском районе домов. Сегодня с детьми я переехала в трехкомнатный дом со всеми удобствами. Кроме того, первоначальный взнос в размере 42,1 миллиона сумов выплачен Общественным фондом по поддержке женщин и семьи. Для нас большой поддержкой стала возможность выплаты выделенного банком кредита в размере 126 миллионов сумов в течение 20 лет на льготных условиях.
В селе Шакаркент Вабкентского района также переданы своим хозяевам 40 трехкомнатных домов с придомовой территорией на две сотки.