Адлия вазири Акбар Тошқулов Самарқанд вилоятида бўлиб, Ургутда эркин иқтисодий зонада фаолият кўрсатаётган тадбиркорлар билан суҳбатлашди.
Мазкур ҳудудда “Urgut mikro metal”, “Sam elektro servis”, “Ideal electrolux” ва “Yec gilam” ва бошқа корхоналар фаолият юритмоқда. Улар маиший техника воситалари, енгил саноат ва чарм -пойабзал маҳсулотлари, гиламлар, турли гигиена воситалари ва бошқа турдаги товарлар ишлаб чиқармоқда.
Маълумот учун: ушбу йирик иқтисодий зона жойлашган ҳудуд бир пайтлар катта дашт бўлган. Бугун эса бу ер ишлаб чиқариш шаҳарчасига айланди. Мазкур зонада қиймати 887,7 миллион АҚШ долларилик 148 лойиҳа амалга оширилмоқда. Бу ердаги саноат корхоналарида 5 минг нафардан ортиқ киши иш билан банд.
Корхона масъуллари, тадбиркорлар А.Тошқулов билан очиқ мулоқотда маҳсулотларни ички бозорга олиб чиқиш, экспортга йўналтиришда солиқ, божхона соҳаси билан боғлиқ муаммолар борлигини маълум қилди. Шу йўналишда қонунчиликка қўшимчалар киритиш таклифи билдирилди.
Ёшлар билан учрашувда аксарият ёшлар вазир билан инглиз тилида ҳам мулоқот қилди. Улардан бири Аббос Нормуродов эса IT - соҳасига қизиқиши, лекин таълим олишга қийналаётганини маълум қилди. А.Тошқулов унга адлия кўмагида ўзи қизиққан соҳасининг чинакам устаси бўлиш учун ёрдам берилишини билдирди.
“Дўстлик” маҳалласида истиқомат қилувчи Амир Равшановнинг қўлида яхши ҳунари бор. Агар унга кўмаклашилса, у кўпнинг оғирини енгил қилиб, эвазига яхши даромад топиши ҳам мумкин. Шу боис унга металл буюмларни пайвандловчи аппарат топширилди.
Адлия вазири ёшлар билан мулоқотда яқинда маҳалла фуқаролар йиғинлари биноларида ҳам давлат хизматларини кўрсатиш йўлга қўйилиши режалаштирилаётгани, бу соҳада ўқиб, тажриба орттирган ёшлар шу хизматни маҳалла фуқароларига кўрсатиш баробарида, тадбиркор сифатида ўз бизнесини бошлаши мумкинлиги ҳақида маълум қилди.
Вазир туман адлия бўлими, давлат хизматлари марказида фуқаролар ва ходимлар учун яратилган шароитлар кўлами, йўлга қўйилган имкониятлар билан ҳам яқиндан танишди. Соҳани янада ривожлантириш, бунда хизматлардан фойдаланувчи жисмоний ва юридик шахслар учун қулайликлар яратиш борасида тизим ходимлари билан суҳбатлашиб, уларнинг таклифлари ўрганилди.

Министр юстиции Акбар Тошкулов посетил Самаркандскую область, побеседовал с предпринимателями, работающими в свободной экономической зоне «Ургут».
Здесь действуют такие предприятия, как «Urgut mikro metal», «Sam elektro servis», «Ideal electrolux», «Yec gilam», и другие. Они производят бытовую технику, товары легкой промышленности и кожевенно-обувную продукцию, ковры, различные средства гигиены и другие виды товаров.
Территория, где расположена эта крупная экономическая зона, когда-то была большой степью. Сегодня она превратилась в промышленный городок. В этой зоне реализуются 148 проектов общей стоимостью 887,7 миллиона долларов США. На промышленных предприятиях здесь занято более 5000 человек.
В ходе открытого диалога с А.Тошкуловым руководители компании и бизнесмены сообщили, что существуют проблемы, связанные с налогами и таможней при отправке продукции как на внутренний рынок, так и на экспорт. В этом направлении было предложено внести изменения в законодательство.
На встрече с молодежью большая часть беседы прошла на английском языке. Аббос Нормуродов, рассказал, что интересуется IT-сферой, но не может получить образование. А. Тошкулов заявил, что Минюст поможет стать настоящим мастером своего дела.
Амир Равшанов, житель махалли «Дустлик», владеет ремеслом. Если его поддержать, он сможет облегчить бремя многих и заодно получать хороший доход. Поэтому ему был вручен аппарат для сварки металлических предметов.
Министр юстиции сообщил, что в ближайшее время планируется наладить предоставление государственных услуг в махаллях, что молодые люди, которые прошли обучение и получили опыт, смогут начать собственный бизнес в качестве предпринимателей.
Министр ознакомился с условиями и возможностями, созданными для граждан и сотрудников районного управления юстиции, центра государственных услуг. Проведена беседа с сотрудниками системы на тему дальнейшего развития сферы и создания удобств для физических и юридических лиц, пользующихся услугами, также изучены их предложения.