Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш борасидаги ислоҳотлар, амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари ва йирик лойиҳалар билан танишиш мақсадида 11 январь куни Самарқанд вилоятига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбари 2018 йил 17-18 март кунлари вилоятга ташрифи чоғида кўплаб истиқболли лойиҳалар билан танишган, туман ва шаҳарларда қурилиш-бунёдкорлик ишлари кўламини кенгайтириш, саноат, туризм, қишлоқ хўжалиги, хизмат кўрсатиш ва сервис соҳаларини жадал ривожлантириш, аҳоли учун муносиб турмуш шароити яратиш юзасидан вазифалар белгилаб берган эди.
Ўтган вақт мобайнида мазкур топшириқлар ижроси доирасида муайян ишлар амалга оширилди. Саноат, қишлоқ хўжалиги, хизмат кўрсатиш ва сервис йўналишларида умумий қиймати 1 минг 142 та лойиҳа ишга туширилиб, 10 мингдан ортиқ янги иш ўрни яратилди.
2018 йилда Самарқанд вилоятини ижтимоий-иқтисодий комплекс ривожлантириш дастури доирасида саноат йўналишида жами 88 та лойиҳа амалга оширилиб, 1 триллион 322 миллиард сўмдан инвестициялар ўзлаштирилди. Тўғридан-тўғри инвестициялар ҳажми 58 миллион 267 минг долларни ташкил этди.
Президентимиз Самарқанд вилоятига ташрифини Имом Бухорий мақбарасини зиёрат қилишдан бошлади. Қуръон тиловат қилинди.
Маълумки, 2016 йили Ислом ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 43-сессияси очилиш маросимида давлатимиз раҳбари Имом Бухорий ёдгорлик мажмуаси ёнида илмий-тадқиқот марказини ташкил этиш таклифини илгари сурган эди. Кейинчалик давлатимиз раҳбари ушбу марказ лойиҳаси ва қурилиши билан бир неча бор танишди, муҳим тавсиялар берди. Бугунги кунда қурилиш ва пардозлаш ишлари ниҳоясига етказилди.
Шавкат Мирзиёев ушбу марказда яратилган шароитларни кўздан кечирди.
Марказ Имом Бухорий ва бошқа мутафаккир алломаларимизнинг бебаҳо илмий-маънавий меросини ўрганиш, улар яратган асарларнинг илмий-изоҳли таржима ва қиёсий матнларини нашр этиш, мамлакатимиз ва хорижий давлатлардаги кутубхоналар, архив фондларида сақланаётган қўлёзмаларнинг электрон нусхаларини тўплаш, уларни халқимиз ва жаҳон жамоатчилигига етказиш билан шуғулланади. Бу ерда аждодларимизнинг бой меросини алоҳида-алоҳида ўрганиш, етук мутахассислар тайёрлаш учун барча шароитлар яратилган.
Марказнинг биринчи қаватида музей ташкил этилган. Унда Имом Бухорийнинг ҳаёти, илмий сафарлари акс этган. Музей марказига «Саҳиҳи Бухорий» китобининг қадимий қўлёзма нусхаси қўйилган.
Музей билан танишар экан, Президентимиз бу жой зиёратчиларга Имом Бухорий ҳақида кенг тасаввур беришини, билимини бойитишини таъкидлади.
Дунё харитасида яна бир илмий марказ пайдо бўлди. Бу марказ мамлакатимизга илм, барака олиб келади. Ёшларимизга билим, куч беради. Бу ерда ўқиганлар, зиёратга келганлар катта маънавият, маърифат олади, деди Шавкат Мирзиёев.
Марказ томонидан ўтган вақт мобайнида буюк алломаларимиз меросини ўрганиш, кенг тарғиб қилиш, нуфузли халқаро марказлар билан ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича тизимли чора-тадбирлар амалга оширилди. Европа ва Шарқ мамлакатлари, дунёдаги етакчи ислом тадқиқот марказлари, университетлар билан алоқалар ўрнатилди. Жумладан, Буюк Британиянинг Оксфорд ислом тадқиқотлари маркази, Кембриж университети, “Ал-Фурқон” фонди, Британия музейи, Франциянинг Араб дунёси институти, Франция миллий кутубхонаси ва бошқа илм-фан масканлари билан ҳамкорлик йўлга қўйилди.
Марказ илмий ходимлари томонидан “Имом Бухорий таърифи”, “Алоуддин Усмандий Самарқандий ҳаёти ва илмий мероси”, “Лубобул ҳадис" асари каби 17 та китоб нашрга тайёрланди. Хорижий мамлакатларнинг кутубхона фондларида сақланаётган 535 та қўлёзма ва тошбосма асарларнинг электрон нусхалари олинди. Марказда сақланаётган 1 минг 168 асарнинг каталоги тайёрланди.
Давлатимиз раҳбари қўлёзма китобларни авайлаб сақлаш, таржима қилиб халққа етказиш бўйича кўрсатмалар берди.
Имом Бухорий илмий-тадқиқот маркази билан бирга олий диний таълим муассасаси – Ҳадис илми мактаби ҳам бунёд этилган. Шавкат Мирзиёев ушбу мактаб билан ҳам танишди.
Ҳадис илми мактабида ўқиш муддати беш йил. Мактабга араб тилини пухта ўзлаштирган, ҳадисларни ёд олишга салоҳияти бўлган ўрта махсус диний таълим муассасаларининг 10 нафар иқтидорли битирувчиси саралаб олинган. Мактабда ҳадисшунослик фанлари билан бир қаторда Қуръони карим, фиқҳ, ақида, тафсир, ислом тарихи каби фанлар ҳамда хорижий тиллардан чуқур билим берилади.
Буюк аждодларимиз асос солган Ҳадис илми мактаби фаолиятини ташкил қилиш мамлакатимиз маънавий тараққиётининг бугунги босқичида муҳим аҳамият касб этади. Ташкил этилган муассаса олдига ҳадис илмининг илмий-назарий асосларини пухта ўрганиш, хорижий тилларни чуқур ўргатиш, машғулотларни «Устоз – шогирд» анъаналари асосида ташкил этиш, дунёвий давлатда диний қадриятларни асраб-авайлаш, ҳадис илми уламолари асарларининг илмий-изоҳли таржима ва қиёсий матнларини тайёрлаш, ўзбек ва хорижий тилларда нашр этиш, илмий семинарлар, конференциялар ташкил этиш, энг муҳими, «Жаҳолатга қарши – маърифат» шиори асосида муросасизлик, экстремизм ва терроризмнинг ҳар қандай кўринишларига илм-маърифат, юксак одоб-ахлоқ билан қарши туришдек катта вазифалар қўйилган.
Келажакда Ҳадис илми мактаби битирувчилари диний фанлар, хусусан, ҳадис илми соҳасида таълим бериб, диний ташкилотларда имом-хатиб, илмий ходим вазифаларида ишлаши, шунингдек, илмий-тадқиқот марказларида илмий ходим сифатида фаолият олиб бориши кўзда тутилган. Битирувчилар таълимни ўз ихтисослигига кўра, Ўзбекистон халқаро ислом академияси магистратурасида, таянч докторантура ва докторантура босқичларида давом эттириши мумкин.
Президентимиз мактабда ўқитиш услубларини такомиллаштириш, халқаро илмий марказлар билан ҳамкорликни ривожлантириш зарурлигини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев Самарқанд тумани Қорасув массивида қурилаётган замонавий уй-жойларни бориб кўрди.
Президентимиз ҳудудларга ташрифи чоғида энг муҳим ижтимоий-иқтисодий лойиҳалар қатори аҳоли учун қулай турмуш шароити яратиш масаласига алоҳида эътибор қаратади. Самарқанд вилоятида ҳам кейинги йилларда бу борада салмоқли ишлар қилинмоқда.
Жумладан, Самарқанд шаҳри аҳолисининг уй-жойга эҳтиёжи юқорилигини инобатга олиб, 2018 йилги дастурга қўшимча равишда кўп қаватли арзон уйлар қуриш киритилган эди. Шунга мувофиқ, Самарқанд тумани Қорасув массивидан Самарқанд шаҳри учун 50 гектарга яқин ер ажратилиб, кенг кўламли бунёдкорлик-ободонлаштириш ишлари амалга оширилди.
2018 йилнинг ўзида “Ўзшаҳарқурилишинвест” инжиниринг компанияси буюртмаси асосида жами 1 минг 344 хонадондан иборат 7 қаватли 32 та арзон уй барпо этилди. Бундан ташқари, “Қишлоқ қурилиш инвест” инжиниринг компанияси томонидан Мудофаа, Ички ишлар, Фавқулодда вазиятлар вазирликлари, Миллий гвардия хизматчилари ва ёш оилаларга мўлжалланган 5 қаватли 12 та турар жой қуриб, фойдаланишга топширилди. Шу билан бирга, ҳудудда хусусий боғча, ички ишлар бўлими биноси, савдо ва маиший хизмат мажмуаси, “Регистон” супермаркети қуриб битказилди. 540 ўринли мактаб қурилиши якунланмоқда.
Шу тариқа бу ерда қисқа фурсатда замонавий массив қад ростлади. Янги уйларда одамларнинг ҳаётдан рози бўлиб яшаши учун барча қулайликлар эътиборга олинган. Ҳар бир хонадон индивидуал иситиш қозонлари билан таъминланган. Уйлар олдида болалар ўйин майдончалари барпо этилган.
Давлатимиз раҳбари Жасур Турсунқулов ва Жамшид Каттақуловлар оилалари кўчиб ўтган хонадонларни кириб кўрди, уй соҳиблари билан суҳбатлашди.
Шу ерда Қорасув массивида 2019 йилда фойдаланишга топшириладиган уйлар, жумладан, “Агромир билдингс” компанияси томонидан Туркиянинг замонавий технологияси асосида монолит усулида барпо этилаётган 16 қаватли турар жойлар, коммунал соҳа инфратузилма объектларининг лойиҳа кўринишидаги тақдимотлари ўтказилди.
Янги массивда “Ўзшаҳарқурилишинвест” инжиниринг компанияси томонидан 12 та, “Қишлоқ қурилиш инвест” инжиниринг компанияси томонидан 7 та уй қурилиши жадал олиб борилмоқда.
Президентимиз турар жойлар қурилишининг одамлар ҳаётидаги, ҳудуд инфратузилмасидаги аҳамияти ҳақида тўхталди.
Самарқанд туризм маркази бўлиши керак. Шунинг учун бу ерда кўп қаватли уйлар қурилишини кўпайтирамиз. Шаҳарда энг замонавий талабларга жавоб берадиган уйлар қуриб, аҳолини таъминлаймиз. Уйларни қуришдан олдин унинг эгаси, қайси қаватда, неча хонали уйда яшашигача аниқ бўлиши лозим, деди давлатимиз раҳбари.
Самарқанд сейсмик жиҳатдан қулай ҳудудда жойлашгани боис келажакда Каттақўрғон, Ургут, Пахтачи, Нарпай, Қўшработ туманлари марказларида ҳам кўп қаватли уйлар қурилиши зарурлиги таъкидланди.
Мамлакатимизда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, жумладан, ёғ-мой маҳсулотлари ишлаб чиқаришни кенгайтириш, тармоқ корхоналарида замонавий технологияларни жорий этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Тойлоқ туманидаги қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш, ўсимлик ёғи ишлаб чиқариш ва қадоқлашга ихтисослаштирилган “Pet Agro Oil” қўшма корхонаси 2017 йилда Шимолий Ирландиянинг “Nortec Estate LLP” компанияси ҳамда Ўзбекистоннинг “Tony Green” фирмаси томонидан ташкил этилган.
Айни пайтда корхона фаолиятини кенгайтириш борасида изчил ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, Италия, Австрия, Туркия, Швейцария, Ҳиндистон, Болгария ва Хитойдан 7 миллион долларга замонавий технологиялар келтириб ўрнатилди.
Корхона тўлиқ қувват билан иш бошлагач, 800 кишининг бандлиги таъминланади. Кунига 350 тонна ўсимлик ёғи, 3 минг тонна томат пастаси, 2 минг 500 тонна олма концентрати ишлаб чиқарилади.
Шу ерда Самарқанд вилоятига бириктирилган Ўзбекистон Республикасининг Туркия, Хитой ва Испания давлатларидаги элчихоналари ҳамда Афина шаҳридаги Бош консуллиги кўмагида амалга ошириладиган лойиҳалар, вилоятда интенсив боғлар, пахта-тўқимачилик кластерлари ташкил этиш, сув тежайдиган технологиялар, паррандачиликни ривожлантириш, хорижий инвестицияларни жалб қилиш ишлари тақдимотлари ўтказилди.
Давлатимиз раҳбарига Хитойнинг “Henan Wanbang Selected Supply Chain Management Co.LTD” компанияси томонидан чорвачилик кластери қуриш лойиҳаси, Булунғур, Жомбой ва Пайариқ туманларида чорвачилик кластерига танланган ер майдонлари, аҳоли томорқасидан самарали фойдаланиш ва “Томорқа хизмати” МЧЖ фаолиятини кенгайтириш вазифалари ҳақида маълумот берилди.
Самарқанд туманидаги “Afrosiyob Parranda” МЧЖ Самарқанд, Тошкент, Андижон ва Сурхондарё вилоятларида омихта ем ҳамда премикс ишлаб чиқаришни йўлга қўйишни режалаштирган. Сурхондарёда 2019 йилнинг тўртинчи чорагида 6,6 миллион евро эвазига йилига 50 минг тонна омихта ем тайёрлайдиган корхона барпо этилади.
Президентимиз Туркиядаги элчихона томонидан қишлоқ хўжалиги учун дори воситалари ва ўғитлар, томчилатиб суғориш ускуналари, трактор, полипропилендан ип-калава, сендвич панель ишлаб чиқариш, Самарқанд шаҳрида 130 ўринли меҳмонхона қуриш лойиҳалари билан танишди.
Испания қироллигидаги элчихона вилоятда замонавий қурилиш материаллари, иссиқхона қуриш учун асбоб-ускуналар ишлаб чиқариш, пахта учун томчилатиб суғориш тизимини жорий этиш ҳамда қишлоқ хўжалиги экинлари уруғини тайёрлаш заводи қуриш лойиҳаларини амалга оширади.
Шавкат Мирзиёев ушбу лойиҳаларнинг асоси, самарадорлиги билан қизиқди. Улар юзасидан тегишли кўрсатмалар бериб, хорижий тажрибани ўрганиш, керак бўлса, чет элдан консультантлар жалб этиш зарурлигини таъкидлади.
Самарқанд вилоятида 37 минг гектардан зиёд лалми ер майдонларидан фойдаланилмаётгани, уларни ишга солиб, аҳолини иш ва арзон маҳсулотлар билан таъминлаш мумкинлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари Самарқанд шаҳрининг Университет хиёбонида қурилаётган Конфуций майдонида амалга оширилган бунёдкорлик ишлари билан танишди.
Конфуций эрамиздан олдинги 551 йилда туғилган. Хитой маданияти асосларининг яратилиш даврини бошлаб берган. Конфуций таълимоти асосчиси, сиёсий арбоб сифатида танилган.
2014 йилда Шанхай хорижий тиллар университети ва Самарқанд давлат чет тиллар институти ўртасида имзоланган ўзаро ҳамкорлик шартномасига мувофиқ, чет тиллар институти қошида Конфуций институти ташкил этилган эди.
Президентимизнинг аввалги ташрифи чоғида берилган топшириқларга мувофиқ, Самарқанд давлат университети ёнида буюк мутафаккир Конфуций ҳайкали ўрнатилди. Ҳайкал атрофидаги майдонда қадимги Хитой анъаналарига хос айвонлар барпо этилди.
Самарқанд давлат университетига қарашли 9 қаватли ўқув ва маъмурий бинода қурилиш ишлари амалга оширилиб, унинг ҳар бир қавати ривожланган мамлакатларнинг нуфузли олий таълим муассасалари андозаларига мослаштирилди.
Бу ерда халқаро таълим дастурлари маркази ташкил этилмоқда. Унда Хитой, Жанубий Корея, Япония, Ҳиндистон ва Европа Иттифоқи давлатлари университетларидаги энг яхши тажрибалар ўрганилади. Мамлакатимиз тармоқлари учун зарур малакали мутахассислар тайёрланади. Талабалар икки йил ушбу марказда таълим олса, кейин хорижда ўқишни давом эттиради.
Президентимиз марказ лойиҳаси билан танишиб, мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.
Шу ерда Самарқандда туризмни ривожлантириш, конгресс-холл ва меҳмонхоналар қуришга оид ва бошқа лойиҳалар намойиш этилди.
Ўн тўрт гектардан зиёд майдонда бунёд этиладиган конгресс-холлда йирик халқаро анжуманлар ўтказиш учун барча шароит яратилади. Унинг атрофида беш юлдузли иккита замонавий меҳмонхона, бизнес марказлар ва бошқа объектлар қурилади.
Бугунги кунда Самарқанд вилоятида 540 дан зиёд туристик объект, 119 та меҳмонхона, 23 та уй меҳмонхона, 127 та туроператор фаолият кўрсатмоқда. Ўтган йили вилоятга 2 миллион 400 мингдан зиёд маҳаллий ва хорижлик сайёҳ ташриф буюрган. Айни пайтда вилоят туризм салоҳиятини янада ривожлантириш бўйича қатор ишлар амалга оширилмоқда. Индонезиянинг «Sahid group» компанияси билан ҳамкорликда иккита замонавий меҳмонхона қурилмоқда. Ургут, Самарқанд, Нуробод каби қатор туманларда янги туристик маршрутлар ташкил этиш ишлари бошланган.
Давлатимиз раҳбарига туризмни ривожлантириш бўйича “Smart Chain” компанияси томонидан “Nazzar” инновацион иловаси ҳақида маълумот берилди. Ушбу инновацион илова исталган материални тўлдирилган воқелик элементлари билан бойитиши мумкин. Смартфон “Nazzar” белгисига йўналтирилса, мобиль қурилма экранида реал объектнинг тасвири чиқиб, у турли эффектлар билан тўлдирилади.
“Smart Chain” компанияси мутахассислари таклиф этаётган инновацион иловалар орқали мамлакатимизнинг сайёҳлик салоҳиятини кенг тарғиб қилиш ҳамда тарихий обидалар ва музейларни ёшлар ўртасида янада оммалаштириш мумкин. Ушбу карточкаларга смартфонни яқинлаштириш орқали тарихий объектларни “гавдалантириш”, лавҳа фонида аудиоматнни эшитиш ёки уни 3D реаллигида томоша қилиш имконияти мавжуд. Президент мамлакатимиз туризм салоҳиятини янада ривожлантриш учун, аввало, малакали мутахассислар тайёрлаш зарурлигини қайд этди. Мутасаддиларга туризм ривожланган мамлакатлар тажрибасини ўрганиш, Самарқанддаги “Ипак йўли” туризм халқаро университети фаолиятини янада кучайтириш бўйича топшириқлар берди.
Шу куни Самарқанд шаҳрида халқ депутатлари вилоят Кенгашининг навбатдан ташқари сессияси бўлиб ўтди.
Сессияда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев юртимиз равнақи йўлида фидокорона меҳнат қилаётган Самарқанд аҳлига чуқур ҳурматини билдириб, иқтисодий-ижтимоий соҳаларни ривожлантириш, халқимиз ҳаётини яхшилаш бўйича вилоятда ҳам кўп ишлар қилинаётганини таъкидлади.
Жумладан, «Обод қишлоқ», «Обод маҳалла» дастурлари доирасида 29 та қишлоқ, 4 та маҳаллада қарийб 200 миллиард сўмлик қурилиш ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилган. Ўтган йили 1 минг 500 квартирали 36 та кўп қаватли уй, 2 минг 349 та арзон уй-жой барпо этилиб, эгаларига топширилган. 60 га яқин давлат болалар боғчаси қурилиб, 356 та хусусий мактабгача таълим муассасаси ташкил этилган. Соғлиқни сақлаш, хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш, коммунал тармоқларни реконструкция қилиш бўйича ҳам аниқ манзилли ишлар бажарилган.
Давлатимиз раҳбари Германиянинг етакчи университетлари билан ҳамкорлик ўрнатиб, Самарқандда «рақамли иқтисодиёт» учун кадрлар тайёрлашни йўлга қўйиш бўйича кўрсатма берди.
Сессияда ташкилий масала кўрилди. Президент Шавкат Мирзиёевнинг тавсиясига биноан Самарқанд вилояти ҳокими вазифасини вақтинча бажариб келаётган Эркинжон Турдимов Самарқанд вилоятининг ҳокими этиб тасдиқланди.
Сўзга чиққанлар Президентимиз томонидан Самарқанд вилоятини жадал ривожлантириш бўйича белгилаб берилган вазифаларни бажариш йўлида бор куч ва имкониятларини сафарбар этишини таъкидладилар.
Вилоят иқтисодиётини ривожлантириш, инвестиция жараёнини фаоллаштириб, янги корхоналар қуриш ва иш ўринларини кўпайтириш энг муҳим ва устувор йўналиш ҳисобланади. Ўтган йили вилоятда 448 та объект ишга туширилган. Лекин Самарқанддек катта салоҳиятга эга ҳудуд учун бу етарли эмас, деди Шавкат Мирзиёев.
Шу мақсадда 2019-2020 йилларда амалга ошириладиган 968 та инвестиция лойиҳаси шакллантирилгани, хорижий давлатлар билан ҳамкорликда йирик саноат корхоналари ташкил этилиши маълум қилинди.
Самарқанднинг туризм салоҳиятидан фойдаланиш, қишлоқ хўжалигини диверсификация қилиш, тадбиркорликни ривожлантириш бўйича топшириқлар берилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев для ознакомления с ходом реформ по социально-экономическому развитию регионов, осуществляемой созидательной работой и крупными проектами 11 января посетил Самаркандскую область.
Глава нашего государства в ходе поездки в область 17-18 марта 2018 года ознакомился со множеством перспективных проектов, определил задачи по расширению масштаба созидательной работы в районах и городах, динамичному развитию промышленности, туризма, сельского хозяйства, сферы услуг и сервиса, созданию достойных условий для жизни населения.
За минувший период во исполнение данных поручений проделана конкретная работа. В сферах промышленности, сельского хозяйства, оказания услуг реализовано 1 142 проекта и создано более 10 тысяч новых рабочих мест.
В рамках программы комплексного социально-экономического развития области реализовано 88 проектов в промышленности и освоено более 1,3 триллиона сумов инвестиций. Объем прямых инвестиций составил свыше 58 миллионов долларов.
Президент Шавкат Мирзиёев начал нынешнюю поездку в область с посещения мавзолея Имама Бухари. Были прочитаны молитвы из Корана.
Как известно, предложение создать при мемориальном комплексе Имама Бухари научно-исследовательский центр Шавкат Мирзиёев выдвинул в 2016 году на 43-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества в Ташкенте. Президент не раз знакомился с проектом и ходом строительства этого центра, давал свои ценные рекомендации. Сегодня строительные и отделочные работы здесь завершены.
Глава государства ознакомился с условиями, созданными в центре.
Центр будет заниматься изучением научно-духовного наследия Имама Бухари и других ученых и мыслителей, изданием научных переводов и комментариев созданных ими произведений, созданием электронных копий рукописей, хранящихся в библиотеках, архивных фондах страны и за рубежом, доведением их до нашего народа и мирового сообщества. Здесь созданы все необходимые условия для изучения богатого наследия наших предков, подготовки высококвалифицированных специалистов.
На первом этаже центра организован музей. Он рассказывает о жизни, научных поездках Имама Бухари. В центре музея расположена древняя копия рукописи книги «Сахихи Бухорий».
В ходе ознакомления с музеем Президент отметил, что это место даст посетителям широкое представление и обогатит их познания не только об Имаме Бухари, но и исламской религии в целом.
На карте мира появился еще один центр науки. Он будет способствовать дальнейшему развитию науки в нашей стране, принесет огромную пользу. Придаст молодежи знания и силу. Здесь учащиеся и посетители получат огромную духовную пищу, извлекут уроки просветительства, сказал Шавкат Мирзиёев.
Центром осуществлена системная работа по изучению, широкой пропаганде наследия наших великих предков, налаживанию сотрудничества с престижными международными центрами. Установлены связи со странами Европы и Востока, ведущими центрами исламских исследований и университетами мира, в том числе с Оксфордским центром исламских исследований, Кембриджским университетом, фондом “Аль-Фуркан” Великобритании, Британским музеем, Институтом арабского мира, Национальной библиотекой Франции и другими очагами науки.
Научными работниками центра подготовлены к изданию 17 книг, таких как “Имам Бухари”, “Жизнь и научное наследие Алоуддина Усманди Самарканди”, “Лубобул хадис”.
Созданы электронные копии хранящихся в библиотечных фондах зарубежных стран 535 рукописей и литографических произведений. Подготовлен каталог хранящихся в центре 1 168 произведений.
Глава государства дал указания по бережному хранению рукописей, их переводу и доведению до народа.
Вместе с научно-исследовательским центром Имама Бухари было построено высшее религиозное учебное заведение – Школа хадиса. Шавкат Мирзиёев также осмотрел эту школу.
Срок учебы в Школе хадиса составляет пять лет. Для обучения в школе отобраны 10 одаренных выпускников средних специальных религиозных учебных заведений, которые в совершенстве владеют арабским языком.
В школе наряду с наукой о хадисах учащиеся будут обучаться наукам о священном Коране, фикхе, тафсире, истории ислама, а также иностранным языкам.
Организация деятельности школы в сфере науки о хадисах, основу которой заложили наши великие предки, имеет важное значение на нынешнем этапе духовного развития и процветания нашей страны. Перед ней стоят такие огромные задачи, как глубокое изучение научно-теоретических основ науки о хадисах, иностранных языков, организация занятий на основе традиций «Мастер-ученик», бережное сохранение религиозных ценностей в светском государстве, подготовка научно-толковых переводов и сопоставительных текстов произведений хадисоведов, издание их на узбекском и иностранных языках, организация научных семинаров и конференций, а самое главное – противодействие с помощью науки и просветительства, высокой нравственности любым проявлениям нетерпимости, экстремизма и терроризма, основываясь на принципе «Просвещением против невежества».
Предусмотрено, что в будущем выпускники Школы хадиса могут преподавать религиозные науки, в частности науку о хадисах, занимать в религиозных организациях должности имама-хатиба, а также работать в научно-исследовательских центрах. Выпускники могут продолжить учебу по специальности в магистратуре, опорной докторантуре и докторантуре Международной исламской академии Узбекистана.
Президент отметил необходимость совершенствования методов обучения в школе, развития сотрудничества с международными научными центрами.
Шавкат Мирзиёев посетил современный жилой комплекс, возводящийся на массиве Карасу.
В ходе поездок в регионы страны Президент наряду с важнейшими социально-экономическими проектами особое внимание уделяет созданию благоприятных условий для жизни населения. За последние годы и в Самаркандской области осуществляется весомая работа в данном направлении.
В частности, с учетом высокой потребности жителей города Самарканда в жилье в соответствующую программу 2018 года было включено строительство дополнительных доступных многоэтажных домов. В соответствии с этим на массиве Карасу города Самарканда было выделено около 50 гектаров земли, где осуществлена широкомасштабная созидательная и благоустроительная работа.
В одном только 2018 году по заказу инжиниринговой компании “Узшахаркурилишинвест” было возведено 32 семиэтажных доступных дома на 1 тысячу 344 квартиры. Кроме того, инжиниринговой компанией “Кишлок курилиш инвест” сдано в эксплуатацию 12 пятиэтажных домов для сотрудников министерств обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Национальной гвардии и молодых семей.
На массиве были построены частный детский сад, здание отдела внутренних дел, комплекс торговли и бытового обслуживания, супермаркет “Регистон”. Близится к завершению строительство общеобразовательной школы на 540 мест.
Таким образом, здесь в кратчайшие сроки был возведен современный жилой массив. В новых домах предусмотрены все необходимые условия для благополучной жизни людей. Каждая квартира оснащена индивидуальными отопительными котлами. Во дворе сооружены детские игровые площадки.
Глава государства побывал в новых квартирах, где отметили новоселье семьи Жасура Турсункулова и Жамшида Каттакулова, побеседовал с хозяевами.
Здесь также прошли презентации проектов домов, которые будут введены в эксплуатацию на массиве Карасу в 2019 году, в том числе монолитных 16-этажных домов, возводимых на основе современной турецкой технологии компанией “Агромир билдингс”, объектов коммунальной инфраструктуры.
На новом массиве по заказу инжиниринговой компании “Узшахаркурилишинвест” ускоренными темпами ведется строительство 12 домов, по заказу инжиниринговой компании “Кишлок курилиш инвест” – 7 домов.
Президент затронул значение жилищного строительства для улучшения жизни людей, инфраструктуры региона.
Самарканд должен быть центром туризма. Поэтому мы увеличим строительство многоквартирного жилья. Построим в городе дома, отвечающие самым современным требованиям. Перед началом строительства необходимо заранее определить, кто будет покупателем, квартиру на каком этаже и из скольких комнат он намерен приобрести, сказал глава государства.
Область имеет сейсмически благоприятное расположение, поэтому указано на необходимость строительства многоквартирных домов в центрах Каттакурганского, Ургутского, Пахтачинского, Нарпайского, Кошрабатского районов.
В нашей стране уделяется особое внимание обеспечению продовольственной безопасности, в частности, расширению производства масложировой продукции, внедрению современных технологий на предприятиях отрасли.
Совместное предприятие “Pet Agro Oil”, организованное в Тайлакском районе в 2017 году компанией “Nortec Estate LLP” Северной Ирландии и фирмой “Tony Green” нашей страны, занимается переработкой сельскохозяйственной продукции, производством и розливом растительного масла.
Сегодня деятельность предприятия расширяется. Здесь установлены современные технологии из Италии, Австрии, Турции, Швейцарии, Индии, Болгарии и Китая стоимостью 7 миллионов долларов.
После выхода на полную мощность будут обеспечены работой 800 местных жителей, производиться в сутки 350 тонн растительного масла, 3 тысячи тонн томатной пасты, 2,5 тысячи тонн яблочного концентрата.
Здесь представлены проекты, разработанные при содействии закрепленных за Самаркандской областью посольствами нашей страны в Турции, Китае, Испании, а также генеральным консульством в Афинах, по созданию в области интенсивных садов, хлопково-текстильных кластеров, внедрению водосберегающих технологий, развитию птицеводства, привлечению иностранных инвестиций.
Главе государства представлена информация о проектах строительства животноводческого кластера компанией “Henan Wanbang Selected Supply Chain Management Co. LTD” Китая, расширении деятельности ООО “Томорка хизмати”.
ООО “Afrosiyob Parranda” Самаркандского района планирует наладить производство комбикормов и премиксов в Самаркандской, Ташкентской, Андижанской и Сурхандарьинской областях. В Сурхандарье в четвертом квартале 2019 года будет введено в строй предприятие годовой мощностью 50 тысяч тонн комбикорма стоимостью 6,6 миллиона евро.
Президент ознакомился с сформированными посольством в Турции проектами по производству сельскохозяйственных препаратов и удобрений, оборудования капельного орошения, тракторов, полипропиленовой нити, сендвич-панелей, а также строительству гостиницы на 130 мест в городе Самарканде.
При содействии посольства в Испании будут осуществлены проекты по производству современных стройматериалов, оборудования для теплиц, внедрению капельного орошения хлопчатника и строительству завода семян.
Глава государства поинтересовался обоснованностью и эффективностью данных проектов. Дал соответствующие указания, отметил необходимость изучения зарубежного опыта и привлечения консультантов из-за рубежа.
Отмечалось, что в Самаркандской области имеется более 37 тысяч гектаров неиспользуемых богарных земель, задействовав которые, можно обеспечить население работой и недорогой продовольственной продукцией.
Глава государства ознакомился с созидательной работой на площади Конфуция, создаваемой на Университетской аллее города Самарканда.
Конфуций родился в 551 году до нашей эры, заложил основы китайской философии. Является основоположником конфуцианства, прославился как политический деятель.
В 2014 году по соглашению о сотрудничестве между Шанхайским университетом иностранных языков и Самаркандским государственным институтом иностранных языков при последнем был организован Институт Конфуция.
В соответствии с поручениями, данными в ходе предыдущей поездки Президента, у Самаркандского государственного университета установлен памятник великому мыслителю Конфуцию. На площади вокруг памятника возведены беседки в древних китайских традициях.
Девятиэтажный учебно-административный корпус университета прошел реконструкцию и оснащен в соответствии с опытом престижных зарубежных вузов.
Здесь создается центр международных образовательных программ, где будет изучаться лучший опыт университетов Китая, Южной Кореи, Японии, Индии и Европейского Союза, готовиться квалифицированные специалисты. После двух лет обучения в центре студенты могут продолжить получение образования за рубежом.
Глава государства ознакомился с проектом центра и дал соответствующие поручения ответственным лицам.
Здесь же представлены проекты по развитию туризма, строительству конгресс-холла и гостиниц в Самарканде.
В конгресс-холле, строительство которого ведется на площади в более чем 14 гектаров, будут созданы все условия для проведения крупных международных конференций. Рядом с ним будут построены две современные пятизвездочные гостиницы, бизнес-центры и другие объекты.
Сегодня в Самаркандской области имеется более 540 туристических объектов, 119 гостиниц, 23 гостевых дома, действуют 127 туроператоров. В прошлом году область посетили более 2,4 миллиона местных и иностранных туристов.
В настоящее время проводится работа по дальнейшему развитию туристического потенциала региона. В сотрудничестве с компанией «Sahid group» Индонезии ведется строительство двух современных отелей. Организуются новые туристические маршруты в Ургутском, Самаркандском, Нурабадском и других районах.
Главе государства представлено инновационное приложение “Nazzar”, разработанное компанией “Smart Chain”. Данное приложение способно интегрировать на любой носитель элементы дополненной реальности. Если направить смартфон с установленным приложением на специальный знак “Nazzar”, на его экране появится реалистичное изображение объекта.
Предлагаемые специалистами компании “Smart Chain” приложения могут быть полезны для широкой пропаганды туристического потенциала нашей страны, популяризации исторических памятников и музеев среди молодежи. При приближении смартфона статичная картинка на носителе "оживает", можно прослушать сопроводительную аудиозапись, просмотреть объект в трехмерном формате.
Президент отметил, что для дальнейшего развития туризма в нашей стране необходимо подготовить квалифицированных специалистов. Ответственным лицам поручено изучить опыт стран с развитым туризмом, еще более усилить деятельность Международного университета туризма "Шелковый путь" в Самарканде.
В этот же день в городе Самарканде состоялась внеочередная сессия областного Кенгаша народных депутатов.
На сессии Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выразил глубокое уважение жителям области, самоотверженно трудящимся во имя процветания страны, отметил проводимую в регионе масштабную работу по развитию социальной сферы и экономики, улучшению жизни населения.
В частности, в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» в 29 селах и 4 махаллях выполнены строительные и благоустроительные работы почти на 200 миллиардов сумов. В прошлом году построены 36 многоэтажных домов на 1,5 тысячи квартир, 2 тысячи 349 доступных домов. Возведены около 60 государственных детских садов, открыты 356 частных учреждений дошкольного образования. Проделана конкретная работа по развитию здравоохранения, поддержке женщин, реконструкции коммунальных сетей.
Глава государства поручил установить сотрудничество с ведущими университетами Германии и наладить в Самарканде подготовку кадров в области "цифровой экономики".
На сессии рассмотрен организационный вопрос. По представлению Президента Шавката Мирзиёева временно исполняющий обязанности хокима Самаркандской области Эркинжон Турдимов утвержден в должности хокима Самаркандской области.
Выступившие отметили, что приложат все силы и используют все возможности для выполнения поставленных Президентом задач по ускоренному развитию области.
Развитие экономики области, активизация инвестиционного процесса, создание новых предприятий и рабочих мест – важнейшая и самая приоритетная задача. В прошлом году в области введено в строй 448 объектов. Но для такой области с огромным потенциалом, как Самаркандская, этого недостаточно, сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что на 2019-2020 годы сформировано 968 инвестиционных проектов, планируется организовать крупные промышленные предприятия в сотрудничестве с зарубежными странами.
Даны поручения по использованию туристического потенциала региона, диверсификации сельского хозяйства, развитию предпринимательства.