Парламент назорати доирасида Олий Мажлис Сенати Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар масалалари қўмитаси раиси ўринбосари Қобул Турсунов бошчилигидаги ишчи гуруҳи Бухорога келди.
Ишчи гуруҳи томонидан Бухоро вилояти ҳудудларини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастури ижроси, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш, маҳаллалар инфратузилмасини янада яхшилаш дастурлари, шунингдек, маҳаллий бюджет ижроси ҳолатини ўрганиш мақсад қилинган.
Шунингдек, вилоятда ўрганиш олиб борадиган ишчи гуруҳи эришилган иқтисодий кўрсаткичларнинг соҳалар ва туманлар кесимидаги таҳлили, хизматлар соҳасида амалга оширилган ишлар, махсус иқтисодий, кичик саноат, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналарининг фаолияти самарадорлиги, аҳоли бандлигини таъминлаш дастури ижроси, “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари”га киритилган ижтимоий ҳимояга муҳтож бўлган аҳолини қўллаб-қувватлаш бўйича амалга оширилган ишлар таҳлили ҳамда маҳаллалар инфратузилмасини яхшилаш бўйича амалга оширилаётган ишлар каби йўналишларда ўрганишлар олиб боради.
Маҳалла раислари, ҳоким ёрдамчилари, хотин-қизлар фаоллари ва ёшлар етакчилари, оммавий ахборот воситалари ҳамда бошқа жамоат ташкилотлари томонидан дастурлар доирасида амалга оширилаётган ишларнинг ҳолати, сифати ва кўлами юзасидан жамоатчилик назорати ўрнатилганлиги ҳам ўрганилади.
Сенат ишчи гуруҳи Бухоро шаҳридаги янгидан барпо этилган “Наршахий” боғи, Бухоро туманидаги “MILMAXTRADE” МЧЖ томонидан ташкил этилаётган агрологистика маркази ва марказий стадионда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари билан танишди.

В рамках парламентского контроля в Бухару прибыла рабочая группа во главе с заместителем председателя Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам бюджета и экономических реформ Кабулом Турсуновым.
Целью рабочей группы является изучение хода реализации программы социально-экономического развития регионов Бухарской области, вопросов обеспечения занятости и сокращения бедности, дальнейшего улучшения инфраструктуры махаллей, а также исполнения местного бюджета.
Рабочая группа проведет анализ достигнутых экономических показателей в разрезе отраслей и районов, работы, осуществляемой в сфере услуг, эффективности деятельности специальных экономических, малых промышленных, молодежных промышленных и предпринимательских зон. В поле внимания также будут реализация программы занятости населения, работа по поддержке населения, нуждающегося в социальной защите, включенного в «железную», «женскую» и «молодежную» тетради, и по улучшению инфраструктуры махаллей.
Также будет изучено, налажен ли общественный контроль за состоянием, качеством и объемом работ, проводимых в рамках программ, председателями махаллей, заместителями хокимов, женскими активистами, молодежными лидерами, средствами массовой информации и другими общественными организациями.
Рабочая группа Сената ознакомилась с заново построенным парком «Наршахи» в Бухаре, агрологистическим центром, организованным ООО «MILMAXTRADE» в Бухарском районе, ходом строительных работ на центральном стадионе.