Юртимиз ёшларини қўллаб-қувватлаш ва уларнинг бандлигини таъминлаш учун зарур шарт-шароитлар яратишга алоҳида эътибор қаратиб келинади.
Президентимизнинг шу йил 6 апрелдаги «Ёшларга ер ажратиш орқали уларнинг даромадларини ошириш ва бандлигини таъминлаш, шунингдек, янги ер майдонларини ўзлаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори билан 2024 йилда туман ҳокимликлари захирасидаги 60 минг гектар ер майдонини электрон онлайн аукцион орқали ёшларга ижарага бериш белгиланган.
Хусусан, «Темир дафтар», «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри»га киритилган оилалар фарзанди, «Аёллар дафтари», «Ёшлар дафтари», «Меҳр дафтари»га киритилган ёшлар, оиласи кам таъминланган ва ижтимоий ҳимояга муҳтож ёш фуқаро, ҳуқуқ-тартибот ва мудофаа органларига бириктирилган, хорижда меҳнат фаолиятини амалга оширишдан қайтган ёшларга ер ажратилиши назарда тутилган. Бундан ташқари, боқувчисини йўқотган ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган ижтимоий ҳимояга муҳтож ва табиий офатлар, ҳалокатлар, ёнғинлар ва бошқа фавқулодда вазиятлар оқибатида ҳаётига, соғлиғига, мулкига зарар етган ёш фуқароларга ҳам ер ажратиш белгиланган.
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Аграр ва сув хўжалиги масалалари қўмитаси ҳамда Ёшлар масалалари бўйича комиссияси томонидан ўтказилган семинарда ёшларга ер ажратиш орқали уларнинг даромадларини оширишга қаратилган вазифалар ижросини таъминлаш борасидаги ишлар муҳокама қилинди. Депутатлар ер ажратишда «маҳалла еттилиги»нинг тавсияси билан шакллантириладиган рўйхатга киритилган ёшлар қамраб олиниши, бунда ер майдонларини ижарага бериш бўйича электрон онлайн аукцион савдолари ғолибларига ер участкаси нархини 10 йил муддатга тенг улушларда фоизсиз бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти яратилганлигини эътироф этди.
Ер ажратишда алоҳида тартиб ҳам жорий этилмоқда. Бунда сабзавот, картошка, полиз экинлари, гул, кўкатлар, маккажўхори дони, дуккакли ва мойли экинлар етиштиришга суғориладиган экин майдонлари, доривор ўсимликлар етиштириш, чорвачилик йўналишлари учун чорва озуқаси экинларини етиштиришга мўлжалланган, лалми, бўз, яйлов ва янги ўзлаштирилган ер майдонлари ажратилади. Мазкур ер майдонлари 30 йил муддатгача кичик лотларда «бир массив – бир маҳсулот» тамойили асосида ижарага берилади.
Тадбирда таъкидланганидек, ер участкаларини олиш мақсадида бўлган ёшлар «Фермерлар мактаби», «Сувчилар мактаби», аграр соҳада кадрлар тайёрлайдиган олий таълим муассасалари ва ҳудудлардаги кичик бизнесга кўмаклашиш марказларидаги махсус ўқув курсларида ўз малакаларини оширади. Бу эса ёшларнинг тажрибага эга бўлиши, сифатли қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришларида қулай шароитлар яратади.
Семинарда ёшларга ер ажратиш орқали уларнинг даромадларини оширишга қаратилган вазифалар ижроси юзасидан доимий назорат-таҳлил тадбирлари олиб борилишига келишиб олинди.

В нашей стране особое внимание уделяется созданию необходимых условий для поддержки молодежи и обеспечения ее занятости.
Согласно постановлению Президента «О мерах по повышению доходов и обеспечению занятости молодежи путем выделения ей земель, а также освоению новых земельных площадей» от 6 апреля этого года в 2024 году 60 тысяч гектаров земельных площадей, находящихся в резерве районных хокимиятов, будут переданы в аренду молодежи через электронные онлайн-аукционные торги.
В частности, предусмотрено выделение земельной площади детям из семей, включенных в «Железную тетрадь», детям женщин, включенных в «Женскую тетрадь», представителям молодежи, включенным в «Молодежную тетрадь» и «Мехр дафтари», детям из семей, включенных в «Единый реестр социальной защиты», молодым гражданам из малообеспеченных семей и нуждающимся в социальной защите, а также прикрепленным к органам правопорядка и обороны, вернувшимся из трудовой миграции за рубежом, нуждающимся в социальной защите, потерявшим кормильца и лишенным родительской опеки, представителям молодежи, жизни, здоровью, имуществу которых нанесен ущерб вследствие природных стихий, катастроф, пожаров и других чрезвычайных ситуаций.
На семинаре, проведенном Комитетом по аграрным и водохозяйственным вопросам и Комиссией по вопросам молодежи Законодательной палаты Олий Мажлиса, обсуждена работа по обеспечению реализации задач, направленных на повышение доходов молодежи путем выделения им земельной площади. Депутаты отметили, что при распределении участков будут охвачены представители молодежи, включенные в список, сформированный по рекомендации «Махаллинской семерки». Кроме того, победителям электронных онлайн-аукционных торгов по передаче в аренду земельных площадей разрешается выплачивать в беспроцентную рассрочку стоимость земельного участка в течение 10 лет в равных долях.
Вместе с тем вводится отдельный порядок выделения земельных участков. Претендентам передаются в аренду сроком до 30 лет в малых лотах на основе принципа «один массив – одна продукция»: орошаемые посевные площади для производства овощей, картофеля, бахчевых культур, цветов, зелени, зерен кукурузы, бобовых и масличных культур, а также земельные площади, предназначенные для производства кормовых культур, богарные, целинные, пастбищные и новые освоенные земельные площади для выращивания лекарственных растений, животноводства.
Как было отмечено на мероприятии, молодые люди, желающие получить земельные участки, будут совершенствовать свои знания и навыки на специальных курсах повышения квалификации в «Школе фермеров», «Школе водников», в высших образовательных учреждениях по подготовке кадров в аграрной сфере и Центрах содействия малому бизнесу в регионах.
В связи с реализацией задач, направленных на увеличение доходов молодежи путем выделения им земельных площадей будет осуществляться постоянный мониторинг и анализ проводимых мероприятий.