Ҳуқуқ устуворлиги индекси рейтинги якунлари бўйича 7 та йўналишда 32 та индикаторда Бухоро вилояти биринчи ўринни эгаллаган
Бу ҳақида Вилоят прокурори Маҳмуд Истамов Халқ депутатлари вилоят Кенгашининг навбатдаги сессиясидаги ҳисоботида маълум қилди.
Сессия ишида Халқ депутатлари вилоят Кенгаши депутатлари, тегишли бошқармалар, ташкилотлар ҳамда муассасалар раҳбарлари, сиёсий партиялар етакчилари, жамоат ташкилотлари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари қатнашди.
Сессияни Халқ депутатлари вилоят Кенгаши раиси, вилоят ҳокими Ботир Зарипов олиб борди.
Маълум бўлишича, Республика миқёсида вилоятларнинг Ҳуқуқ устуворлиги индекси рейтинги йўлга қўйилган. 60 га яқин давлат органлари ва идоралар, маҳаллий ҳокимликлар, фуқаролик жамияти институтлари томонидан шакллантирилган 85 мингдан ортиқ статистик маълумотлар, 23,5 минг нафар аҳоли ҳамда экспертлар ўртасида ўтказилган социологик сўровлар натижасига кўра аниқланади.
2022 йилда эълон қилинган рейтинг якунлари бўйича 7 та йўналишда 32 та индикаторда Республиканинг 14 та ҳудуди ўртасида Бухоро вилояти биринчи ўринни эгаллаган.
Бу ютуқларда бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар билан бир қаторда  прокуратуранинг ҳам алоҳида ўрни бор.
Лекин, ушбу рейтингда вилоят Фуқаролар ҳуқуқ ва эркинликларининг таъминланиши йўналишида 8-ўринни, Коррупцияга қарши курашишнинг самарадорлиги йўналишида 6-ўринни эгаллаган.
Мазкур йўналишлардаги кўрсаткичларнинг нисбатан паст бўлиши сабаблари таҳлил қилинган. Айни пайтда ушбу соҳаларда прокурор назоратини янада кучайтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.

Об этом заявил прокурор области Махмуд Истамов в своем отчете на очередной сессии областного Кенгаша народных депутатов.
В работе сессии приняли участие депутаты областного Кенгаша народных депутатов, руководители соответствующих управлений, организаций и учреждений, лидеры политических партий, представители общественных организаций и средств массовой информации.
Заседание сессии вел председатель областного Кенгаша народных депутатов, хоким области Ботир Зарипов.
Известно, что в масштабах республики налажен рейтинг по определению индекса верховенства закона. Более 85 тысяч статистических данных, сформированные около 60 государственными органами и ведомствами, местными хокимиятами и институтами гражданского общества, определяются по результатам социологических опросов, проведенных среди 22 500 представителей населения и экспертов.
По итогам 2022 года Бухарская область среди 14 регионов республики заняла первое место в рейтинге по 32 индикаторам в 7 направлениях. В этих достижениях наряду с другими правоохранительными органами отдельное место занимает и прокуратура области.
Однако по обеспечению прав и свобод граждан область занимает только 8-е место, а по эффективности борьбы с коррупцией – 6-е место. Проведен анализ, в чем причина того, что показатели по этим направлениям низкие. В настоящее время отдельное внимание уделяется дальнейшему усилению прокурорского надзора в данных сферах.