Фарғона вилоятида имконияти чекланган, уй-жойга муҳтож оилаларга янги уйлар калити тантанали равишда топширилди.
Мамлакатимизда кучли ижтимоий ҳимоя, кам таъминланган оилалар ва ногиронларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Давлатимиз раҳбарининг ислоҳотлар жараёнини янада жадаллаштириш, одамларнинг эзгу орзу-мақсадларини рўёбга чиқариш, жамият ҳаётининг барча жабҳаларида туб ижобий ўзгаришларга эришиш борасидаги ташаббуслари халқимиз томонидан кенг қўллаб-қувватланмоқда. 2019 йил мамлакатимизда Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили, деб эълон қилиниши бу эзгу ишларни янада кенгайтиришга хизмат қилади.
Янги йил байрами арафасида бир гуруҳ имконияти чекланган фуқароларга Фарғона туманидаги “Миндонобод” массивида бунёд этилган замонавий уйлар совға қилингани улар учун чинакам туҳфа бўлди. Марғилон, Қувасой шаҳарлари, Тошлоқ, Қўштепа ва Фарғона туманларида истиқомат қилувчи кам таъминланган, оғир турмуш шароитида яшаётган, ногиронлиги бўлган 105 оиланинг қувончи чексиз.
Қувасой шаҳридаги “Юқори Муайн” маҳалла фуқаролар йиғинида яшовчи Муҳаббатхон Дадажонова ана шулардан бири. Фарзанди Турсуной II гуруҳ ногирони бўлиб, парваришга муҳтож. Опа беш фарзанди ва неваралари билан битта уйда яшаб келаётган эди. Давлатимиз ғамхўрлиги билан у ўз уйига эга бўлди.
– Байрам арафасида бу биз учун жуда катта совға бўлди, севинчимни сўз билан ифодалаб беролмайман, – дейди М.Дадажонова. – Президентимиздан бир умр миннатдормиз. Уч хонали уй беришди. Кеча давлатимиз раҳбарининг Олий Мажлисга Мурожаатномасини телевизор орқали кўриб, умрини ногирон фарзанд парваришига бағишлаган оналар учун алоҳида ижтимоий нафақа тури жорий этилиши ҳақидаги гапни эшитиб, рости, йиғлаб юбордим. Бу биз каби оналарнинг адоғи йўқ дарди эди.
Марғилон шаҳар хотин-қизлар қўмитаси раиси Дилноза Эргашеванинг айтишича, шаҳарда 378 нафар оғир турмуш шароитида яшаётган хотин-қиз рўйхатга олинган. Уларни уй-жой билан таъминлаш, ишга жойлаштириш борасида муайян ишлар олиб борилмоқда. 10 нафар оилага мазкур янги уй-жойлардан берилгани ҳам барчани мамнун қилди.

В Ферганской области нуждающимся в жилье семьям, лицам с ограниченными возможностями в торжественной обстановке вручили ключи от новых домов.
В нашей стране особое внимание уделяется всесторонней поддержке малообеспеченных семей и инвалидов, их социальной защите. Инициативы главы государства по дальнейшему ускорению процессов реформирования, содействию людям в осуществлении их целей, достижению положительных изменений во всех сферах общественной жизни находят широкую поддержку со стороны народа. Объявление 2019 года Годом активных инвестиций и социального развития также будет служить дальнейшему расширению работ, проводимых в этом направлении.
Накануне Нового года вручение ключей от новых современных домов, возведенных на массиве "Миндонобод" Ферганского района, группе граждан с ограниченными возможностями стало для них настоящим праздничным подарком. 105 социально нуждающихся семей, проживавших в городах Маргилане и Кувасае, Ташлакском, Куштепинском и Ферганском районах, получили хороший подарок к Новому году и их радость была безгранична.
Одна из них Мухаббатхон Дадажонова, проживавшая в сходе граждан махалли "Юкори Муайн" города Кувасая. Ее дочь Турсуной, инвалид II группы, нуждается в уходе. Мать, ее пятеро детей и внуки проживали в одном доме. Благодаря вниманию, проявленному со стороны государства, теперь у нее отдельный дом.
– Накануне новогодних праздников это стало для нас большим подарком, нашу радость не выразить словами, – говорит М.Дадажонова. – Мы всю жизнь будем благодарны нашему Президенту. Мы получили трехкомнатный дом. Вчера по телевизору слушала Послание Президента Олий Мажлису и расплакалась после его слов о том, что необходимо внедрить социальные пенсии для матерей, посвятивших себя воспитанию детей-инвалидов.
По словам председателя комитета женщин города Маргилана Дилнозы Эргашевой, в городе зарегистрировано 378 женщин с тяжелыми условиями проживания. Ведется постоянная работа по обеспечению их жильем и работой.