Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 8 май куни Олий Мажлис палаталари, сиёсий партиялар, суд ва ижро этувчи ҳокимият органлари раҳбарлари ҳамда жамоатчилик фаоллари билан мулоқот қилди.
Унда янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясини қабул қилиш бўйича шу йил 30 апрелда бўлиб ўтган референдум якунлари ҳақида сўз борди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида янгиланган Конституциямизда барча қатлам манфаатлари инобатга олинганлиги, уни ишлаб чиқишда аҳоли фаол иштирок этганлиги ҳамда референдум орқали қабул қилинганлиги ушбу ҳужжатнинг чинакам халқ Конституцияси бўлганидан далолат эканлигини таъкидлади.
– Конституциямиз лойиҳасини муҳокама қилишдан бошлаб то уни қабул қилгунча бўлган даврда ўтказилган умумхалқ муҳокамаларида миллионлаб юртдошларимиз фаол иштирок этдилар. Шу нуқтаи назардан қараганда, янгиланган Конституциямизнинг чинакам муаллифи халқимиз бўлди, деб айтишга барча асосларимиз бор. Энг муҳими, энди ислоҳотларимиз йўлидан ҳеч қачон ортга қайтмаймиз, “инсон – жамият – давлат”, деган янги тизим асосида фақат ва фақат олдинга қараб борамиз, – деди Президент Шавкат Мирзиёев.
Дунёда кундан-кунга янги синовлар, хавф-хатар ва таҳдидлар пайдо бўлаётган вазиятда Конституцияда Ўзбекистон “суверен давлат” сифатидаги мақомини мустаҳкамлади.
– Шундай мураккаб вазиятда, ҳар бир ишимизда, қабул қилаётган барча қонун ва қарорларимизда фақат ва фақат халқимиз, Ватанимиз манфаатлари энг устувор ўринда туриши шарт, – деди давлат раҳбари.
Янгиланган Конституцияда Ўзбекистон “ижтимоий давлат” деган тамойил муҳрланиб, давлатнинг бу соҳадаги мажбуриятлари билан боғлиқ нормалар 3 бараварга ошди.
– Бу рақамни айтиш осон, лекин уни амалда таъминлаш учун жуда кўп ишлашимиз зарур. Бунга давлат бюджетидан ҳар йили қўшимча 30-40 триллион сўм ажратиш керак бўлади. Бунинг ҳисобидан, ҳар йили юзлаб янги боғчалар, мактаб ва шифохоналар қуришимиз лозим.
Ёшлар сиёсатини, таълим-тарбия, илм-фан, маданият ва спорт соҳаларини ривожлантиришни устувор вазифа сифатида юқори босқичга кўтариш бўйича ҳам янги имкониятларни сафарбар этамиз.
Нуронийлар, ёлғиз кексалар, ногиронлиги бўлган инсонлар, алоҳида эътиборга муҳтож аҳоли қатламига ижтимоий хизматлар кўламини янада кенгайтирамиз. Иш ҳақи, пенсия, нафақа ва стипендиялар миқдорини мунтазам ошириб борамиз, – деди Президент.
Конституцияда Ўзбекистон “ҳуқуқий давлат” деган тамойил ҳам қатъий қилиб белгиланиб, инсон ҳуқуқ ва эркинликлари борасидаги нормалар 3 бараварга кўпайтирилди.
Шахсни суднинг қарорисиз 48 соатдан ортиқ муддат ушлаб туриш мумкин эмаслиги, одамларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини чеклаш билан боғлиқ барча ҳаракатларга фақат суд қарори асосида йўл қўйилиши, айбланувчи ва судланувчиларнинг “сукут сақлаш” ҳуқуқи мустаҳкамланди.
“Инсон қадри учун” тамойили Конституцияда, қонунларимизда ва давлат идоралари фаолиятида бош мезон бўлиши шартлиги, инсоннинг шаъни ва қадр-қиммати дахлсизлиги, ҳеч нарса уларни камситиш учун асос бўлиши мумкин эмаслиги белгилаб қўйилди.
– Бу – авваламбор барча соҳада қонун устуворлиги таъминланади, дегани. Бундан буён, қонунлардаги ноаниқликлар инсон фойдасига ҳал бўлади. Энг муҳими, “Қонун – муқаддас, ҳар қандай ҳолатда ҳам адолатни қарор топтириш шарт!” деган қараш жамиятнинг ҳар бир аъзоси, айниқса, мансабдорлар учун ҳаёт қоидасига айланиши керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Янги таҳрирдаги Конституция Ўзбекистоннинг “демократик давлат” сифатидаги мақомини ҳам мустаҳамлади.
Мамлакатимизда инсон ва бизнеснинг оғирини енгил қиладиган, уларга сифатли хизмат кўрсатадиган ихчам ва самарали бошқарув тизимини жорий этиш мақсадида кенг кўламли маъмурий ислоҳотлар бошланиб, ҳукумат ва вазирликлар ихчамлашди, иш услуби ўзгартирилди.
– Менинг энг катта ниятим – одамларни қийнаётган муаммоларни маҳалланинг ўзи ҳал қиладиган халқчил тизим яратиш. Шу боис, молия, солиқ, бандлик каби идораларнинг камида 30 фоиз ваколатларини маҳалла даражасига туширишни режа қилганмиз, – деди Президент.
Янгиланган Конституция парламент фаолиятида ҳам муҳим ўзгаришларни назарда тутади. Хусусан, давлат ҳокимияти тизимида бир-бирини тийиб туриш ва мувозанатни сақлаш мақсадида Олий Мажлис палаталарининг ваколатлари қайта кўриб чиқилиб, Қонунчилик палатасининг ваколатлари 5 тадан 12 тага, Сенатда эса, 14 тадан 18 тага кўпайди.
– Шу билан бирга, депутатларимиз асосий эътиборни қонунлар сифатини оширишга қаратиши, уларнинг ижросини самарали ташкил этишда ҳукумат билан биргаликда қаттиқ ишлаши керак. Сенатнинг фаолияти эса ҳудудлар билан боғлиқ масалаларни ҳал қилиш, маҳаллий кенгашларга ҳар томонлама кўмаклашиш, жойларда, айниқса, маҳаллаларда қонунларнинг ижросини таъминлашга йўналтирилиши зарур, – деди Шавкат Мирзиёев.
Янги таҳрирдаги Конституция миллатлар, конфессиялар ўртасида тотувлик ва хавфсизликни таъминлаш мақсадида Ўзбекистоннинг “дунёвий давлат” сифатидаги мақомини ҳам мустаҳамлади. Халқимиз референдумда буни маъқуллади. Шу асосида, бундан буён ҳам, мамлакатимизда миллатлар, конфессиялар ўртасида тотувлик ва хавфсизликни таъминлаш сиёсати жадал давом эттирилиши, жамиятимизда ҳар қандай радикаллашувга мутлақо йўл қўйилмаслиги таъкидланди.
Йиғилишда янгиланган Конституцияни ҳаётга жорий этиш, ижросини таъминлаш бўйича вазифалар белгиланди. Бу борада Ўзбекистон Республикаси Президенти фармони имзолангани қайд этилди.
– Бош Қонунимизнинг ҳар бир банди ва моддасини жамиятимиз, айниқса, ёшларимиз учун ҳаёт қоидасига айлантириш, бу борада уларнинг тушунча ва тасаввурларини кенгайтириш, ҳар бир маҳалла, таълим муассасаси, ташкилот ва корхоналарда ўргатиш мақсадида ўқув дастурлари, дарслик ва қўлланмалар яратиш зарур, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда давлатимиз раҳбари янгиланган Конституциянинг 128-моддасига мувофиқ, муддатидан илгари Президент сайлови ўтказиш ҳақида бутун халқимизга мурожаат қилди.
Президентимиз томонидан бундай қарорга келиш ва қолган уч ярим йиллик ваколат муддатидан ўз ташаббуси билан воз кечиш зарурати қуйидагича асослаб берилди:
биринчидан, ҳокимиятнинг барча бўғинлари ислоҳ қилиниб, улар ўртасидаги муносабат ва мувозанат жиддий ўзгармоқда;
иккинчидан, янгиланган Конституциямиз Президент, парламент, ҳукумат, вазирлар, ҳокимлар олдига кечиктириб бўлмайдиган янги сиёсий, ижтимоий-иқтисодий вазифаларни қўймоқда;
учинчидан, халқимиз биздан барча соҳаларда ғоят муҳим ва долзарб ўзгариш ва ислоҳотларни кутмоқда;
тўртинчидан, дунёда ва минтақамизда кескин ва мураккаб жараёнлар ҳукм сураётган ҳозирги вазиятда тўғри ва самарали ривожланиш йўлини излаб топиш ва уни амалга ошириш энг ўткир ва долзарб масалага айланмоқда.
Бундай улкан вазифаларни муваффақиятли адо этиш учун янгиланган давлат ҳокимияти тизимида халқимиз ўзи ишонган раҳбарга мандат бериши мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.
Йиғилиш иштирокчилари бу ташаббус Президентимизнинг ўзбек халқига, демократик принципларга бўлган чексиз ҳурмати ва садоқати намунаси эканини эътироф этди.
Шу билан бирга муҳокамаларда муддатидан илгари Президент сайловини ўтказиш давлат ҳокимиятининг янгиланган Конституция талабларига мувофиқ замонавий ишлаши, халқ ҳокимиятчилиги принципининг тўлақонли амалга оширилишига хизмат қилиши таъкидланди.
Йиғилишда Олий Мажлис палаталари, сиёсий партиялар ҳамда Конституциявий суд раҳбарлари ҳам сўзга чиқиб, Президентимиз томонидан илгари сурилган таклиф ва ташаббусларни қўллаб-қувватладилар.
Муҳокама якунида кўзланган марралар қанчалик юксак ва мураккаб бўлмасин, уларга эришиш учун бизда барча имкониятлар борлиги, буюк аждодларимиз мероси, халқимизнинг бунёдкорлик қудрати, интеллектуал ва маънавий салоҳияти, унинг тадбиркорлик фазилати бу йўлда бизга куч-қудрат манбаи бўлиши таъкидланди.

Обсуждены меры по внедрению в жизнь обновленной Конституции
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8 мая провел встречу с главами палат Олий Мажлиса, политических партий, органов судебной и исполнительной власти, представителями общественности.
На ней рассмотрены итоги состоявшегося 30 апреля этого года референдума по Конституции Республики Узбекистан в новой редакции.
В своем выступлении глава государства отметил, что в обновленной Конституции страны учтены интересы всех слоев населения, активное участие граждан в ее разработке, а также ее принятие путем референдума свидетельствуют о том, что настоящим автором обновленной Конституции является наш народ.
– Во всенародном обсуждении проекта Конституции, проводившемся весь период до ее принятия, активно участвовали миллионы наших граждан. Поэтому у нас есть все основания утверждать, что настоящим автором обновленной Конституции является наш народ. Самое важное, теперь мы никогда не свернем с пути реформ, будем идти вперед и только вперед на основе новой системы “человек – общество – государство”, – сказал Президент Шавкат Мирзиёев.
В условиях, мир каждый день сталкивается со все новыми испытаниями, угрозами и вызовами, Узбекистан твердо закрепил в Конституции свой статус суверенного государства.
– В таких сложных условиях по каждому направлению работы, во всех принимаемых нами законах и решениях самым главным приоритетом для нас должны быть только интересы нашего народа, нашей Родины, – сказал глава государства.
В обновленной Конституции Узбекистан провозгласил себя социальным государством. Социальные обязательства государства увеличиваются в 3 раза.
– Сказать это легко, но чтобы осуществить это на практике, мы должны немало потрудиться. На данные цели из Государственного бюджета необходимо ежегодно выделять дополнительно 30-40 триллионов сумов. За счет этого каждый год мы должны будем строить сотни новых детских садов, школ и больниц.
В качестве приоритетной задачи задействуем также новые возможности для того, чтобы поднять на новый уровень молодежную политику, развитие сфер образования и воспитания, науки, культуры и спорта.
Мы будем регулярно повышать размеры заработной платы, пенсий, пособий и стипендий. Еще больше расширим спектр социальных услуг для наших ветеранов, одиноких пожилых людей, лиц с инвалидностью, граждан, нуждающихся в особом внимании и заботе, – сказал Президент.
В обновленной Конституции Узбекистан определен как правовое государство, количество норм о гарантиях прав человека также увеличено в 3 раза.
Определено, что без решения суда лицо не может быть задержано на срок более 48 часов, закреплено положение о том, что ограничение свободы возможно только на основе решения суда. Впервые отдельно установлено, что обвиняемый вправе не свидетельствовать против себя, то есть имеет право хранить молчание.
Принцип “Во имя чести и достоинства человека” стал главным критерием в Конституции, законах, деятельности государственных ведомств, установлено, что честь и достоинство человека являются неприкосновенными и ничто не может быть основанием для их унижения.
– Это означает, что прежде всего будет обеспечено верховенство закона во всех сферах. Отныне все неясности в законах будут толковаться в пользу человека. Самое важное, критерием деятельности каждого члена общества, особенно должностных лиц, должен стать подход: “Закон – священен, при любых обстоятельствах должна восторжествовать справедливость!”, – сказал глава государства.
Конституция в новой редакции закрепила и статус Узбекистана как демократического государства в целях построения государства, заботящегося о народе, твердого продвижения по пути демократического развития.
Для внедрения компактной и эффективной системы управления, облегчающей бремя людей и бизнеса, начата реализация масштабной административной реформы, оптимизирована деятельность правительства и министерств, изменены методы их работы.
– Моя самая большая мечта – создать народную систему, в которой махалля самостоятельно решает проблемы, волнующие людей. В связи с этим намечается передать махалле не менее 30 процентов полномочий органов сфер финансов, налогов и занятости, – сказал Президент.
Обновленная Конституция предусматривает также ряд важных изменений в деятельности парламента. С целью обеспечения действенной работы системы сдержек и противовесов в систему государственной власти пересмотрены полномочия палат Олий Мажлиса, количество исключительных полномочий Законодательной палаты с действующих 5 доведено до 12, а Сената – с 14 до 18.
– Вместе с тем настало время нашим депутатам основное внимание уделить повышению качества и действенности законов, тесно работать совместно с правительством по эффективной организации их исполнения. Целесообразно направить деятельность Сената на решение вопросов, связанных с регионами, в связи с реформой местных Кенгашей оказать им всестороннее содействие, проведение выездных сессий по отраслям и регионам, обеспечение исполнения законов на местах, особенно в махаллях, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Конституция в новой редакции закрепило также статус Узбекистана как светского государства для обеспечения межнационального и межконфессионального мира и согласия.
Наш народ на референдуме решил, что Узбекистан – светское государства и так будет и впредь. светским государством. Отмечалось, что в соответствии с требованиями Конституции в новой редакции будет продолжена политика обеспечения согласия и уважения между представителями разных наций и конфессий в стране, никакие проявления радикализма в обществе никогда не будет допускаться.
В ходе встречи определены задачи по внедрению обновленной Конституции в жизнь, обеспечению ее исполнения. Отмечалось, что подписан соответствующий указ Президента Республики Узбекистан.
– В целях превращения каждого положения, каждой статьи Основного закона в норму жизни нашего общества, особенно молодого поколения, необходимо создание учебных программ, учебников и пособий, обучение молодежи на основе эффективной системы. Нужно наладить работу, направленную на глубокое изучение Конституции в каждом образовательном учреждении, организации и ведомстве, предприятии и махалле, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства объявил о проведении досрочных президентских выборов в соответствии со статьей 128 обновленной Конституции.
Президент так объяснил необходимость данного решения и причину отказа по собственной инициативе от оставшихся трех с половиной лет президентского срока:
во-первых, реформируются все звенья власти, серьезно меняются отношения и баланс между ними;
во-вторых, обновленная Конституция выдвигает перед Президентом, парламентом, правительством, министрами, хокимами безотлагательные, новые политические и социально-экономические задачи;
в-третьих, народ ждет чрезвычайно важных и актуальных преобразований и реформ во всех сферах;
в-четвертых, в настоящее время, когда в мире и в нашем регионе происходят сложные процессы, растет напряженность, поиск и реализация правильного и эффективного пути развития становятся самым острым и актуальным вопросом.
Для успешного осуществления таких масштабных задач целесообразно, чтобы в обновленной системе государственной власти наш народ дал мандат руководителю, которому он доверяет.
Участники совещания отметили, что эта инициатива является воплощением глубокого уважения и преданности Президента Шавката Мирзиёева узбекскому народу, демократическим принципам.
Вместе с тем в ходе встречи подчеркнуто, что проведение досрочных президентских выборов послужит обеспечению функционирования государственной власти в соответствии с требованиями обновленной Конституции, полноценной реализации принципа народовластия.
На совещании выступили также руководители палат Олий Мажлиса, политических партий и Конституционного суда, они поддержали выдвинутые Президентом предложения и инициативы.
В завершение встречи отмечалось, что какими бы высокими и сложными ни были намеченные рубежи, есть все возможности, чтобы их достичь, источником сил и энергии на этом пути станут для нас наследие великих предков, созидательная мощь, интеллектуальный и духовный потенциал, предприимчивость и трудолюбие нашего народа.