Сенат Раиси Танзила Норбоева бошчилигидаги республика ишчи гуруҳи хотин-қизлар бандлигини таъминлаш, тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш бўйича ишларнинг бориши билан танишиш ва аҳоли билан бевосита мулоқот қилиш мақсадида ҳудудларга ташриф буюрмоқда.
Яқинда ишчи гуруҳ Олмазор, Янгийўл туманларида бўлиб, айнан шу масалаларга эътибор қаратди. Бевосита мулоқотдан кейин кўплаб хотин-қизлар ишга жойлаштирилди.
Ишчи гуруҳ Чиноз туманида бўлиб, “Бирлик” маҳалла фуқаролар йиғинида хонадонма-хонадон юриб, ишсиз хотин-қизлар, уларнинг бандлигини таъминлашга оид эҳтиёжлари ўрганилди. Уларнинг тадбиркорликка қизиқиши бўйича ўтказилган ўрганишларнинг дастлабки натижалари таҳлил қилинди.
Шу ернинг ўзида 54 нафар аёлнинг бандлиги таъминланди. 11 нафарига кредит ажратилиши ва тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйишига кўмаклашиладиган бўлди.
616 хонадонга эга маҳалланинг драйвери иссиқхона бизнеси бўлиб, 90 фоиздан зиёд хонадон айнан шу йўналиш орқали даромад топади. Ўтган йилда маҳалладаги иссиқхоналарда етиштирилган 30 минг тонна қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспортга чиқарилган.
Маҳалла еттилиги билан кечган суҳбат жараёнида камбағалликни қисқартириш, бунинг учун оилавий тадбиркорлик, томорқачилик, маҳаллада хизмат кўрсатиш соҳаларини янада ривожлантириш, айниқса, хотин-қизлар орасида қўшимча касбларга ўқитиш ва иш билан таъминлаш орқали норасмий бандлик улушини камайтириш масалаларига эътибор қаратилди. Шунингдек, еттиликнинг ўзаро ҳамкорлиги, масалаларни биргаликда бир тизим бўлиб, ҳал этиш юзасидан тавсиялар берилди.
Сенат Раиси нафақат ишга эҳтиёжи бор хотин-қизлар, балки иқтисодий аҳволи яхши, лекин ишлаш истагида бўлган аёлларнинг ҳам бандлигини таъминлаш кераклигини айтиб ўтди. Масалага ҳар бир маҳалланинг ўзига хослиги ва драйвер соҳаларидан келиб чиқиб ёндашиш зарурлигини таъкидлади.
Шу ернинг ўзида хатлов жараёнида аниқланган эҳтиёжманд аёллар билан ҳам мулоқот ўтказилди. Айни пайтда хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш мақсадида уларга яратилаётган шароитлар, таълим олиши, тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйишлари учун яратилган имтиёзлар ҳақида батафсил тушунча берилди. Тикувчилик ҳунари бўлган 9 нафар аёлга ўзини-ўзи иш билан банд қилиб, оиласига қўшимча даромад келтириш имкониятини яратиш мақсадида тикув машиналари тақдим этилди.
Бирлик маҳалласида томорқачилик орқасидан яхшигина даромад кўраётган оилалар хонадонларига ташриф буюрилди. Насибахон Турсунова ўз хонадони ҳовлисидаги 10 сотих майдонда иссиқхона ташкил этиб, биринчи мавсумда бодринг, иккинчи мавсумда эса помидор етиштириб, 140 миллион даромад кўраётганини сўзлаб берди.
Маҳалладаги бошқа бир хонадон соҳибаси Маҳбуба Холиқулова 25 сотих иссиқхонада кўчатчиликни йўлга қўйган бўлиб, бу йил ўртача 500 миллион даромад кўришни режа қилган.
Хонадон эгалари билан суҳбат чоғида маҳаллада томорқасидан етарли фойдалана олмаётган оилаларга ҳам дастлабки босқичда томорқачилик сир-асрорларини ўргатиш, тажрибаларини оммалаштириш юзасидан таклифлар берилди.
“Обиҳаёт” маҳалла фуқаролар йиғини аҳолиси асосан ўз хонадонларида оилавий корхона ташкил этиб, интенсив усулда балиқ етиштириш билан шуғулланади. Сенат Раиси “Арнасой чўртани” ва “Кушфар фиш” оилавий корхоналарини ташкил этган аҳоли хонадонларида бўлди.
Ушбу хонадонлар эгалари балиқни увилдириқ ҳолатидан аҳоли дастурхонига етиб боргунга қадар бўлган жараёнгача етиштиришни йўлга қўйган. Улар билан бўлиб ўтган суҳбат жараёнида фаолиятни кенгайтириш, қўшимча иш ўринлари яратишлари учун имтиёзли банк кредитлари ажратиладиган бўлди.

Работающая женщина вносит вклад не только в семейный бюджет, но и развитие общества
Республиканская рабочая группа во главе с Председателем Сената Олий Мажлиса Танзилой Нарбаевой посещает регионы с целью ознакомления с ходом работы по обеспечению занятости женщин, поддержки предпринимательства и непосредственного общения с населением.
Недавно рабочая группа посетила Алмазарский район Ташкента и Янгиюльский – Ташкентской области и обратила внимание именно на эти вопросы. После прямого диалога многие женщины были трудоустроены.
В ходе подомового обхода в СГМ «Бирлик» проанализированы предварительные результаты проведенных изучений в плане интереса безработных женщин к предпринимательству, возможности обеспечения их занятости. Здесь трудоустроены 54 женщины, 11 из них будет выделен кредит и оказано содействие в налаживании предпринимательской деятельности.
Основным источником дохода махалли, состоящей из 616 домов, является тепличное хозяйство, этим занимаются 90 процентов населения. В прошлом году на экспорт отправлено 30 тысяч тонн сельхозпродукции, выращенной в теплицах.
В ходе беседы с «махаллинской семеркой» обсуждались вопросы сокращения бедности, дальнейшего развития семейного предпринимательства, подсобного хозяйства, сферы оказания услуг в махалле, а также сокращения доли неформальной занятости за счет обучения и трудоустройства, особенно среди женщин. Были также даны рекомендации относительно взаимодействия «семерки» и способов совместного решения проблем в рамках единой системы.
Так, Председатель Сената отметила, что следует обеспечить занятость не только нуждающихся женщин, но и тех, кто желает работать несмотря на стабильность экономического положения. Она также подчеркнула необходимость подхода к этому с учетом особенностей каждой махалли.
Здесь же состоялся диалог с нуждающимися женщинами, выявленными в ходе изучения. Была дана подробная информация о том, что в настоящее время в целях их поддержки созданы необходимые условия, предоставляются льготы для получения образования и организации предпринимательской деятельности. 9 женщинам-швеям для получения дополнительного дохода были вручены швейные машинки, они стали самозанятыми и могут внести вклад в обеспечение своей семьи.
После этого рабочая группа изучила домохозяйства проживающих в махалле Бирлик семей, получающих хороший доход от приусадебного участка. Насибахон Турсунова рассказала, что на 10 сотках земли своего дома организовала теплицу. В первый сезон выращивала огурцы, а во второй – помидоры, получает 140 миллионов сумов дохода.
Другая жительница махалли – Халикулова Махбуба – наладила выращивание саженцев в теплице площадью 25 соток и планирует в этом году получить доход в 500 миллионов сумов.
В ходе беседы с собственниками домов были высказаны предложения по обучению секретам подсобного хозяйства на начальном этапе тех семей, которые не могут в достаточной степени использовать свои приусадебные участки, и распространению их опыта.
Жители СГМ «Обихаёт» района на своих приусадебных участках в основном организуют семейные предприятия и занимаются интенсивным рыбоводством, два из них – «Арнасой чуртани» и «Кушфар фиш» – посетила Председатель Сената.
Владельцы этих хозяйств наладили процесс выращивания рыбы. В ходе беседы с предпринимателями было решено выделить льготные банковские кредиты на расширение их деятельности и создание дополнительных рабочих мест.