Тошкент шаҳрида 31 август куни Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг ўттиз икки йиллиги катта тантана қилинди.
Байрамда Президент Шавкат Мирзиёев иштирок этиб, халқимизни бу қутлуғ сана билан табриклади.
Мамлакатимиз раҳбари ўтган даврда Ўзбекистон турли синовларда тобланиб, тажриба орттириб, ўзининг аниқ мақсади ва йўли, позициясига эга бўлган катта давлат сифатида шаклланганини таъкидлади.
– Сиз, азизларнинг Ватанга меҳр ва садоқат билан қилаётган ҳар кунлик меҳнатингиз Ўзбекистон мустақиллигини янада мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда. Шу маънода, Истиқлол байрами – барчамизнинг байрамимиз, мустақил Ўзбекистон – барчамизнинг фахримиз, ифтихоримиз, десак, айни ҳақиқатни айтган бўламиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Албатта, халқимиз мустақилликка, бугунги фаровонликка осонлик билан эришмаган. Бу йўлда аждодларимизнинг сиёсий ва маърифий интилишлари сўнгги бир ярим аср давомида деярли тўхтамаган. Истиқлолга интилган миллат қаҳрамонлари зулм ва зўравонлик қурбони бўлган. Мамлакатимиз мустақиллиги туфайли уларнинг пок номлари тикланмоқда.
Мустабид тузум даврида халқимизнинг ери, кучи, бор салоҳияти фақат деҳқончиликка йўналтирилди. “Ўзбек” деганда, фақат эртаю кеч пахта даласида меҳнат қиладиган заҳматкаш инсонлар тасаввур қилинар эди. Пахта сиёсати Оролни қуритди, экологиямизни инқирозга олиб келди, иқтисодиётимизни, таълим тизимини издан чиқарди.
Бугун пахтачиликда бозор иқтисодиёти тамойиллари жорий этилиб, мажбурий меҳнатга ва болалар меҳнатига чек қўйилди. Ўқитувчи мактабга, шифокор шифохонага қайтди. Ўзбекистон халқаро “қора рўйхатлар”дан чиқарилди.
Сиёсий мустақиллик замирида энг аввало иқтисодий мустақиллик ётиши ҳеч кимга сир эмас. Меҳнат ва машаққатлар билан бу асос мустаҳкамланиб бормоқда. Сўнгги 6 йилда юртимизда ялпи ички маҳсулот ҳажми 1,5 мартадан зиёд, тадбиркорлик субъектлари сони 2 карра кўпайгани, саноатдаги ўсиш 40 фоиздан ошгани буни яққол тасдиқлайди.
– Лекин биз бугун билан кечаги кунни эмас, бугун билан эртанги кунни таққослашимиз, ишимизни шу асосда ташкил этишимиз керак. Зеро, келажак бугун биз ташлаётган қадамлардан бошланади, – деди Президент.
Мамлакатимиз интилаётган тараққиётнинг асоси таълим экани таъкидланиб, бу соҳада қилинаётган ишлар қайд этилди.
– Агар 3 минг йиллик тарихимизга назар ташлайдиган бўлсак, ота-боболаримиз асрлар мобайнида дунё тамаддунига нафақат жисмоний, балки интеллектуал меҳнати билан улкан ҳисса қўшганига гувоҳ бўламиз. Биз жаҳонга фақат хомашё эмас, аввало илм-маърифат, маънавий бойлик етказиб берган не-не улуғ зотларнинг авлодимиз. Ҳеч шубҳасиз, уларга хос бўлган буюк фазилатлар, улар яратган шонли анъаналар бугун ҳам бизнинг қалбимизда, онгимизда, ҳаётимизда яшамоқда. Мен ишонаман, биз бу тарихий йўлни муносиб давом эттиришга ҳар томонлама қодирмиз, – дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Давлат раҳбари ўз нутқида бугун мамлакатимиз олдида турган муҳим масалаларга жамоатчилик эътиборини тортди. Экологияни асраш, сув, энергия ва бошқа табиий ресурсларни тежайдиган иқтисодиётга тезроқ ўтиш, инновацион ишлаб чиқариш корхоналарини барпо этиш вазифаси долзарб экани қайд этилди.
– Ҳеч қачон унутмаслигимиз лозимки, табиий ресурслар – бу келажак авлодларимизга ҳам тегишли бўлган бойликдир. Шу боис, улардан нафақат бугунги, балки эртанги кунимизни ҳам ўйлаб, оқилона фойдаланишимиз шарт, – деди мамлакатимиз етакчиси.
Яна бир муҳим вазифа – жамият ҳаётининг барча соҳаларида аёллар учун тенг имкониятлар яратиш экани таъкидланди. Бу ҳақда гапирар экан, Президент маърифатпарвар бобомиз Абдурауф Фитратнинг “хотин-қизлар – бу “миллат оналаридир” деган сўзларини ёдга олди.
Инсоният охирги йилларда қаттиқ синовлар билан юзма-юз келгани, бунда иродаси мустаҳкам ва бирлашган халқлар барқарор ривожланиши таъкидланди.
– Ўзбекистоннинг ҳар бир фарзанди халқимизнинг бирдамлиги, мамлакат яхлитлиги учун курашиб яшашни ўз ҳаётининг маъноси деб билмоғи керак! Биз бир бўлсак – ягона халқмиз, бирлашсак – ватанмиз, – деди Президент.
Халқимиз ҳамиша тинчлик тарафдори бўлиб келгани, олис ва яқин мамлакатлар билан дўстлик ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик алоқалари ривожлантирилишига урғу берилди.
Олдиндаги вазифалар қанчалик улкан ва мураккаб бўлмасин, уларни элимиз биргаликда ҳал этишга қодир экани таъкидланди.
– Тарихдан маълум: вақтни – имкониятга, имкониятни – ютуққа, ютуқни тараққиёт пойдеворига айлантира олган халқ – буюк халқдир. Бугун меҳнаткаш, мард ва олижаноб, меҳр-оқибатли элимиз айни шундай халқ бўлиб майдонга чиқмоқда, – деди давлатимиз раҳбари.
Президентимиз бу йўлда фидокорона меҳнат қилиб келаётган юртдошларимизга, бутун халқимизга миннатдорлик билдирди.
– Барча ютуқ ва ғалабаларимизнинг ижодкори ва бунёдкори бўлган халқимиз ҳамиша омон бўлсин! Гўзал юртимизда тинчлик ва осойишталик бардавом бўлсин! Жонажон Ватанимизга кўз тегмасин! Мустақиллигимиз абадий бўлсин, – дея сўзини якунлади Президент.
Байрам катта концерт дастури билан давом этди. Унда эрксевар аждодларимиз орзуси, бугунги озодлик шукуҳи, халқимизнинг келажакка ишончи ва умидлари ифодаланди. Мамлакатимиз тинчлиги йўлида ҳалок бўлган мард ўғлонлар хотираси ёдга олинди. Мумтоз куй-қўшиқларда халқимизнинг бой санъати ва қадриятлари, фольклор-этнографик жамоаларнинг чиқишларида Ўзбекистон турли маданиятларни бирлаштирган макон экани ёрқин намоён бўлди.

В городе Ташкенте 31 августа состоялись торжества по случаю тридцать второй годовщины государственной независимости Республики Узбекистан.
В мероприятии принял участие Президент Шавкат Мирзиёев. Глава государства поздравил наш народ с этим знаменательным событием.
Лидер нашей страны отметил, что за прошедшее время Узбекистан, закалившись в испытаниях на пройденном пути и приобретя необходимый опыт, сформировался как суверенное государство, имеющее собственные конкретные цели, курс и позицию.
– Ваш, дорогие мои, каждодневный труд, наполненный любовью и преданностью Родине, служит дальнейшему укреплению независимости Узбекистана. В этом смысле будет правильным сказать, что праздник независимости – наш общий праздник, а независимый Узбекистан – наша общая гордость и честь, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Конечно, путь нашего народа к суверенитету, нынешнему благоденствию был нелегок. Политические и просветительские устремления наших предков в этом направлении набирали силу на протяжении последних полутора столетий. Были репрессированы герои нации, стремившиеся к свободе. Благодаря независимости их доброе имя восстанавливается.
До независимости земля, сила, весь потенциал нашего народа были поставлены на службу сельского хозяйства. Слово «узбек» ассоциировалось лишь с теми, кто днем и ночью трудится на хлопковых полях. Хлопковая политика иссушила Арал, привела к кризису нашу экосистему, вывела из строя нашу экономику, систему образования.
Сегодня в хлопководстве внедрены принципы рыночной экономики, искоренены принудительный и детский труд. Учитель вернулся в школу, врач – в больницу, Узбекистан исключен из международных «черных списков».
Ни для кого не секрет, что в основе политической независимости лежит прежде всего экономическая независимость. Прочным фундаментом для ее укрепления служат осуществленная за последние годы масштабная работа и достигнутые результаты. Наглядным подтверждением является то, что за последние шесть лет в стране объем валового внутреннего продукта вырос более чем в 1,5 раза, количество субъектов предпринимательства – в 2 раза, промышленный рост превысил 40 процентов.
– Однако нам нужно сравнивать сегодняшний день не со вчерашним, а с завтрашним днем, и организовать работу исходя из этого. Ведь будущее начинается с шагов, которые мы предпринимаем сейчас, – сказал Президент.
Подчеркнуто, что основой прогресса служит образование, отмечена проделанная работа в этой сфере.
– Трехтысячелетняя история нашей государственности свидетельствует о том, что наши предки всегда вносили огромный вклад в развитие мировой цивилизации не только своим физическим трудом, но и интеллектуальной деятельностью.
Мы являемся потомками великих личностей, обогативших мир не только материальными ресурсами, но прежде всего плодами науки, просвещения, духовными ценностями. Несомненно, присущие им высокие качества, созданные ими славные традиции и сегодня живут в наших сердцах, сознании, присутствуют в нашей повседневной жизни.
И я убежден, что мы способны достойно продолжить этот исторический путь, – отметил глава государства.
В своем выступлении Президент обратил внимание общественности на важных задачах, стоящих перед нашей страной сегодня. Это проблемы экологии, ускоренный переход к экономике, бережной к воде, энергии и другим природным ресурсам, создание инновационных производственных предприятий.
– Мы никогда не должны забывать о том, что природные ресурсы – это богатство, принадлежащее будущим поколениям. Поэтому нам нужно использовать их разумно, думая не только о сегодняшнем, но и о завтрашнем дне, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Еще одной нашей важной задачей является создание для женщин равных возможностей во всех сферах жизни общества. Говоря об этом, Президент привел слова великого предка-просветителя Абдурауфа Фитрата: «Женщины – это матери нации».
Отмечалось, что человечество в последние годы столкнулось с тяжелыми испытаниями, и устойчиво развиваться в таких условиях могут народы сплоченные, обладающие прочной волей.
– Каждый гражданин Узбекистана должен считать своим жизненным долгом обеспечение единства нашего народа, целостности страны. Только сплоченные – мы единый народ, только вместе – мы сильная страна! – сказал Президент.
Руководитель Узбекистана подчеркнул, что наш миролюбивый народ будет развивать отношения дружбы и взаимовыгодного сотрудничества с государствами ближнего и дальнего зарубежья.
Отмечалось, что какими бы важными и сложными ни были предстоящие задачи, у всех нас вместе достаточно сил и возможностей для их решения.
– Как свидетельствует история, народ, который сумел превратить время – в возможность, возможность – в успех, а успех – в фундамент развития, это – великий народ. Сегодня наш трудолюбивый, мужественный и благородный народ проявляет именно такие качества, – сказал глава государства.
Президент выразил благодарность всем соотечественникам, всему нашему народу, который самоотверженно трудится на этом пути.
– Да здравствует наш народ – созидатель всех наших достижений! Пусть в нашей прекрасной стране всегда царят мир и спокойствие! Пусть Всевышний всегда оберегает нашу Родину! Пусть вечной будет наша независимость! – этими словами завершил Президент свое выступление.
Праздник продолжился грандиозной концертной программой. В ней нашли отражение мечты наших предков о свободе, чувство счастья приобретения независимости, уверенное движение в будущее и надежды нашего народа. Почтена память отважных сынов, погибших во имя мирной жизни страны. В классических песнях и мелодиях ярко проявились богатое искусство и ценности нашего народа, в выступлениях фольклорно-этнографических коллективов – уникальная синергия различных культур в Узбекистане.