Судя ҳалол бўлса, қарор адолатли бўлади
Олий суд раисининг ўринбосари Х. Тўрахўжаев ва аппарати раҳбари А. Холмахматов Қашқадарё вилояти судларида фаолият юритаётган судья ва суд ходимлар билан учрашув ўтказди.
Йиғилишда судья ва суд ходими, ҳалол, ҳақиқатпарвар, ўзининг шахсий манфаатларини жамоатчилик манфаатлари билан мослаштириб бориши, шунингдек, меҳнатсеварлик, хушмомалалик, адолатлилик каби фазилатларни ўзига сингдириши ва ахлоқий иммунитетини шакллантиришга алоҳида эътибор қаратиши лозимлиги таъкидланди.
Бугун мамлакатимизда судья ва суд ходимлари учун кенг имкониятлар яратиб берилмоқда.  Талаб этиладиган жиҳат эса суд қарорларининг адолатли қабул қилинишига эришиш орқали фуқаролар ва тадбиркорларнинг суд тизимига бўлган ишончини мустаҳкамлаш,  судга мурожаат қилувчиларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини судларда ишончли ҳимоя қилишдан иборатдир.
Қайд этилганидек, жамиятда ижтимоий-маънавий муҳитга салбий таъсир кўрсатадиган коррупциявий омилларга қарши муросасиз курашиш ва жамиятда қонун устуворлигини таъминлашга барча бирдек масъул.  Бу борада эса коррупциянинг келиб чиқишига имкон яратаётган шарт-шароитларни ўз вақтида бартараф этиш муҳим саналади.
Тадбирда сўз олганлар  тизимда коррупциянинг барвақт олдини олишга эътибор қаратишди. Шу билан бирга коррупциясиз жамият қуришда фаол иштирок этиш, коррупцияга қарши курашишда аҳолининг, айниқса, ёшларнинг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини юксалтириш, ҳуқуқий таълим ва тарбияни кучайтириш, жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш, коррупциянинг оқибатларини ҳаётий мисоллар ва таъсирчан воситалар орқали тушунтириш асосий вазифалардан бири эканлиги таъкидланди.

Заместитель председателя Верховного суда Х. Турахужаев и руководитель аппарата А. Холмахматов провели встречу с судьями и работниками судов Кашкадарьинской области.
На встрече отмечалось, что работники судебных органов должны быть честными, обладать такими качествами, как справедливость, трудолюбие, вежливость, уделять больше внимания формированию моральной неприкосновенности.
В нашей стране судьям и работникам судов предоставлены большие возможности. От них требуется лишь одно – надежно защищать права и законные интересы обращающихся в суды граждан и принимать справедливые решения, что обеспечит укрепление доверия граждан к судебной системе.
Подчеркивалось, что все в равной степени несут ответственность за бескомпромиссную борьбу с коррупционными факторами, негативно воздействующими на социальную и моральную среду в обществе, а также за обеспечение верховенства закона.
Выступившие на встрече обратили внимание на важность своевременного выявления случаев коррупции в системе. Вместе с тем отмечалось, что основными задачами являются повышение правового сознания и правовой культуры населения, особенно молодежи, формирование в обществе бескомпромиссного отношения к коррупции, разъяснение последствий этого явления на жизненных примерах и посредством действенных средств.