Президентнинг 2024 йил 24 майдаги “Маъмурий ислоҳотлар доирасида адлия органлари ва муассасаларининг масъулиятини янада ошириш ҳамда ихчам бошқарув тизимини шакллантириш тўғрисида”ги фармони ижросини таъминлаш мақсадида вилоят адлия бошқармаси ҳамда унинг шаҳар, туман бўлимлари томонидан маҳаллаларда олиб борилаётган тарғибот тадбирлари ўз самарасини бермоқда.
Ўтган икки ой давомида, “Мадад” ННТ билан ҳамкорликда вилоятдаги мавжуд 788 маҳалладан 240 га яқинида аҳолининг ҳуқуқий муаммоларини ўрганишга қаратилган тадбирлар ўтказилди. “Хонадонбай” ўрганишлар натижасида 20 мингга яқин фуқаролар билан мулоқотга киришилди ва 3 мингдан ортиқ муаммолар аниқланди.
Жумладан, вилоят адлия бошқармаси бошлиғининг биринчи ўринбосари Улуғбек Исматуллаев бошчилигида Наманган туманидаги Кичик қурама маҳалласида олиб борилган “Уйма-уй” ўрганишларида одамларни бир неча йилдан бери қийнаб келаётган муаммога дуч келинди.
Аҳоли йиллар мобайнида маҳалладаги қишлоқ врачлик пунктининг ишламаслиги сабаб соғлиғидаги муаммолар билан туман марказига вақт ва ортиқча маблағ сарф этиб боришга тўғри келаётганини айтиб ўтишди. Ваҳоланки, мазкур эски “ҚВП” хизматидан 50 мингга яқин аҳоли фойдаланиши мумкин.
Мазкур мурожаат тегишли мутасадди ташкилотлар билан ўрганилиб, ижобий ҳал этиш учун адлия идорасининг иш юритувига олинди. Адлия органлари тарафидан жойларда ўтказилаётган “Уйма-уй” ўрганишлар, сайёр қабул ва юзма-юз мулоқотлардан кўзланган мақсад, аввало, аҳолининг ҳуқуқий саводхонлигини янада юксалтириш ҳамда уларнинг мавжуд муаммосини аниқлаб, тегишли тартибда ҳал этишдан иборат.

В целях обеспечения реализации Указа Президента «О дальнейшем повышении ответственности и формировании компактной системы управления органов и учреждений юстиции в рамках административных реформ» от 24 мая 2024 года Наманганское областное управление юстиции и его отделения проводят в махаллях пропагандистские мероприятия.
За последние два месяца мероприятия, направленные на изучение правовых проблем населения, были проведены в 240 из 788 махаллей региона при содействии с ННО «Мадад», состоялись беседы с 20 000 граждан, выявлено более 3 000 проблем.
В махалле “Кичик Курама” Наманганского района под руководством первого заместителя начальника областного управления юстиции Улугбека Исматуллаева выявлено отсутствие сельского врачебного пункта. Жители обращаются в райцентр, а медучреждение в махалле могло обслуживать почти 50 тысяч человек. Данное обращение было изучено в соответствующих официальных организациях и передано в управление юстиции для принятия положительного решения.
Целью изучений по системе «хонадонбай», выездных приемов и прямых диалогов, проводимых органами юстиции являются, прежде всего, повышение правовой грамотности населения, выявление и решение имеющихся проблем.