Судьялар аҳоли мурожаатларини ўрганди
Пойтахтимизда Тошкент шаҳар суди раиси Эркин Ходжакулов, Тошкент шаҳар маъмурий суди раиси Улуғбек Алмамедов томонидан аҳоли муаммоларини ўрганишга бағишланган сайёр қабул бўлиб ўтди.
Маълумки, жорий йил бошидан буён ҳуқуқий кўмакка муҳтож бўлган фуқароларнинг мурожаатларига қулоқ тутиш мақсадида Юнусобод, Яшнобод,  Мирзо Улуғбек туманларида сайёр қабуллар ўтказилди. Галдаги сайёр қабул эса Бектемир туман аҳолиси учун бўлиб ўтди.
Қабулда жами 37 нафар фуқаро қабул қилинди. Қабул қилинган фуқароларнинг 18 нафари жиноят ишлари бўйича, 18 нафари фуқаролик ишлар бўйича, 1 нафари иқтисодий ишлар бўйича судларга оид мурожаатларни ташкил этади. Шундан 26 нафар фуқаронинг оғзаки мурожаати, 11 нафар фуқаронинг ёзма мурожаатлари қабул қилинди.
Жами 37 та мурожаатдан 26 таси бўйича ҳуқуқий тушунтиришлар берилди. 11 та мурожаат жойида ижобий ҳал этилиб, мурожаатлар қаноатлантирилди.
Шунингдек, сайёр қабул доирасида сайёр суд ҳам бўлиб ўтди. Жиноят ишлари бўйича Бектемир туман суди томонидан 5 нафар шахс жазони ўташдан муддатидан олдин озод қилинди.
Хусусан, транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш жиноятини содир қилган шахсга 1 йил муддатга муайян ҳуқуқдан, яъни транспорт воситаларини бошқариш ҳуқуқидан маҳрум қилинган ҳолда, иш ҳақининг 15 фоизини давлат даромади ҳисобига ушлаб қолган ҳолда 3 йил ахлоқ тузатиш ишлари жазоси тайинланган эди.
Таъкидлаш жоиз, муддатидан аввал шартли равишда озод қилинган маҳкумлар жазонинг ўталмаган қисми мобайнида қасддан янги жиноят содир этган тақдирда уларга нисбатан суд Жиноят кодексининг 60-моддасида назарда тутилган қоидаларга мувофиқ жазо тайинлаши мумкин.

Судьи изучили обращения граждан
В нашей столице председатель Ташкентского городского суда Эркин Ходжакулов и председатель Ташкентского городского административного суда Улугбек Алмамедов провели выездной прием, посвященный изучению проблем населения.
Известно, что с начала текущего года для изучения обращений граждан, нуждающихся в юридической помощи, в Юнусабадском, Яшнабадском, Мирзо-Улугбекском районах проведены выездные приемные. Очередной выездной прием состоялся для жителей Бектемирского района.
Всего на приеме было принято 37 граждан. Из них 18 граждан обратились по уголовным делам, 18 – по гражданским делам и 1 – по экономическим делам. Из них принято 26 устных и 11 письменных обращений граждан.
По 26 обращениям были даны правовые разъяснения, 11 обращений решены положительно.
В рамках выездного приема также был проведен выездной суд. Бектемирским районным судом по уголовным делам пятеро человек были досрочно освобождены от отбывания наказания.
В частности, виновный в совершении преступления, связанного с нарушением правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, был приговорен к 3 годам исправительных работ, лишен права управлять транспортными средствами сроком на 1 год с удержанием 15 процентов заработной платы в доход государства.
Стоит отметить, что в случае совершения лицом, к которому было применено условно-досрочное освобождение, нового умышленного преступления в течение неотбытой части наказания суд назначает ему наказание по правилам, предусмотренным статьей 60 Уголовного кодекса.