Наврўз умумхалқ байрами арафасида “Обод ва файзли маҳалла – юрт кўрки” шиори остида ўтган хайрия ҳашарида “Чорвоқ” туристик-рекреацион зонаси ходимлари ҳам фаол иштирок этди.
Бўстонлиқ тумани юқори туристик, табиий имконияти жиҳатидан бошқа ҳудудлардан ажралиб туради. Ҳудудга хорижий ва маҳаллий туристларни жалб қилиш учун қулай шароит мавжуд.
Шу туфайли табиий муҳитни соф ҳолатда сақлаш, унинг обод манзил бўлишини таъминлаш муҳимдир. Ҳашар давомида туман йўллардан фойдаланиш унитар корхонаси билан ҳамкорликда ҳудуддаги асосий автомобиль йўли ёқаларида кенг кўламли ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишлари амалга оширилди.
Хусусан, “Новобод” МФЙ ҳудудининг икки километр асосий йўлига асфальт қопламаси ётқизилди. Бундан ташқари, “Чорвоқ” туристик-рекреацион зонаси дирекцияси халқаро мутахассислар иштирокида Бўстонлиқ ҳудудида мавжуд дам олиш масканлари ва ресторанлар вакиллари учун семинар-тренинг ташкил қилди. Унда туризм соҳасида ўқиётган ва амалиёт ўтаётган талабалар ҳам иштирок этди.
Умуман олганда, бу каби истиқболли ташаббус ва лойиҳалардан кўзланган мақсад ҳудуднинг табиий муҳитини борлигича сақлаш ва тадбиркорлик субъектлари томонидан кўрсатилаётган туристик, меҳмонхона ва транспорт хизматларини кенгайтириш ва сифатини оширишдир.

Благоустраиваются туристические адреса
В благотворительном хашаре, прошедшем в преддверии всенародного праздника Навруз под девизом «Благоустроенная и процветающая махалля – украшение страны», активное участие приняли и сотрудники туристско-рекреационной зоны «Чарвак».
Бостанлыкский район, отличающийся уникальными природными возможностями, обладает высоким туристическим потенциалом. Поэтому очень важно обеспечить сохранение природной среды и благоустройство данной территории.
В ходе хашара совместно с районным унитарным предприятием по эксплуатации дорог были проведены масштабные работы по озеленению и благоустройству вдоль главной автомагистрали. В частности, на двух километрах дороги на территории схода граждан махалли «Новобод» уложили асфальт.
Кроме того, дирекция туристско-рекреационной зоны «Чарвак» совместно с международными специалистами организовала семинар-тренинг для представителей имеющихся в Бостанлыке зон отдыха и ресторанов. В нем также приняли участие студенты, обучающиеся и проходящие практику в сфере туризма.
В общем, целью такого рода перспективных инициатив и проектов являются расширение оказываемых субъектами предпринимательства туристических, гостиничных и транспортных услуг, а также сохранение природной среды территории.