Айни кунларда “Юксалиш” ҳаракатининг Навоий вилояти ҳудудий бўлинмаси томонидан “Ўзбекистон – 2030” стратегиясини “Ёшлар ва бизнесни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида”ги Президент фармонида белгиланган устувор вазифаларнинг жойларда ижро этилиши ҳолати юзасидан жамоатчилик мониторинглари олиб борилмоқда.
Ҳудудий бўлинма томонидан вилоятдаги ижтимоий соҳа объектларини қуриш, реконструкция қилиш ва мукаммал таъмирлаш ишлари депутатлар, ҳаракат қошидаги “Жамоатчилик гуруҳи аъзолари” ва экспертлар иштирокида ўрганилмоқда.
– Президентимизнинг 2023 йил 25 декабрдаги “2024-2026 йилларда Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ Зарафшон шаҳрининг 14-кичик тумани ҳудудида янги умумтаълим мактабини қуриш режалаштирилган, – дейди “Юксалиш” ҳаракатининг Навоий вилояти ҳудудий бўлинмаси раҳбари Алижон Жалилов. – Мазкур объектда қурилиш ишларининг бориши “Юксалиш” ҳаракатининг вилоят ҳудудий бўлинмаси экспертлари ва Халқ депутатлари вилоят Кенгашига Зарафшон шаҳридан сайланган депутатлар иштирокида мониторинг қилинди. Ҳудудда 990 ўринли янги мактаб биноси ва 12х24 спорт зали қурилиши лозим. Мониторинг давомида мазкур объектда тендер савдолари якунлангани, аммо қурилиш ишлари муддатидан кечикаётгани маълум бўлди.
Шунингдек, қарорга асосан Зарафшон шаҳрининг 13-, 14- ва 19-кичик туманларидаги янги уй-жойларнинг иссиқлик тизимларини қуриш режалаштирилган бўлиб, 2023-2025 йилларда фойдаланишга топширилиши белгиланган. Ҳозир мазкур объектда қурилиш-монтаж ишлари давом этмоқда. Мониторинг давомида экспертлар томонидан қурилиш-монтаж ишларининг сифатли бажарилиши бўйича тегишли тавсия ва кўрсатмалар берилди.
Юқоридаги қарорга асосан, шаҳарда 2023-2024 йилларда 250 қатновли кўп тармоқли марказий поликлиникани янгидан қуриш ҳам белгиланган бўлиб, объектда қурилиш-монтаж ишлари жадал суръатларда олиб борилмоқда. Объект жорий йил сентябрь ойига қадар фойдаланишга топширилиши режалаштирилган бўлиб, асосий бинолар қад кўтарган, 90 фоизга яқин ишлар бажарилган.
Жойларда давлат дастурларининг тегишли бандлари ижроси юзасидан жамоатчилик мониторингларини ўтказиш, аввало, масъулларнинг масъулиятини янада ошириш баробарида ишларнинг сифатли бажарилишига замин яратади. Бу эса халқимиз манфаатларига хизмат қилади.

Общественный контроль служит качественной реализации государственных программ
В эти дни Навоийским областным подразделением общенационального движения «Юксалиш» осуществляется общественный мониторинг состояния реализации приоритетных задач, определенных Указом Президента «О Государственной программе по реализации Стратегии «Узбекистан — 2030» в «Год поддержки молодежи и бизнеса».
Работы по строительству, реконструкции и капитальному ремонту объектов социальной сферы в регионе изучаются региональным подразделением с участием депутатов, членов «Общественной группы» движения и экспертов.
– В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 25 декабря 2023 года «О мерах по развитию социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан в 2024-2026 годах», на территории 14-го микрорайона города Зарафшана планируется строительство новой общеобразовательной школы, – говорит руководитель Навоийского областного подразделения движения «Юксалиш» Алижон Жалилов.  – За ходом строительных работ на этом объекте осуществлялся мониторинг с участием экспертов областного территориального отделения движения «Юксалиш» и депутатов, избранных от города Зарафшана в областной Кенгаш народных депутатов. На территории планируется построить новое здание школы на 990 мест и спортивный зал 12х24. В ходе мониторинга стало известно, что тендерные торги по данному объекту были завершены, но строительные работы затянулись.
Также на основании постановления планируется построить системы отопления новых домов в 13-м, 14-м и 19-м микрорайонах города Зарафшана, сдача которых намечена на 2023-2025 годы. В настоящее время на этом объекте продолжаются строительно-монтажные работы. В ходе мониторинга эксперты дали соответствующие рекомендации и указания по качественному выполнению строительно-монтажных работ.
На основании вышеуказанного постановления в городе также планируется строительство новой многопрофильной центральной поликлиники на 250 мест. В настоящее время строительно-монтажные работы ведутся ускоренными темпами. Объект планируется сдать к сентябрю этого года. Основные корпуса уже возведены, выполнено около 90 процентов работ.
Проведение общественного мониторинга за выполнением соответствующих пунктов государственных программ на местах, прежде всего, создает основу для качественного выполнения работы, одновременно повышая ответственность должностных лиц. Это служит интересам нашего народа.