Ўзбекистон ички йўллари цемент-бетон қопламали йўлларга айлантирилади
Осиё тараққиёт банки иштирокида Ўзбекистон ички йўлларни янгича ёндашув ва халқаро стандартларга мослаш учун “Цемент-бетон қопламали ички йўлларни қуриш” лойиҳасини амалга ошириш кўзда тутилган.
Бунинг учун лойиҳа доирасида Қорақалпоғистон республикаси ва вилоятлардаги 86 та туманда, 770 минг нафардан зиёд аҳоли истиқомат қиладиган 272 та маҳалладаги 841 километр йўллар цемент-бетон қоплама билан янгидан қурилади.
Автомобил йўллари қўмитаси маълумотларига кўра, лойиҳанинг умумий қиймати 304,9 миллион АҚШ доллари, шундан, Осиё тараққиёт банки қарз маблағлари – 240,0 миллион АҚШ долларини ташкил этади. Ўзбекистон республикаси Ҳукуматининг улуши – 64,86 миллион АҚШ долларидан иборат.
Мутахассиснинг таъкидлашича, қурилиш ҳамда техник назорат ишлари тўлиқ маҳаллий пудратчилар – хусусий тадбиркорлар ва маҳаллий муҳандислар томонидан амалга оширилади. Йўллар фойдаланишга қабул қилинганидан сўнг, бош пудратчи томонидан 5 йил давомида кафолатли соз ҳолатда сақланади ва эксплуатация қилинади.
“Цемент-бетон қопламали ички йўлларни қуриш” лойиҳаси иккинчи босқичи доирасида Халқ депутатлар Жиззах ва Сирдарё вилоятлари Кенгашларининг қарорига мувофиқ дастлабки манзилли рўйхатлар шакллантирилди. Манзилли рўйхатга кўра, Жиззах вилоятида 83 км, Сирдарё вилоятида 67 км узунликдаги жами 150 км цемент-бетон қопламали ички йўлларни қуриш белгилаб олинди. Шунингдек, ўтган 2023 йил 29 декабрда Ўзбекистон республикаси ва Осиё тараққиёт банки ўртасида лойиҳани молиялаштириш мақсадида 240,0 миллион доллар қийматидаги қарз битими имзоланган.
Лойиҳа 2023 — 2032 йиллар давомида амалга оширилади. Ҳар бир қурилган 1 км йўлда камида 2−10 қаторгача 2 км дарахт экилиши ҳам режалаштирилган.
Кейинги босқичда қурилиши амалга ошириладиган ички йўлларнинг дастлабки рўйхати ва қиймати шакллантирилган. Жумладан, Қорақалпоғистон республикаси – 62 км, Хоразм вилояти – 67 км, Бухоро вилояти – 61 км, Навоий вилояти – 61 км, Самарқанд вилояти – 60 км, Қашқадарё вилояти – 61 км, Сурхондарё вилояти – 65 км, Тошкент вилояти – 59 км, Фарғона вилояти – 62 км, Наманган вилояти – 62 км, Андижон вилояти – 71 км. Ҳаммаси бўлиб, 841 км, шундан мақбуллаштириладиган маблағлар ҳисобидан амалга ошириладиган қўшимча янги лойиҳалар бўйича 110 км узунликдаги маҳаллий ва ички йўллар қурилади.

Внутренние дороги покроют цементом
С участием Азиатского банка развития планируется реализовать проект «Строительство внутренних дорог с цементобетонным покрытием» с целью адаптации внутренних дорог Узбекистана к международным стандартам.
В рамках проекта в Республике Каракалпакстан и 86 районах регионов, где проживают более 770 тысяч человек в 272 махаллях, цементобетонным покрытием покроют 841 километр. Из них 110 км местных и внутренних дорог будет построено на основе дополнительных новых проектов, которые реализуют за счет оптимизированных средств.
По данным Комитета автомобильных дорог, общая стоимость проекта составляет 304,9 миллиона долларов, из которых 240 миллионов долларов - кредитные средства Азиатского банка развития. Заемное соглашение между Узбекистаном и   банком на финансирование проекта было подписано в конце прошлого года.
Строительство и технический надзор будут  осуществлять частные предприниматели и инженеры нашей страны. После ввода дорог в эксплуатацию, главный подрядчик будет обеспечивать их гарантированное обслуживание и эксплуатацию в течение пяти лет.
В соответствии с решением Кенгашей народных депутатов Джизакской и Сырдарьинской областей сформированы предварительные адресные списки в рамках второго этапа данного проекта. Запланировано  покрыть 83 км в Джизакской области и 67 км в Сырдарьинской области.
Проект будет реализован в 2023-2032 годах. Также планируется вдоль дорог посадить   деревья.
В сформированный первоначальный перечень вошли: 62 км в Каракалпакстане, Наманганской и Ферганской областях, 67 км в Хорезмской, по 61 км в Бухарской,  Навоийской и Кашкадарьинской областях, 60 км в Самаркандской,  65 км в Сурхандарьинской, а также  59 км в Ташкентской и 71 км в Андижанской областях.