Янгиқишлоқда янгиликлар кўп
Қашқадарё вилояти Чироқчи туманидаги Янгиқишлоқ маҳалласи тумандаги обод масканлардан бирига айланиб бормоқда. Боиси ўтган йилда ҳудудда “Обод қишлоқ” доирасида кенг кўламли бунёдкорлик ишлари амалга оширилди.
Маҳалла ҳудудида “Обод қишлоқ” дастури доирасида 5,5 километр йўллар асфальт қилинган бўлса, 4,5 километр йўл бетонлаштирилди ва 6,5 километр тупроқ йўлларга қум-шағал ётқизилди. Бундан ташқари, аҳоли вакилларининг ташаббуси билан “Опен бюджет”дан ютиб олинган лойиҳа доирасида 2,5 километр йўлга асфальт ётқизилди.
Маҳалладаги эскирган симёғочлар ўрнига 309 дона бетон устун ўрнатилиб, 11,5 километр ёпиқ кабель тортилди, 2 та янги трансформатор олиб келинди. Натижада аҳолининг электр таъминоти яхшиланди. Ичимлик суви таъминотини яхшилаш мақсадида 10 километрдан зиёд ичимлик суви тармоғи ҳам тортилди. Дастур доирасида янги қуриб берилган 150 ўринли замонавий боғча маҳалладаги мактабгача ёшдаги болажонларнинг сифатли таълим-тарбия олишига хизмат қилмоқда.
Куни кеча янгидан қуриб фойдаланишга топширилган маҳалла биноси ва тумандаги 58-оилавий поликлиниканинг филиали очилиши маҳалла аҳли учун яна бир туҳфа бўлди.
– Шу кунгача маҳалламизнинг алоҳида биноси йўқ эди. Ижарада турардик, – дейди “Янгиқишлоқ” МФЙ раиси Ғанишер Мўминбоев. – Бу эса аҳолига хизмат кўрсатишда кўпгина ноқулайликларни туғдираётган эди. Маҳаллий бюджет ҳисобидан замонавий маҳалла биноси қуриб берилди. Унда маҳаллада ташкил этилган “еттилик” учун барча шарт-шароит яратилган. Кейинги йиллар маҳалламизда амалга оширилаётган ўзгаришлардан аҳолимиз ҳам жуда мамнун.
Янгиқишлоқликлар шу кунгача маҳалладан 9-10 километр масофада жойлашган 58-оилавий поликлиникага қатнарди. Бу эса ёғингарчилик пайтларида аҳолига ноқулайликлар туғдираётган эди.
Бюджет маблағлари ҳисобидан маҳалла биносининг орқа томонидаги бўш турган бино қайта таъмирланиб, 58-оилавий поликлиниканинг филиалига айлантирилди. Замонавий тиббий жиҳозлар ва учта тибиий бригада билан таъминланди. Бу эса аҳолига тиббий хизмат кўрсатиш сифатининг ошишида муҳим аҳамият касб этади.
– Тиббиёт соҳасига кейинги йилларда қаратилаётган эътибордан тиббиёт ходими сифатида жуда хурсандман, – дейди филиал потранаж ҳамшираси Сарвиноз Нурматова. – Шу соҳада фаолият юритаётганимга ўн йилдан ошди. Дастлаб иш бошлаган йилларимни яхши эслайман. Шароитлар ўзига яраша, дори -дармонлар кам, тиббий ускуналар етишмасди. Борлари ҳам эскирган эди. Ҳудудимиздаги аҳоли, айниқса, ҳомиладор аёлларни фақатгина рўйхатга олиб қўйишдан бошқа ишни қила олмасдик, очиғи. Мана, секин-секин тиббий ускуналар ҳам келди. Дори-дармон захираси ҳам яратилди. Ходимлар қўллаб-қувватланди. Маҳалламизда янги филиал очилди. Замонавий бино, ускуналар, шинам ва ёруғ хоналар, жиҳозлар барча-барчаси ажойиб. Белни боғлаб ишлайдиган, аҳолига хизмат қиладиган пайт келди.
– Набирамни тиббий кўрикка олиб келдим, – дейди Сайёра Худойбердиева. – Шифокорлари жуда хушмуомала экан. Шароитлари ҳам яхши. Илгари оддийгина эмлаш учун ҳам узоқ йўл босиб борардик. Мана маҳалламизнинг ўзида поликлинака очилди. Энди қийналмаймиз. Бундан жуда мамнунмиз. Биз кексаларнинг қўлларимиз доим дуода. Тинчлигимизга, ободлигимизга кўз тегмасин.
Янги қишлоқликларнинг қайси бири билан гаплашманг, шукроналик туйғуларини изҳор қилишади. Яхши-да, обод йўллар ва кўчалар, замонавий боғча ва мактаблар, малакали мутахассис ва тиббий жиҳозлар билан таъминланган поликлиника, фуқароларнинг муаммо ва ташвишларини тингловчи маҳалла фаоллари ва ҳоказо, барча-барчаси маҳалла қиёфасининг тубдан ўзгаришига, аҳоли турмушининг фаровонлашувига хизмат қилмоқда.

Махалля "Янгикишлок" Чиракчинского района Кашкадарьинской области превращается в одну из самых красивых и благоустроенных территорий района. В прошлом году в рамках программы «Благоустроенное село» здесь были проведены масштабные созидательные работы.
Так, было заасфальтировано 5,5 и забетонировано 4,5 километра дорог, уложено песком и гравием 6,5 километра дорог. Кроме того, в рамках проекта «Открытый бюджет» заасфальтирован 2,5-километровый участок.
В махалле установлено 309 новых бетонных столбов, проложено 11,5 километра кабельных коробов, возведены два новых трансформатора. В целях улучшения снабжения питьевой водой проведен более 10-километровый водопровод. В рамках программы также построен современный детский сад на 150 мест.
Еще одним подарком для жителей стало открытие современного здания махалли и филиала семейной поликлиники № 58.
– Раньше мы работали в арендованном помещении, – рассказывает председатель СГМ «Янгикишлок» Ганишер Муминбоев, – Это создавало множество неудобств при оказании услуг населению. Современное здание махалли было построено за счет средств местного бюджета, здесь созданы все необходимые условия для работы “махаллинской семерки”. Наши жители очень довольны изменениями, произошедшими в махалле за последние годы.
До сегодняшнего дня жители махалли “Янгикишлок” посещали расположенную в 9-10 километрах семейную поликлинику № 58. Это доставляло неудобства населению, особенно в ненастные дни.
За счет бюджетных средств пустующее помещение, расположенное в задней части махалли, было отремонтировано и преобразовано в филиал семейной поликлиники №58. Поликлинике было предоставлено современное оборудование и три медицинские бригады. Благодаря этому повысилось качество медицинских услуг, оказываемых местному населению.
– Я очень рада тому вниманию, которое уделяется в нашей стране медицинской сфере, – сказала патронажная медсестра филиала Сарвиноз Нурматова. – Тружусь в этой сфере уже более десяти лет, хорошо помню свои первые годы работы. Условия были плохими, не хватало медикаментов и медицинского оборудования. Постепенно все стало кардинально меняться: нам привезли современное медицинское оборудование, обеспечили запас необходимых медикаментов, стали оказывать всестороннюю поддержку работников сферы. В нашей махалле открылся новый филиал поликлиники, оснащенный всем необходимым, с удобными и светлыми кабинетами. Пришло время усердно работать и служить во благо нашего народа.
– Привела внука на медицинское обследование, – говорит Сайёра Худойбердиева. – Врачи здесь очень вежливые, условия хорошие. Раньше нам приходилось ездить с детьми на большие расстояния, чтобы получить обычную прививку. Теперь в нашей махалле тоже открылась поликлиника, благодаря чему решились многие проблемы. Огромная благодарность нашему государству за внимание и заботу о людях, создаваемые широкие условия и возможности.
Сегодня, с каким бы жителем махалли “Янгикишлок” вы ни поговорили, он выразит свою признательность и удовлетворение. И это неудивительно, ведь благоустроенные дороги и улицы, современные детские сады и школы, поликлиники, оснащенные современным медицинским оборудованием и квалифицированными специалистами, активисты махаллей, выслушивающие и решающие проблемы граждан, – все это служит кардинальному улучшению качества жизни нашего народа.